Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 09 Авг 2022, 11:39

Тоест искаш да кажеш, че твоята електричка харчи под 10 киловата на 100 километра или иначе казано по 100 вата на километър?
Това кой модел е?

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от rosen vanev » 09 Авг 2022, 11:49

Ако е за основна кола ще взема електричката, но не iX, а нещо от сорта на i4. Аз съм стигнал до извода, че в 97% от времето карам нормално и не ми е необходима много мощна кола. Единствено по нашите велики магистрали мога да изпитам нужда от допълнителна мощност, и то заради културата ни на шофиране и поведението на останалите "състезатели"......

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 09 Авг 2022, 13:04

Е.Димитров написа:Тоест искаш да кажеш, че твоята електричка харчи под 10 киловата на 100 километра или иначе казано по 100 вата на километър?
Това кой модел е?

Няма такъв модел - минималния разход е 15кв , средно 20 , Ел джипки до 30кв /100км.... Това са цели 4-5-6лв за коли по 400-500кс. Мдаам, доста скъпо излиза.

Аз карам един най-икономичните големи джипки - редки са моментите които разхода е под 12/100 , често в трафик на къси разстояния е 14/100. . . И това за дизел , който макар и малко си трака. След 11 години обаче ще се радвам, че няма да сменям батерия ....

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 8.08.2022

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Polad112 » 09 Авг 2022, 13:17

Много ясно, гледай как след 5 години ще има предимно електрички

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 09 Авг 2022, 13:40

acho.rs написа:Ел джипки до 30кв /100км.... Това са цели 4-5-6лв за коли по 400-500кс. Мдаам, доста скъпо излиза.


Аз не разбирам, ама тоя разход за кви скорости говорим? Щот ти кат си си зел кола 500 коня, вероятно няма да я караш със 120 :roll:

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 09 Авг 2022, 13:44

Е.Димитров написа:Тоест искаш да кажеш, че твоята електричка харчи под 10 киловата на 100 километра или иначе казано по 100 вата на километър?
Това кой модел е?

аве хора смятайте бре, колата ми е нисан лиййф 2 40кв. батерия. Средния разход от както съм я взел е 12,7кв/100км. Това е от средата на март когато се пускаше яко топло. В момента ми харчи средно 11-12 кв/100км. Зареждам само нощно време от 22 до 6 сутринта. В момента нощната ми е на 0,14лв./кв. В крайна сметка излиза и под 2 лв, но това има ли значение. По високите класове електрички съответно харчат и повече, защото са над 2 тона, съответно 15-20кв./100 което пак е малко над 2 лв.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 09 Авг 2022, 14:03

adovet написа:интересно ми е кой ще си кара колата 17г., ще да е някой як фен :mhihi: :mhihi: :mhihi: Общо взето както обикновено се пишат небивалици от хора, които не са се и качвали на електрички.


Айде още един, който си мисли, че почваш да и разбираш на електричката чак след като се качиш да я караш :kuku: Дотогава гледаш тъпо като идиот и се чешеш по главата. Репликирам теб, понеже не беше трудно да се сетя, че камъните бяха хвърлени в моята градина. Та да видим ся кой пише небивалиците. Да почнем със 17 годишните коли. За теб новост ли е, че в този форум сме предимно такива? Ако и да не сме първи собственици как променя това нещата? След години ще сме я вързали по Света и ще е благоденствие да караме само нови коли? За кога се очаква това? Друго да те питам, нещо изключително умно, което даваш като довод:
Да не гледаме спарковете? Да не гледаме масата? Тя не е представителна извадка :D М4 да гледаме! :bowdown: М4, дето не знам дали съставлява и четвърт процент от пазара, барабар с електрическия му “аналог”. Хайде, оставям групата да отсъди отде идат небивалиците.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 09 Авг 2022, 14:09

rosen vanev написа:
ivoaudi написа:
rosen vanev написа:Не разбирам, защо в тази тема се пише толкова много против електричките и то от хора, които дори не са карали подобна машина.k


Разбират им и могат да се обаждат каралите ги :kuku: Респект! :cry:
След 17г батерията как беше. Не. НАПРЕДНАЛАТА батерия щяла да седи още в коша и да продължава да вози :kuku: Каралите ги толкова време да кажат! Гледам обаче от самото начало на темата мълчат кат пукели и един единствен не е потвърдил и за седем :mhihi:
И друго гледам, батериите в телефоните ни изкарват година, две с клизма. За 80-те процента предполагам ще скокне някой, ма пък ще парираме с работни токове и условия. Та.... то просто не се знае знае ли се, не?
Батериите в телефоните нямат охлаждане, а прегряването е основен фактор за деградацията.
В автомобилите (повечето) батериите се охлаждат или затоплят, за да се намират в определен температурен диапазон, което предотвратява деградация. За това служи системата за управление на батерията.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Драго ми е да прочета смислена реплика. Случва ми се все по-рядко. Тук действително си прав. Предпочитам да не споря повече, конкретно за това. Остава все пак висящ въпросът дали ще карат и по 10 години тези батерии. Поне за мен.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от b_u_b_o » 09 Авг 2022, 14:39

ivoaudi написа:Остава все пак висящ въпросът дали ще карат и по 10 години тези батерии. Поне за мен.


И по-назад го писах, сигурен ли си, че смяна на батерията за Х период от време, ще е значително по-скъпо от обслужване и поддръжка на ДВГ и скоростна кутия за същия период? Защото ако не е, то тоя аргумент за батерията е несъществен.

Според мен единствения въпрос пред бъдещето на електрички е имаме ли ресурсите да произведем толкова батерии в бъдеще, както и на какъв процент ще ги рециклираме и колко скъпо. Ако тези въпроси са решени или се решат, края на ДВГ-то е близо. Би трябвало в близко бъдеще вариантите на ток да станат дори по-евтини за производство, просто защото са далеч по-прости.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 09 Авг 2022, 14:54

b_u_b_o написа:
ivoaudi написа:Остава все пак висящ въпросът дали ще карат и по 10 години тези батерии. Поне за мен.


И по-назад го писах, сигурен ли си, че смяна на батерията за Х период от време, ще е значително по-скъпо от обслужване и поддръжка на ДВГ и скоростна кутия за същия период?


Ами нали точно това е тезата ми, че няма как да сме сигурни. Ти можеш ли да си сигурен в обратното? :D Предвид:

b_u_b_o написа:Според мен единствения въпрос пред бъдещето на електрички е имаме ли ресурсите да произведем толкова батерии в бъдеще


Тук само в тази тема се мъдрят поне още 20 други единствени, това от нас, лаиците. Не качалите се да ги покарат :mrgreen:
Искам да подчертая, че с никого не се заяждам, никого не подигравам и никого не осъждам. Просто смятам, че като ще се твърди нещо, твърдящия го трябва първо да помисли може ли да си защити твърдението. Ако ще е само да се похвали, че кара електрички, ми че да го стори директно :ok:
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 09 Авг 2022, 15:01

Значи, аз пак ще се "заявя"
Електричката е значително по-добра, дори и само заради това, че тока мога сам да си го произведа.
Просто, в момента една батерия с добър капацитет от 30-40 киловата струва над 10-12к лева . Не говорим за нова!
Предлагат се подобни батерии за соларните инсталации.
Разбирам, че сме в сайта на "мелеонерите" и колите тука са като четките за зъби, но по плебейски погледнато, един Нисан Лийф най-евтиният в сайтовете е 13к лева.
Батерията вероятно вече е на .....% и колко е надеждна?
Как и да е, и аз се замислих сериозно, да взема един Нисан Лийф до около 15к лева и да го ползвам и като зарядна станция за къщата и като пазарска количка до големият град.
Наистина с нетърпение чакам електричките да станат по-масови, но съм сигурен, че тогава не само няма да е 2 лева на 100 километра, ами понеже електричките делят един и същи ресурс с домакинствата , тогава тея 100 километра ще станат 10-15 лева... сметнете реципрочно колко ще стане тока .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 09 Авг 2022, 15:03

Jorixa написа:
acho.rs написа:Ел джипки до 30кв /100км.... Това са цели 4-5-6лв за коли по 400-500кс. Мдаам, доста скъпо излиза.


Аз не разбирам, ама тоя разход за кви скорости говорим? Щот ти кат си си зел кола 500 коня, вероятно няма да я караш със 120 :roll:

Разхода е при стандартен тест на АМС , който мерят икономично шофиране със 90-+110кмч/типично градско / спортно шофиране със 160км/ч . Профилът е 25:50:20 % или нещо такова.
Има логика в това което казваш за 500коня , но реално нямаш право никъде да караш със 250км/ч . Аз карам със 160км/ч но и да искам и да не искам, ще падна на 140км/ч . И без тоя като гледам движението рицарите дето карат с 200+ останаха 1/200.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 09 Авг 2022, 15:06

Е.Димитров написа:Значи, аз пак ще се "заявя"
Електричката е значително по-добра, дори и само заради това, че тока мога сам да си го произведа.
Просто, в момента една батерия с добър капацитет от 30-40 киловата струва над 10-12к лева . Не говорим за нова!
Предлагат се подобни батерии за соларните инсталации.
Разбирам, че сме в сайта на "мелеонерите" и колите тука са като четките за зъби, но по плебейски погледнато, един Нисан Лийф най-евтиният в сайтовете е 13к лева.
Батерията вероятно вече е на .....% и колко е надеждна?
Как и да е, и аз се замислих сериозно, да взема един Нисан Лийф до около 15к лева и да го ползвам и като зарядна станция за къщата и като пазарска количка до големият град.
Наистина с нетърпение чакам електричките да станат по-масови, но съм сигурен, че тогава не само няма да е 2 лева на 100 километра, ами понеже електричките делят един и същи ресурс с домакинствата , тогава тея 100 километра ще станат 10-15 лева... сметнете реципрочно колко ще стане тока .

Има смисъл в това което казваш, но според теб Горивото няма да поскъпва ли ? Преди 6 месеца ако някой ми беше казал, че 1л хубав дизел ще е 4лв , щях да се изсмея . Най-добрия вариант е да имаш хибрид с пробег 80км на ток и тогава да не те бърка. Но не искат да правят дизелови хибриди а бензиновите хибриди в тежки автомобил не са особено ефективни

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 09 Авг 2022, 15:10

Не мисля, че как има да остане тока за колите на същите цени както за домакинствата. Според мен ще му сложат акциз, както на горивата в момента (освен ако не си го правиш сам).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 09 Авг 2022, 15:42

acho.rs написа:
Jorixa написа:
acho.rs написа:Ел джипки до 30кв /100км.... Това са цели 4-5-6лв за коли по 400-500кс. Мдаам, доста скъпо излиза.


Аз не разбирам, ама тоя разход за кви скорости говорим? Щот ти кат си си зел кола 500 коня, вероятно няма да я караш със 120 :roll:

Разхода е при стандартен тест на АМС , който мерят икономично шофиране със 90-+110кмч/типично градско / спортно шофиране със 160км/ч . Профилът е 25:50:20 % или нещо такова.
Има логика в това което казваш за 500коня , но реално нямаш право никъде да караш със 250км/ч . Аз карам със 160км/ч но и да искам и да не искам, ще падна на 140км/ч . И без тоя като гледам движението рицарите дето карат с 200+ останаха 1/200.


Ами щото обяснявате колко били икономични електричките, 10 кВч харчли, ама и аз съм карал електрички няколко + тва съм гледал множество ревюта и знам че в мига в който спреш да караш като пенсионер и натиснеш малко повече педала, батерията почва да пада яко. Па ако става въпрос за каране с 90, то и 1.6 HDi няма да ти излезе по-скъпо.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook