Колко дългове имате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Колко дългове имате?

Мнение от M17cH » 16 Авг 2022, 16:31

Не е точно свързано с горните мнения, но това на колегата Petrolhead за дали има разлика дали ще купиш нещо на заем или кеш:
https://ibb.co/8rFYv4L

Една бърза симулация от една от нашумелите банки (или поне в един момент беше) в Белгия за кредити.
Купуваш къща в която ще живееш, имаш собствени ~70к евро и търсиш 250к евро за къща струваща 300к и допълнително 19к в такси нотариуси и прочие.
Накрая какво излиза при лихва 3% (която не бих казал че е ниска, миналата година имаше и по 1.0-1.2%, може би 3% реалистична в момента), се изплащат за 25 години 357к Евро. Това е цялата сума за връщане от взетите 250к, тоест 42.8% от взетата сума я даваш на банката допълнително. Тоест включаемо с твоята сума която имаш изначало 300к къща ти струва 427к Евро, като в тази сума не влиза годишния данък, който тук е да кажем към 1к Евро образно казано (х 25 години) ... ... ...

Предполагам е тривиално това кеото пиша, и всеки изплащал ипотечен (всъщност какъвто и да е) кредит, това му е ясно, но за мен тези цифри са фрапиращи.

Лично това не би ме отказало да си купя къща, естествено с подобен ипотечен кредит, ако къщата ми е мечтаната архитектура, на мечтаното място, за много добри пари и тн... но за 107к евро (оскъпяването в случая) бих живял 13 години в къщата която наемам в момента.

Иначе по темата, нямам кредит и никога не съм взимал кредит.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 16:34

M17cH написа:Не е точно свързано с горните мнения, но това на колегата Petrolhead за дали има разлика дали ще купиш нещо на заем или кеш:
https://ibb.co/8rFYv4L

Една бърза симулация от една от нашумелите банки (или поне в един момент беше) в Белгия за кредити.
Купуваш къща в която ще живееш, имаш собствени ~70к евро и търсиш 250к евро за къща струваща 300к и допълнително 19к в такси нотариуси и прочие.
Накрая какво излиза при лихва 3% (която не бих казал че е ниска, миналата година имаше и по 1.0-1.2%, може би 3% реалистична в момента), се изплащат за 25 години 357к Евро. Това е цялата сума за връщане от взетите 250к, тоест 42.8% от взетата сума я даваш на банката допълнително. Тоест включаемо с твоята сума която имаш изначало 300к къща ти струва 427к Евро, като в тази сума не влиза годишния данък, който тук е да кажем към 1к Евро образно казано (х 25 години) ... ... ...

Предполагам е тривиално това кеото пиша, и всеки изплащал ипотечен (всъщност какъвто и да е) кредит, това му е ясно, но за мен тези цифри са фрапиращи.

Лично това не би ме отказало да си купя къща, естествено с подобен ипотечен кредит, ако къщата ми е мечтаната архитектура, на мечтаното място, за много добри пари и тн... но за 107к евро (оскъпяването в случая) бих живял 13 години в къщата която наемам в момента.

Иначе по темата, нямам кредит и никога не съм взимал кредит.

можеш ли да провериш колко е струвала дадената къща преди 30 години?
аз погледнах.
средна цена на къща в Белгия през 1990 - 45к
средна цена сега - 215к

тия 107к евро след 30 години ще ти се струват дискотечни пари

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Колко дългове имате?

Мнение от grkv » 16 Авг 2022, 18:22

Petrolhead написа:нямам идея точно как си ги представяте нещата, ама ако си си купил нещо за 100-200к евро, с ипотека, все трябва да имаш пари за 3-4-5 вноски напред.
все пак става въпрос за 5-6к лева.
не знам какви ЧСИта ви гонят. банката точно твоята колиба ще иска да вземе. притрябвала й е. трябва сигурно поне година да не плащаш нищо за да тръгнат да ти взимат нещо


Ти къде живееш?

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 18:23

grkv написа:
Petrolhead написа:нямам идея точно как си ги представяте нещата, ама ако си си купил нещо за 100-200к евро, с ипотека, все трябва да имаш пари за 3-4-5 вноски напред.
все пак става въпрос за 5-6к лева.
не знам какви ЧСИта ви гонят. банката точно твоята колиба ще иска да вземе. притрябвала й е. трябва сигурно поне година да не плащаш нищо за да тръгнат да ти взимат нещо


Ти къде живееш?


моите наблюдения са такива. ако знаеш повече, моля сподели


Аватар
Мнения: 1321
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: Peterborough
Кара: CLS350 и Е39

Re: Колко дългове имате?

Мнение от ivoo » 16 Авг 2022, 18:34

Вече разбрахме че живееш на "заем" :mhihi: затова и караш на метан,да остават стинки за вноските

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 18:36

ivoo написа:Вече разбрахме че живееш на "заем" :mhihi: затова и караш на метан,да остават стинки за вноските


една от 6-те ми коли е баничарка на метан.
срам ме, но търпя

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Колко дългове имате?

Мнение от c04 » 16 Авг 2022, 23:34

Petrolhead написа:
ivoo написа:Вече разбрахме че живееш на "заем" :mhihi: затова и караш на метан,да остават стинки за вноските


една от 6-те ми коли е баничарка на метан.
срам ме, но търпя

А останалите на газ ли :mhihi: :mhihi:
Petrolhead написа: банката точно твоята колиба ще иска да вземе. притрябвала й е. трябва сигурно поне година да не плащаш нищо за да тръгнат да ти взимат нещо

Да бе, направо отписват кредита и пият една студена вода :mhihi: :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Колко дългове имате?

Мнение от grkv » 17 Авг 2022, 5:56

Снощи мислех да пиша пак едни чаршафи, ама... на кратко със сутрешното кафе :lol:

1. Масата потребители нямат и една вноска напред. Идва заплатата, отделят пари и карат месец за месец. В преговорите не ги интересува нищо друго освен вноската и бързата сметка тип "взимам 2к, мога да плащам 1к, давай!"... черните варианти не се обсъждат, само розовите, после закърпваме сметката с бързи кредити или друг кредитор докато съвсем не се оака работата.

2. Банката не ти взима нищо, банката те е сметнала като лоан-ту-валю още в началото и в зависимост каква е обстановката в момента трябва да реши дали да ти продаде още от капитала си под формата на дофинансиране и за изчисти падежиралите ти непогасени вноски или директно да тръгне към изпълнение. Банката си е ипотекарен кредитор, завежда си заповедното производство, изпълнителен лист и т.н.
Мисълта ми е, че в никой по тая верига няма никаква емоция и "точно твоята" в крайна сметка е едно обезпечение от което кредитора може да излезе сух или с профит, чакането е въпрос на обстановка към този момент, цени на пазара, вътрешна политика и още сто фактора. Несериозно е да се генерализира така...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Колко дългове имате?

Мнение от peshehodetz » 17 Авг 2022, 6:35

c04 написа:
Petrolhead написа: банката точно твоята колиба ще иска да вземе. притрябвала й е. трябва сигурно поне година да не плащаш нищо за да тръгнат да ти взимат нещо

Да бе, направо отписват кредита и пият една студена вода :mhihi: :mhihi:


Тук обаче колегата е прав донякъде. Не знам как е в Европа в това число и БГ, но в щатите е често срещано явление като остане някой без работа да се договори с банката да му отложат плащанията най-често до към една година. Сега ако остават 10 години да се изплаща жилище и се прекъсне за година после банката не чака отново 10 години ми оставащата сума трябва да се изчисти в оставащите 9, т.е. трябва да се правят извънредни плащания. Това беше много често срещано 2020 по време на ковид кризата когато много бизнеси затвориха за по няколко месеца, най-често до към половин година. Та банките за около една година не изискваха плащания, макар че точно пък тогава Тръмп увеличи помощите за безработица до към $ 1125 на седмица за първите 4 месеца и после на $925 на седмица за още 6 седмици та с тия пари освен мортгидж спокойно може да се покрива и някоя по базова G30, така че не беше и много необходимо някой да си спира плащанията.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 17 Авг 2022, 7:00

grkv написа:Снощи мислех да пиша пак едни чаршафи, ама... на кратко със сутрешното кафе :lol:

1. Масата потребители нямат и една вноска напред. Идва заплатата, отделят пари и карат месец за месец. В преговорите не ги интересува нищо друго освен вноската и бързата сметка тип "взимам 2к, мога да плащам 1к, давай!"... черните варианти не се обсъждат, само розовите, после закърпваме сметката с бързи кредити или друг кредитор докато съвсем не се оака работата.

2. Банката не ти взима нищо, банката те е сметнала като лоан-ту-валю още в началото и в зависимост каква е обстановката в момента трябва да реши дали да ти продаде още от капитала си под формата на дофинансиране и за изчисти падежиралите ти непогасени вноски или директно да тръгне към изпълнение. Банката си е ипотекарен кредитор, завежда си заповедното производство, изпълнителен лист и т.н.
Мисълта ми е, че в никой по тая верига няма никаква емоция и "точно твоята" в крайна сметка е едно обезпечение от което кредитора може да излезе сух или с профит, чакането е въпрос на обстановка към този момент, цени на пазара, вътрешна политика и още сто фактора. Несериозно е да се генерализира така...


1. Не споря, предполагам е така
2. Нямах предвид, че получаваш лично отношение от банката. Ти си един от многото с подобен имот и подобен проблем. Моите наблюдения са, че банките се опитват да те запазят като плащач, преди да започнат да те гонят. Нямам представа точно колко време можеш да не плащаш, но със сигурност няма да ти вземат имота за 2-3 пропуснати вноски

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Rainbow » 17 Авг 2022, 12:50

На банките бизнеса не им е имоти, та им е по оферта да те държат като клиент и да печелят от парите/заема, не да се занимават с продажби на имоти принципно. Сега вече ако много отечеш (3-6+ месеца/вноски), ще стартират процедура най-вероятно.
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Колко дългове имате?

Мнение от drago_pavlov » 17 Авг 2022, 14:00

Petrolhead написа:Нямам представа точно колко време можеш да не плащаш, но със сигурност няма да ти вземат имота за 2-3 пропуснати вноски

Аз до 4 пропуснати вноски съм стигал без последствия.
Но това беше преди 7-8 години, сега може и да има промени.
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Колко дългове имате?

Мнение от carmanf1 » 17 Авг 2022, 14:53

Като цяло идеята ми като казвам, че трябва много да се внимава какви заеми се взимат, не е в краткосрочен план.
Това, че ще бъдат пропуснати няколко вноски - няма проблем, говориш си с банката и нещата се уреждат. Няма кой да прави проблем за няколко вноски.

Обаче, няма да пропуснат после да ти нашият наказателни лихви за забава.

Моята идея е, да се мисли в по-дългосрочен план, когато си на кредит за 5-10-15г.
Да не говорим за 20+ г., че там е ужас обвързаност и робство. Щот има хора, които на 35г., взимат 30г. кредит - е до кога ще го плащаш?

Защото в условията на криза, нещата не опират само до няколко вноски пропуснати.
А и не само в условията не криза, никой не знае, какво ще му сервира живота.

1. Остава човек без работа (има някакви дребни спеставания, покрива няколко вноски), оцелява няколко месеца, без банката да прави проблеми, само че в криза не се намира работа лесно и бързо. (Днес остава без работа, до 2-3 месеца е започнал друга, да бе да.)

2. Всички останали сметки го притискат, не е само шибания кредит

3. Дори и да си намери работа, най-вероятно заплатата ще е по-ниска от тази, която е планирал за кредита - пак проблем, пак не стигат кинтите

4. Инфлацията яде сериозно доходите. Ако преди на 100лв заплата е бил ОК да плаща 15лв кредит, вече не е същото.

Като се вземат предвид горните, вече не става въпрос само за няколко вноски.
Много хора се заблуждават, че винаги и веднага могат да продадат апартамента/къщата, която са ипотекирали, на по-висока цена и всичко е точно. Само че, в условията на финансова криза, нещата не са така.
И тогава се стига до кофтито ситуации.

Относно наказателните лихви:

Аз имам един лизинг към може би най-голямата и сериозна банка/кредитна институция в БГ и уж съм на супер лихва.
Обаче преди месец, като съм превеждал пари съм превел без да искам 52 стотинки по-малко, печатна грешка.
Сега получих отделна фактура за наказателна лихва от 7лв.
Изобщо не ми се занимава да звъня й да се разправям с глупости, преведох им 7лв.

Просто го давам като пример, какви наказателни лихви плющат.

Лихвата по лизинговия договор е по формула, обвързана с европейски индекс. До момента не се е вдигала, но само чакам да гъкнат за повишение на лихвата и веднага покривам целия лизинг, за което няма да плащам наказателни такси за предсрочно погасяване, защото това си го изисках, когато сключвахме лизинговия договор.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Колко дългове имате?

Мнение от TNT » 17 Авг 2022, 15:41

acho.rs написа: Средния "живот" на ипотече кредит в момента е между 8 и 11 години. Рядко някой плаща 15г, а ипотека от 2002г е бяла лястовица.

А това включва ли предоговаряне на ипотеката ? Щото познавам хора с ипотека от 2009-та и вече са предоговорили 3 пъти условията с 2 премествания в различна банка. Леко подозирам, че от там идва средния живот. Или се включва продажбата от инвеститора.
Изображение

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Spit-Fire » 17 Авг 2022, 15:49

Преди време и аз като теглих ипотеката съм се потил месеци наред да го мисля. Ма пък каква е алтернативата, ако човек иска да е "разумен" - цял живот под наем ли.

Иначе все още се чудя дали съм взел правилно решение за ипотеката - срок от 25 години с вноска по-ниска от наем. А много мои колеги напускаха ипотеки за по 10 години с вноски от 1000+ лева.
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook