България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от streetz » 26 Юли 2021, 21:52

https://m.offnews.bg/news/112_6/Meditci ... 56209.html
Един познат, който вече не влиза във форума, доста добре го е казал по този повод :
Комплексът на българина да си има кола, в комбинация с убеждението, че никой не може да му казва какво да прави, заедно с принципа "аз съм си преценил", води до точно такива трагедии, все по-често и по-често. Тротоарите вече са покрити с коли. Улиците са покрити по протежението си с коли, паркира се и по булеварди, и под мостове, и по всякакви места без видимост. Българският шофьор по правило не знае какво е "видимост", нито "безопасно разстояние", нито "спирачен път". Той е чел нещо за АБС, ходил е до Кауфланд с колата, вдигал е 100 км/ч поне веднъж някъде, и вече си знае, и си преценя. Понякога се изненадва, че на пешеходна пътека пресичат хора, не разбира защо камионите завиват надясно от лява лента, не разбира и защо там някакви с колелета нещо ръкомахат, но като цяло си кара там, щото, нали, той си е преценил.
Така, важното: ВИНАГИ се предполага, че между паркиралите коли има човек. Защото МНОГО ЧЕСТО има. Вие не ги виждате, защото българският шофьор е преценил да не ви остави видимост, като е паркирал за малко, или защото си гледате телефона, или защото си закривате периферното зрение със самия телефон, като говорите по него. Аз не ви обвинявам - вие сте си преценили. Но много често вас ви чакат между колите, за да пресекат. Пешеходци, деца, клошари, магазинери, скочили отсреща за кафе. Те са там, просто вие не ги виждате. Защото те не ви интересуват, аз ви разбирам, вас ви интересува Фейсбук, какво ще облечете утре, какво ще ядете довечера - важните неща. И вие сте прави. Затова просто КОГАТО НЯМАТЕ ВИДИМОСТ карайте с 30 км/ч. Така давате шанс на пешеходците да оцелеят, когато ги качите на капака. Така имате и шанс да спрете, ако прецените, че ви интересува и пътната ситуация. Карайте не бавно, не "според пътната обстановка", карайте с 30 км/ч успоредно до паркиралите коли, карайте с 30 км/ч, когато наближавате пешеходна, карайте с 30 км/ч, когато си проверявате месинджъра, когато палите цигара, когато говорите по телефона. А ако междувременно следите пътната обстановка, би било повече от чудесно.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 26 Юли 2021, 23:57

30 e за скейтбордисти, бе! :nono:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 27 Юли 2021, 0:03

И пешеходци от Ямайка!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от turieca » 27 Юли 2021, 6:55

vicho написа:30 e за скейтбордисти, бе! :nono:


Като минавах през едно малко немско градче имаше табела Курорт и знак 30, малко след
тях едн камера тип колона снимаща във всички посоки. Въпроса е някой караше ли с повече от 30?
Та в жилищни зони където могат по всяко време да излезнат деца 30 не е толкова страшно ниска скорост.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ID A » 27 Юли 2021, 6:57

Докато всичко се прехвърля на шофьорите, не виждам как ще се намалят жертвите. И с 20-30 да се движиш, внезапно изскочило дете зад бус трудно някой ще забележи, еле пък да реагира. Трябва всички участници в движението да осъзнават къде се намират и че тон два не могат да спрат на място.
Вчера на пешеходната пътека пред Софиямед една кака така се беше засилила, че предпочетох да остана на островчето, докато не спря със свирещи гуми. И това при идеална видимост. Спомням си, като деца в първи или втори клас ни учеха на двора как се пресича, накъде да гледаме и никога да не се изскача пред кола. Това е било 86/87 година някъде и си остава за цял живот. На последните избори видях в училището където ми беше секцията, че чак мини полигон са ми направили.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 27 Юли 2021, 7:20

Щом на пешеходна пътека ти се е наложило аварийно спиране няма друго обяснение освен, че си карал прекалено бързо.

Като деца каквото са те учили е различно от правилника сега.

Може би е добра идея да се въведат опреснителни изпити за теорията при всяко подновяване на книжката.
Реално няма как да знае човек за нови промени ако не се интересува от това. Аз 100% не знам някакви нови неща.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 27 Юли 2021, 9:56

https://www.facebook.com/groups/9246411 ... 987505743/

като катастрофа не ми изглежда кой знае колко тежка.. и с тая нова шкода, ама сигурно са си кръцнали вратлетата :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ID A » 27 Юли 2021, 10:26

Стине, я пробвай да ми прочетеш още веднъж мнението.

Никой не те е спрял да изскачаш на пешеходни пътеки без да се огледаш. И кой правилник е различен? Основните неща са все същите. Въпреки това, смятам че трябва да има листовки при всяко подновяване на книжката.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Bogat-Beden » 27 Юли 2021, 10:38

vicho написа:https://www.facebook.com/groups/924641178352858/permalink/999778987505743/

като катастрофа не ми изглежда кой знае колко тежка.. и с тая нова шкода, ама сигурно са си кръцнали вратлетата :dunno:

Аве лека им пръст, ама масово много бързат румънците тук..Сякаш морето ще избяга..
Натоварени са повечето пътища в момента обаче доста, факт..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 27 Юли 2021, 18:43

vicho написа:аз закотвям автопилота на 149 или 150 по GPS (близо до 160 километраж) и 90% от времето карам вляво... ситуациите са доста по-малко отколкото когато карам е36цата със 110 в дясна:)


И аз съм забелязал, че около 160 по километраж пътувам най-безопасно, колкото и странно да звучи. Пробвал съм няколко пъти да си карам със 110-120 и да си айляча, ама става само на дъжд, на сухо е ад да пътуваш така..

https://www.24chasa.bg/region/article/10018666 - па се изложихме
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ///M Power » 27 Юли 2021, 23:50

drifty написа:
vicho написа:аз закотвям автопилота на 149 или 150 по GPS (близо до 160 километраж) и 90% от времето карам вляво... ситуациите са доста по-малко отколкото когато карам е36цата със 110 в дясна:)


И аз съм забелязал, че около 160 по километраж пътувам най-безопасно, колкото и странно да звучи. Пробвал съм няколко пъти да си карам със 110-120 и да си айляча, ама става само на дъжд, на сухо е ад да пътуваш така..



Това колега са пълни глупсоти, редовно си карам 120 и нямам никакви проблеми.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ivoaudi » 28 Юли 2021, 0:29

Още един глас, че като влезеш в лявата със 150-160 имаш по-малко конфликтни ситуации, отколкото когато опитваш да караш прилично със 110-120. Не държа непременно да съм прав, но определено това са ми личните наблюдения и като че ли не е като да нямам. Аз, който съм спокоен шофьор и в редовния случай се влача точно с въпросните 110. :mrgreen:
Обаче....тук не се ли прокламираше със зъби и нокти точно влаченето?? :D На мен ли ми се струва, че дори ревностни привърженици на дразнещите, “безопасни” мъкненици почнаха да се попробуждат и да попремислят глупостите си? :mrgreen:

Баш най-опасни са влачещите се, дразнещи, заспали недуразумения, да. Твърдя го!
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Bogat-Beden » 28 Юли 2021, 6:19

Да се вдигне максималната скорост на 180 тогава? :roll:
Или поне за нашия форум :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Borymeckata » 28 Юли 2021, 6:56

ivoaudi написа:Баш най-опасни са влачещите се, дразнещи, заспали недуразумения, да. Твърдя го!

Зависи под "влачене" какво разбираш... Ако в даден участък карам с максималната разрешена скорост - пак ли се "влача"?

Питам съвсем сериозно, защото редовно ми се получават такива ситуации. Като ходя на работа, преди строежа има един може би километров участък, с ограничение 60 и забранено изпреварването. По принцип никой не го спазва, включително и аз самият, когато съм с БМВ-то. Но със Сузи (Джимни-то) няма проблем, а и няма закъде толкова да бързам (не отивам на среща, а да бачкам на строежа, все пак...).

Ето да добиете представа: аз идвам от северозапад, изкачвам баира в гората и правя ляв завой на разклона за строежа. Ограниечение 60 има и двете посоки:
https://www.google.bg/maps/@43.739008,23.7613815,751m/data=!3m1!1e3?hl=bg

Та пъпля си аз по баира (има изкачване с лек завой) с 60 и власите зад мен буквално издивяват. Особено интересно става на разклона (Т-образното кръстовище) за строежа, където завивам на ляво - има си отделна лента за ляв завой и аз се престроявам в нея примерно 50 метра преди кръстовището. Обаче точно в този момент някой работохолик зад мен е решил, че това (да се спазвам някакво си ограничение) вече не се издържа и централата ще спре аварийно ако пристигне на работа 2 минути по-късно. Значи аз давам ляв мигач и се престроявам наляво в лентата за ляв завой. Бързакът вече ме изпреварва отляво, значи е през острова в насрещното. В същото време другият работохолик зад мен най-после вижда лентата си свободна (защото аз съм се престроил наляво) и газ до тенекията да не би да да помръкне ореолът му на велик карач. Та значи точно преди левия завой се оказвам между две коли, които ме изпреварват с мръсна газ и с ограничена видимост от двете страни (как после се разбират кой е пръв да се прибере в лентата си - нямам идея...) и се чувствам щастлив, ако не идва и насрещна кола.

Та сега, виновен ли съм, че се "влача" с ограничението на скоростта? Сузи е 80 коня и чудеса откъм скорост и динамика не могат да се очакват от него, пък и аз вече съм минал тези години, когато беше много важно всички да разберат какъв велик карач съм... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от 3186 » 28 Юли 2021, 7:43

Законово си изряден, обаче ако аз предизвиквам колона, би ми било неудобно, че явно бавя доста хора и бих настъпил поне малко колата. Има такива на които не им пука, затова и стават подобни колони, хора всякакви, но това за мен не е колегиално отношение на пътя. Нормите за табелите и маркировката са мислени в едни съвсем други времена, за други автомобили.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: slavi7575

Последни теми
Facebook