Имотният пазар

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имотният пазар

Мнение от b_u_b_o » 20 Мар 2023, 23:23

Аз бих ти дал един съвет, не бързай. И ти го давам от перспективата на човек който също бях сам и на 28 когато си купих къщата. Не че съжалявам, но си мисля че тия вече почти 5 години можех да си живея живота, да инвестирам спестеното през това време и сега щях да съм поне с половината пари(по-скоро с повечето) които сега дължа за ипотека напред. Пък след някоя и друга година като се появи жена, спестяванията(инвестициите) са нараснали, вече ще е съвсем друга ситуацията. Хем началния капитал за къщата ще е друг, хем няма да трябва сам да минаваш през всичко това. А повярвай ми целия процес е доста психически натоварващ, и по избора, процедурите с банки и адвокати по прехвърляне, после ремонти и довършителни дейности, та до обзавеждане и нанасяне. :bchug:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имотният пазар

Мнение от alx » 21 Мар 2023, 0:11

b_u_b_o написа:Аз бих ти дал един съвет, не бързай. И ти го давам от перспективата на човек който също бях сам и на 28 когато си купих къщата. Не че съжалявам, но си мисля че тия вече почти 5 години можех да си живея живота, да инвестирам спестеното през това време и сега щях да съм поне с половината пари(по-скоро с повечето) които сега дължа за ипотека напред. Пък след някоя и друга година като се появи жена, спестяванията(инвестициите) са нараснали, вече ще е съвсем друга ситуацията. Хем началния капитал за къщата ще е друг, хем няма да трябва сам да минаваш през всичко това. А повярвай ми целия процес е доста психически натоварващ, и по избора, процедурите с банки и адвокати по прехвърляне, после ремонти и довършителни дейности, та до обзавеждане и нанасяне. :bchug:


... а като тръгнеш да се развеждаш ще си щастлив, че не си я купил къщата след сватбата :angel:

но черния хумор настрана- няма лошо, че млад си взел къща... и всеки които ти казва, че не е така- не залитай да му вярваш.
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от BMW_POWER » 21 Мар 2023, 0:48

alx написа:... а като тръгнеш да се развеждаш ще си щастлив, че не си я купил къщата след сватбата :angel:

но черния хумор настрана- няма лошо, че млад си взел къща... и всеки които ти казва, че не е така- не залитай да му вярваш.


+1

апропо, какви са цените и лихвите пет години по-късно?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имотният пазар

Мнение от b_u_b_o » 21 Мар 2023, 1:07

Лихвата още не е мръднала, ама няма да е за дълго, тая година ще я вдигнат няма как. Цените нямам идея, уж са нагоре, ама не съм отварял обява от както дадох капарото. Не съм от хората дето ще гледат "колко са се преебали", харесал съм, купил съм и следващите 20 години поне не ме интересува колко струва.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от BMW_POWER » 21 Мар 2023, 4:58

Огрома грешка е, да се гледа назад и да се вика "Ееееей, ако бях ....". Ако си сгрешил, извади си поука и гледай напред. По-добре да изплащаш сега, отколкото след 5-10-15+ години. Утре се появява жена, разходите скачат, задълженията и те. После се появяват тамагочитата, разходите по които нямат нито край, нито таван.
Погледни от тази страна. Ти си с 5 години напред. Майната му на другото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имотният пазар

Мнение от Е.Димитров » 21 Мар 2023, 8:46

drifty написа:Взимай парцел и ще ни извикаш всичките лаладжии от форума да бъркаме бетон :mhihi:


Всички от строителната тема в една редица и да почваме :D. По принцип много ми се иска някога да строя, но с кредитирането е зор работата, а аз за момента нямам друг избор за финансиране. Наличните спестявания не са кой знае каква сума.


Страхотна идея, опасявам се обаче, че ако дойдат всички ентусиасти да изливаме някъде бетон, ще стъпи далеч повече като пари.
Съдя по себе си, представям си пускам апел за да налеем бетон, идвате 10-15 човека , изливаме бетона и се почва със скарата, бира и един мини фест поне през останалата част от съботата и почти цялата неделя :mhihi:

Онзи ден си говорим с един приятел, който също си взе къща преди повече от 10 години. Покрай нас минава един бетоновоз и този ме пита "ако някой ти каже ей така, подарявам ти 30 кубика бетон, какво ще направиш?"
Малии, има къде да го налея, почнал съм да се заглеждам по бетоновози и разни щамповани настилки повече, отколкото по автомобили.

Иначе по темата.
Всеки, който има имот за продаване иска да го продаде скъпо и парадокса е, както при мен , ако иска да си купи имот (харесал съм си един ваканционен имот на морето), и гледам цените и викам "скъпо , много пари му искат , надявам се да паднат цените".
Обаче продавам имот и си викам "няма да е лошо да се качат още"
Шизофренията :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Имотният пазар

Мнение от drifty » 21 Мар 2023, 22:04

b_u_b_o написа:Аз бих ти дал един съвет, не бързай. И ти го давам от перспективата на човек който също бях сам и на 28 когато си купих къщата. Не че съжалявам, но си мисля че тия вече почти 5 години можех да си живея живота, да инвестирам спестеното през това време и сега щях да съм поне с половината пари(по-скоро с повечето) които сега дължа за ипотека напред. Пък след някоя и друга година като се появи жена, спестяванията(инвестициите) са нараснали, вече ще е съвсем друга ситуацията. Хем началния капитал за къщата ще е друг, хем няма да трябва сам да минаваш през всичко това. А повярвай ми целия процес е доста психически натоварващ, и по избора, процедурите с банки и адвокати по прехвърляне, после ремонти и довършителни дейности, та до обзавеждане и нанасяне. :bchug:


Аз имам общо взето два варианта с потенциален трети, един от които трябва да се случи до края на лятото.
1. Купувам имот и влизам във филма, който описа.
2. Излизам под наем с почти нулеви възможности за спестяване в бъдеще, тоест покупката може да се отложи много напред, зависи дали ще съумея да си увелича доходите достатъчно, за да спестявам, както и знанията, за да мога и да инвестирам.
3. В случай, че къщата на бащата остане свободна, да се преместя там, но това буквално се появи като евентуална опция преди седмица и е малък шанса да се случи. (Бабата живее там, но преди месец падна, счупи ръка и сега не може да се грижи за себе си и вероятно и като се оправи няма да може, та е задействана процедура да я приемат в дом, но до колкото знам, шансовете са малки.)

Аз живея с родителите си, отлагах изнасянето до последно, за да си купя имот, но след две ужасни зими на ежедневни скандали, заплахи и непоносими нива на стрес, не мисля, че мога да продължа повече да живея с тях и едно от първите две по всяка вероятност ще се случи, затова оглеждам възможностите :)
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Имотният пазар

Мнение от c04 » 21 Мар 2023, 23:58

Имаше идна приказка, че когато и да си купиш къща все си закъснял :mhihi:
Струва ми се, че това продължава да важи :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имотният пазар

Мнение от b_u_b_o » 22 Мар 2023, 1:41

Две неща според мен трябва да са ти приоритет, да се разкараш от вашите и да си вдигаш квалификацията съответно дохода. Отивай под наем и сядай да четеш. Щото иначе ще вземеш нещо много компромисно, ще се загробиш с ипотека до живот, ще си изкарваш всичкото свободно време и пари да го стягаш и няма да напредваш и сантиметър професионално. А ако си самостоятелен ще ти се вдигне производителността в ученето, ще си намериш по-яка работа, евентуално и жена и тогава вече ще е съвсем друга ситуацията с къщата. Поне аз така ги виждам нещата. Аз както казах не съжалявам, че купих, но и бях в малко по-различна ситуация. Бях се изнесъл вече от 4-5 години на квартира, имах добри доходи и без да търся попаднах на мечтаната за мен къща...и се метнах. Не искам да ти наливам акъл, щото всеки човек си има разбирания и усещания, просто ти споделям мислите си. В крайна сметка "ти си знаеш брат". :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от BMW_POWER » 22 Мар 2023, 3:16

Дрифти, колкото по-далеч от всякакви досадници, толкова по-добре. Повярвай ми! Дори да купиш нещо по-малко, дори да не е толкова апетитно, това си е твое. Както казавам, никой не може да ти почука на вратата и да ти каже, че си му длъжен с нещо. Винаги можеш да го продадеш и да вземеш по-голямо. Роднините са нещо прекрасно, докато не дойде момента, да се дели имот. Тогава виждаш кой колко струва. Апропо, пази си копие от всяка сметка, която си платил. Играл съм го филма, не ме питай. Дъртия отиде в казана миналия четвъртък. Казвам го без грам свян. Осем години съм им плащал абсолютно всичко, при все, че дъщеря им живееше у тях. И той, и жена му бяха безработни. Дъщеря им редовна студентка. Не е имало забавена сметка или неплатено нещо. Накрая ми показаха среден пръст и всичко и прехвърлиха на нея. Майната им, не ми пука. Никой обаче не може да ми звънне на вратата и да ми каже, че имам нещо да им давам. Само ми казаха, че "нямам документи". Не всичко на този Свят е пари. Гледай си живота, гледай си здравето, гледай си нервите. Оня горе гледа. Убедил съм се много пъти :ok: Около мен се напълни с хора на по 55-60г с висока захар, проблеми със сърцето, високо кръвно и т.н. Гледай себе си и бъди егоист :yes:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имотният пазар

Мнение от TNT » 22 Мар 2023, 8:30

Запиши едно висше и отиди на общежитие :mhihi: Хем евтинко, хем няма да си с вашите, хем комшийки да олабиш стреса :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 22 Мар 2023, 10:23

И аз вярвам в образованието и личното развитие. Ако вложиш тези пари в квалификация и образование, доходите ти в един момент ще надминат многократно това, което ще си спестил, ако се загробиш с ипотека, преди да имаш възможност за това... няма по-лошо нещо от това да си притиснат финансово (примерно от заем или нужда да издържаш семейството) и заради това да не може да напуснеш някаква "скапана" работа и да застинеш с години без развитие... не казвам, че си на такава в момента, но нищо не е вечно, човек сменя работи и неизбежно попада и на лоши такива. И още нещо, това да не живееш с вашите е и мотивация, защото иначе знаеш, че винаги имаш спасителната мрежа... така че това е най-важната стъпка към всякакъв вид независимост вкл. и финансова. Първия имот така или иначе рядко е попадение, така че не го приемай като покупка "завинаги"... някой път става така, но е важно да не е по грешните причини (казани по-горе). На всеки живота му се завърта по непривидими начини гарантирано, но това с образованието е от малкото неизменни неща.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имотният пазар

Мнение от Jorixa » 22 Мар 2023, 11:52

Аз не виждам какъв е проблема да отидеш под наем. И като цяло не разбирам цялата тая мания в БГ че задължително трябва да си купиш собствен имот. Особено па в момента както цените са извънземни, а наемите далеч по-ниски.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от pampo » 22 Мар 2023, 12:00

^абсолютно съгласен. Отделно си сам, достатъчна е гарсониера, ти ще се мяташ на цяла къща... Под наем, развитие, кариера и мацка, къщата е за след 10г занимание...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Имотният пазар

Мнение от dhtj » 22 Мар 2023, 12:04

Ако си сигурен къде искаш да живееш и намериш подходящ имот - купуваш директно, никакви наеми.
В единия случай изплащаш твоето жилище, в другия изплащаш на някой друг. :lol:

Разликата в цената между наем и заем не е голяма. Скоро приятел от 350лв наем на двустаен мина към 500лв ипотека на четиристаен в Плевен. Даже май искаха да му увеличат наема на 380 преди да се махне, по спомен.

120 или 150лв разлика на месец струва ли си в единия случай да хвърляш пари в кофата, а в другия случай да ти остане жилище за старините и децата?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Exclusive89

Последни теми
Facebook