Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от bum_bum » 07 Юни 2023, 10:00

Говоря за време в което газта беше 5, 6 или 7 пъти по-ниска от тази на бензина. Да караш градско беше съизмеримо с това, което ще дадеш за билетчета. А извънградското беше доста под цената на билета за автобус.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Rainbow » 07 Юни 2023, 10:07

Не знам дали имат бъдеще електрическите (според мен имат поне за градски :)), но знам че не искам "чипосани дизели" около мен, където като мине коша, 2 минути не можеш да дишаш на тротоара, а олито вътре си мисли, че има "бърза" кола и е много интересен/уникален... Като това много лесно може да се оправи, както е в някои държави (тук сме на обратно естествено), като на 10-20 годишен дизел му сложил данък 2500 лева, не 25 или 250, рязко ще се замислят. В момента е прекалено евтино да имаш каква да е кола и ГТП-то е проформа (уж мястото, където да не допуска такива на пътя).

P.S.: Батериите каквото съм гледал за 200-300к км губят 10-15% от капацитета си, което е доста ок. Проблем ще дойде с втората употреба, защото няма да върви както сега новият внос на 500-800к км :lol:
А покрай трудното газифициране на новите, същата група индивиди почват да ти обясняват как новите коли са пластмасови и гадни. Както имаше една шега, само в България човек с кола за 3000 ти казва колко зле е новата S class-a...
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 07 Юни 2023, 10:09

bum_bum написа:Говоря за време в което газта беше 5, 6 или 7 пъти по-ниска от тази на бензина. Да караш градско беше съизмеримо с това, което ще дадеш за билетчета. А извънградското беше доста под цената на билета за автобус.


Ясно ми е това, но в момента е над 2 пъти по-евтино, т.е. сме много далече още от отричането пропан бутана като евтино гориво. Нито дизела е умрял също.
Ако електрическите коли имат дори наполовина толкова добро бъдеще, мача вече е загубен.

п.с. тва го пиша като някой, който никога не е имал дизелова или кола на пропан-бутан.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 07 Юни 2023, 10:25

bum_bum написа:
3186 написа: Навъртях 10000км за 3 месеца. Спестил съм (макар и несправедливо сравнено с Е70) около 1700лв от гориво + още 300 за обслужване, па нека съм скъсаняк, който си брои стотинките :mhihi:


Правилния начин да сметнеш спестеното вероятно ще бъде да изчислиш колко % от живота на батерията са заминали за тия 10к и да остойностиш този процент по цената за смяна на самата батерия + тока, който е изразходван.

Със сигурност би трябвало все още да е драстично по-евтино, макар и не 2000лв срещу 0 за електричката и сега е пефектното време да караш електрическа кола, докато не станат по-масови и обложат по някакъв начин пробега така, че вече използването им да не е "безплатно".

Преди около 25 години някъде същата беше ситуацията с газта. Да караш кола на газ беше едва ли не безплатно.

ти къде живееш? и в момента на газ си е без пари, а тея сметки дето ги правиш няма никакъв смисъл. Моята тесла и навъртях вече 32 000км за 6 месеца и деградацията на батерията е 1,5%. на нисана ми съм навъртял вече 41 000км и деградацията не мърда и въобще кой ще кара една кола 10 и повече години

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 07 Юни 2023, 10:30

adovet написа:и въобще кой ще кара една кола 10 и повече години

Ти старите коли ги хвърляш или ги продаваш :dunno:

Ако не могат да направят електричките да се движат 20+ години, няма да имат цена на вторичният пазар. 150к+ и цена след 5 години 5к няма да е приятна. Не само издръжливи, а и сигурни. Да не се окаже, че след 10-тата година почнат да се запалват за щяло и нещяло.

Според мен е достатъчно да премахнат всички държавни спонсорства и ще имат рЕзък спад в продажбите. Аз не се сещам за някоя супер развита технология, която е пробила само защото... са забранили друга.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 07 Юни 2023, 10:36

TNT написа:
adovet написа:и въобще кой ще кара една кола 10 и повече години

Ти старите коли ги хвърляш или ги продаваш :dunno:

Ако не могат да направят електричките да се движат 20+ години, няма да имат цена на вторичният пазар. 150к+ и цена след 5 години 5к няма да е приятна. Не само издръжливи, а и сигурни. Да не се окаже, че след 10-тата година почнат да се запалват за щяло и нещяло.

Според мен е достатъчно да премахнат всички държавни спонсорства и ще имат рЕзък спад в продажбите. Аз не се сещам за някоя супер развита технология, която е пробила само защото... са забранили друга.

Имах впредвид, че като си купя някаква кола без значение нова или втора употреба я карам най много 3г. писва ми и я продавам, не мога да си представя да карам някаква кола повече, общо взето както и с телефоните - една две години и нов. поне аз така правя :driving:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от 3186 » 07 Юни 2023, 10:55

След 15 години, ръгаш нова батерия със 190к км гаранция, която сега струва около 20к лв. След 15 години може би ще още по-достъпна. Получаваш нови 200-300-400к км. Използвани електромотори се намират и за по 2-3-4к лв, ако се наложи смяна и там.

Поне при Тесла софтуера е сериозен и с редовни ъпдейти, та след тези 15 години ще имаш много по-функционална кола, отколкото когато е купувана нова :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 07 Юни 2023, 11:00

Ти сега за коя кола 2008-ма година ще направиш за 20 000лв ремонт ? Е60 ? Е90 префейс ? VW Passat ? Алфа Ромео 147 ? :dunno:

Ако една кола няма стойност на вторичния пазар, рЕзко поскъпва и за този, който я купува от магазина.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от 3186 » 07 Юни 2023, 11:08

Не че сега няма хора, които да дават тези пари за ремонти на дърти коли :mhihi:

Уловката е, че ъпдейтите поне към днес си идват регулярно дори на 10-годишни модели, а нещата са се развили супер много спрямо тогава. Дали бих дал 60-70к лв за Модел S на 10 години с чисто нова батерия - вероятно да, макар че точно този модел има някои детски болести и не е най-добрия пример.

Например снощи се върнах от Майорка, където покарах почти чисто нов CHR за 1 седмица. Не мога да кажа че си струва повече от горния пример, при една и съща цена.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 07 Юни 2023, 11:18

Не говорим за 5 форумни милионера. Мислиш ли, че хората ще започнат да дават 20к лева за ремонти на 15 годишни коли ? Или по 60-70к лева за 10 годишна? В Европа Джон в Лондон или Ханс в Мюнхен ще го направи ?

Ако спрат помощите в западните държави, ако се махне забраната за ДВГ, мислите ли, че всички ще подкараме електрички ? Или по-скоро ще са 20-30% от автопарка в големите градове и околията :bchug:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от bum_bum » 07 Юни 2023, 11:46

adovet написа:ти къде живееш? и в момента на газ си е без пари, а тея сметки дето ги правиш няма никакъв смисъл


Говоря за ситуация в която бензина е 1,40 примерно, а газта 20ст. Не е същото като бензин 2,50 лв и газ 1, нали? Предполагам, че тогава понеже не беше масова не е имала акциз или нещо подобно :dunno: . Такава е ситуацията с електричките в момента. Когато решат да сложат и акциз или да обложат тока, зареждането, пробега или квото там решат по някакъв начин нещата ще се променят и далаверата от електрическа кола резко ще намалее. Затова казах, че в момента вероятно е златното време за каране на електрички.

adovet написа:и въобще кой ще кара една кола 10 и повече години


Аз например. Имам две коли в момента, които са мои от по над 15 години. Бих ги сменял през 4-5 години, ако си ги купувам нови от магазина вероятно. Като им наближи програмирания срив я давам на някой друг да и бере лайката.

Но когато си купя стар кош и започна да му правя реанимация не виждам никаква причина след няколко години да продам поддържана кола и да започна да се мъча да съживявам нов труп.

Остава единствено социалния статус, който придобиваш като слезеш от по-тарикатска кола, но това е нещо, което никога не ме е засягало особено.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 07 Юни 2023, 11:49

Още един + за електричките втора ръка - като купуваш такава просто гледаш SOHa на батерията и това е, няма като ДВГ да се чудиш дали е на 130 или 530к., дали бута масло, дали наистина са сменени веригите, дали ще запали на -20 и т.н


Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 07 Юни 2023, 11:56

adovet написа:няма като ДВГ да се чудиш дали ще запали на -20 и т.н


Е да, при електричката направо си знаеш че батерията е на стафида :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 07 Юни 2023, 12:03

Jorixa написа:
adovet написа:няма като ДВГ да се чудиш дали ще запали на -20 и т.н


Е да, при електричката направо си знаеш че батерията е на стафида :mhihi:

Нямаш драми абсолютно никакви с паленето, всички съвременни си имат подгрев на батерията

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от DigitalExile » 07 Юни 2023, 12:07

adovet написа:дали ще запали на -20 и т.н


Тия не на мене, жив пример имам как под 5 градуса електричка въобще не иска да тръгне и никой не може да разбере какво и е :mhihi:
Не искам да изпадам в подробности обаче.
Електричката също е сложна кола, колкото и да говорят всички, че "просто има една батерия", това въобще не е така и само който не се е разровил да види за какво става въпрос си мисли така.
Да може да има по малко въртящи се части от една ДВГ кола, но е много, много ама много далеч от "просто една батерия"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook