климатикът намалява мощноста - как?!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 16.03.2003
Местоположение: BaPHa

климатикът намалява мощноста - как?!

Мнение от Castor » 17 Юли 2003, 20:09

От началото на седмицата ми се върти този въпрос в главата, тъй като всеки ден пътувам по два часа - отиване и връщане до/от Шумен със служебна кола, която е с климатик... Всички знаят, че климатика намалява мощността на колата - като съм чувал различни мнения - около 20, 25%; около 10, 15, 20 к.с. и т.н. Та се замислих по какъв ли начин точно климатика отнема от мощността :?: :!: Имам предположения, но никое не ми се струва достатъчно убедително, та ако някой знае моля да сподели :)
STREETRACERS.HIT.BG

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Мнение от alpina-ma6inata » 17 Юли 2003, 21:35

Климатика работи чрез ремъците и по този начин повече се натоварва двигателя, нещо такова беше :roll: Това е което знам :roll: :idea: :arrow:
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

IBIZA Killer
Аватар
Мнения: 2038
Регистриран на: 6.03.2003
Местоположение: North Hollywood

Мнение от bawareca » 17 Юли 2003, 21:40

Компресора на хладилника е да речем 500 вата :arrow: този на колата примерно 2-3 кв :arrow: 3-5 к.с. :idea:

Малката чичка
Малката чичка
Аватар
Мнения: 6065
Регистриран на: 21.12.2002
Местоположение: с. София

Мнение от naskoksan » 18 Юли 2003, 15:21

не зависи ли най-вече от мощността на двигателя :? :?:

а като се отнема тази мощност значи колата не върви толкова, а като не върви ти я настъпваш повече - това не оказва ли по някакъв начин кофти ефект върху двигателя - може ли да се прецака нещо :?:

сегашния ми автомобил е с климатик и като е включен доста отнема от мощността, а мене ме е страх да го ръчкам щото нещо се ми се струва че ще изпуши :oops: :( :roll:
Изображение
Stick 'em up PUNK, it's da Fun Lovin' Criminal
Изображение
www.evoksis.bg

Акулчо Костенурков Нинджов
Аватар
Мнения: 4664
Регистриран на: 7.08.2002
Местоположение: The city of Angels;)

Мнение от ati » 19 Юли 2003, 8:30

ами не съм спец,но според мен нещата стоят така:компресора има нужда от ток за да работи.тъй като е доста мощен се получава същия ефект както при положение,че си влючил фарове,чистачки,парно,яка музика и куп други консумиращи електроенергия неща.от това нагнетяването на нишките вътре в алтернатора става по-голямо и съответно съпротивлението се увеличава,което затруднява двигателя.в случая не знам как точно се връзват климатиците и дали черпи ток от алтернатора или комперсора се задвижва с ремъка,но мисля,че обяснението е това
След каране не ти ли треперят краката, значи просто си се возил

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2055
Регистриран на: 3.04.2003
Местоположение: London N15 / Пловдив Тракия City
Пол: Мъж
Кара: Каквото ми попадне .
Мечтае да кара: Поне 790 iL xaxaxa
Детайли за колата: Лачена 39_ка .

Мнение от AGT » 21 Юли 2003, 12:12

ati написа:в случая не знам как точно се връзват климатиците и дали черпи ток от алтернатора или комперсора се задвижва с ремъка,

Точно с ремък се задвижва.
Съвет от КАТ !
"Не можеш ли да караш не си купувай книжка "

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Мнение от BMW_POWER » 22 Юли 2003, 9:11

Двигателят върти компресора на климатика чрез ремък. Когато не си го включил, загубата на енергия е почти 0. Когато го включиш по време на движение, предполагам си усетил, че все едно някой те дръпва назад. По принцип за БМВ зават 20% повишение на разхода, за движение с работещ климатик. Но това е ориентировъчно. Зависи от мощността и т.н.
А иначи всеки консуматор - крушки, музика, халогени и т.н. изисква енергия, която е за сметка на повишения разход.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 23.05.2003
Местоположение: Рудозем

[i]Относно климатика[/i]

Мнение от road666 » 23 Юли 2003, 18:09

И аз искам да науча повече за това как климатика оказва влиание на мошността,но според мен ако се дига разхода на гориво с 20 % то и мощността трибва да пада пропорционално,защото отива енергиа за климатика.Добре де но тва май не е точно така,защото ако колата е 1600 сс или 5000 сс тогава тва за 20 % не важи,всепак двигател 5000 сс има същия климатик или малко по мощен от онзи които кара 1600 сс,е тогава няма логика да се увеличава разхода с 20 %.И друго ниакои знае ли наистина колко коня отнема от мощността.По мое мнение при автомобил 150 коня,не се усеща или поне аз не сам усетил,разлика в динамиката.А приятели сами казвали че при кола 1200 сс го изключват при изпреварване. :roll: :roll: :roll:

Очаквам някои по убедителен коментар или препратка кам саит ,в който е обяснено по подробно и разбираемо.
Търсим шофьор без книжка с крадена кола. За контакти тел. 166

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 542
Регистриран на: 27.06.2002
Местоположение: София

Мнение от july`s » 23 Юли 2003, 18:20

ами по принцип малките разлики (като проценти) се хващат трудно и не от всеки...

а пък климатики си иска своето, колкото по маломощен двигател, толкова повече проценти ще папне

а колко коня, според зависи, от мощността на климатика най-вече, както и от техническото му изпълнение...

както се досещате това са общи приказки, ама конкрентни не ми е интересно да се ровя:)

и понеже така и така сме в извън темата, да те питам, да не би случайно това road666 да е трябвало да бъде route666?
<br>
br

Акулчо Костенурков Нинджов
Аватар
Мнения: 4664
Регистриран на: 7.08.2002
Местоположение: The city of Angels;)

Мнение от ati » 24 Юли 2003, 1:24

според едни климатика отнемал около 5к.с,според други между 15-20 к.с.,препратка не мога да ти дам,понеже това го четох в Аутобилд(немското издание),но отдавна.май нямам точна информация колко дърпа,но и на една от служебните есперота на баща ми (1,8 карбуратор) го изключваха при маневра изпреварване :D :D :D
След каране не ти ли треперят краката, значи просто си се возил

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 24.03.2002
Местоположение: София

Мнение от Ivan » 24 Юли 2003, 9:51

както вече бе споменато, компресора е закачен към двигателя посредством ремък. това отнема от мощността. при работа на климатика без движение на собствен ход тихите обороти са по високи. същото е и в движение - тъй като климатика отвързва няколко коня, за поддържане на обичайната динамика и скорост се кара в малко по-високи обороти. от там и повишения разход.
"Око за око, и скоро целият свят ще бъде сляп." - Махатма Ганди

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2055
Регистриран на: 3.04.2003
Местоположение: London N15 / Пловдив Тракия City
Пол: Мъж
Кара: Каквото ми попадне .
Мечтае да кара: Поне 790 iL xaxaxa
Детайли за колата: Лачена 39_ка .

Re: [i]Относно климатика[/i]

Мнение от AGT » 24 Юли 2003, 12:03

road666 написа:По мое мнение при автомобил 150 коня,не се усеща или поне аз не сам усетил,разлика в динамиката.

Да те кача на моя да видиш.Усеща се и още как.Е не го изключвам при изпреварване ама се усеща.
Съвет от КАТ !
"Не можеш ли да караш не си купувай книжка "

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 24.03.2002
Местоположение: София

Re: [i]Относно климатика[/i]

Мнение от Ivan » 24 Юли 2003, 13:53

AGT написа:
road666 написа:По мое мнение при автомобил 150 коня,не се усеща или поне аз не сам усетил,разлика в динамиката.

Да те кача на моя да видиш.Усеща се и още как.Е не го изключвам при изпреварване ама се усеща.


да си призная когато изпреварвам с пълна кола при тежък трафик и нанагорнище и аз го изключвам. случва се 1-3 пъти на курс Бургас-София. в обратна посока никога не ми се е налагало.
"Око за око, и скоро целият свят ще бъде сляп." - Махатма Ганди

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook