Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 01 Дек 2022, 16:10

SL от 2000 беше май първата кола с индиректни спирачки, но и там оставиха директен кръг към предните за по-добра обратна връзка от педала. На такива системи им казват control by wire.
BMW експериментираха с волани с променливо отношение. На място да завъташ 90 градуса и да стигаш крайно положение, докато при движение да има повече ход. Даже този щурвал на новите Тесли си мисля, че е правен за това, но още не са готови със софтуера.

alx, тук се изложи. Спирачките не са по-силни от двигателя. Просто на съвременните коли, натискайки спирачката, автоматично се отрязва входа от педала на газта. А педала на газта е просто един потенциометър. Наскоро гледах за едни американци от азиатски произход, как им се зелепил уж педала на газта и за нещастие загинаха. Просто се бяха обадили на 911 и там бяха записани последните им секунди. Та още тогава са почнали изследвания и се е показало, че дори при напълно натиснат педал на газта, щом се натисне спирачката, двигателя отнема газта. И че при нов и непознат автомобил, шофьорът може да натисне докрай педала на газта и да си мисли, че натиска спирачката. Но ако двигателят работи на пълна мощност, забрави да спре. За камионите нали си виждал runaway ramp?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 01 Дек 2022, 17:26

ID A написа:alx, тук се изложи. ?


съжалявам, не си прав. темата е сложна, но ще ти го опростя- намери ми един сток автомобил (независимо колко е мощен) при които времето за 0-160 км е по- късо от 160-0 (0-100-0 мили в час)... спирането е винаги по- силно от ускорението :bchug:

за камионите- да. там нещата са доста по- различни. но дори и там обикновено проблемите идват повече от прегряване и съответно нефункциониране на спирачките и по-малко от това, че са слаби за теглото на камиона... ти виждал ли си рънауей рамп на равно или нанагорнище ? не всичките са след дълго спускане... където при неправилна техника на спиране с двигателя (Нали знаеш кво е j-brake) спирачките загряват и просто престават да работят.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от bum_bum » 01 Дек 2022, 17:48

Лаката тия дни беше пуснал видео от Серес с една теслА на която му отказаха спирачките на първия завой след правата. Та те хубаво са силни, но това важи само докато ги има. А относно ресурса за едно спиране.. добре, че има хубава зона за сигурност на тоя завой.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Petrolhead » 01 Дек 2022, 17:53

arnold написа::mhihi: :mhihi: . 5л туба в багажника се заменя с 5кw генератор :mhihi:
Общото м/у електрическите коли и диарията е,че никога не знаеш дали ще стигнеш до вас навреме

снимката е от Украйна, където благодарение на руските ракети половината държава има проблем с тока.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jordana » 01 Дек 2022, 17:56

Електромобила ползва мотора за спиране ако има регенерация на енерията , нема нужда от толкоз фукня със спирачките щото са малко по други нещата там.
Последна промяна Jordana на 01 Дек 2022, 18:10, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 01 Дек 2022, 17:58

bum_bum написа:Лаката тия дни беше пуснал видео от Серес с една теслА на която му отказаха спирачките на първия завой след правата. Та те хубаво са силни, но това важи само докато ги има. А относно ресурса за едно спиране.. добре, че има хубава зона за сигурност на тоя завой.


теслите имат хубави спирачки, но термално не ги бива- един вид- ако караш нормално проблеми няма, но на писта и/ или ако караш супер агресивно, ще прегреят и ще дадат проблеми. аз дори го писах това по- горе за моята, че относително лесно ги прегрявам.

идеята е друга- че при нормално каране спирачките са по- силни от двигателя при всички коли. а ако запазиш присъствие на духа дори на теслите дето копчетата за скоростите са на екрана е лесно да включиш неутрална...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от bum_bum » 01 Дек 2022, 18:06

Съгласен съм, че спирачките са по-силни от мотора. Но ако гледаме на ситуацията изолирано - даваш газ и спирачка едновременно до долу и тя ще спре.

Но какво ще стане, ако газта ти блокира на макс? Спирачките по някое време ще прегреят и до тогава, ако не си спрял ще береш ядове.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 01 Дек 2022, 18:09

alx, нещо не се разбираме. Аз казвам, че ако не отделиш двигателя от колелата, нямаш шанс да спреш само със спирачки. Ти ми казваш случаи при които двигателят е отделен. На каквато ще да е кола, спирачките ще прегреят много преди да забавиш двигателя.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 01 Дек 2022, 18:38

ID A написа:alx, нещо не се разбираме. Аз казвам, че ако не отделиш двигателя от колелата, нямаш шанс да спреш само със спирачки. Ти ми казваш случаи при които двигателят е отделен. На каквато ще да е кола, спирачките ще прегреят много преди да забавиш двигателя.


не внимаваш - каквото казвам е силата на двигателя да ускорява е по-слаба от тази на спирачките да спират една и съща маса от/до една и съща скорост- демек като ги приложиш едновременно (газ и спирачка)- силата на спиране е по- голяма и съответно возилото спира ;)
алекс
трабант 601с
разни други возила

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Mollov » 01 Дек 2022, 18:43

bum_bum написа:Лаката тия дни беше пуснал видео от Серес с една теслА на която му отказаха спирачките на първия завой след правата. Та те хубаво са силни, но това важи само докато ги има. А относно ресурса за едно спиране.. добре, че има хубава зона за сигурност на тоя завой.


До колкото знам колата го е предупредила, че е прегрял спирачките... ама той... нали знаеш... :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 27.04.2002
Местоположение: Dubai, UAE
Пол: Мъж
Кара: Е63 650iLCI&E93 325i&Z3 1.9
Мечтае да кара: 612

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от KoolyO » 01 Дек 2022, 22:21

Тука пак става детска градина. Човек с тонове опит обяснява нещо, останалите му опонират, според какво са видели по клипчета, статии и истории, които са чували.
Да не говорим, че се намесва и това, кой е със спрян ток, пък се и злорадства по случая... :dunno:
Ето ви нещо което хем е по темата (За ел. коли), хем "баш" по темата (за БМВ), хем извън темата, и едновременно с това баш-баш по темата - "Имат ли бъдеще електрическите автомобили?".
https://www.youtube.com/watch?v=j7YqdGt19tw
Не знам как съм проспал Hagerty x Jason Cammisa... :bowdown:
Открих ги преди седмица две. Пиша си го черна точка и в следващите дни ще изгледам останалите им видеа (филми), които като продукция са, бих казал на едно ниво с Топ Гиър в най-добрите им времена, ако не и по-добре. :bowdown:

Едит: И още едно, което току-що приключих.
https://www.youtube.com/watch?v=OPtS-0u4tAo
И сега P.S. Покарал съм повечето Тесли. Нито една Plaid за сега. И повечето М-ки. Предпоследно бяха най-новото М3 и М4 на Yas Marina. Преди да бъдат пуснати в продажба... Ми. Ако е до числа. Няма вариант. Минаваш на ток. Ако е до усещане. Всеки си го усеща различно.
За "средният" човек вариантът е един. Наскоро чух из цялата фирма, как на един колега Тесла-та Model X P100D било най-уникалното усещане, което са изпитвали... А те дори не знаят, че Plaid съществува...
Но аз в тази тема съм гласувал, с "Не. Не смятам да си купувам." И не е, защото не съм видял предимствата. Тук бензинът (пак, за сега) е евтин. И на мен си ми харесва. Независимо дали някой ме бие. Винаги ще има по-бърз от мен. На мен ми е важно аз дали съм доволен. Не дали съм по-бърз.
Но да се отричат предимствата на електричките с някакви анекдоти, не мога да го приема.
Последна промяна KoolyO на 01 Дек 2022, 23:59, променена общо 1 път
Laugh...
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 02 Дек 2022, 0:26

Малко статистика щото електричките не стават за нищо: Перник-Солун и обратно. На магистралите с 140, на другите места малко над ограниченията. Разход за гориво точно 0лв. Пет човека и двата багажника пълни, лошо време с яко дъжд

Изпратено от моят 2201123G с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 15.08.2010
Пол: Мъж
Кара: E46 320d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от stean » 02 Дек 2022, 0:46

И аз да пусна нещо, което не е съвсем по темата..
Например, как 14 годишната щерка на Кен Блок претупа въпросната Plaid и то с ръчна кутия.
https://youtu.be/5PD0KjfXTC4?t=610

За бедещето - разбира се, че имат бъдеще. Но те и другите си имат, стига да не го спъва някой умишлено.
Аз лично, не мога да се пречупя все още с високочестотния пищящ звук на BLDC моторите, а и предпочитам по-аналогови неща. Мразя каквато и да е техника да се опитва да мисли вместо мен, да не говорим пък да взема решения.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 27.04.2002
Местоположение: Dubai, UAE
Пол: Мъж
Кара: Е63 650iLCI&E93 325i&Z3 1.9
Мечтае да кара: 612

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от KoolyO » 02 Дек 2022, 1:03

Нищо против нямам. Лия е готина.
Ама нейната кола какво общо имаше със нещо, което се произвежда "заводско"? И се продава на "масите"?
Никой не спори, че много специфично построени и подготвени ДВГ автомобили могат да бият заводска електричка. На писта.
Както казваше някой. "Ако дадеш достатъчно конски сили на пералня машина и тя ще бие всичко на драг".
Много пъти казаха във видеото, че това изобщо не е честно. И то е така.
Колко пъти ще срещнеш Лия в тази кола, на светофара до теб? А и тя да е подготвена за старт? По-скоро нула.
Но те и другите си имат, стига да не го спъва някой умишлено.
Аз лично, не мога да се пречупя все още с високочестотния пищящ звук на BLDC моторите, а и предпочитам по-аналогови неща. Мразя каквато и да е техника да се опитва да мисли вместо мен, да не говорим пък да взема решения.

Така е. Дори и аз казах по-горе, че изобщо не смятам да си купувам електричка. Каквато и да е. Но това е за сега...
Имаше момент през лятото, когато цените на бензина, дори и тук приближиха тези в Европа. Карайки ~100км до работа и обратно, перпендикулярно на трафика ме замислиха. Но сега паднаха достатъчно, че пак да не ми пука.
Не знам до кога ще е.
P.S. Имайки предвид, че живея в къща, където зареждането ми е елементарно, а и паркомястото под офиса ми е точно до ел. контакт.
A! И P.P.S. Още едно видео.
https://www.youtube.com/watch?v=oOmd_VKp4tw&list=PLHKCmmH-x9mKnVPemYVMas92FgFsx1cTp&index=5
Laugh...
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 02 Дек 2022, 8:38

В тая тема не знам що се обсъжда само драг дисциплината, някакси доста удобно за феновете на електричките :lol: Аз лично не знам нито един човек който да си е купил електричка за да ходи по драг състезания, ама явно това е модата. То аз и до ден днешен не знам нито една конкретна причина да си купиш електричка де. Даже ми е много странно като видя някоя Тесла на пътя. Чудя се са тоя или е богаташ и не му пука за парите, че да си купи кола с качеството на Тойота, на цената на С-класа, или па е скъсъняк и няма пари за тунджа, та да може да краде от на съседите тока. Някво такова, в двете крайности, ем е скъпо, ем па го зимат да им е евтино :roll: .

А в прочем Първа държава готви забрани за електрически автомобили

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Е.Димитров

Последни теми
Facebook