Зануляване/заземяване на градинско осветление

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от vixx » 26 Юли 2021, 14:36

Може ли да ми обясните като на малоумен как е правилно да заземя, или зануля, градински лампи? И кое от двете е по-добре да направя?

Телата на лампите са метални и имат изведен зелено-жълт проводник, който накрая има нещо подобно на клема. Обаче захранващия ми кабел има само две жила. Знам, че уреди с метален корпус задължително трябва да се зануляват или заземяват и се притеснявам да не направя някоя простотия. Ел.техник не успявам да навия да дойде до вилата (200км от София) за няколко лампи, така че ще трябва да действам сам. :paranoid:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от alx » 26 Юли 2021, 16:04

vixx написа:Може ли да ми обясните като на малоумен как е правилно да заземя, или зануля, градински лампи? И кое от двете е по-добре да направя?

Телата на лампите са метални и имат изведен зелено-жълт проводник, който накрая има нещо подобно на клема. Обаче захранващия ми кабел има само две жила. Знам, че уреди с метален корпус задължително трябва да се зануляват или заземяват и се притеснявам да не направя някоя простотия. Ел.техник не успявам да навия да дойде до вилата (200км от София) за няколко лампи, така че ще трябва да действам сам. :paranoid:


при променливото напрежение земята и нулата са две различни неща и никога не трябва да са едно при консуматора (при тебе лампата). идеята е да имаш фаза, нула и земя и нулата и земята да са отделни жици които са събрани в една в електрическото ти табло. направено е че ако фазата има пробив до корпуса на консуматора да не стане фаза корпуса и като го пипнеш ти да станеш най- късия път до земята. правилното е винаги да има два независими пътя/ жици на фазата да отиде до земята (в таблото)

затова кабелите по принцип са със фаза, нула и земя. ако си само със фаза и нула правилното нещо е да набиеш по едно заземяващо колче (не го знам на бг как се нарича) до всяка лампа и земята от лампата (жълто/зеления кабел) да я закачиш за колчето (ама не да го увиеш, а има едни специални блокчета със винтове за тази цел) и всичкото това да го заровиш до лампата така че да не се вижда.

ако не ти се занимава- не свързавай жълто/зеления кабел със този на нулата от кабела за захранването. ако лампите са метални и отиват в земята по- добре го изолирай и не го закачай за нищо. в твоя случай лампите вероятно са "заземени" така или иначе.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 68
Регистриран на: 6.09.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х3(F25) 3.5d, BMW Х3(Е83) 3.0d

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от sorcerer357s » 26 Юли 2021, 16:21

У нас заземяване като такова не съществува на повечето места. Имам предвид както е правилно да се направи с трети проводник отиващ в земята. Най-добре е да ги заземиш наистина, но това не е проста занимавка. Ако къщичката си е твоя и си ентусиаст - направи си заземяване за цялата инсталация. Иначе - зануляване.
П.С. Не съм електротехник, но съм виждал как се прави заземяване и гръмоотвод правилно и по учебник (БДС). Леко въведение в нещата.

затова кабелите по принцип са със фаза, нула и земя. ако си само със фаза и нула правилното нещо е да набиеш по едно заземяващо колче (не го знам на бг как се нарича) до всяка лампа и земята от лампата (жълто/зеления кабел) да я закачиш за колчето (ама не да го увиеш, а има едни специални блокчета със винтове за тази цел) и всичкото това да го заровиш до лампата така че да не се вижда.

Ако не го направи правилно рискува да електрифицира цялата поляна при евентуално късо и дъжд например...

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 19.08.2020
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж
Кара: E60 LCI 525

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от D.Hill » 26 Юли 2021, 19:16

Колега alx, тока не ти е силна страна. За да има работещо заземяване трябва съпротивлението да е под 10 ома. Със колчета до всяка лампа може да се вързва куче, но това не е заземяване. Ако почвата е суха или песъчлива ще трябва да се набият доста метални колове за да влезе в норма, а и трябва всяка година мерене за да се знае какво става ( от влагата корозират и съпротивлението нараства). Всички стари сгради са без заземяване и при тях всички ел. уреди се зануляват. Там фазата ако пробие към нула или занулен корпус протича голям ток и правилно оразмерен предпазител прекъсва веригата. Сега във много съвременни табла земята и нулевата шина са вързани със мост и реално зануляваш. За добра защита се използват дефектно токови защити.
Колегата трябва да си върже фазата и нулата където е показано и да пусне мост между нула и заземяващата клема ( трябва голямо внимание да не им размени местата, че тогава става лошо). Трябва да се сметне какъв автоматичен предпазител да се сложи ( марката да не бъде елмарк ) и ако лампите са повече като бройка или са по-мощни да се разделят на кръгове. :bchug:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от alx » 26 Юли 2021, 22:07

10-20… 50 ома дори. Това дето го говориш с големите колове е за големи тоци… на 220 волта един пирон да забиеш в сух пясък на плажа пак ще изкараш 20-30 ома…

Идеята както казах е да и а два независими пътя към земята. Единия е нулата. Другия го измисляш според ситуацията или оставаш да виси. Аз лично нула и земя в консуматора не бих свързал.

И не знам какво ми е силната страна ама съм електрикаджия- отличник по образование :bchug:
Последна промяна alx на 26 Юли 2021, 23:58, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от Jordana » 26 Юли 2021, 22:24

Жълто Зеления от корпуса на лампата се свързва на нулата , фазата си е на консуматора . Където е захранено осветлението предпазител и на твърда връзка задължително . Това с набиването на колчета са пълни глупости , ако по някакъв начин пипнеш фазата и това колче ще светнеш като крушка :mhihi:
При триповодна инсталация вече има смисъл от заземяване но за да работи трябва дефектно токова защита на линията . Заземяването не става с колчета , трябва да се копае и да се зарови лист ламарина има таблици колко трябва да бъде и на каква дълбочина се слага .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от alx » 26 Юли 2021, 23:01

Абе пичове, вие изобщо четете ли контекста в които е зададен въпроса? Обяснявате как се прави земя за сгради и т.н - големи токове. Тука говориме за тоци и товари които нямат проблем дори с един пирон да забиеш за земя. Мислете в рамките на въпроса… на мене ми е до болка познато как се прави земя за големи тоци… ама не- трябва да се опонира за идеята… :ok:

Земята и нулата при консуматора не се връзват заедно защото просто не знаеш ако не си погледнал дали земята е свързана за нулата в таблото или… няколко километра в подстанцията което я прави тая земя опасна в определени случаи… или в сградата дали я има изобщо… щото съм се нагледал на изпълнения по ел. инсталациите в родината… и не само

Аман…
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от Jordana » 27 Юли 2021, 9:24

Нулата и земята е едно и също . Земята си е отделна линия само на земя нулата е на земя някъде в енерготаблата трансформатори и т.н .
Съвременните стандарти с такива че изискват отделна земя и съответно с дефектно токова защита може да се изключи фазата при утечка няколко микроампера . С други думи можеш да пипнеш фазата с ръка и тока няма да те удари а ще изключи дефектнотоковата . Докато при инсталация с нула за заземяване ако е нарушена нулата или има преходни съпротивления е възможно да има токов удар . Там предпазител няма за
Голяма площ на заземяващата шина се прави за да има ниско съпротивление не заради големи токове . Отделно с времето това нещо корозира и се нарушава контаката с почвата поради окислителрни процеси затова се слагат железа с голяма площ . Иначе за токовете по спомен и променлив ток от 150 -200 милиампера мое те тресне яко стига да се затвори веригата през торса /сърцето /
В случая ако таблото е изпълнено без отделна земя пуска се двупроводна инсталация до лампите и корпуса на нулата , така както са правени десетки години и преди и както е във всички панелни блокове и сгради до преди 20 години .
Последна промяна Jordana на 27 Юли 2021, 17:45, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от ID A » 27 Юли 2021, 14:18

Нула и земя не е едно и също. Нулата е средната точка на генератора, а те масово са вързани на звезда. Вече нулата на генератора е и заземена.
Аз лично за моята къща приложих TT схема на свързване с напълно отделна собствена земя, без да се мешам с нулата на мрежата. Така навсякъде съм с три или пет проводна схема. Спаси ме веднъж, като буря прекъсна нулата и не се превърнах в земя за квартала, че щеше да е голямо охче да откопавам и сменям кабела към къщата. За капак и някой има разделителен трансформатор и връщаше 115V по нулата. Уж имам и мрежови анализатор и греда. С мултицет и мерене се усетих какво става. И това беше рано сутрин, с неработеща кафе машина.
Дефектно токовата защита работи на принцип сравняване на тока по фазата с тока на нулата и при разлика над 30 mA изключва. Като при мен е комбиниран предпазител с ДТЗ. Все едно е къде е вързан третият край.


По принцип точно се забива колче в земята за временни или постоянни заземявания. За колегата, най-добре да свърже жълтозеления към нулата.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от alx » 27 Юли 2021, 15:19

Jordana написа:Нулата и земята е едно и също


нулата е референтна точка. земята е проводник/ път. нулата може да бъде заземена (и по принцип трябва да има мост между двете в ел. табло или в трафопоста или по-нататъка), но земята не може да бъде занулена.

как може да се занимаваш със ел. инсталации (до колкото знам) и да говориш такива глупости...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от vixx » 27 Юли 2021, 15:34

Благодаря на всички за отговорите.
Честно казано обаче само ме хваща повече страх предвид споровете в отговорите, поради което ще отида в най-близкия град до вилата да търся ел. техник, който да го направи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от Jordana » 27 Юли 2021, 15:41

Никакви спорове няма , тука един по нагоре спори със себе си . Нормалната сградна инсталация която е правена от сто години в България е двупроводна . Нулата е земя и се свързва със корпуса на уреда . Последните десетилетия при влизане в EU стандарта е променен , трябва да има отделна земя . Това е отделен заземен проводник който на практика дублира нулата . Не става със колчета до лампите просто го приеми като факт че трябва да изпиша една страница защо не става . За да стане трипроводна обаче инсталацията на къщата ти трябва да има заземяваща шина . И до лампата да отива три жила проводник - фаза нула и земя от таблото . Ако няма , връзваш жълтозеления кабел от корпуса на лампата към нула и това е достатъчно . Трябва ти един фазомер само . Успех .
Последна промяна Jordana на 27 Юли 2021, 15:49, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 26.11.2005

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от BMW_dreamer » 27 Юли 2021, 15:46

alx написа:
Jordana написа:Нулата и земята е едно и също


нулата е референтна точка. земята е проводник/ път. нулата може да бъде заземена (и по принцип трябва да има мост между двете в ел. табло или в трафопоста или по-нататъка), но земята не може да бъде занулена.

как може да се занимаваш със ел. инсталации (до колкото знам) и да говориш такива глупости...


Малко е странно да го кажа ама Йорданката хем е прав, хем не е :lol: Нула и земя не са едно и също нещо ама на теория, на практика в мамковината до трафопоста на село отиват 3 високоволтови проводника, които са 3 фази, няма ни нула, ни земя, ни марс. В трафопоста се случват едни магии и излиза четвърти проводник който хем е нула от общата точка на трафа хем е свързан с една плоча заровена в земята и си е баш земя :D.

В конкретния случай корпуса на лампата се свързва с нулата и толкова, така са 90% от инсталациите в БеГе, заравянето на плочи, колове и други изкопни дейности е хубаво да се направи ако се слага диференциалнотокова защита и цялата инсталация на сградата е с трипроводни кабели.

Та нулата на корпуса на лампата, само лампите на един автоматичен предпазител 6 ампера и готово.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Зануляване/заземяване на градинско осветление

Мнение от Jordana » 27 Юли 2021, 18:49

Нулата и земята са едно при тъй нареченото TN-CS заземяване . В контекста на това че нулевия проводник е защитно заземен в трафа или някъде по близо до консуматора го казвам . Очевидно е че става въпрос за двупроводна инсталация която отива до консуматора и там се занулява корпуса на уреда . В контекста на цялата тая дилема ще напомня че има уреди които не изискват защитно зануляване заземяване . Ако е чак такъв проблем могат да се вземят лампи с пластмасови корпуси .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook