BMW E12 '78

Класически модели - Е12/E21/E23/E24/Е28

Модератори: alpina-ma6inata, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 7.05.2009
Пол: Мъж
Кара: E12 528
Мечтае да кара: Renault Alpine A110
Детайли за колата: E12 528i '78, Zypressengrün M30B28

BMW E12 '78

Мнение от DMC » 31 Окт 2012, 19:19

Не мина много време, от както си продадох кафявата Е-12-ка и ето на - купих си друга. Имаше обява в мобилето, имах свободен ден една неделя и прескочих до Ботевград. Поговорихме с човека и я взех след 2 дена. Внесъл си я е от Германия през 1989та, като я е купил от първия собственик. Колата оригинално е била 520 М20Б20. Има хидравлика, няма оборотомер, без ел стъкла и ел огледала, гола, голеничка Е12ка. Моторът е сменен с М20Б27, като му е направен и основен ремонт. Главата си е "карбураторната" :)
Има си и газова, която не е ползвана до момента. The Storm ми удари много сериозно рамо да събудим мъртвеца. Колата беше стояла 7 години на едно място. Парното беше спукано, джантите бяха мерцедесови 5х112, престъргвани с пила на 5х120 + фланци сделани от шайби за болтове, залепени в пакет по 5 за всеки болт :) Абе с 1 дума - ДРАМА! А да - предния джам беше пръснат. Но за час и половина я докарахме до състояние да се движи, прехвърлихме я и газ към София. Скоростите вият почти като тия на Walter Rohl на Quattro-то :) Като тръгнахме да доливаме масло, кутията си глътна 1Л и малко. Семерингът на опашката обаче се оказа, че тече със струя, така че след 5 дена вече нямаше масло в кутията пак. Ама... не я бърка. Ходих си до Габрово да я регистрирам и за 600км без масло в кутията няма грижи. Кутията по всяка вероятност не става за нищо, ама мен това в момента не ме вълнува. Висящият лагер също е тотал щета - направо е хвърчащ лагер. Като тръгва колата, карданът танцува в тунела и удря здраво по ламарината :) Хебел, носачи, амортисьори - всичко е аут. Моторът ще изхвърчи в близките седмици на негово място ще влезе един М30Б28 '79 в комплект с гетраг 262. Задния мост от Е28 ще го оставя за момента, за да мога да имам по-голям избор за дифове. Но вероятно ще потърся носачи с дискове и реактивна щанга обаче.
Denko преди време ме снабди с едни BBS Mahle 7J, 14", ET11 и те набор '79. Така, че и те ще отидат на колата :)
Салон, интериор още не съм мислил. Дали ще е зелена, бежова, синя... Нямам представа още. За момента искам да сменя мотора и да наглася окачването, всичко да е тип топ. Ще я покарам така с тази боя и с този салон , пък по-натам ще го мисля. Ето малко снимки:

Изображение


Тъжна картинка:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Понеже трябваше да се смени предното стъкло, реших да консервирам и малкото ръжда, която имаше покрай прозореца. Телена четка, грунд, боя. Нищо по-спциално.


Изображение

Изображение

Изображение

Ето го и Е28 моста:

Изображение

А тук сме при Мало Бучино Crash team, за малко know-how относно Solex 4A1. Благодаря на Марто и Тони за помощта.

Изображение

Някой някога е махал бобината на запалването и е сложил някаква странна на нейно място. Пак работеше и с нея, но реших да си сложа истинския BOSCH:

Изображение

Ами това е за сега. Колата е регистрирана, всичко е точно. Чака да намеря време тия седмици за да трансплантирам мотора.
Поздрави!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 406
Регистриран на: 1.11.2008
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: мноого черно Е28

Re: BMW E12 '78

Мнение от BRAAT » 01 Ное 2012, 14:28

Най-накрая си намери кола с която да се занимаваш. Честито и следя с интерес какво ще постигнеш. :yes:
SHARK-а му е майката!!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: BMW E12 '78

Мнение от Alexch » 01 Ное 2012, 18:40

Колеги, всеки път като чета вашия подфорум ви се чудя на ентусиазма и усилията, които полагате за да приведете тези изстрадали машини в приличен вид. Голямо евала от мен :yes:
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 7.05.2009
Пол: Мъж
Кара: E12 528
Мечтае да кара: Renault Alpine A110
Детайли за колата: E12 528i '78, Zypressengrün M30B28

Re: BMW E12 '78

Мнение от DMC » 02 Ное 2012, 0:12

Alexch написа:Колеги, всеки път като чета вашия подфорум ви се чудя на ентусиазма и усилията, които полагате за да приведете тези изстрадали машини в приличен вид. Голямо евала от мен :yes:


Колега, нашите машини може да изглеждат изстрадали и жалки, но те уверявам, че са доста надеждни и корави дори и в това си състояние :) Убедих се за пореден път след покупката на тая акула.

Иначе, че са ентусиасти всички от тоя раздел спор няма :)
Поздрави!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 247
Регистриран на: 19.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е28 520 Xi
Мечтае да кара: с бензин по 1 лев!!!

Re: BMW E12 '78

Мнение от lunatikbmwfen » 02 Ное 2012, 21:19

И сега кво!!Започва да кипи усилен труд :mhihi: ......Честито :driving: :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1150
Регистриран на: 7.10.2007
Местоположение: Враца/София
Кара: 92' E30 M40 cabrio
Мечтае да кара: E30 M3

Re: BMW E12 '78

Мнение от Vasko_BP » 02 Ное 2012, 22:31

Честита и от мен!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 20.06.2002
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e21,е34, астрахаш,цлк-в208
Мечтае да кара: 850
Детайли за колата: петица- хубавица

Re: BMW E12 '78

Мнение от akula » 03 Ное 2012, 10:20

от към купе изглежда много добре :shock: .
ама с това блъскане на кардана .... трябва да оправиш нещата, и после антикорозионни мерки и защити на тунела, щото ще тръгне ръжда, и ще съсипе този красив седан е12
поздравления, благородно ти завидях за това попадение :bchug:
-харчи малко а бега много, чупи се трудно а се поправя лесно, що е то?
-БМВ е34

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 7.05.2009
Пол: Мъж
Кара: E12 528
Мечтае да кара: Renault Alpine A110
Детайли за колата: E12 528i '78, Zypressengrün M30B28

Re: BMW E12 '78

Мнение от DMC » 17 Дек 2012, 15:15

Вчера посвърших доста работа по колата. Боядисах "новия блок", изчистих скоростите, събрах всички необходими части за да е готов блока да бъде пуснат в коша. В момента, в който трябваше да сложа веригата на маслената помпа обаче ударих греда - веригата идва с 2 звена по-къса :-[ Уж всички М30 мотори са еднакви, ама ... не съвсем. :) При различните модели купета (Е12, Е28, Е23, Е3) , помпите и картерите са доста различни и аз го доказах експериментално. Както и да е, имам необходимата верига, просто не ми беше под ръка вчера. Лапите са почистени и боядисани, блока също, лостовия механизъм за скоростите също. Намерен е кардан със здрав висящ лагер. Остава тая верига да монтирам и съм готов да пусна мотора.
Другото, което свърших вчера е да обезкостя 12ката - скоростите, кардана, генерацията с колекторите, всичко е долу. Токове, хидравлика, всичко е разкачено. Лапите са освободени. Трябва само да се дръпне мотора от коша, но не го направихме вчера, защото нямаше къда да го сложим. Ето малко снимки, макар и с кофти качество:



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна DMC на 17 Дек 2012, 16:26, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 9.04.2005
Местоположение: София/Ловеч
Пол: Мъж

Re: BMW E12 '78

Мнение от TukBaTa » 17 Дек 2012, 15:40

:bowdown: без коментар

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1071
Регистриран на: 4.12.2006
Местоположение: 3-ти картофен пояс на София
Пол: Мъж
Кара: ретро ръжди

Re: BMW E12 '78

Мнение от M.Velichkov » 18 Дек 2012, 9:11

Ей как и липсва една добавка отпред на тая зелена гад :mhihi:
Айде да играем на една игра. Казва се "върви на майната си". Ти си пръв.......

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 20.06.2002
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e21,е34, астрахаш,цлк-в208
Мечтае да кара: 850
Детайли за колата: петица- хубавица

Re: BMW E12 '78

Мнение от akula » 18 Дек 2012, 14:39

малко семкаджииски въпрос, признавам, ама ми е любопитно :D : защо се отказа от Б27-цата, доколкото разбирам си е читав? или просто си фен на м30? м30 79 набор- пак трябва да е карбуратор?
-харчи малко а бега много, чупи се трудно а се поправя лесно, що е то?
-БМВ е34

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1071
Регистриран на: 4.12.2006
Местоположение: 3-ти картофен пояс на София
Пол: Мъж
Кара: ретро ръжди

Re: BMW E12 '78

Мнение от M.Velichkov » 18 Дек 2012, 16:21

Aз ще си позволя вместо Жоро да ти отговоря. Б27 е с глава от б20 с карбуратор Солекс 4а1. А м30-то е б32 мисля става ти ясно, че много повече има смисъл да се стяга този мотор от колкото мелеза :mhihi:
Айде да играем на една игра. Казва се "върви на майната си". Ти си пръв.......

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: BMW E12 '78

Мнение от Bavarcho » 18 Дек 2012, 17:21

moksika написа:Ей как и липсва една добавка отпред на тая зелена гад :mhihi:


Една жанта й липсва, с железарките е много зле фацата :D
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 7.05.2009
Пол: Мъж
Кара: E12 528
Мечтае да кара: Renault Alpine A110
Детайли за колата: E12 528i '78, Zypressengrün M30B28

Re: BMW E12 '78

Мнение от DMC » 18 Дек 2012, 19:05

moksika написа:Re: BMW E12 '78
от moksika » 18 Дек 2012, 16:21

Aз ще си позволя вместо Жоро да ти отговоря. Б27 е с глава от б20 с карбуратор Солекс 4а1. А м30-то е б32 мисля става ти ясно, че много повече има смисъл да се стяга този мотор от колкото мелеза


Общо взето винаги съм искал М30, още повече след като си купих Е28цата и видях за какво става дума. Не, че М20 е лош мотор - напротив, даже много ми харесва. Лятото обаче попаднах на един донор Е12 528 и направо купих всичката му карантия. Тогава нямах Е12ка, но си купих мотора с идеята да си купя пак Е12 и ще си събера една кола, каквато винаги съм искал, и каквато ще ми е трудно да си купя ако отида да търся някъде в Германия примерно (главно, защото няма да мога да си я позволя ). Та първоначално мислех да слагам 2.8цата, която купих, но в последствие ми изпадна на перфектна цена ревизиран 3.2 блок с нови сегменти, лагери, съединител и реших направо да слагам него. Като ще е гарга да е рошава!

Колкото до джантите - имам BBS Mahle 14" J7 ET11 както и едни MAhle 16", които са ми на Е28цата, така че има какво да и сложа :) Но не съм стигнал до там.
Иначе външния и вътрешния вид на колата са под всякаква критика. Салонът е много захабен, таблото напукано, парно няма... Даже е с едни такива овчи кожи на седалките :)
Но за момента няма да пипам салона - само ще сменя таблото и ще оправя парното. Ако не ме домързи ще и сложа и ел стъклата и централното ама може и да ме домързи. Планът е да я направя 100% технически перфектна до пролетта и да я карам евридейка. Догодина есента примерно ако всичко е наред и съм жив и здрав мога да хвана да я пръсна някакъв по-хубав цвят и да претапицирам салона.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 796
Регистриран на: 12.12.2007
Кара: E21; Е28; E30; Е34; E39; Z3
Мечтае да кара: M-Пауър пакет, брат направо самолет

Re: BMW E12 '78

Мнение от TheStorm » 18 Дек 2012, 19:40

Кажи честно че овчата вълна още стои ... :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Следваща

Назад към Shark Sector

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook