България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 240
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 525 TDS

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ben_g » 13 Авг 2022, 23:56

Много се чудех дали да си правя труда да пиша заради категорични твърдения като твоето. Не беше единичен случай - в рамките на три дни в Ню Йорк и околията - три такива случаи видях лично. Не знам твоите наблюдения от кой щат са, но няма и толкова голямо значение. Със сигурност в България е по-често явлението от Щатите, но въпросът бе дали се случва и в чужбина - е, случва се.

Ето как изглежда аварийната - не успях да снимам този който ме изпревари обаче (иронията е, че точно обяснявах на спътника ми колко по-културно е в Щатско, и как никой не шпори в аварийната в трафика, и оп - изненада :)):

Изображение


Нащърбената ивица за която говориш не е по цялата площ на аварийната лента.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Последна промяна ben_g на 14 Авг 2022, 0:09, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от enigma » 14 Авг 2022, 0:04

ben_g написа:Много се чудех дали да си правя труда да пиша заради категорични твърдения като твоето. Не беше единичен случай - в рамките на три дни в Ню Йорк и околията - три такива случаи видях лично. Не знам твоите наблюдения от кой щат са, но няма и толкова голямо значение. Със сигурност в България е по-често явлението от Щатите, но въпросът бе дали се случва и в чужбина - е, случва се.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Сигурно зависи от района. Аз за 20+ години в сума различни щати съм видял много идиотизми, но изпреварване през аварийната - никога.
Но като казваш Ню Йорк , не бих се учудил. Може би и около Чикаго също, където има много българи. :D
enigma
ያለ እኩል

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alx » 14 Авг 2022, 6:04

Аз също щях да добавя, че до сега не мисля, че са ме изпреварвали през аварийната в задръстване. Всеки седи и си чака…. Аз само веднъж съм карал в аварийната на едно километрично задръстване защото бях с един мотор дето не понася да седи дълго време в задръстване защото независимо от огромния си радиатор и електрическа водна помпа с огромен дебит… вдига температура и буквално може да се запали. Е, спряха ме накрая и на въпроса “what you think you are doing?” аз отговорих че предпочитам така от колкото да направя пожар на магистралата… полицая гледа 20” перка на вентилатора как се върти като да излитам, гледа ми темперстурата на водата на 230 грвдуса, гледа ми прогорените панталони на глезените и клати глава… пусна ме ама… късмет :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 14 Авг 2022, 13:53

ама то туй си е твой проблем, че си се набил в задръстване с машина която не може да го понесе :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 14 Авг 2022, 13:59

Е, сега, айде да не сме чак по-католици от папата. Сякаш е трябвало да предвиди задръстването. :mhihi: Плюс това не е от тарикатите по принцип, плюс това ченгето го е спряло и е преценило, че бива да го пусне. В САЩ имат тоя навик да те предупреждават устно, имат си и официална забележка, която ти се отразява в досието за да може като те спре друг път някой да види, че вече си предупреден. Та ченгетата там са малко преценячи. :mhihi: Но ченгето не е бил куха лейка, вижда случая и преценя.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drago_pavlov » 14 Авг 2022, 20:42

Добре дошли в България :ok:
Където и най-въшливия шапкар се мисли за безсмъртен...

https://www.mediapool.bg/piyana-politsa ... 38776.html

Пияна полицайка е арестувана зад волана
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 14 Авг 2022, 22:17

Е, в случая не е минал номера с колегите защото тя е проиграла шанса, макар ако я видят, че е пияна пак да не е сигурно, че биха я пуснали.

Нещо за автобуса на Тракия? Заспал казах аз като видях как е обърнат едвам, едвам, тоест скоростта е била ниска, другата вероятност е лекия дъжд. Цяло лято не валя и сега изведнъж всички ги изненада... времето. :shock:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 14 Авг 2022, 22:55

Top Gun Maverick написа:лекия дъжд. Цяло лято не валя и сега изведнъж всички ги изненада... времето. :shock:


В тая връзка, днес и тук валя няколко часа. Позволих си да лъзна бенвето на един завой, на път, по който минавам много често и вечер няма трафик, пък се вижда добре, тъй като е полегат завой. Ся сиг ще ме изядат с парцалите колегите, ама.. Та зад мен имаше някаква кола със синкави фарове, мъчих се да го разпозная, но не можах. След въпросния завой, който е доста дълъг има включване към главнен път, но има ускорителна лента, която е доста дълга. Ускорявам си по нея, по главния път имаше колона напред и изчаквах последната кола, че да се включа и след като тя мина с пуснат мигач си тръгнах да сменям лента от ускорителната към лентата от главния път, при което виждам същата кола със синкавите фарове вече се набрала и влиза в лентата, към която съм се насочил. Отварям скоба, че не съм се влачил и си ускорявал съвсем прилично за да се включа с нормална скорост. Прекратих си маневрата и пуснах газта да го изчакам и тоя да мине, а той направи същото, че взе да ми присветка с дългите. Включих се пред него, следващите няколко километра ми присветкаше постоянно, не знам дали ме "наказваше", че съм изпързалял един завой или ме караше да давам газ, че да се гоним. Отсечката, от където минавахме е много опасна и при валежи до скоро винаги имаше някой метнал се тир в канавката, сега от както сложиха нарезни ленти преди завоите по пътя намаляха инцидентите, но пак са сравнително редовни, та аз си карах с колоната, спазвах няколко коли дистанция от предния в колоната, като цяло цялата колона се движеше долу горе така, освен този, който ми се беше лепнал и светкаше ли, светкаше. В един момент пътя стана двуленто и си минах в дясно и го гледам тоя пак се напиня на газта и ме изпревари - голф 3 със СН регистрация :D. Едвам му стоеше в пътя задницата.

После докато карам из града минавам през светофар, на зелено, гледам отсреща един се гласи да прави ляв завой, беше подминал стоп линията. Минах и в огледалата го гледам си направи левия завой /там има секция за ляв и си мина на чисто червено/.

И накрая минавам през едно кръстовище и даже се върнах, че да снимам какво видях:
знаци.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 14 Авг 2022, 22:59

Някой демент може да е завъртял знака на обратно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 14 Авг 2022, 23:03

Завъртян е знака вероятно.

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgari ... ta-1325856
Ето защо карали в насрещното. Много акъл е имал тоя, вместо просто да разтовари бежанците. В неделя в час пик на сезон пик да тръгнеш в насрещното по един от най-нативарените пътища в БГ...
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от enigma » 15 Авг 2022, 5:30

alx написа:...


На BossHoss прилича това, идеално за летните горещини. :lol:
enigma
ያለ እኩል

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от peshehodetz » 15 Авг 2022, 5:52

Като спомена за Чикаго по горе та се сетих за една случка преди десет години. Та бяхме на гости при наши познати и през деня се пуснахме към даунтаун. След обяд някъде още преди да се е сгъстил трафка се прибираме по 90-ката на северозапад и си карам в дясна лента спазвайки ограничението от 65 макар че целия трафик движеше с около 75, ма аз гледам да не ми дадат тикет че си нямам идея как ще го чистя от рекорд-а в друг щат, пък и района не ми е много познат и да не изпусна екзита за Арлингтън Хейтс. Та пред мен се движи един шеви събърбън и той със същата скорост. В един момент ме изпревари с не много по висока скорост едно сребристо сиво Е60 550i с лепенка BG и се изравни със събърбана но си продължаваше в лявата лента от нас. В един момент обаче го гледам че даде рязко газ мина пред шевито засичайки го малко кофти и взе екзита от дясно, вероятно се беше улисъл и направи тази рискована маневра или пък в последния момент беше решил да излиза от магистралата, често срещано явление насам, на което лично аз много не се връзвам, в смисъл свикнал съм им. Сега този със събърбана му свирна съвсем леко вероятно просто да му намекне, че това не е много безопасно, особено ако го натресе такъв "танк", при което онзи вече излизайки от екзита си спусна стъклото, извади ръка и му показа среден пръст. :( :( :(
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Spit-Fire » 15 Авг 2022, 7:36

Вчера си попътувах из дъжда от Доспат до Пловдив през Велинград. Значи чистачките ми едвам смогват на дъжда, навсякъде по пътя Waze-а дава наводнения (действително имаше супер много локви в дясната част на пътищата) та поне за моите скромни шофьорски умения и преценка безопасната скорост е една идея под ограничението на пътя. Да съм изпреварил 2-3 коли аз. Пък мен се спукаха да ме изпреварват. Даже един селтак с Киа комби не помня колко време ми стоя залепен в задника и накрая ме изпревари с мръсна газ огледало до огледало. Ей тея хич не ги разбирам - като ми се залепи за гъза и съм с по-голяма кола от него, какво вижда напред. Другия дето ми се запечата в съзнанието беше едно Е90 комби където през повечето време си кара добре и на най-големия дъжд просто реши да отпраши с поне 130-40 по пътя Пазарджик - Пловдив, като засече друг изпреварващ и едвам се прибра пред колоната отпред.
Естествено, на влизане в Пловдив имаше и катастрофа.

Винаги съм се чудел и следното - като си карам по планински път със завои гледам комфорта на пасажерите си и се движа с такава скорост с която те да не се мятат наляво-надясно и да не драйфат. Какво ли изпитват пасажерите на тея дето те натискат по завоите и карат с доста по-висока скорост :mhihi:
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от barty » 15 Авг 2022, 8:02

Возил съм се при такива шофери един - два пъти.
Единият път едвам не излетяхме от пътя заради това че си палеше цигарата.
След това винаги ходя с мойта кола, без значение че ще съм сам или е скъпо горивото.
:yes:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от zAcK » 15 Авг 2022, 8:11

Пробвал съм да се возя при такива и повече не повтарям. Както каза колегата, навсякъде с колата и аз карам.
Освен, че се чувстваш като чувал с картофи, през цялото време се чудиш къде ще приключите пътуването.

Аз също винаги като видя такива се чудя, как останалите в колата издържат на цялото това мъчение газ-спирачки, резки завои и т.н.
Особено като са по надолнище и превъртат. Последните няколко пъти през Родопите казвам на жената -
"Гледай сега тоя идиот как ще се напиня по надолнището и как пак ще го стигнем" :mhihi:

Като дойде нагорнище като излизам от завоите давам съвсем леко газ и повечето бързи комбита и ванове се отказват послушно.
После отпускам преди завоите и плавно си намалям и си ги взимам, а тия тамън са успели да се засилят за малко и скачат на спирачките :mhihi: :mhihi: :mhihi:
А и не искам да ме изпреварват по 2 минути тия таралясници. Ако има повече право пък им давам мигач и пускам малко газта, да се махат!
Тъпото е, че тия не спазват никаква дистанция. И после като дойде надолнището и ми мислят, че излитат.
И след няколко километра примерно камион и колона, аз съм зад тях и всички сме на изходна позиция :mhihi:
И викам на жената "Казах ли ти" :ok: Да еВа и бързи кокошарници, да еВа...
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Моджо

Последни теми
Facebook