Налягане в охладителната система

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Налягане в охладителната система

Мнение от jorfii » 21 Дек 2023, 20:30

Въпросът е какво трябва да е налягането в охладителната система на е 39 тройка дизел. В смисъл някой ако може да обясни с подръчни средства как да проверя дали е добре? Малко предистория. Преди известно време ми гръмна охладителният радиатор. Случи се след изфорсиране на място. Бях сипал нафта от нова за мен бензиностанция и според мен нещо разхода ми се видя висок и както си седях в колата реших да я изфорсирам да видя дали няма да изпуши отзад нещо евентуално от некачествена нафта и тя колата изпуши ама отпред под капака. Отварям гледам всичко в антифриз. Спукал се е радиатора. Пластмасовата част от към казанчето където е. Смених радиатора, но от тогава се чудя защо стана така и следя нещата. Та сега като загрее хубаво колата се получава някакво налягане в системата. Аз знам, че трябва да има налягане но колко точно трябва да е и как да го проверя не знам. В моя случай маркучите не стават на камък както се казва, но и в никакъв случай не мога да ги сплескам с ръка а съм 120 кила не 20. Капачката ми е ОЕМ купувана преди 6-7 години. Поръчал съм сега и една друга да видя с нея как ще е.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Налягане в охладителната система

Мнение от zvetiko » 22 Дек 2023, 11:02

Колега, на капачката пише какво е максималното налягане на системата. Ако е изправен клапана за високо налягане, няма да се допусне по-високо. Затова капачката задължително да е оригинална. Разбираш, че клапана е спрял да работи, когато около капачката спира да има ореол или капки с цвета на антифриза.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Налягане в охладителната система

Мнение от jorfii » 23 Дек 2023, 14:42

zvetiko написа:Колега, на капачката пише какво е максималното налягане на системата. Ако е изправен клапана за високо налягане, няма да се допусне по-високо. Затова капачката задължително да е оригинална. Разбираш, че клапана е спрял да работи, когато около капачката спира да има ореол или капки с цвета на антифриза.

Знам че пише. Знам и колко трябва да е 1,4 бара. Въпроса е как на "" око "" да преценя дали е нормално налягането в системата. Вчера ми се наложи да се сбутам в Софийските задръствания и се притеснявах да не стане някоя беля, че то няма и къде да отбиеш на Цариградско например, но колата издържа. Този път като проверих маркучите бяха доволно меки по моите критерии. Дано и занапред си остане така
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Налягане в охладителната система

Мнение от ildivvy » 28 Дек 2023, 7:31

'Старото правило' е да са твърди като пълна бутилка с газирано. Т.е поддават, но са твърди...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Налягане в охладителната система

Мнение от jorfii » 04 Фев 2024, 0:49

ildivvy написа:'Старото правило' е да са твърди като пълна бутилка с газирано. Т.е поддават, но са твърди...

Мерси колега. При мен в повечето пъти са меки мога да сплескам маркуча с пръсти. Но някой път се втвърдяват в никакъв случай не мога да сплескам изцяло маркуча. От друга страна 1,4 бара каквото трябва да е си е налягане. И сигурно е нормално да е така. Със втора капачка пробвам и е същото. Сигурно излишно се филмирам.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Налягане в охладителната система

Мнение от ildivvy » 05 Фев 2024, 10:44

jorfii написа:
zvetiko написа:Колега, на капачката пише какво е максималното налягане на системата. Ако е изправен клапана за високо налягане, няма да се допусне по-високо. Затова капачката задължително да е оригинална. Разбираш, че клапана е спрял да работи, когато около капачката спира да има ореол или капки с цвета на антифриза.

Знам че пише. Знам и колко трябва да е 1,4 бара. Въпроса е как на "" око "" да преценя дали е нормално налягането в системата. Вчера ми се наложи да се сбутам в Софийските задръствания и се притеснявах да не стане някоя беля, че то няма и къде да отбиеш на Цариградско например, но колата издържа. Този път като проверих маркучите бяха доволно меки по моите критерии. Дано и занапред си остане така



Имай предвид, че 1.4 бара е налягането, при което клапана ще изпусне навън, към атмосферата! Нормалното налягане по време на работа е по-ниско, но е над 1бар все пак!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook