BMW e46 издава странни звуци

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 13.09.2012
Местоположение: Бърно, Чехия
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 td
Мечтае да кара: BMW M3 GTS
Детайли за колата: BMW e46 320 td compact, 150 PS, сив металик

BMW e46 издава странни звуци

Мнение от MupEHcEH » 21 Окт 2022, 22:10

Здравейте съфорумници,
да започна с това, че съм много бос в тая област, така че не ме съдете.. много.
Имам едно старо е46 компакт, което спрях да карам, но си го държа... не искам да го продавам, поне не на непознат.
Но сега, когато все пак го покарах издаваше странни звуци на триене/допир при движение, и веднъж така изгърмя все едно ми пада задницата. Поглеждам в огледало за обратно виждане - нищо не е паднало на пътя, колата е цяла, резервната гума си е на място... :D
Говорих с един приятел и той каза, че може да е диференциал, лагери на диференциала, нещо такова.
Второто нещо което забелязах е (може да е напълно несвързано, но ми дойдоха някакви конспиративни теории), че воланът е станал супер твърд/тежък - отначало си мислех, че си внушавам защото не съм я карал скоро и съм се разглезил на новата кола, но и на този приятел също му се струва доста тежък...
Погледнах веднага маслото на хидравликата - на макс ниво както си трябва, според това което гледах. Плюс това е супер чисто. Както казах, не съм навътре с тия неща, не знам дали маслото на хидравликата се зацапва като моторното или си остава бистро форевър, но на мен ми се струва странно да не е мръднало за 10 години и 80000км (не знам преди да я взема дали са го сменяли, беше една шматка и каза, че всичко е обслужено, но знаете как е :) ). Аз досега съм сменял, или по-точно поръчвал да сменят само моторно и веднъж на скоростната кутия, която е ръчка.
Та се замислих, тия "майстори" дето ходих последния път, да не са ми налели моторно масло в казанчето за хидравликата... и/или да не са направили и същата схема и с диференциала. Още по-лошото ще е ако са, но дори и не са пипнали моторното...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: BMW e46 издава странни звуци

Мнение от Ивайло Димов » 24 Окт 2022, 11:10

80 000 км са много за ATF масло ,обикновенно се сменя на 30-40 хил .Дали предишния собственик го е сменял,едва ли .....повечето чакат или помпата да почне да вие или да протече рейката.Триенето вероятно е от задържали задни спирачни апарати ,щом я караш рядко вероятно са клеясали .Сигурно и спирачна течност не е сменяна скоро ....сменя се на 2-3 години .Удара едва ли е от диференциала ,но пак трябва да се види там с маслото какво е положението дали е на ниво и от кога не е подменяно .Общо взето няма вечни флуиди ,в който и да било автомобил.Антифриз на 3-5 години ,течност на хидравлика на 2-3 години ,масло на 250 моточаса ,спирачна течност на 2-3 години ....хигроскопична е и поема влага ,кипва по-лесно .Цилиндърчетата на апаратите корозират и задържат ,а при теб имаш и факта рядка употреба на автомобила ,колкото повече седи и не се кара толкова по-бързо се амортизира .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: BMW e46 издава странни звуци

Мнение от zvetiko » 25 Окт 2022, 13:02

Формулата за смяна на двигателното масло е 250- това са моточасовете на едно качествено масло, умножени по средната скорост на автомобила, взета от бордовия компютър.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook