Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 18.08.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 325i facelift m-sport
Мечтае да кара: E46 M3
Детайли за колата: Сток

Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от vg_vassilev » 12 Окт 2021, 16:17

Здравейте. В търсене на кола съм и се колебая между купуването на по-евтина временна, или директно да си търся нещо, което ще имам мерак да си гледам дълги години. И двата варианта си имат плюсове и минуси, но засега въпросът ми е за 318ci преди фейслифта.

Попаднах на една много приятно-изглеждаща обява за тази кола, в любимият ми цвят от гамата на БМВ от този период, а цената също е доста примамлива - 2.5к, като смятам, че мога да сваля малко от нея.

Доколкото съм чел, е хубаво да се избягва след фейсовия двигател, N42, поради многото евентуални проблеми.
За М43, обаче, попадам на доста противоречиви мнения. В чуждите форуми някои пишат, че е железен (при правилната поддръжка, разбира се), други казват да бягаш надалеч от него.
Някой с опит би ли споделил своите впечатления?

Преди карах e46 325i с M54B25, който обаче ми съсипа здравето заради разход на масло от порядъка на 1л/500км, избиване на свещи при по-високо натоварване, misfire-и, ниска компресия на повечето цилиндъра и тн. Проблемите бяха налице още при покупката, жалко че не знаех какво да гледам тогава, защото мисля, че можеше да си спестя разправиите и разходите. Дълго време обмислях дали да не я дам някъде за основен ремонт на двигателя, парите ги бях прежалил, но не го направих поради липса на доверие към сервизите, че работата ще се свърши като хората, и че тези пари няма просто да потънат в канала.

Осъзнавам ясно, че 318-ката няма да има нищо общо като вървеж, но не ме интересува особено много на този етап. Основно, защото планирам догодина да си взема отново шестак, но ще търся запазена кола с история, била тя и 320-ка.

Благодаря!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от ildivvy » 14 Окт 2021, 12:17

Ако наистина мислиш това за догодина, то няма какво да се чудиш! Събирай пари и направо търси 6-цилиндровата! Няма смисъл от постоянни смени... Иначе М43 си е екстра! Иска само редовна профилактика/поддръжка и това е! Прост и надежден... Идеален за ежедневна кола!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 18.08.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 325i facelift m-sport
Мечтае да кара: E46 M3
Детайли за колата: Сток

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от vg_vassilev » 14 Окт 2021, 17:25

Благодаря за отговора! Наистина и аз клоня към изчакване и купуване директно на шестак, но тази 318-ка просто много ми хвана окото.

Гледам, че си имал 318ти 96', така че предполагам говориш от опит. Би ли ми сподели какви проблеми си имал докато си я карал, и какво първоначално обслужване на двигателя би препоръчал да бъде направено?

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 18.08.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 325i facelift m-sport
Мечтае да кара: E46 M3
Детайли за колата: Сток

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от vg_vassilev » 14 Окт 2021, 17:40

Благодаря за отговора! Наистина се колебая дали да изчакам за шестак или да си взема по-евтина сега, но тази 318-ка просто много ми хвана окото.

Виждам, че си имал 318ti 96', съответно предполагам, че говориш от опит. Би ли ми споделил какви ремонти се е налагало да правиш по двигателя докато си я имал колата (ако въобще се е налагало нещо), както и какво първоначално обслужване би било добре да се направи, ако случайно ѝ се навия?

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от Lenco » 15 Окт 2021, 13:21

Ако колата си заслужава м43 е чудесен мотор, а и ако маслото му е сменяно понякога е 6 :yes:
Иска малко повече смяна на скорости при изпреварване и след 150 забравяш за бързи изпреварвания, но ако не си състезател не е проблем.
Има едни чупливи пластмасови тръби на охладителната система, откъм проблеми.
Дано за 2500 лв ти дадат цялата кола :wave:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от ildivvy » 15 Окт 2021, 15:19

Моята беше с М42, а не с М43 ! Имах го 12г но като километри не бяха много. Малко над 50х.км направих... За това време, единственото което трябваше да направя по двигателя (макар, че и по колата не се наложи да се прави кой знае какво), беше да сменя гарнитурата на тялото на масления филтър! Накрая вече трябваше да се смени и предния семеринг на кол.вал, но то остана за новия собственик... Мотора беше ЧУК ! Вече не правят такива :mhihi: :mhihi: :mhihi: ... При нормално каране дори беше икономичен...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от Kurtov » 15 Окт 2021, 15:36

Моят съвет е не бързай и си купи желаната от теб кола, а не двойни работи.
Ако все пак си решил да взимаш м43, сложи му друг термостат и свали работната температура до 90 градуса и изолирай Диса клапата, защото на един приятел така му умря иначе здравата м43-ка, даже има и други случаи във форума за паднала Диса.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 18.08.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 325i facelift m-sport
Мечтае да кара: E46 M3
Детайли за колата: Сток

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от vg_vassilev » 18 Окт 2021, 14:15

Привет отново, и много благодаря за отговорите!

Макар, че ми вдъхнахте надежда за този мотор, някак не мога да оправдая закупуването на e46 с 4 цилиндъра, дори и колата да изглежда готина.
Междувременно си намерих друго купе, което изглежда изключително запазено отвън и отвътре, с M52TUB20, 150 кс.

Колебая се между него и една по-новичка с 3 години, но с M54B22, за който обаче доста ме притеснява да не се вкарам в същите филми каквито имах със стария ми M54B25.

Осъзнавам, че темата вече коренно се изменя спрямо заглавието, та ако е по-добре да пусна нова, моля да ме коригирате. Но тъй като тук сте се събрали предимно "стари форумни кучета", като гледам, ако някой от вас може да даде мнение по горния казус, както и какво да гледам като ходя по огледи, ще черпя бири като взема която и да е от двете. :)

Опитът ми с M54 досега ми казва да гледам за течове по обичайните места, масло в ауспуха, как се държи двигателят в idle като се отвърти капачката за маслото (и дали смуче или духа от там), дали се насъбира т.н. "майонеза", разбира се дали пуши (при ускорение и деускорение), както и за миризма на масло.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 31.10.2015
Местоположение: Където дойде
Пол: Мъж
Кара: BMW 3 E46 ,E90
Мечтае да кара: 850 CSI E31
Детайли за колата: E46 M43TUB19 2001 sedan
E90 M47D20TU2 2005 sedan

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от Moni_BMW » 26 Окт 2021, 0:40

На М43 гледаш за течове на масло от гарнитури. Гледаш пластмасовите тройници за антифриза отзад на главата са и на блока отстрани мисля че беше, гледаш ги да не сълзат, да не са нагорели че са слабост. Гледаш да не прекъсва и нормално да си държи оборотите - проблемът може да е в диса клапа или клапан картерни газове. Мотора е доста здрав и при правилна поддръжка няма ядове, имам е46 с М43B19 и над 100 000км го карам не е проявил сериозни дефекти, сменявах гарнитура на главата защото моята се предаде от старост, не че съм го прегрявал и тн, което беше и повод да ревизирам главата. М43 също погорва масълце, при мен почва да липсва към 6-7000км след смяна и то по 100на грама не повече. Особеност на този мотор е че работи в 105 градуса температура. За разход гори ми от 6-7 до 11 зависи. Не знам на газ как се представя моята е само на бензин. Слабичък е, но набере ли си върви 200 съм му ги вдигал и поддържал.
///M power

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 15.10.2021
Местоположение: Ruse
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 Coupe

Re: Моля за мнения относно 318ci 118 к.с.

Мнение от Frikito » 28 Окт 2021, 12:02

Колега от 6 месеца и аз имам 318ci 118 к.с, за разход на гориво съм повече от доволен защото първо е на газ 2 ро е много икономичен, според зависи как го караш де :D :D :lol: . Та имах проблем още след вземането му пръснах фланец той гарнитура и от там глава. Стартирах със сериозен ремонт на двигателя но от тогава нямам някякви големи забележки освен че когато завъртя волана максимално с ниска скорост и някой път (3 пъти вече) се закучва но колегите в друга тема ми казаха преди да вкарам сериозни финанси във нова/рециклирана кормилна рейка да сменя казанчето на хидравличната помпа. Та моят съвет към теб е когато си вземеш колата превантивно си смени всички фланци, защото от камъче се преобръща цялата каруца :bang: :lol: :winky: :!:

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook