Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от carmanf1 » 11 Авг 2022, 15:30

Top Gun Maverick написа:Ти може и да си бил там за диверсификация, но повечето са били там да се борят с Путин, тъй де да не купуваме от Газпром. :mhihi: Пак казвам не виждам защо купуването от Газпром(особено сега когато ножа е в кокала)да значи затваряне на всички други възможности. Но представи си да изпаднем в безкрайно чакане за други източници и през това време да не купуваме от Газпром. :help: ...


Защото за да възобновят доставките, газпром искат дългосрочни обвързаности, с които да ни надупят отново за следващите 10+ години. И за девирсификация ще забравим.

Хората, които настояват за възобновяване на доставките от газпром, или не са запознати със случая, или е нещо сорта на:

мъжа ми ме смачква от бой, ама ме е страх да го напусна, щото ме е страх да се оправям сама с живота после.
За това по-добре да си трая и да си нося на бой, когато му кефне - тип “преклонена главица, сабя не я сече”.

Аз лично ще имам много трудности в професионален план, ако нямаме достатъчно газ, не само у нас, ами и в цяла Европа. Но предпочитам да минем през това, отколкото да продължаваме да си подаваме гъзеца на братушките и да ни държат постоянно в шах-мат с пешката.

Ай стига вече с т’ва пораженческо, робско мислене.

Имаме варианти за газ, просто има вероятност да минем през малко по-труден период, докато всичко се канализира/уреди.

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Top Gun Maverick » 11 Авг 2022, 16:27

Ами то народът се е подготвил за трудности тая зима, лошото е, че боклуците доставящи дърва ги скриха и дават само на завишени цени и с голямо удряне в размера на кубика. Който остане за зимата пък ще яде още по-голямо дърво. Та за една година мисля сме подготвени, въпроса е да има някакво развитие през тази една година. Виж Европа дали е подготвена като те не са свикнали на нашите кризи, не знам.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от c04 » 11 Авг 2022, 16:29

А другата зима? Нещо не ми е сигурно, че азерите имат газ за цяла Европа.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от steeN » 11 Авг 2022, 16:40

Прогнозната цена на "Булгаргаз" за октомври е 269.29 лв./MWh (без цени за достъп, пренос,акциз и ДДС) или 137.69 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ. За сравнение, цената, която е поискана за август и която Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предстои да утвърди, е 297.89 лева/MWh или поевтиняване с малко под 30 лв. на мегаватчас.

В съобщение до медиите се посочва, че цената за октомври е на базата на прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 11 август и при условие, че газовата връзка с Гърция ще бъде въведен в експлоатация преди началото на октомври. Засега такава е и актуалната прогноза на служебния министър на енергетиката Росен Христов. От пускането на връзката зависи България да получава цялото количество договорена суровина от Азербайджан, която за момента е на по-ниска, неоповестена публично, цена от тази, която би била на "Газпром", а и на свободния пазар.

"Булгаргаз" дава сравнение и с прогнозните цени на европейските газови пазари за октомври, които са приблизително 209 евро за мегаватчас, или приблизително 407 лева.


Ударихме ли тавана И на тези цени?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Top Gun Maverick » 11 Авг 2022, 17:22

Питай Путин, че не се знае до октомври колко газ ще реши да пуска на Германия. Всичко друго е ала-бала.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от BMW_POWER » 11 Авг 2022, 17:52

Top Gun Maverick написа:Питай Путин, че не се знае до октомври колко газ ще реши да пуска на Германия. Всичко друго е ала-бала.


Путин пуска, колкото си платиш :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Е.Димитров » 11 Авг 2022, 18:03

Да, моля да обясните, като на чужденец защото се чувствам именно такъв, като чета кой как ни нагъзил, пък аз също живея в тая държава и до преди някое време цените нямаха проблеми, докато не почнахме нещата ЕС-Русия.
Та как точно ви/ни нагъзиха до сега руснаците с този газ?
Както и ако са такова силно лоби в България, как не можаха да си прекарат интереса за АЕЦ Белене?
Нали, с повече факти не лозунги и призиви.
Прагматично и с факти.
Все пак сме в темата "Икономическа криза" , като автора или модератора да оправят и годината на 2023 година.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022н

Мнение от carmanf1 » 11 Авг 2022, 20:45

Е.Димитров написа:Да, моля да обясните, като на чужденец защото се чувствам именно такъв, като чета кой как ни нагъзил, пък аз също живея в тая държава и до преди някое време цените нямаха проблеми, докато не почнахме нещата ЕС-Русия.
Та как точно ви/ни нагъзиха до сега руснаците с този газ?
Както и ако са такова силно лоби в България, как не можаха да си прекарат интереса за АЕЦ Белене?
Нали, с повече факти не лозунги и призиви.
Прагматично и с факти.
Все пак сме в темата "Икономическа криза" , като автора или модератора да оправят и годината на 2023 година.


Аз си го обяснявам по следния начин, не съм политик, нито пък енергиен експерт.
Просто разсъждавам, колкото ми позволява умствения капацитет :lol:

Дълги години Европа е позволила да бъде зависима от руския газ и другите им природни ресурси.
Огромна грешка от страна на управниците в EU.
Съответно рашъните са се възползвали на макс да използват тоя лост, за да шантажират:

Например: оставяш ме да правя каквото си искам в Европа, щото иначе ще вдигна цената на газа или просто го спирам.
Имало е някакъв баланс до този февруари. Европа си е затваряла очите за много неща случващи се, пРусия не е спирала газа, не е вдигала цените. Простичко е - win - win situation между не гласни партньори.

Отново да повторя, голяма грешка от EU, за да не търси диверсификация през това време, вместо да се правим на eco friendly.

Сега обаче, дойде момента, в който прекалиха в Украйна, шантажите им излязоха извън всякакви граници и сега Европа трябваше да заеме твърда позиция против тези шантажи - макар и да струват скъпо и да боли, за съжаление.

Газ има, не е само руския газ. Да си го ползват.
Но трябва време да се изгради съответната инфраструктура. Което ще боли и ще отнеме време, защото не е направено когато е трябвало, поради една или много причини.

Сега обаче, Европа продължава напред за да избяга от шантажиращия “партньор” и работи по много други алтернативни варианти.

Да, допуснати са много грешки от страна на европейските политици през тези дълги години, но вместо да търсим виновни, трябва да се фокусираме напред.

ПС. Виновни има винаги, навсякъде. Който не е работил, той не е грешил.
Но осъждането им, няма да ни оправи бъдещето. За това гледаме на пред и на горе.

ПС 2: опасявам се, че следващата цел на братушките, ще е Азербайджан - дано не съм прав.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от BMW_POWER » 11 Авг 2022, 20:55

Идеята е елементарна. Има много статии, но накратко. Без агиткаджийство е следното. ЕС трябва да бъде лишен от евтини суровини и енергия. Скъпите такива правят производството неконкурентноспособно и вече не са заплаха за САЩ. Путин предложи преди много време да се направи единна Европа от Урал до Атлантика. Икономическите изгоди за всички са повече от явни. В този случай обаче САЩ остават остров в Океана, който може да продължи да бълва ГМО, холивудски филми и софтуерни продукти. За американците е много важно Русия и Германия да не са заедно....
Хич не е на кратко. САЩ натиснаха против Северен поток 2. Изпратиха поляците (тия са тотални послушковци) да правят мизерии по време на строителството на тръбопровода. Не знам колко пъти полски кораби се блъскаха " неволно" в тръбопоставящите съдове. Докараха до там, че руснаците им обещаха директно да ги потапят. И поляците спряха.

Та газът. Имат си договори и им се доставя каквото е подписано. Ама зимата студена, дайте повече, руснаците дават. И така с години. Украйна плащаше към $250/1000м3. Европа беше по спомен към $600. Американският е много над $1000 и е непродаваем. Наредиха на Европада не купува от руснаците. Самите руснаци предупредиха, че така цените ще стигнат $2000/1000м3. Европейците се изсмяха. Ама тази усмивка с времето взе да се изкривява...
Наскоро Ван дер Лайнен в София нареди, че до три години трябва да намалим отделяните газове с 40%. Нямам идея как ще стане, след като практически няма с какво да се топлиш.
Защо закриха АЕЦ? Ми една енергийно независима държава не е послушна и не изпълнява нареждания. По-лесен отговор от това няма.

В горното мнение няма грам истина. Извинявай Колега!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от steeN » 11 Авг 2022, 21:46

ЕС заплаха за САЩ :lol: :lol: :lol: Колкото Нова Зеландия е заплаха за Австралия общо взето.

Аз мисля, че истинската заплаха за САЩ са Канада и Мексико. Едвам спят вечер американците да имат такива титани на границата си.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ivoaudi » 11 Авг 2022, 22:15

BMW_POWER написа:Идеята е елементарна. Има много статии, но накратко. Без агиткаджийство е следното. ЕС трябва да бъде лишен от евтини суровини и енергия. Скъпите такива правят производството неконкурентноспособно и вече не са заплаха за САЩ. Путин предложи преди много време да се направи единна Европа от Урал до Атлантика. Икономическите изгоди за всички са повече от явни. В този случай обаче САЩ остават остров в Океана, който може да продължи да бълва ГМО, холивудски филми и софтуерни продукти. За американците е много важно Русия и Германия да не са заедно....
Хич не е на кратко. САЩ натиснаха против Северен поток 2. Изпратиха поляците (тия са тотални послушковци) да правят мизерии по време на строителството на тръбопровода. Не знам колко пъти полски кораби се блъскаха " неволно" в тръбопоставящите съдове. Докараха до там, че руснаците им обещаха директно да ги потапят. И поляците спряха.

Та газът. Имат си договори и им се доставя каквото е подписано. Ама зимата студена, дайте повече, руснаците дават. И така с години. Украйна плащаше към $250/1000м3. Европа беше по спомен към $600. Американският е много над $1000 и е непродаваем. Наредиха на Европада не купува от руснаците. Самите руснаци предупредиха, че така цените ще стигнат $2000/1000м3. Европейците се изсмяха. Ама тази усмивка с времето взе да се изкривява...
Наскоро Ван дер Лайнен в София нареди, че до три години трябва да намалим отделяните газове с 40%. Нямам идея как ще стане, след като практически няма с какво да се топлиш.
Защо закриха АЕЦ? Ми една енергийно независима държава не е послушна и не изпълнява нареждания. По-лесен отговор от това няма.

В горното мнение няма грам истина. Извинявай Колега!


Как добре го е казал автора..
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от ///M Power » 11 Авг 2022, 22:36

TNT написа:Хората протестират за диферсификация и за пускане на конектора с Гърция, който спират/бавят. Аз също бях там, колеги и приятели също.

П.П. А вече се събира и подписка за сваляне на Радев.


Ей тук се показва какви са хората, хем не разбират, хем правят глупсоти. Ще започан че хич не харесвам Радев, та бих подписал подписката. Но да започна със конктора, понеже Кирчо лъжеца каза че бил готов, това не означава че е готов!, ония ден вика има акт 14 до месец без проблем ще има и 16. Поредните пръдни дето хората му вярват. Няма такъв филм, Акт 14 означава че е завършена конструкцията на даден обект, и до Акт 15 може да минат и години, но да кажем тук не е такъв случая, нищо няма пожарна безопасност, няма управление и кой знае още какво, ние ще си подпишем Акт 15. За акт 16 обаче се вика комисия, таз комисия трябва време да се събере, провери обекта /как си представяте се проверява такъв обект/ и даде становище /което е ясно какво ще е, щото натиска е голям/. Даже и не споменавам цялата бумащина която трябва да се създаде, подпише от един куп хора, да се направят проби, тестове и тн. та вярвай ми този конектор ако вземе Акт 16 до коледа ще е чудо /и пак съм сигурен че няма да е изпълнен на 100%/.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от b_u_b_o » 11 Авг 2022, 22:43

Ама чакай сега, какво значи колко време трябвало да се събере няква комисия или колко хора трябвало да се разпишат? Тва не е блокче в овча купел, тва е обект от национално значение. Не ще се съберат комисия, ми ако трябва няма да спят докато не я оправят тая бумащина, тва им е работата и ако попринцип не си я вършат сега трябва да им се стъпи на вратлетата мазни и да се гърчат докато не си я свършат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от steeN » 11 Авг 2022, 22:45

Просто коледа ще дойде по-рано тази година. Няма драма. :lol: Баце 10 години го строи, ма ся Киро им е в устите на всички за 6 месеца, че го довършиха :lol:
И не виждам какво толкова се притесняват всички, според популярното мнение тук, този газопровод няма никакво значение.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ///M Power » 11 Авг 2022, 22:58

b_u_b_o написа:Ама чакай сега, какво значи колко време трябвало да се събере няква комисия или колко хора трябвало да се разпишат? Тва не е блокче в овча купел, тва е обект от национално значение. Не ще се съберат комисия, ми ако трябва няма да спят докато не я оправят тая бумащина, тва им е работата и ако попринцип не си я вършат сега трябва да им се стъпи на вратлетата мазни и да се гърчат докато не си я свършат.

Точно щото не е блокче в Овче Купел, трябва да е много повече ОК. Щото утре ако гръмне и има жертви друга песен ще пеете :winky: /На тая логика, Чернобил е резултата/
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook