Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 467
Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Mollov » 11 Авг 2022, 10:50

Ако ще се пишат само глупости по темата.... що не си го спестите цялото това загубено време??

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от rosen vanev » 11 Авг 2022, 16:19

Естествено, че времето за зареждане зависи от капацитета на батерията, както и от автомобила, тъй като всички имат ограничение до определени киловати. След това се взима предвид и самата зарядна станция, та дори и атмосферните условия.
Всички електрички могат да се зареждат в обикновен, напр. Шуко, контакт и не случайно си имат фабрични зарядни за такъв тип зареждане, но при тези с големите батерии отнема доста часове.
Както вече бе споменато, за градско предвижване дори не ти е необходим пробег от над 100- 130км., това съм сигурен, че важи за 98% от хората в България, та дори и в Европа.
По принцип българина не обича иновациите и всичко трябва да си е по старо му......
Новото с гадно, докато не можеш да си го позволиш, после се оказва, че е много яко.....

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 11 Авг 2022, 17:13

За консумацията - мойте болтове и двата дават към 8-10км пробег на киловат през лятото на смесено каране. Ако се напъна и само на градско ще дадат сигурно 12. Батерията е примерно 65кв като не зная колко е реално защото нали не дава да се разрежда до нула… но средния пробег през лятото е 420-450км на зареждане. През зимата е 300-350.

За зареждането - в контакта зарежда на 12 ампера макс- което на 120 волта е 1.4 киловата на час… 60 киловата да е използваемата батерия- това са 60 / 1.4 = почти 43 часа да заредиш от нула до 100%. Аз имам левъл 2 зареждало което е на 240 волта 50 ампера което дава 12 киловата - 60 / 12 = 5 часа от нула до 100%.

Моя ток в момента ако трябва да го плащам е 25 цента на киловат. Галона бензин е $4. С $4 си купувам 16 киловата електричество които са 160 км пробег. В повечето щати електричеството е 10-12 цента на киловат.

Това са реалните числа.

За захранването на дома от колата- мой познат си купи новия електрически Форд ф-150 които има тази опция. Трябваше да му инсталират ново ел табло (като на всеки които ползва генератор и трябва като работи генератора да се откача от мрежата за да не пуска ток в мрежата). Разходите по таблото бяха покрити от Форд. Каза че го е пробвал и схемата е работила. Пикапа има 100тина кв батерия и ако нямаш някакви големи консуматори можеш да изкараш 2-3 дена…

За капацитета на ел мрежата - за момента го няма със сигурност в никоя държава. Но реално не мисля, че ще е проблем защото навлизането на ел колите е постепенно- и като се качва консумацията мрежата ще се огъва на най- слабото място, ще я правят, после ще се огъне другаде и там ще и правят и т.н… няма да има апокалиптични аварии и и т.н. Мое си мнение де. До колкото нещата не нарастват лавинообразно - ще кърпят положението.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 11 Авг 2022, 17:27

Малко факти :
- Тайкан 4с е със 90кс по-мощен и 30 000лв по-евтин от Панаюера 4с (с V6) .
- Тайкан 4с за 15 минути зарежда от 20% до 80% . Това са около 350км пробег
- На Супер Чарждър на Тесла, ако си оставиш колата да виси на станцията след като е на 100% , те таксуват между 1 и 2лв на МИНУТА :idea:

Тази индустрия се развива с коренно различни темпове и ограничения от ДВГ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от peshehodetz » 11 Авг 2022, 19:46

БМВ пускат съвсем скоро бюджетно i4 eDrive35 което на цена $ 51400 като му се вземат до $ 7500 такс кредит за страни където го има все пак, слиза на ниските $40к, т.е. стъпва по тънко от 430i GC. Лично аз като се има предвид, че БМВ първите две години дават безплатно зареждане за първите 30 минути на всяко едно включване, а и вчера като си подновявах договора с ел. компанията ме уведомиха, че ако си взема EV за първата година от договора ми дават 30% намаление на сметките ми за електричество, все повече се замислям за електричка, макар че в началото когато е пускана темата съм гласувал с "не бих си взел". Обаче при БМВ някак си хич не ме кефи този пробег от 260 мили ако въобще ги стига за eDrive35, та дори и 301 мили за eDrive40 не са много за предпочитане. Всъщност 300 мили са ми ОК ма като ги наближа да имам един хубав запас от около 50-60 мили, а не както разни ютубъри в последно време пускат видеа с оставащи им десетина мили и 1-2% батерия или нещо подобно.

https://www.caranddriver.com/news/a40771830/bmw-i4-edrive35-revealed/#:~:text=The%20i4%20eDrive35%20is%20a,to%20begin%20in%20early%202023.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от carmanf1 » 11 Авг 2022, 21:45

Тайкана е жестока, прекрасна кола, но към момента не ми е по финансовите възможности.

За това ще питам за нещо друго, което ми е ОК като цена.

Не разбирам много от тоци и за това питам тъпи въпроси.

Ако си купя сега i4 M50, колко време ще ми трябва да го зареждам в гаража от 0 до 100%, при положение, че в гаража имам и три-фазен ток?

- Ще ми трябва ли някаква специална зарядна станция за гаража, за да го бодна в три-фазния ток?

- ако трябва колко струва?

- колко време отнема зареждането в гаража на три-фазен ток?

- ако го бодна в монофазния шуко контакт, колко време ще ми трябва да заредя на 100%?

- ако зареждам на монофазния, шуко контакт, пак ли трябва да купувам зарядна станция?

Съжалявам за тъпите въпроси, но грам не разбирам от тоци, амперажи, напрежения и т.н. :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от b_u_b_o » 11 Авг 2022, 22:27

Ще ти трябва станция за да зареждаш на трифазния ток да. За около 2К лв ще се обзаведеш с такава, която без проблем ще ти зарежда с 20+kW. Батерията на i4ката е 80kWh, значи ще я пълниш за под 4 часа. На шуко...тегава работа за големите батерии. Колегите назад писаха 2-3kW, смятай колко часа са това от 0 до 100% при 80ка батерия :mhihi: Общо взето моето виждане за зареждане на шуко е, ако пътуваш някъде и в хотела/вилата където отсядаш да позаредиш колкото време имаш, останалото на бързи зарядни от "скъпото". Но в гаража задължително станция, която може и да се настрои на по-малък ток да тъпче щото сигурно е по-добре за батерията пък за 1-2 дни градско колко да си изхарчил да не може за една нощ да напълни, а когато ти трябва бързо да може да си я пуснеш и така.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от mart1nn » 12 Авг 2022, 9:37

b_u_b_o написа:Ще ти трябва станция за да зареждаш на трифазния ток да. За около 2К лв ще се обзаведеш с такава, която без проблем ще ти зарежда с 20+kW. Батерията на i4ката е 80kWh, значи ще я пълниш за под 4 часа. На шуко...тегава работа за големите батерии. Колегите назад писаха 2-3kW, смятай колко часа са това от 0 до 100% при 80ка батерия :mhihi: Общо взето моето виждане за зареждане на шуко е, ако пътуваш някъде и в хотела/вилата където отсядаш да позаредиш колкото време имаш, останалото на бързи зарядни от "скъпото". Но в гаража задължително станция, която може и да се настрои на по-малък ток да тъпче щото сигурно е по-добре за батерията пък за 1-2 дни градско колко да си изхарчил да не може за една нощ да напълни, а когато ти трябва бързо да може да си я пуснеш и така.

i4 M50 e с 11кВ бордово зарядно (променлив към прав ток) та станция за "20+ кВ" е излишна. От личен опит мога да споделя, че за ежедневно каране (около 160км) 11кВ станция е повече от достатъчна. Всичко е доста индивидуално, но никога не се е случило да ни трябва колата и да няма ток (поне колкото да стигне до първата станция).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от carmanf1 » 12 Авг 2022, 10:16

Мерси много :bchug:

Някъде бях чел ревю, мисля че и тук по-назад в темата се споменаваше,
че i4 m50 разхода му е около 22-25 КВТ/100.

Тоест на пълна батерия минавам ~300км, и да ме е страх да раздавам газ, когато ми е кеф.

Май не е за мен все още, имайки предвид къде са ми маршрутите и къде ходя на почивка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от In_Memoriam » 12 Авг 2022, 11:07

Kакво има да му даваш газ на тоя тролей. Без звук, без вибрации от генерацията, без обратна връзка към шофьора. Колкото и да му даваш газ и да е бърз на хартия фън факторът е 0. За мен (и за огромна част от авто-феновете) електричките завинаги ще си останат коли да си свършиш работата и нищо повече при условие, че се развият още малко, защото към момента не можеш на 100% и това да направиш при определени условия.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ildivvy » 12 Авг 2022, 11:44

То...принципно и колите с ДВГ са възникнали в началото да си свършиш работа с тях, а не нещо друго! "Фън фактора' е дошъл в последствие... Иначе и аз ги виждам нещата така!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nero_ » 12 Авг 2022, 11:56

JC беше казал веднъж, че електрическите коли ще направят това, което колите са направили за конят. Освободили са го от задължението да върши работа и е останал само като удоволствие и да му се наслаждаваш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 12 Авг 2022, 13:34

Ми аз като запален скиор, зимата доста ходя по планините и там не виждам ква работа ще ми свърши електричката на -20. Пък и по наще планини много зарядни станции не съм виждал.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10436
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Leon » 12 Авг 2022, 14:35

carmanf1 написа:Някъде бях чел ревю, мисля че и тук по-назад в темата се споменаваше,
че i4 m50 разхода му е около 22-25 КВТ/100.

Реално май отива към 30. Нещата с разхода са като при колте с двигател - поне +30% от каталога :D
Never mistake motion for action...

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Petrolhead » 12 Авг 2022, 14:44

до сега с нито един спарк не съм могъл да стигна от София до Пловдив поддържайки 120-140 на магистралата.
Последните километри все се влача с тировете.
не че спарка са най-добрите електрички, ама с тях не можеш да минаш 140 километра спокойно

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook