Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Leon » 19 Авг 2022, 16:59

Е, София буквално се напълни с тесли и i3 за последните 6м. Не знам статистиката, но увеличението е в пъти, не в проценти.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 19 Авг 2022, 19:54

Leon написа:Е, София буквално се напълни с тесли и i3 за последните 6м. Не знам статистиката, но увеличението е в пъти, не в проценти.

Пробега на Модел 3 е достатъчен за 90% от извънградското движение на хората в София . При двойният скок в цените на горивата е нормално на човек да му писне . Единствено е труден маршрута София - Слънчака , но така или иначе той в безсмислен или се извършва 1 път в годината.

По темата :
- сега прегледах времето за пълно зареждане на домашна зарядна станция в къщи на Tesla Y LR и Йоник 5/ EV6 - около 6-7часа до 100% , което значи че за 4 часа или по-малко си до 80%.
Не знам само как св осигурява 22KW ток??

Времето за зареждане на бърза зарядна станция е мимолетно - за 9 -11минути зареждаш за 150км .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 19 Авг 2022, 22:03

acho.rs написа:
Leon написа:Е, София буквално се напълни с тесли и i3 за последните 6м. Не знам статистиката, но увеличението е в пъти, не в проценти.

Пробега на Модел 3 е достатъчен за 90% от извънградското движение на хората в София . При двойният скок в цените на горивата е нормално на човек да му писне . Единствено е труден маршрута София - Слънчака , но така или иначе той в безсмислен или се извършва 1 път в годината.

По темата :
- сега прегледах времето за пълно зареждане на домашна зарядна станция в къщи на Tesla Y LR и Йоник 5/ EV6 - около 6-7часа до 100% , което значи че за 4 часа или по-малко си до 80%.
Не знам само как св осигурява 22KW ток??

Времето за зареждане на бърза зарядна станция е мимолетно - за 9 -11минути зареждаш за 150км .


Ми не мога да се съглася с теб. 11 минути за 150км е ташак работа. А и едно е да зареждаш от 30 до 40/50%, друго е да почнеш от 60% и времената рязко се удължават. Виж за колко време ще заредиш 300+км без оглед на условията. Алтернативно, виж колко пъти ще спираш за по 10-15 минути да добавяш по 150км.
Оня ден се наложи да направя Люлин-Младост-център-Свелиево-Млечево-Бургас през Шипка-Влас.
Тръгнах в 7:40 сутринта и бях във влас в 14:20, с 40 минути престой в Младост. С електричката щях да го отпиша в път тоя ден. Просто е абсолютно безсмислено да ги сравняваме. След няколко години може и да стават. До тогава аз предпочитам да не си робувам на колата и определно не ми се занимава да ги смятам къде по колко ще зареждам за такъв маршрут.

ПС> Знам, че казах, че няма да пиша повече в темата, ама поне малко от малко се опитайте да сте обективни. Никой няма проблем с това, че толкова сте залитнали по тая технология и тея джаджи, които електричките представляват, и голямото невероятно бъдеще, което ние простите не разбираме. Ама на черното да викате бяло и да си изсмуквате от пръстите ползи, които ги няма никъде под никаква форма, не е готино. :censored:

ПС2> И не, пробегът на Модел 3 не е достатъчен за никого освен за някой Тесла/ел фенбой, който е готов всякакви компромиси да направи за да превърне това твърдение в някаква истина.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от b_u_b_o » 19 Авг 2022, 22:54

vixx написа:ПС2> И не, пробегът на Модел 3 не е достатъчен за никого освен за някой Тесла/ел фенбой, който е готов всякакви компромиси да направи за да превърне това твърдение в някаква истина.


Ей тука е големия проблем, че в тая тема всяка страница се изрежда някой да твърди, че нямало как друг да го устройва давайки себе си за пример. :dunno: Аз ти казвам, че на мен ми е достатъчен в 98% от случаите. В останалите 2% ще преглътна някакво неудобство. Същата логика е да карам баничарка, щото на 2 години веднъж ми се налага да закарам нещо което не влиза в седана. Еми не, аз не правя така, обаче ако ти го правиш си е твоя работа и не съм седнал да ти обяснявам колко е тъпо и непрактично. А като гледам с каква скорост се множат по улиците електричките явно не само за мен стоят така нещата, само днес видях 3 Y-я всичките с немски номера, явно всички се отракаха да взимат немските отстъпки.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 19 Авг 2022, 23:25

Колега, ето го най-лакомия юнак на отбора… 400+ км пробег планиран при положение, че го карам душманската (на 15к км смених гуми). Това значи, че ако го карам нормално ще стигна 500км.

Ако 400-500км “не стигат на никой, само на някой тесла фанбой” то явно всички са професионални шофьори които само кръстосват държавата нон- стоп. Щото аз други не познавам дето тов пробег да не им стига.

А и забравих- през тия 400км не можеш ме догони с нищо дето го има нормално по пътищата… си изключение на “карето” ама ако се мериме по- продължително то има проблеми с охлаждането и бързо увяхва :ok:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 19 Авг 2022, 23:29

Еми добре, да, множат се. И да, дори жена ми оня подкара (не е наша) една i3.
На никого не искам да давам наклон, това така или иначе вече ЕС го прави по доста приличен начин. На теб въпросните два процента ще са ти неудобство, което ще преглътнеш, и аз нямам нищо против това или против теб. На мен тези два процента сега са ми два, утре може да са ми десет. Точно така ми се случи миналата година, без изобщо да очаквам. И знаеш ли кое ми беше последния проблем? Колко ще мине или няма да мине колата, понеже приключих на 32к КМ за една година, което никога не ми се е случвало. Смятал съм си часовете, прекарани в тая седалка и не ми харесва резултатът. Не искам и да си помислям какъв щеше да е с електричка. Пак казвам, сравняваме несравними неща, поне към тоя момент. За теб днес може това да е проблем през макс 2% от времето, ама утре може да е друг процент. И ако си ОК 100 бона по-късно да правиш компромиси с това и да се биеш в гърдите за 2лв ток на 100 км (не ти, ама другите тук наистина се опитват да го споменават измежду другите си фенбойщини), аз нямам нищо против.

Ако теб те устройва, това е наистина чудесно и, не крия, завиждам ти че не мога и аз така.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 19 Авг 2022, 23:41

Alx, за мен 400-500 са абсолютно недостатъчни. Разбирам, че за други хора това не е така, и нямам нищо против. На всеки нуждите са различни. Правил съм на моя кошник от профила над 1000км с едно зареждане, оня ден направих 600 без малко с по-малко от 45 литра при скорости, които ел ентусиатитате наричат "летене", а на другите коли, които ползвам по-малко от 700-800км не съм постигал при пълен резервоар, с едно палаво изключение дето лее бензина като вино. Не искам да живея в тая кола, и не искам в много редките (за другите хора) случаи в които палиме с жената и изчезваме където ни хванат очите, аз да се занимавам с плюсове и минуси на електричката, зареждане, бързи/бавни/заети/счупени/суперчарджър станции и тн. Ние правиме по 5-6 морета като абсолютен минимум през лятото и е все с кола, ако не е някъде много надалеч, за където вече това би било прекалено непрактично. Не знам какви са тези невероятно редки пътувания при другите хора, но при мен си има пърпорене цяло лято и даже, ако трябва да съм честен, хич не ми трябва кола ако не е по този повод. Е, и по повод лечението на майка ми, което е причинтата за многото КМ през последната година, но това е изключение и нека кажем, че на никой друг няма да се случи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ///M Power » 19 Авг 2022, 23:46

acho.rs написа:
Leon написа:Е, София буквално се напълни с тесли и i3 за последните 6м. Не знам статистиката, но увеличението е в пъти, не в проценти.

Пробега на Модел 3 е достатъчен за 90% от извънградското движение на хората в София . При двойният скок в цените на горивата е нормално на човек да му писне .


Ако цените на горивата с 1000км на месец са проблем, как аджеба се вадят 80-100к за електричка? Ако имаш гараж с ток и караш 90% в града ел. колата е супер, ако караш много извън него или нямаш гараж в БГ си е по-скоро грижа. И моля стига с тези цени на горивата, ако човек може да си позволи кола за 100к+ лева, едвали горивото му е най-големия разход в живота....
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 20 Авг 2022, 7:22

alx написа:Ако 400-500км “не стигат на никой, само на някой тесла фанбой” то явно всички са професионални шофьори които само кръстосват държавата нон- стоп. Щото аз други не познавам дето тов пробег да не им стига.


А колко време преди това е на зарядното? Възможно ли е да тръгнеш по спешност към другия край на страната във всеки един момент? Тук все още не навсякъде има бързи станции по магистралата, често и не работят…какво правим при малко стигаме с малко заряд и неработеща станция? :dunno: Според мен пак опираме до прекарване на известно време в подготовка и планиране на пътуването.

Ето тези дребни детайли развалят картинката за електричките към момента :bchug:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от seimo » 20 Авг 2022, 7:39

Всичко хубаво, но я си представете целия тряфик по Тракия лятото примерно да беше от електрички. То сега има 5 на кръст и се чудят как ще заредят, а ако бяха хиляди или десетки хиляди на ден. Какви ще са тези станции, каква ще е тази мрежа.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 20 Авг 2022, 7:44

Изображение

Ми нещо такова ще да е примерно.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 26.11.2005

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_dreamer » 20 Авг 2022, 7:59

200 страници ги мерите тия електрички от София до слънчака и не спирате, и немало станции в мамковината, ще ви кажа една тайна, на Мъск не му дреме за вашите проблеми.
На запад от Калотина хората дето купуват електрички всеки ден пътуват до работа по около стотина километра и тока ги устройва идеално за ежедневна бръмчалка, отделно в гаража им има кола с двг за към "Слънчака" отделно станции бол, та там където нещата имат значение електричките се вписват идеално.
Както и колегата по горе писа сутрин от Бистрица, Драгалевци, Бояна към центъра на гетото се изсипват една камара I3 и тесли, което е и смисленото приложение на тия коли, за човек дето прави 800 километра дневно тука в стана от третия свят дизела е без алтернатива в момента, така ще е и в следващото десетилетие.
В нашата реалност електричка за до работата и дизел за уикенда са чудесна комбинация и на практика почти всеки дето може да си позволи електричка е на подобна схема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от seimo » 20 Авг 2022, 8:03

Мда тея 10 станции на които се зареждат по 1 час ще оправят проблема :mhihi: Като ги направят да зареждат за 5 минути поне 500км пробег, построят още 2-3 аеца и подменят цялата електропреносна мрежа може и да са някаква алтернатива на ДВГ.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Spunky » 20 Авг 2022, 8:05

По-скоро нещо такова



Електричките са градски коли, навън е голям компромис, освен ако не е гъсто населен район. Имам поръчан ривиан, с идеята, че щяха да правят станции по националните паркове в Щатите и по всякакви пътеки, но са до никъде. От 600 планирани имат 3.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 20 Авг 2022, 8:36

seimo написа:Мда тея 10 станции на които се зареждат по 1 час ще оправят проблема :mhihi: Като ги направят да зареждат за 5 минути поне 500км пробег, построят още 2-3 аеца и подменят цялата електропреносна мрежа може и да са някаква алтернатива на ДВГ.


250 кв суперчарджър зареждаш точно за 10 минути за поне 200 км още.
А може и да ги направят щото се работи по тоя въпрос и аец-и може да построят още и други мощности също.
Мобифон знаеш ли какво е ? А релейна станция ? Къде ги ?
Масови няма да станат скоро..предвид обаче, че фосилните горива са ограничен и невъзстановим ресурс...харесва ли ни или не, тва е положението.
Даже в някаква степен е лигня щото има и обществен транспорт...ще се стигне и дотам.

Препоръчвам на всички да прочетат или да препрочетат Хайтов - "Когато светът си събуваше потурите"
Та така, тръгне ли света да си събува потурите не можеш го спря. Или приемаш новото или одиш да се гръмнеш.
Няма никакво значение това "ново" дали е убаво или лошо.
Последна промяна Моджо на 20 Авг 2022, 9:17, променена общо 1 път
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook