Изпаряване на охладителна течност?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 11 Фев 2021, 22:44

Здравейте колеги, възможно ли е да се изпарява дестилираната вода през клапана на капачката когато изпуска налягане и да намаля течноста в казанчето с течение на времето?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Denis1903 » 11 Фев 2021, 23:08

И аз това се питам

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Kurtov » 11 Фев 2021, 23:52

Според мен, не.
Тя водата не седи отделно от антифриза, а се смесват.
Пък и само вода да е в системата тя е под налягане и трябват доста високи градуси, за да се случи това.
При мен на м57 доливам и нивото отива на макс и след определено време пада на минимум и там си остава повече от година примерно. Не знам на какво се дължи.
Бензиновите ви мотори работят на по-високи градуси, но все пак не мисля, че е възможно.
Или дори и да е възможно ще намалява много малко с времето.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Denis1903 » 11 Фев 2021, 23:56

Аз гледам "щеката" на студен мотор сутрин и си стои долу . Фактически е на минимум така си го представям аз . Доливам карам седем ,осем километра до работа . След работа отварям капачката и пак си стои в първоначалното ниво на минимум . Какво става и аз не знам .

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 824
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от turbonetic » 12 Фев 2021, 7:10

[quote="Denis1903"]Аз гледам "щеката" на студен мотор сутрин и си стои долу . Фактически е на минимум така си го представям аз . Доливам карам седем ,осем километра до работа . След работа отварям капачката и пак си стои в първоначалното ниво на минимум . Какво става и аз не знам .

Да ,не би поплавъка в казанчето да ти прави проблем.При мен на М52ту винаги е седяла горе тая плувка карах я 3г ,и не съм я видял да падне и сънтиметър ..

П.с За изпаряването може ,но само ако е топло в това време ,не ми се вярва! Смени капачката с оригинална и може да се оправи проблема :)

Ацалов
Аватар
Мнения: 3412
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Колело
Мечтае да кара: Лодка в морето

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Atsalov » 12 Фев 2021, 7:45

Не съществува ефект на изпаряване на охладителната течност, все пак работи под налягане от 2 бара, но съществува разширение на флуида при неговото затопляне ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ceco_kd » 12 Фев 2021, 7:50

И при мен е било подобно положение както при колегата Kurtov. Само, че така беше на е36-та ми. И продължава да е така вече 13 години. На сегашното м57 доливам до макс и след време да речем 3-4к км е да кажем на минимума. Ако не долея по някое време преди да е дошло време за смяна на масло ще трябва да долея. Явно губи от някъде по малко, тъй като колега по-горе спомена, че 3 години не е падало нивото му, но не вярвам да е кой знае каква драма. Мислел съм си по въпроса и се чудя може ли да изпуска клапана в капачката по малко и да го изпарява без да оставя следи, понеже наистина и при мен на 36-цата най-осезаемо е спадането на нивото, когато е по-пълна системата.

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ivoaudi » 12 Фев 2021, 12:23

Към автора:
Изпаряване действително има, просто е пренебрежимо малко! Ако му спада нивото, може да е абсолщтно уверен, че теч има!
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от pimpo » 12 Фев 2021, 12:57

При първоначална смяна на антифриза, е нормално малко да спадне нивото след някакви километри. Просто най-дребните мехурчета вода илизат бавно, а не веднага със обезвъздушаването. Но след това, новото на антифриза почти не мърда. Изпаряване има, но то е много ограничено заради капачката. Т.е. загубата на антифриз идва от това, че през клапата на капачката навън излиза по-влажен въздух, а влиза относително сух. Т.е. влажният въздух който "издиша" капачката има минимални частици от водата в антифриза. Това е пренебрежимо малко. За 20-30хил км съм доливал 100-200грама вода.
Ако нивото спада осезаемо, то определено има теч. Но когато теча е малък, той трудно се намира, защото се случва само при загрял мотор (високо налягане) и се изпрарява веднага. Следи от теч няма, освен ако не се оцвети мястото и то да е видимо, а не в дълбините на мотрния отсек :)
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 12 Фев 2021, 13:06

На 320d преди да я продам за прериод от около 2 години от макс, нивото беше спаднало почти на минимум и ми се струва, че като падне на минимум и спира да се губи, а колата се караше почти всеки ден, та и при 330i е същата работа, а течове не се виждат, оглеждам съм я много пъти, освен ако не тъи незабележимо по много малко отнякъде и да се губи, за 6-7 месеца от макс беше почти на минимума и долях към има няма 60 лм дестилирана вода и дойде на макс, капачката на разширителя я сменях, но е афтърмаркет, иначе налягане в системата си има.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ivoaudi » 12 Фев 2021, 13:15

За 6-7 месеца си долял 60мг и това те тревожи? :kuku: Не я ли продаваш тая трошливата бракма? :ok:
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 12 Фев 2021, 13:57

От почти минимума, колко охладителна течност трябва до максимума да се напълни, пък и на двете е46 го има това и се чудих при вас как е.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ivoaudi » 12 Фев 2021, 14:05

Почти литър, което е далеч от 60мл, човек.
Но както и да е, според мен теч имаш със сигурност, отделен е въпроса, че ако не го откриваш, не е тревога и просто си я карай.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от zvetiko » 12 Фев 2021, 16:38

Дори може да се види как се изпарява, ако клапана за високо налягане е в добро състояние. Тогава под капачката се забелязва ореол с цвета на антифриза, а под определен ъгъл, около капачката, когато двигателя е силно загрят, може да се види нещо като мараня...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Denis1903 » 12 Фев 2021, 22:56

ivoaudi написа:Почти литър, което е далеч от 60мл, човек.
Но както и да е, според мен теч имаш със сигурност, отделен е въпроса, че ако не го откриваш, не е тревога и просто си я карай.
Е аз като видя всяка сутрин щеката долу и доливам 100 200 грама тя веднага се вдига . Значи щом не доливам литър нивото е добре макар , че седи долу тази щека ? А забравих да спомена . По автомобила е сменена цялата охладителна система . Радиатор , водна помпа , казанче , един маркуч , отделно и заради този проблем смених датчика . Е остана си този проблем . Сега вече спрях да доливам да видя кога ще светне лампата

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook