Велосипеди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 07 Авг 2022, 12:24

Много благодаря! Аз мислех, че втората като има по-голям венец е по-подходяща за хълмист терен/изкачване.. но явно не е толкова просто..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от bum_bum » 07 Авг 2022, 14:12

Прав си. Имал съм предвид обратното. Предния ти е фиксиран и там нямаш избор. Но по-малкия отзад ти дава повече скорост, по-големия, повече "нютони в ниските обороти" :mhihi:

Има разни калкулатори в които да си въведеш гумите, дължината на курбелите и предавките и да си смяташ къде какво се получава. Но това са неща, важни за хората борещи се за секунди. В реалния живот, което и да вземеш няма да сгрешиш фатално.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от NiksGS » 07 Авг 2022, 14:24

Повече зъби отзад, означава с по-малко усилие да качваш по-стръмен терен. Аз преди два месеца смених 3х7 с 2х11, няма такъв кеф, поради което на колелцето му направих доста километри + Витоша100. Всичко става с лекота, няма нищо общо от преди. Взимай конфигурацията с най-много зъби на най-голеия венец, която ти е по джоба.
Ultimate Riding Machine

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от Spunky » 07 Авг 2022, 19:09

Всичко е до това с кой рейндж седиш по-дълго. Първата касета е с по-равномерно прескачане и по-малки стъпки през целия диапазон. Аз махнах 11-50t и сложих 10-42, с овален 34t. С 50t, нямам сценарий, при който мога да го ползвам - стане ли достатъчно баир, че да нямам сила да го кача и трябва да превключа на 50, то ми се отлепва предната гума… Не знаех 42 дали ще ми е достатъчно, две години почти и до него не съм стигал.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 07 Авг 2022, 21:49

Spunky написа:Всичко е до това с кой рейндж седиш по-дълго. Първата касета е с по-равномерно прескачане и по-малки стъпки през целия диапазон. Аз махнах 11-50t и сложих 10-42, с овален 34t. С 50t, нямам сценарий, при който мога да го ползвам - стане ли достатъчно баир, че да нямам сила да го кача и трябва да превключа на 50, то ми се отлепва предната гума… Не знаех 42 дали ще ми е достатъчно, две години почти и до него не съм стигал.


Благодаря на всички за включването!
Колега, искаш да кажеш, че овала прави огромна разлика, ако правилно съм те разбрал, и си по-доволен от овала с 10-42 касета, отколкото кръгла плоча с 11-50 касета? И ако е овал защо да е 34 а не да остане 32 зъба като кръглата сега, или дори да е 30? Колелото е на детето, и от 2х9 го направих 1х9 с 32 зъба плоча отпред, а касетата отзад не съм я пипал и е 11-36. В интерес на истината катери яко, но ми се ще да променя малко нещата. Първата касета (11-46) в горния ми пост е Шимано СЛХ, а втората (11-51) е Деоре 5100, за която на много места чета, че не е много читава. Ако го правя обаче 1х11 ще трябва доста неща да сменя - венец, дерайльор, команда и верига. Даже се чудих дали да не пробвам с плоча с 30 зъба, а пък ако е и овал мисля, че съвсем ще се променят нещата, без да сменям касетата отзад.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 07 Авг 2022, 22:10

NiksGS написа:Повече зъби отзад, означава с по-малко усилие да качваш по-стръмен терен. Аз преди два месеца смених 3х7 с 2х11, няма такъв кеф, поради което на колелцето му направих доста километри + Витоша100. Всичко става с лекота, няма нищо общо от преди. Взимай конфигурацията с най-много зъби на най-голеия венец, която ти е по джоба.
Казват, че 1х е само мода, ама не съм много съгласен. Допреди 3 години карах 3х9. От 3 години карам 2х10, разликата е голяма в полза на 2х10, но имайки превид, че използвам само единия венец отпред в 99% от времето, сериизно се замислям за 1х11 или 12. Като първо мисля да пробвам само да мина на една плоча отпред и да стане 1х10

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от mart1nn » 08 Авг 2022, 8:35

1x е супер за МТБ или гравел (в по-тежък терен). За нищо на света не бих заменил опцията от 2х за шосе/транспорт. Грубо карам 50/50 и бих казал, че макар предния дерайльор да прави нещата една идея по-сложни е незаменим за шосето.

МТБ: 1х е супер и прави нещата много по-лесни, много по-бързо се сменя на лесна предавка при баир. Относно касетата - нямам 11-51, но ако можех (и не бях свикнал на по-малката) може би бих си взел нея. Особено ако съм нов в спорта. 51/52 касета би била супер за по-технични изкачвания с корени, камъни и т.н.

Шосе/транспорт/гравел: 3х е отживелица, но 2х си е задължително! Пробвах на една разходка гравела на приятел с 1х - прекалено големи са "дупките" и се усещат много повече, защото предния венец е сравнително голям (всичко над 36Т отпред се усеща много). Трудно се намира някакъв подходящ каданс.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от Spunky » 08 Авг 2022, 9:02

FaceOff написа:Колега, искаш да кажеш, че овала прави огромна разлика, ако правилно съм те разбрал, и си по-доволен от овала с 10-42 касета, отколкото кръгла плоча с 11-50 касета? И ако е овал защо да е 34 а не да остане 32 зъба като кръглата сега, или дори да е 30?


И в двата случая бях с 34 овал отпред. 1х е компромис и на мен повече ми липсваше по-висока предавка, от колкото ниските. 34 овал, защото въртиш по-натурално и е по-лесно:

“With PowerTrac Elliptical rings, the larger-diameter section of the ring engages with the chain at the optimal point on the downstroke, or “Power Zone,” – between 1-5 and 7-11 on a clock face – to take advantage of your body’s natural biomechanical POWER: For example, during this section, a PTE 34t ring is equivalent to a 36t round ring. Similarly in the “Recovery Zone” (11-1 and 5-7), the smaller section on the PTE ring engages, maximizing EFFICIENCY in the weakest part of the pedal stroke; here the PTE 34t ring is equivalent to a 32t round ring.” – Wolf Tooth


Ако сложиш 30т, особено с 11 най-малък отзад, то максималната скорост ти е силно ограничена и се скъсаш да въртиш.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 08 Авг 2022, 13:43

Последния път като карахме с детето максималната скорост ни беше 46-7км/ч, което за 9 годишно дете мисля, че е предостатъчно, и не видях да върти залудо педалите с 32т. Може би на първо време ще взема един овал 32, и после ще го мисля пак. Или вместо 80-90лв за овал, 300 за преминаване на 1х11 с 11-46 касета slx и останалите неща, и да не го мисля 3-4 години.. Благодаря много за мненията!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от adovet » 11 Авг 2022, 10:49

Решил съм да се разделям с шосейката ми DRAG алуминиев размер 54. Тежи 9,2кг. Мисля да го пусна за 500лв. Някой ако има интерес да пише, все още не съм го пуснал никъде за продажба

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от ildivvy » 11 Авг 2022, 11:19

При тези килограми едва ли има смисъл да питам, дали има калници и багажник...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от adovet » 11 Авг 2022, 11:25

ildivvy написа:При тези килограми едва ли има смисъл да питам, дали има калници и багажник...

не, ще го снимам и ще пусна снимки. Общо взето съм му навъртял около 2000км. Просто тази година почти не съм го карал и мисля да мина на нещо евридейка та да мога да карам с децата ми

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от ildivvy » 11 Авг 2022, 11:28

То, и аз уж 'евридейка' си търся, но и това лято мина без да остане време за колело :banghead: ...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 11 Авг 2022, 17:55

Я си покажете евридейките :ok:

Долният фен ми направи деня в дъжда в понеделник.

Алфа Въшкар
Аватар
Мнения: 222
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ч
Мечтае да кара: Countach през 80-те

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от sme666ko » 11 Авг 2022, 22:27

BMW_POWER написа:Я си покажете евридейките :ok:

Долният фен ми направи деня в дъжда в понеделник.

Тая верига докато я почисти и смаже... :D

Ето го моя бюджетен ръняк, снимката е от пролетта.
IMG_20220811_230940.jpg


Да ви попитам - изтръпват ли ви пръстите на ръцете при продължително каране?

Карам само в парка, между 25 и 45 км на ден. Не правя почивки, не ползвам ръкавици. След 20-тия километър започват да ми изтръпват кутретата и безименните пръсти на ръцете. Четох, че е често срещано явление. Опитвам да променя хвата, но не след дълго започвам отново да се подпирам на външната част на китките и да притискам нерви, така ми е удобно. Вероятно стойката ми не е най-правилната. Седалката е вдигната максимално, стъпвам на земята с върха на пръстите.

Как се справяте с това?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook