Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2021
25
25%
2022
27
27%
2023
12
12%
2024
6
6%
2025
1
1%
2026
1
1%
2026+
28
28%
 
Общо гласове : 100

Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 27 Сеп 2021, 10:01

И аз се чудя как има хора като теб, които могат да изговорят толкова общи приказки по теми, от който идея си нямат. Не сме от вчера във форума, ама кво... шарен свят.

EURIBOR няма нищо общо с БНБ. SOFIBOR не съществува от 3 години някъде. А базовата лихва се изчислява от банката на база на търсенето и предлагането на депозити, банките си го наричат както им падне (и зависи пряко от лихвата на ЕЦБ и доходността по българския дълг), няма нищо общо с ОЛП на БНБ (което е просто индикативна стойност, която БНБ изчислява и няма контрол върху нея и като цяло е тотален ташак заради много технически подробности свързани с валутния борд, които са много много над главата ти така или иначе). Отгоре на тва има и фиксирана надбавка, която зависи от индивидуалния риск на съответния клиент.

Единственото правилно, което каза, че не си специалист и си слушал какво друг неспециалист ти е казал.
Последна промяна steeN на 27 Сеп 2021, 10:14, променена общо 4 пъти
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от b_u_b_o » 27 Сеп 2021, 10:08

steeN написа:момента е може би един от най-лошите да си погасиш предсрочно заем


Я дай малко подробности защо смяташ така. Не че съм тръгнал да си погасявам заемите ама ми стана интересно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Е.Димитров » 27 Сеп 2021, 10:15

steeN написа:И аз се чудя как има хора като теб, които могат да изговорят толкова общи приказки по теми, от който идея си нямат. Не сме от вчера във форума, ама кво... шарен свят.

Моите приказки се базират на личният ми опит а там, където нямам опит, каквито са финансовите въпроси на документи, с които разполагам.
Иначе, общите приказки са твоя запазена територия и нямам намерение да се навирам там .
Доказателство са последните ти мнения по темата, в които са изцяло някакви коментари на лична основа без някаква солидна (или лека доказателствена) основа.
Това съм се бил похвалил, не съм бил специалист (както вече и аз сам го казах за себе си).
Общо взето, общи приказки без стойност!
Последна промяна Е.Димитров на 27 Сеп 2021, 12:55, променена общо 1 път


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 27 Сеп 2021, 10:18

Ей той сташен личен опит... направо си в една малка ексклузивна група, която е вземала заем и го е изплащала. :kuku:

За бубо...

- риск от завишена инфлация поне в краткосрочен план.
- голяма несигурност в икономиката и в такъв период е важно да имаш свободен кеш за да посрещнеш непредвидени разходи.

И като цяло, най-общо казано, заеми се погасяват във време, в което лихвените проценти вървят нагоре, не надолу.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от b_u_b_o » 27 Сеп 2021, 10:37

steeN написа:- риск от завишена инфлация поне в краткосрочен план.
- голяма несигурност в икономиката и в такъв период е важно да имаш свободен кеш за да посрещнеш непредвидени разходи.


Съгласен съм с тия двете, но в моята глава леко ми се ритат. Ако имам свободен кеш няма да искам инфлацията да го изяде, обаче ако пазарите се сринат наистина кеша ще е най-доброто което може да имаш и след евентуална криза да излезеш даже доста напред. Уф сложна работа е тва личната финансова стабилност...завиждам на хората около мен които си пукат заплатата до стотинка и не мислят и за 3 месеца напред.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 27 Сеп 2021, 10:56

В момента не е като да е ситуация, в която имотите растат по-малко от инфлацията нали :lol: Оскъпяването на имота - лихвата - инфлацията > 0. Какъв е проблема :lol: А и не е нужно/възможно винаги да си на "далавера", понякога дори ограничаването на загубите си е предизвикателство. Ама това го отдавам на последните години, които създадоха впечатлението, че всичко върви само нагоре и това е еднопосочна улица.

Не знам за мен по-скоро сложното за разбиране е защо хората не полагат усилия да се образоват повече.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от TNT » 27 Сеп 2021, 11:01

steeN написа:
Не знам за мен по-скоро сложното за разбиране е защо хората не полагат усилия да се образоват повече.

Точно в България, 90% от хората като ги попиташ за 3 книги, които са прочели последните 5 години... после те гледат накриво и ти се сърдят :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от vicho » 27 Сеп 2021, 11:02

steeN написа:Не знам за мен по-скоро сложното за разбиране е защо хората не полагат усилия да се образоват повече.


по-скоро полагат усилия да се образоват по-малко... или никак :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от msi200 » 27 Сеп 2021, 11:05

Само да вметна, че зависи и жилищния кредит на каква лихва е, защото, ако е бил на 5-6%, си заслужава да го махне.
I love the sound of V8 in the morning...


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 27 Сеп 2021, 11:10

Ако е 5-6% по-скоро има логика да го рефинансира. Това ще му струва около 1%, но пак ще слезе надолу. Плюс ползите, че ще ипотекира по-скъп имот вече.

п.с. всичко тва приемайки, че не говорим за някакви потребителски кредити. тогава вече e безсмислено изобщо да си губим времето по темата.
Последна промяна steeN на 27 Сеп 2021, 11:18, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от msi200 » 27 Сеп 2021, 11:15

steeN написа:Ако е 5-6% по-скоро има логика да го рефинансира. Това ще му струва около 1%, но пак ще слезе надолу. Плюс ползите, че ще ипотекира по-скъп имот вече.


Съгласен съм, стига да има тази опция.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Е.Димитров » 27 Сеп 2021, 13:21

msi200 написа:Само да вметна, че зависи и жилищния кредит на каква лихва е, защото, ако е бил на 5-6%, си заслужава да го махне.

Ако става въпрос за мен.
Лихвата преди 4 години беше изгодна и беше 3,5%
Тя историята е малко странна, защото взех изгодно апартамент за инвестиция (без кредит).
Понеже моето мнение е ако предлагаш нещо то трябва да е читаво, здраво и в отличен вид и за това врътнах на апартамента пълен окончателен ремонт от всякъде, наново прекарване на голяма част от инсталацията+ пускане на всякакви кабели (без оптика), нови окачени тавани, баня,кухня , обзаведох го от-до с добри чисто нови мебели и домакински уреди и го пуснах под наем, където беше нает веднага.
След няколко месеца обаче изскочи къща и реших да ипотекирам за да взема къщата.
Сметките към банките бяха наема+още 1/3 от наема за покриване на ипотеката.
Аз заеми не обичам, и сега ми се отвори възможност да погася напълно заема и всичко е точно.
По повод инвестиционната политика , преди около 10 години от банката оператор с която работя ми предложиха да инвестирам в някакви италиански ценни книжа, където инвестицията е гарантирана, риска е само натрупаните дивиденти за периода.
Разбира се изчетох всички условия, помислихме с жената и инвестирахме.
Инвестицията е за 20 години, като може да си ги вземеш парите по всяко време , но губиш дивидентите, та ако ще да ти остава месец до края на периода.
Дадох парите и имаше така нотка на леко разочарование , когато пандемията удари Италия.
Онзи ден обаче ми връчиха извлечение по това перо, че добре са се завъртели парите там и дори дивидента е малко повече от очакваното.
Само да кажа, че тези неща с кредити, лихвени проценти и банки са най-ниската и незначителна част за финансови анализи и въобще не е необходимо да си някакъв специалист по темата, че да даваш съвети. За това постоянно има реклами , как "личният Ви банкер" в еди коя си банка ще ви обслужи и насочи. Въпросните "банкери" често са хора с някакви често различни професии минали курс с минимални очаквания към тях (вероятно като някой колеги тук), но в един момент повярвали си, че са някакви "гурута" по тая област започват да дават съвети и стават нападателни, ако човек не вземе да ги послуша или не дай си Боже да постави съвета под въпрос.
А нещата са супер елементарни , просто четете подробно договора, вземете го у вас и го разгледайте подробно, въобще не е задължително да го подпишете на място, колкото и въпросните "банкери" да ви обясняват, как тая оферта сега е супер и трябва да се подпише веднага.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от b_u_b_o » 27 Сеп 2021, 13:27

Е.Димитров написа:...


Сподели де, какъв дивидент са донесли тия италиански ценни книжа за 10 години и какъв се очаква да е на края на 20те години :bchug:


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 27 Сеп 2021, 14:43

Е.Димитров написа:А нещата са супер елементарни , просто четете подробно договора, вземете го у вас и го разгледайте подробно, въобще не е задължително да го подпишете на място, колкото и въпросните "банкери" да ви обясняват, как тая оферта сега е супер и трябва да се подпише веднага.


Много любопитно как ти нищо не си разбрал тогава :ok: То затова има една приказка всеки е гений в растящ пазар.

А тва с италианските ценни книжа просто доходността е паднала и цената им се е вдигнала затова ти изглеждат добре нещата в момента... и когато доходността спре да пада и ЕЦБ се наложи да се бори с инфлация и да вдига лихвите, доходността ще скочи, а цената им ще падне рязко. Затова пък е много добър момент да се отървеш от тях точно сега. Но това са елементарни неща, които след още 10 години ще ти станат ясни :ok: Преди 10 години доходността им е била 4-5%. И съм сигурен, че не знае дали има експозиция към ценните книжа директно или просто фонд, който репликира 20 години duration :ok:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от sub_eleven » 27 Сеп 2021, 16:13

Тези дни си направих устата за един гараж, който като локация ми представлява интерес. Викам си, ще го видя поне, въпреки спекулативната цена. Едно от първите неща, които брокерът ми каза като се обадих бе, че цената не се коментира. :lol: Реших и да не го гледам като са такива печалбари. :clap:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Don_Diego

Последни теми
Facebook