Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от slatanic » 05 Дек 2022, 20:00

Къде ще пристигнат като има спестени два етажа подземни гаражи от проекта? :mhihi:
А таковата... това да е проблема... :ok:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от STEVAL » 05 Дек 2022, 20:35

alx написа:
много по- лесно е преносната система да понесе 100х7 киловата зареждала от колкото 2х350 киловата...


И двете са точно за един трансформатор от масовите в България. Ако няма нищо друго по линията е без значение.

BMW_POWER написа: Пристигат ти +200 електрични на концерт в зала Армеец..


На един траф 1000KVA закачаш приблизително 100 коли с 50А. На една линия средно напрежение закачаш приблизително 15 такива трафа. Ти си смятай колко коли са.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 05 Дек 2022, 21:32

STEVAL написа:
BMW_POWER написа: Пристигат ти +200 електрични на концерт в зала Армеец..


На един траф 1000KVA закачаш приблизително 100 коли с 50А. На една линия средно напрежение закачаш приблизително 15 такива трафа. Ти си смятай колко коли са.


На теория според гугльовците е много лесно. Утре някой от вездесъщата ЕК ще изкара едно постановление, според което 30% (примерно) от всички паркинги на стария континент ще трябва да са оборудвани със зарядни станции. Да речем от 01 януари 2024. Започва търсене, съответно и цените отиват горе. Не говорим за това, кой ще плаща масрафа накрая.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от STEVAL » 05 Дек 2022, 21:42

BMW_POWER написа:На теория според гугльовците е много лесно. Утре някой от вездесъщата ЕК ще изкара едно постановление, според което 30% (примерно) от всички паркинги на стария континент ще трябва да са оборудвани със зарядни станции. Да речем от 01 януари 2024. Започва търсене, съответно и цените отиват горе. Не говорим за това, кой ще плаща масрафа накрая.


Що с лошото сега. Има решение - ще премахнат паркингите :lol:

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Spunky » 05 Дек 2022, 22:09

BMW_POWER написа:На теория според гугльовците е много лесно. Утре някой от вездесъщата ЕК ще изкара едно постановление, според което 30% (примерно) от всички паркинги на стария континент ще трябва да са оборудвани със зарядни станции. Да речем от 01 януари 2024. Започва търсене, съответно и цените отиват горе. Не говорим за това, кой ще плаща масрафа накрая.


Прав си, така или иначе, трябва да се намери решение за смяна на бензиновите колонки на паркоместата в публичните паркинги.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от немо » 05 Дек 2022, 22:29

BMW_POWER написа:И пак се връщаме до началната точка. Пристигат ти +200 електрични на концерт в зала Армеец. Имаш ли инфраструктура, за да ги заредиш? Не говорим за мрежа, която да поеме всичко това.


Е колко пък трябва да си тъп,за да отидеш някъде,от където не си сигурен,че ще успееш да се върнеш. По твоята логика в паркинга на залата трябва да има бензиностанция :dunno: И до всеки МОЛ пак бензиностанция....и Т.Н. Глупав пример даваш.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 05 Дек 2022, 22:37

немо написа:
BMW_POWER написа:И пак се връщаме до началната точка. Пристигат ти +200 електрични на концерт в зала Армеец. Имаш ли инфраструктура, за да ги заредиш? Не говорим за мрежа, която да поеме всичко това.


Е колко пък трябва да си тъп,за да отидеш някъде,от където не си сигурен,че ще успееш да се върнеш. По твоята логика в паркинга на залата трябва да има бензиностанция :dunno: И до всеки МОЛ пак бензиностанция....и Т.Н. Глупав пример даваш.



Защо трябва да си тъп? Аз лично помагам на доста хора с електрички, които търсят зарядни станции.

От друга страна, къде видя "моята логика". Говоря ти за закон, който задължава паркингите (по-големите за момента) да са оборудвани с определен процент места със зарядни станции. И както качих снимки по-горе, има ги и се правят. Глупавият пример е твоя, защото при проектирането на бензиностанции има изисквания за отстояние и т.н. Бъди адекватен.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Alexch » 06 Дек 2022, 0:25

alx написа:
Alexch написа:не бих си купил френска или италианска масовка).


благодаря за участието. следващия път като решиш да спориш за спорта просто ми кажи, че да не се хабя да пиша :bchug:

Така, че в класовете където французите са силни, на практика няма търсене на американския пазар, че да ги определяш като боклуци.


една тойора корола/ хонда сивик са едни от най- продаваните коли в америка. същото и за кемри/акорд. французите имат доста модели в този размер, но както казах не могат да пробият и не се е и пробват защото си знаят, че не стават и единствената им игра е да продават на по- финансово зависими европейци и останалите безалтернативни пазари...

Който си мисли, че за разработването на един модел на Бенц АМГ са похарчени повече пари отколкото за разработката на примерно Форд Мондео/Фюжън, просто не разбира принципите на проектирането в автомобилостроенето, както и на ценообразуването след това. :smoke:


толкоз по- зле - инвестираш едни пари и за тях едните получават амг а другите... форд фюжън. аз ако съм лидер на вторите ще има сериозни сътресения и търсене откъде издиша бизнес модела ... което ще е още едно доказателство, че куца кухня ражда... куци ястия


а за това колко били продавали... то и мкдоналдс продава милиони бъргъри ама това не значи, че стават за нещо... а просто са единственото което по- непретенциозните могат да си купят.

знам, че звучи елитистки, ама дай да наричаме нещата с истинските им имена. аз бих карал по- стар немец вместо нов французин/ италианец без да се замислям ако това ми бяха изборите.


Ти спориш, защото се оплете между фактите и личните ни нагласи. Та по фактите, кое точно хвалиш, че било сериозен автомобил? Тойота Кемри дето 90-те години още не са напуснали и новите им модели или Хонда Сивик, която върви надолу от 20 години насам?

А ако не ти е ясно, че един модел на Фюжън/Мондео носи по-голяма обща печалба (не на бройка) от един модел на АМГ и всъщност е много успешен бизнес модел, няма какво да обсъждаме.

Хайде поне признай факта, че всички марки наложени на американския пазар имат изнесено производство в САЩ/Мексико. Французите си продават доволно в Африка и Азия, като нямат амбиции за американския пазар. Сигурно за теб не е меродавно и мнението на Джей Лено за новите модели на Пежо, но ако ги пробваш и съпоставиш с конкурентите им от американския пазар, друга песен ще пееш...

По-темата, не знам дали това е обсъждано тук по-рано, но доста конкурентно звучи: https://autobild.bg/nio-et7-2021-%D0%BA ... %80%D0%B5/
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 06 Дек 2022, 1:11

STEVAL написа:
alx написа:
много по- лесно е преносната система да понесе 100х7 киловата зареждала от колкото 2х350 киловата...


И двете са точно за един трансформатор от масовите в България. Ако няма нищо друго по линията е без значение.

BMW_POWER написа: Пристигат ти +200 електрични на концерт в зала Армеец..


На един траф 1000KVA закачаш приблизително 100 коли с 50А. На една линия средно напрежение закачаш приблизително 15 такива трафа. Ти си смятай колко коли са.


То ако беше така тия 1000ква трансформатори щяха да никнат като гъби… в момента мрежата в цялата страна е на ръба на капацитета си в големите градове. Ако отидеш в енергото и им кажеш- сложете ей тука един траф искам 1000 ампера капацитет (независимо къде е това “тука” до колкото е в голям град - ще се сблъскаш с непреодолими пречки като капацитет, планиране, узаконяване и тн. И това е във всяка държава. Тоя съм го ял и в родината и в Щатите за 400-500 ампера услуга…
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 06 Дек 2022, 1:38

Alexch написа:


Колега, изказах мнение че французите и италианците са боклуци. Дадох за пример че вАмерика няма италианци и французи и обясних защо. Ти приложи контраргументи за пазарни ниши които аз обясних защо са невалидни и дадох примери. Ти изведнъж ми обясни, кои модел бил по- скъп за разработка - (нещо което няма нищо общо с това кои е “читав”). Аз ти обясних, че дори твоя аргумент работи против твоята теза. Ти ми обясни как Форд фюжън бил много печаливш- нещо което ако внимаваше какво съм писал щеше да знаеш, че също не е по темата.

Та И на тебе ще кажа- като “сложиш парите където ти е устата” и си купиш италианка или французойка и ми излезеш със стройна теза с какво е по- добра от другите без да намесиш цената- може още да говориме (ако не съм умрял от смях)…. До тогава-успехи и напред и нагоре :bchug:
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 06 Дек 2022, 1:44

alx написа:То ако беше така тия 1000ква трансформатори щяха да никнат като гъби… в момента мрежата в цялата страна е на ръба на капацитета си в големите градове. Ако отидеш в енергото и им кажеш- сложете ей тука един траф искам 1000 ампера капацитет (независимо къде е това “тука” до колкото е в голям град - ще се сблъскаш с непреодолими пречки като капацитет, планиране, узаконяване и тн. И това е във всяка държава. Тоя съм го ял и в родината и в Щатите за 400-500 ампера услуга…


При мен, когато температурите паднат под -20С, кабелите на електропреносната мрежа понякога буквално светят в тъмното. Представям си, ако към тях се навържат и още по Х Ампера във всяка къща. Жилищните блокове почти на 100% се отопляват на ток. В подземния паркинг на тия два блока има около 450 паркоместа.

https://www.google.ca/maps/@45.365926,- ... 384!8i8192

Колко трябва да се усили захранването, за да зареди 200-250 автомобила? Да, не са на 100% едновременно, но винаги трябва да имаш резерв. Нашият глупак подписа документ, че след 2035г

https://www.engadget.com/canada-combust ... 23071.html

ще спре продажбата на автомобили с ДВГ. Инфраструктурата ще трябва да е готова да поеме всичко. А за това ще трябва да се налеят милиарди $$$. Откъде ще ги вземат? Кой ще ги построи?

Стинката е прав, че технологиите се развиват. Но ще може ли една зарядна станция да зарежда батерия с 80% (от 20% на 100%) със скорост от 5 мин макс? Защото на стоянките по магистралите ще бъде мазало. Отделно самите стоянки ще трябва да бъдат поне два пъти повече. Тук местата за почивка са на по приблизително 80км едно от друго....

Има много въпроси, на които гугъл не дава отговори :OT:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от dhtj » 06 Дек 2022, 2:29

alx написа:Та И на тебе ще кажа- като “сложиш парите където ти е устата” и си купиш италианка или французойка и ми излезеш със стройна теза с какво е по- добра от другите без да намесиш цената- може още да говориме (ако не съм умрял от смях)…. До тогава-успехи и напред и нагоре :bchug:


И какъв е тоя продукт, при който цената не е фактор?
Ако цената не беше фактор, всички щяхме да караме ролсове и ферарита.

Другото е, че не всички хора са автомобилисти по душа и с бензин в кръвта. Някои просто искат да се придвижват от точка до точка и да си упражняват другите хобита, без да им пука за тръпка от шофиране. В това са идеални френските коли и техните производни.

Пример от личен опит. Дачия дъстър, чисто нова, дизел 4х4 130 коня, почти всички екстри, 34 хил лв (от които се спада ддс после) . Собственик - земеделец, 200к км за 3 години, яко каране и по ниви и черни пътища. Среден разход за 200к км 5.1л нафта. Общо ремонти за 200к км - два амортисьора, два кормилни накрайника.
Собственика е доволен,и няма как да не е. И не единствен.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 06 Дек 2022, 2:57

dhtj написа: Дачия дъстър, чисто нова,


Дойдохме си на думата :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Нема Тесла, нема Йоник,
взимаш Дъстър и си Суперсоник!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 06 Дек 2022, 4:47

Има и електрическа Дачия и е бая на оферта.
Относно зареждането, все си мисля, че нощем не хабите толкова енергия колкото денем. И поне в Европа макс мощност от тип 2 зареждане е 22 кВт. За къща трифазно от 30кВт остават почти по 3 кВт на фаза. И то говорим за 4 часа само. За 11 кВт , като при Шкода Еняк (купе) за близо 120 к лв., стигат и 15 кВт сгразно захранване. За Дачия Спринг 4ч за пълно зареждане и 7 кВт.
Не всеки ще си пълни батерията на макс, така че числата са съвсем различни.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от mart1nn » 06 Дек 2022, 9:58

alx написа:... такива зареждала по 350 киловата няма да видиш пред мола и други големи инфраструктури защото те товарят системата на места където тя си е натоварена по условие. погледни тесла суперчарджърите- винаги са по-отдалечени на някакви по-настрани паркинги и тн. където няма други големи консуматори...

Реално си прав, но за САЩ и Западна Европа. От Чехия на изток има няколко варианта за СуЧ - фабрика, която не е функционираща вече, мол (или от тези тип "градче с магазини") или хотел. Аз не съм виждал/зареждал на СуЧ разположен удобно (на магистрала, а не в центъра на града) в тези географски ширини. Според мен това е продиктувано от:
1. лесен достъп до големи мощности, защото тези места разполагат с тях така или иначе
2. рекламна цел колкото и да се говори как Тесла не плаща за реклами - индиректно може би го прави

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook