Цифрова тв

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Цифрова тв

Мнение от stony1 » 25 Авг 2017, 13:09

Elesar74 написа:Има ли развитие по темата, защото и аз се интересувам?

Има, по-късно ще пиша подробности.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Цифрова тв

Мнение от gentata » 06 Сеп 2017, 18:51

Има и стерео звук във всички режими на DVB-T тунера. Като всички режими имам в предвит телевизия и мултимедия. И това с платката на австралиеца и БМ54 и DSP. Има само някои странични ефекти от към управлението с които се свиква пък може и напълно да изчезнат ако се ползва дистанционното, което все още не съм монтирал :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2190
Регистриран на: 5.01.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Цифрова тв

Мнение от meha » 06 Сеп 2017, 20:54

Ако споделиш и как да преминем към стерео,ще е супер.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Цифрова тв

Мнение от gentata » 06 Сеп 2017, 21:23

Свързва се AUX-a предварително направен по схемата със съпротивлението и кондензаторите към двата канала изведени на интерфейсната платка. Не са необходими никакви предусилватели. На интерфейсната платка има едни "битове" (джъмпери както искате ги наричайте) които са описани на страницата на австралиеца каква им е функцията. Бит 2 ако е даден "на късо" тунера тръгва с активиран AUX и така всичко което излиза като звук от платката се чува през AUX-a.
Та неудобството за което споменах е че преди да се включи телевизията трябва от MODE бутона да се избере AUX и след това да се пусне телевизията и другото неудобство е че до като сме в менюто на тунера, който и бутон по монитора да се натисне се излиза от телевизията и се превключва на екрана на AUX-a. Но и това се преодолява като се изключи радиотунера с натискането на левия бутон на монитора (изгасва жълтия светодиод) и вече може да се рови из менютата на тунера. А след като се установи това което се гледа / слуша се пусне пак тунера. С бутоните на волана могат да се сменят канали и да се усилва звука. Ако пък е включен мултимедииния плеър със стрелките само се променя маркираната песен / клип но се стартират с натискането на десния бутон на монитора, както може всчико да се управлява и от този бутон.
Настройките за зука могат да се правят от TONE а на DSP-то от неговото си меню и така. Но не трябва да се стои повече от минута извън менюто на ТВ-то защото в противен случай по Ibus тунера се изключва и съответно ви спира музиката ако слушате плеъра или пък е пусната телевизията. Но ако сте в менюто на тунера всичко си върви до като не го спрете.
Да допълня само че до като сме в менюто на AUX-a с бутоните от 1 до 6 може се регулира силата на звука на степени от 1 до 6 като 6 е най-силно. Всъщност това си е функция на AUX-менюто, в зависимост от силата на сигнала от източника се изменя и коефициента на усилване.
Последна промяна gentata на 16 Сеп 2017, 22:42, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Цифрова тв

Мнение от stony1 » 06 Сеп 2017, 21:56

gentata написа:Има и стерео звук във всички режими на DVB-T тунера. Като всички режими имам в предвит телевизия и мултимедия. И това с платката на австралиеца и БМ54 и DSP. Има само някои странични ефекти от към управлението с които се свиква пък може и напълно да изчезнат ако се ползва дистанционното, което все още не съм монтирал :yes:


Гена, ти това пробва ли го?
Аз го тествах и е голяма греда изобщо не е стерео звука. Да не говорим за мишмаша, който се получава ако човек забрави да си изключи радиомодула преди да пусне телевизията. Когато е изключен радиомодула изобщо няма звук от RADIO/TAPE/CD/AUX, които са стерео източници. При подължително натискане на АМ бутона, интерфейсната платка подава команда за превключване на аудиосорсовете, които в БМ модулите са два:
1. RADIO/TAPE/CD/AUX - аудиосорс1
2. ТВ - аудиосорс2
DSP усилвателя е с неактивен S/PDIF при БМ54 в системата. Ако системата е с БМ24 дигиталния вход е активен при активен аудиосорс1, само че в него е свързан чейнджъра. Да не пропусна факта, че за да се използва дифровия вход на DSP усилвателя, интерфейсната платка трябва да има аудио АЦП и честотна лента на изходящия сигна 44.1kHz. Друга честота не се поддържа.
Имам едни подозрения, че БМ24 има стерео ТВ вход, но не всеки собственик на БМ24 го потвърждава, а и не ми се занимава да изследвам десетки модули.
За да има стерео звук, трябва да има свободен стерео вход, който да се активира при включване на телевизията.
1. Такъв вход пр БМ54 няма, но има свободен стерео вход след септември 2002 и той е AUX.
2. За да се активира този вход радиомодулът трабва да е включен! Това означава, че трябва да е на аудиосорс1.
3. При изключване на радиомодула аудиосорс1 е неуправляем!!! Казано иначе няма как да се селектира който и да е от изброените по-горе източници на сигнал RADIO/TAPE/CD/AUX.
4. Избиранетето на меню Телевизия автоматино променя аудиосорса на аудиосорс2. Тук имам две положения
- радиомодулът да е изключен - ами всичко си е моно на 100%. Дори с триковете за подаване на команда в бакграунда за активиране на аудиосорс1 той си остава неуправляем!
- радиомодулът да е включен - тогава при подаване на комада за смена на аудиосорса от 2 на 1, се получва заветния стерео саунд, НО се чува звука от последно използвания източник на сигна, RADIO/TAPE/CD/ или AUX. Тук е тънкия момент, че ако радиомодулът е бил на AUX ще се чува сигнала от ТВ тунера, ако разбира се е свързан към AUXа, ако не ще се чува звука или от радиото или от чейнджъра или от каквото последно е било избрано. При това положение обаче всички бутони на монитора ще работят така както при нормално включено радио т.е настава малка каша.

Другите интересени факти са:
1. Австралиеца спря да предлага платката си от няколко месеца и едва ли не обвини китаеца, че му я е откраднал. Само дето си мисля, че ги продава чрез китаеца.
2. Пларката не работи с всеки от трите тунера, за които уж е направена. Тунерът от $79,99 изобщо не работи с тази плата, всщност не работи с никоя, че дори и с двата варианта на дистанционните, които имам.
3. Китаецът предлага три варианта на ТВ тунера, но се оказа, че за всеки вариант има поне по два софтуера.
4. Комплектът тунер+интерфейсна платка, предлаган от китаеца работи по-добре отколкото интерфейсна платка от австралиеца и тунер, закупен отделно.
5. Последните 2 тунера, които китаецът ми прати работят в пъти по-добре и по-бързо (страшно добър респонс) от всики останли, които съм маправил до момента.
6. При използване на десния енкодер в рамките на 10 минутен тест с интерфесната платка на австралиеца, на 3 пъти ми се появи синьото ОЕМ меню на тунера.

Аз лично имам стерео звук от USBто на ТВ тунера и си сменям песните от волана, но телевизията ми е моно. https://youtu.be/I1z4gYSH02E
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Цифрова тв

Мнение от gentata » 06 Сеп 2017, 22:23

Да пробвал съм го и в момента е така при мен. Звука е толкова стерео колкото може да е стерео от AUX-a и до колкото предоставя стереозвук тунера. По отношение на разделяне на каналите има го и на телевизия и на плеър. Днес дори имаше някакъв концерт от зала по БТВ и звука си беше на ниво а и когато вървят филми, реклами или музика пак се чува стереозвука. Разлика определено има от моно звука през тв-входа.
Тунера който аз си поръчах беше възможно най-скъпия (с AC3, UHF,VHF) и го взех комлект със всичко от китаеца. И аз четох за някакви конфликти между австралиеца и китаеца, но китаеца продължава да предлага кита. Определено има какво да се доушлайфа със интерфейса но и на това ниво мисля че ми върши работа за това за което съм го взел.
Преди да се свърже бит 2 накъсо имаше и звук от тв - входа на БМ54, моно разбира се и до някъде работеше натискането и задържането на бутона 3 за активиране на AUX-a.
Като дойдеш към Варна се обади и ще го видиш как е на живо :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Цифрова тв

Мнение от stony1 » 06 Сеп 2017, 23:04

gentata написа:Да пробвал съм го и в момента е така при мен. Звука е толкова стерео колкото може да е стерео от AUX-a и до колкото предоставя стереозвук тунера. По отношение на разделяне на каналите има го и на телевизия и на плеър. Днес дори имаше някакъв концерт от зала по БТВ и звука си беше на ниво а и когато вървят филми, реклами или музика пак се чува стереозвука. Разлика определено има от моно звука през тв-входа.
Тунера който аз си поръчах беше възможно най-скъпия (с AC3, UHF,VHF) и го взех комлект със всичко от китаеца. И аз четох за някакви конфликти между австралиеца и китаеца, но китаеца продължава да предлага кита. Определено има какво да се доушлайфа със интерфейса но и на това ниво мисля че ми върши работа за това за което съм го взел.
Преди да се свърже бит 2 накъсо имаше и звук от тв - входа на БМ54, моно разбира се и до някъде работеше натискането и задържането на бутона 3.
Като дойдеш към Варна се обади и ще го видиш как е на живо :yes:


Аз съм със същя тунер, но се оказа, че и най-обикновения върши работа. Това което обясняваш го знам и преди половин година го бях направил в колата, но ме дразни, а и системата не работи стабилно по този начин.
Аз като оставя редиомодула на AUX, независимо какво правя с навигацията и другите менюта се чува звука от телевизията и наистина е стерео. Когато се изключи обаче радиомодула от левия енкодер звук от AUXa няма, та няма и не работи бутона "TONE", ако не изключвам радиомодула и пусна телевизията сигнала става моно, което е нормално. С допълнителен интерфейс подавам команда за превключване на аудиосорсовете и се появява менюто AUX със стереозвук от телевизията. Ако при това положение изключа редиомодула звукът спира. Та няма как да има звук през AUXa при изключен радиомодул, а аз се опитвам да напрвя точно това. Другото не ми е интересно, защото искам системата ми да не прескача по менютата.
На практина на мен ми е все тая, защото имам iDrive и бутоните на дисплея не ги ползвам, но се опитвам да направя нещо, което да работи като оригиналната система без да дава бъгове, да е полезно за всички и да не използват методи за прекъсване на серийната комуникация, което е програмирано в платката на австралиеца, защото при прогължително прекъсване на комуникацията по iBus шината, IKE започва да игнорира (изключва) модулите, които не отговарят на съобщенията за текущо състояние.
Почти съм готов със софтуер, който ще улесни използването на ситемата и няма да се налага предварително да се превключва на меню AUX, системата ще го прави автоматично, но ми се ще и бутоните на дисплея да не връщат къ менюто AUX. На този етап имам две идеи и се опитвам да ги развивам паралелно, за да видя, коя ще е по-удачна.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Цифрова тв

Мнение от gentata » 08 Сеп 2017, 23:41

Радиомодула го изключвам само ако ровя из менютата на тунера и да, няма звук тогава, но пък няма и прескачането между менютата на монитора (AUX-a) и телевизията. За настройка на TONE, което пък не се налага да го правя след всяка песен или смяна на канал :winky: с бутона MENU или от бутона дясно до MODE и от там.
Засякох че след точно 30 секунди извън меюто на тунера той се изключва. За тези 30 секунди може да се рови из менютата на монитора/системата преди да се изключи цифровия тунер и всичко свързано с него.
Друго което установих е че си чете FLAC и звука е приличен. Пусках разни аудиотестове, дори имам запис на хеликоптер от един 5.1 аудиотест (за реални 5.1 системи) и все едно кръжеше из купето :mhihi: не че има нещо общо с 5.1 но явно DSP-то си казва думата.
Като единствен недостатък по отношение на звука бих отбелязал малко по-ниското ниво на нискочестотните звуци (Bass), до като пък средночестотните (Mid) и високочестотните (Hi) са добре. Това може и да е от песните които пусках, защото след това се заиграх с разни тестове за субове и темподобни и ниските си бяха с доволно ниво и качество. Но като цяло силата и качеството на звука е добро. Това е спрямо звука от останалите източници RADIO/CD/TAPE при едни и същи настройки.
Та това е за сега :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Цифрова тв

Мнение от Ivo_Borisov » 09 Сеп 2017, 6:59

Колеги а има ли как да се ползва аукса в колата за пускане на музика от тел например, паралелно с аукс включен в тв тунера? Няма проблем ако са вързани заедно нали? Само не трябва да се пускат едновременно?

Изпратено от моят SM-G900F с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2055
Регистриран на: 3.04.2003
Местоположение: London N15 / Пловдив Тракия City
Пол: Мъж
Кара: Каквото ми попадне .
Мечтае да кара: Поне 790 iL xaxaxa
Детайли за колата: Лачена 39_ка .

Re: Цифрова тв

Мнение от AGT » 09 Сеп 2017, 10:53

Би трябвало да НЯМА проблем . Поне опитите с други устройства така показват .
Съвет от КАТ !
"Не можеш ли да караш не си купувай книжка "

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Цифрова тв

Мнение от stony1 » 09 Сеп 2017, 12:04

Ivo_Borisov написа:Колеги а има ли как да се ползва аукса в колата за пускане на музика от тел например, паралелно с аукс включен в тв тунера? Няма проблем ако са вързани заедно нали? Само не трябва да се пускат едновременно?

Изпратено от моят SM-G900F с помощта на Tapatalk


Има, доти може да се пускат едновременно, но само звука от едното устройство ще се чува и това ще е телефона. Само дето трабва една малка платка да управлява комутацията на източниците на сигнал.

П.П. Тунерът който си беше купил от Китаеца изобщо не е за интегриране в БМВ :mhihi: Как си го избирал нямам идея, но не работи нито с платката на авсралиеца, нито с моята и на практика става само за украса.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Цифрова тв

Мнение от Ivo_Borisov » 09 Сеп 2017, 12:19

Ако трябва да я връщаме тая платка? Поръчал съм я от линка на австралиеца и е от препоръчаните за бмв?
Ето линка от поръчката:

DVB-T HD MPEG4 TV Module
http://s.aliexpress.com/AraqAjAF
(from AliExpress Android)
Изпратено от моят SM-G900F с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Цифрова тв

Мнение от stony1 » 09 Сеп 2017, 12:49

Ivo_Borisov написа:Ако трябва да я връщаме тая платка? Поръчал съм я от линка на австралиеца и е от препоръчаните за бмв?

Изпратено от моят SM-G900F с помощта на Tapatalk


Вчера говорих с него и чакам да ми прати дистанционно за нея. Чакам да видя какво ща се получи.
В по-горните си постове бях споменал, че има няколко вида софтуер, поне по два вида за всеки ТВ тунер. След разговора ми с Китаеца се оказа, че софтуерните версии са много повече. След като получи поръчката тогава инсталира въответния софтуер т.е. платките са абсолютно еднакви с предварително инсталиран софтуер (фърмуер), които служи да инсталиране през USB на софтуера за точно поръчания тунер. Та брата Китаец би трабвало да пита за региона и на каква кола ще се монтира, за да инсталира съответния софтуер.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Цифрова тв

Мнение от Ivo_Borisov » 16 Сеп 2017, 15:40

И аз вече съм с цифрова тв. Поръчах чрез приятел к-т от китаеца. Вързах аукса от платката само през кондензатори отзад към буксата на бм54, предния аукс от кайто си слушам музика си остана. Звука е повече от задоволителен при слушане на музика, въобще не е моно. Нямах време много да си играя и разучавам, но на първо четене който звуков източник оставя, той ми свири и през телевизията. Като оставя на аукс ми свири звука от тв модула. Ще го разучавам още, но на първо време съм доволен :)
https://www.youtube.com/watch?v=7oaMtQbaajc&t=25s
Пред нас където е паркирана колата, китайска мултимедия не хваща въобще тв сигнал, а моята с оригиналните антени е екстра, при това без пряка видимост с тв кулата.


п.п. Свързах бит 2 за звук през аукс и ако не е включен аукса, няма звук.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1060
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Цифрова тв

Мнение от MMG » 23 Май 2018, 22:29

Попадна ми хибриден ОЕМ тунер и мисля да го сменя с моя, който е аналогов. Сегашния ми аналогов тунер го ползвам само за видео модул, заради задната камера и няма свързана антена.

Не съм наясно какво трабва да добавя, за да гледам TV: усилвател + антена или само антена ще свъши работа? Каква антена ще препоръчате - оем ли да търся или и афтърмаркет става?

ПредишнаСледваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook