Проблем със свещи

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 940
Регистриран на: 5.06.2002
Местоположение: София

Проблем със свещи

Мнение от //M_Power » 11 Авг 2021, 2:39

Здравейте! Имам следния казус със свещите на Е46 325i. Преди време смених свещите, че им беше дошло време, като не съм имал проблеми преди това. Та смених свещите с NGK laser platinum premium, които са си препоръчани за колата и на 6000км ми гръмна първата свещ, като бях сменявал и бобини малко преди това. Като мислех, че проблема е в тях след, като свещите са почти нови. Дават им живот над 50к километра. Смених всички бобини с чисто нови и на 7-8 хиляди пак ми гръмна свещ с новите бобини. Реших да ги сменя всички въпреки малкото километри, нямам газ. Като ги свалих всички свещи изглеждаха така от снимката. Въпросат ми е на какво може да се дължи това нещо и дали пак няма да ми се наложи да ги сменям след 8к километра. Явно има някакъв проблем при горенето но какъв е по-точно.
Благодаря предварително за отговорите поздрави
20210810_181807.jpg
20210810_181758.jpg
20210810_181754.jpg


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Три Бири и Турбото да сссвири
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 344
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Проблем със свещи

Мнение от stefan_suny » 11 Авг 2021, 7:19

Прав си колега, имаш проблем с горенето и той е че в него участва не малко количество масло, вероятно поне 0.5л/1000км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Проблем със свещи

Мнение от Jordana » 11 Авг 2021, 7:31

Това са отлагания от горивото и сажди плюс неизгоряло масло поради прекъсване на искрата или лоши смеси . Знам че тези свещи се препоръчват за такъв мотор но това са 4 електродни изключително гнусни свещи които създават маса проблеми по принцип . Пробвай с нормални свещи с един електрод с 0.8 хлабина нжк пак . Ако няма промяна проблема трябва да се търси в запалването или горивна система . Поради факта че всичките свещи са поразени проблема може да бъде само общ за всичките .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Проблем със свещи

Мнение от empar » 11 Авг 2021, 9:47

stefan_suny написа:Прав си колега, имаш проблем с горенето и той е че в него участва не малко количество масло, вероятно поне 0.5л/1000км.



От маслото не е със сигурност!
Със същия двигател и същите свещи съм + разход на масло като на двутактов мотор и вече 50к км нямам никакви проблеми откъм запалване. :paranoid:
Доста са черни, но не създават проблеми. Вадил съм ги няколко пъти ей така за проверката.
На първата снимка ако гледаме от ляво на дясно има някакъв много странен нагар(или поне така изглежда) на втората и шестата свещ, който ми е много любопитно от какво се е получил!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Проблем със свещи

Мнение от ivoaudi » 11 Авг 2021, 10:08

Добре се, какво значи “гръмнала”?? Ако да означава физически да е литнала част от нея, кое ли ми ти лошо изгаряне може да причини това? :kuku:
Свещта ли е по-вероятно да е причинила лошо горене или лошото горене е способно по някакъв магичен начин да “гръмне” свещта?
Още първия път автора е трябвало да си купи читави свещи и готово.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Проблем със свещи

Мнение от Jordana » 11 Авг 2021, 12:54

Ето това са перфектни свещи от моя кола . Горе долу така трябва да изглеждат изправни свещи , може да има малък нюанс в централния изолатор от бежаво до светло сиво в зависимост от добавките в бензина . Бош 7ца на 15к км
свещи.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна Jordana на 11 Авг 2021, 16:18, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Проблем със свещи

Мнение от zvetiko » 11 Авг 2021, 14:53

//M_Power написа:Здравейте! Имам следния казус със свещите на Е46 325i. Преди време смених свещите, че им беше дошло време, като не съм имал проблеми преди това. Та смених свещите с NGK laser platinum premium, които са си препоръчани за колата и на 6000км ми гръмна първата свещ, като бях сменявал и бобини малко преди това. Като мислех, че проблема е в тях след, като свещите са почти нови. Дават им живот над 50к километра. Смених всички бобини с чисто нови и на 7-8 хиляди пак ми гръмна свещ с новите бобини. Реших да ги сменя всички въпреки малкото километри, нямам газ. Като ги свалих всички свещи изглеждаха така от снимката. Въпросат ми е на какво може да се дължи това нещо и дали пак няма да ми се наложи да ги сменям след 8к километра. Явно има някакъв проблем при горенето но какъв е по-точно.
Благодаря предварително за отговорите поздрави
20210810_181807.jpg
20210810_181758.jpg
20210810_181754.jpg


Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Колега, свещите на NGK от известно време не са това, което бяха. Тези, които ги продават и са коректни, са на мнение, че ако издържат 15К е добре. Вземи си оригинални и ще решиш проблема. Нагара може да е и от лошо изгаряне поради слаба искра.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1676
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Сливен
Пол: Мъж
Кара: E61 530d ; E46 330ci convertible
Мечтае да кара: Всичко що е BMW
Детайли за колата: E61 3.0d ++
E46 3.0i ++

Re: Проблем със свещи

Мнение от Biogame » 12 Авг 2021, 8:03

Само аз ли си мисля че скоро ще сваляш главата :dunno:
:driving: :dunno: :driving:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Проблем със свещи

Мнение от ivoaudi » 12 Авг 2021, 8:31

Едва ли, но не е невъзможно. Това гърмене на свещите, автора така и не каза в какво се изразява. А то не е като да няма пренатегнали и повлекли резби по алуминиевите глави.
Лекува се и без сваляне все пак.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 940
Регистриран на: 5.06.2002
Местоположение: София

Re: Проблем със свещи

Мнение от //M_Power » 12 Авг 2021, 12:24

Здравейте! Гърменто на свещите се изразява в това, че спира да работи напълно свеща и съответно не работи цилиндъра, като работи на 5. Резбата не трябва да е проблем според мен уж са сменени като хората. Така като гледам най-вероятната причина ще се окаже бензина. Аз карам със Shell V Power racing 100, който е най-скъпия, но явно не и най-хубав бензин. Някой който кара със същия бензин ще се радвам да сподели мнение. Сега ще пробвам с друг бензин и добавки, да видя дали пак ще е така след няколко хиляди. Някои ми казаха, че като има вода в бензина можело да стане така.
Мерси за отговорите
П.С. Някъде бях гледал според самия нагар на свещите се познаваше, какво е горенето и от какво е проблема, но не мога да го намеря някой, ако се сеща да го постне ще е супер.
Мерси предварително

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Три Бири и Турбото да сссвири
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 344
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Проблем със свещи

Мнение от stefan_suny » 12 Авг 2021, 12:47

Като писах за маслото, нямах предвид че от него "гърми" свещта, а че обяснява вида им. Някои нагари както писаха колеги по горе се получават и от самото гориво или добавки в него, но обикновено това не пречи на свещта в голяма степен да си изпълнява функциите.
А това че "гръмналата" свещ изобщо не прави искра говори за вътрешен пробив в нея, което може да се причини от прегряване или от "много хубава" изработка. Предвид че охлаждането на свещта става през корпуса, то нагара не пречи, дори щеше да липсва вероятно ако свещта прегрее, остава варианта за качеството. Ако влиза вода в горивната камера обикновено всичко в цилиндъра се "измива", да се чете като "падат всякакви нагари от повърхностите и те стават почти лъскави", и звучи абсурдно с горивото да влезе толкова вода че да направи поражение, то тогава изобщо нямаше да е гориво и нямаше да гори.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Проблем със свещи

Мнение от ivoaudi » 12 Авг 2021, 13:11

Аз само да вметна, че проблема не е от лошо гориво и това със сигурност около 2145 %. Приблизително де :smoke:
Забавна стана темата. И тая.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 940
Регистриран на: 5.06.2002
Местоположение: София

Re: Проблем със свещи

Мнение от //M_Power » 12 Авг 2021, 17:36

Значи проблема отива към качеството на самата свещ, така като гледам не виждам друго. За маслото харчи както всички, но дори го намалих драстично, защото преди беше 1,5 л.поради теч, а сега е около 0,5 л. като до сега не е имала проблем последните 8 години. Старите свещи също бяха 4 електодни, като тези, но за съжаление не помня модела и марката. Със сигурност са били поне на 50к и над 3-4 години сега съм пак с NGK, но друг модел надявам се да е било от "качеството" на свещите. След няколко хиляди ще сваля една поне, за проверка и ще я снимам да видим дали ще има разлика.
Поздрави

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Три Бири и Турбото да сссвири
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем със свещи

Мнение от sente99 » 26 Авг 2021, 20:09

Само веднъж ми е дефектирала свещ и то заради вода в леглото на 6ти цилиндър (карах без декоративния капак, който си има гарнитурка).
Сложи свещи по каталог - BKR6EQUP и драсни едно мнение.

Изпратено от моят Redmi Note 9S с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 940
Регистриран на: 5.06.2002
Местоположение: София

Re: Проблем със свещи

Мнение от //M_Power » 26 Авг 2021, 22:55

Точно с такива съм сега с друг модел на ngk

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Три Бири и Турбото да сссвири
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!
Изображение

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook