Изпаряване на охладителна течност?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 13 Фев 2021, 1:13

И аз мисля така да направя, но като дойде на минимум или почти на минимум, мисля че спира да спада нивото. Като загрее антифриза уш се разширява и от покачва нивото, да не би когато антифриза е на макс и като се разшири да стига до капачката и от там да го изпарява бързо и когато падне почти на минимум да спира, защото когато е на минимум след като се разшири антифриза стига до максимума и спира да се губи.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ivoaudi » 13 Фев 2021, 1:59

Антифриза ти абсолютно никога не стига капачката при никой режим на мотора :!: освен ако нямаш сериозен проблем като духнала глава или сериозно прегряване, това първо.
Колкото до предположението ти, че мотора ти спира да губи течност, когато стигне минимум, също не е особено вярно. Има такава известна зависимост с простичко обяснение, но тя също не е голяма. Виж, ако препълниш над максимума, ще губи повечко и по-бързо, да. Та:

За да продължим да нищим твоя въпрос преди всичко трябва да уточниш всъщност колко ти губи наистина, щото аз например се обърках - веднъж споменаваш за 60мл на 6-7 месеца, а после за 100-200
Всяка сутрин?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 824
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от turbonetic » 13 Фев 2021, 8:16

Колеги карайте си колите стига сте си търсили проблеми по тях :mhihi: Имате лампа за ниското ниво на антифриза,ако ви падне под минимума ще ви светне лампата ! 100-200мл за 7 месеца е нищо ,а това за 60мл няма да го коментирам :mhihi: ..

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 13 Фев 2021, 11:00

Питам, защото и на двете е46-ци го има това, 320d дойде от Италия с оригиналния антифриз синьо-зелен, съмняваме някой да го сменял или проверявал, за около 2 години съм долял има няма 100 мл, то ако имаше теч или тъене от някъде, за този период трябваше да ми светне лампата отдавна, като се каже че я карах почти всеки ден, даже имаше дни не съм я спирал, а 330i я карам по рядко и за 6-7 месеца съм долял към 60 мл и питах дали е възможно да го изпарява пред капачката за този период от време според карането, но щом не е нормално да го губи, значи има някъде не уловим "теч".
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Kurtov » 13 Фев 2021, 11:41

AvoyzeN написа:Питам, защото и на двете е46-ци го има това, 320d дойде от Италия с оригиналния антифриз синьо-зелен, съмняваме някой да го сменял или проверявал, за около 2 години съм долял има няма 100 мл, то ако имаше теч или тъене от някъде, за този период трябваше да ми светне лампата отдавна, като се каже че я карах почти всеки ден, даже имаше дни не съм я спирал, а 330i я карам по рядко и за 6-7 месеца съм долял към 60 мл и питах дали е възможно да го изпарява пред капачката за този период от време според карането, но щом не е нормално да го губи, значи има някъде не уловим "теч".


Не се притеснявай, нали ти казах че моята е така.
Пълня я на максимум и после си пада на минимума и повече не пада в продължение на години.
Както колегата над теб каза имаме и датчик за ниско ниво.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 13 Фев 2021, 12:19

Да така е, но от макса до почти минимума да пада бързо и после да спира да се губи, нямам си на представа, пък и това ми беше въпроса/запитването, но ще го приема за нормално.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от ivoaudi » 13 Фев 2021, 12:40

Обяснението е много просто, но повтарям, грешиш, че е толкова изразено. Та:
Когато си долял до макс, обема, който остава над нивото на течността до капачката(единствения свободен обем в охладителната система и предназначен именно за това, да поеме топлинното разширение) е малък. От това следва, че системата ти бързо достига налягане и съответно имаш ли слабо място, теква. Когато обаче си на минимум и ОСОБЕНО ако си под минимума, може и изобщо да не достигнеш заветните 2бара налягане в системата, при които отваря клапана в капачката на казанчето. Тоест, повече време се движиш с по-ниско налягане в системата, тоест, по-малка вероятност за пропуски от слаби места. По-силно е изразена разликата в градски условия, а при извънградско е буквално никаква. Дано съм ти отговорил на чуденката :D
А понеже в предното ми мнение се е получила грешка, да те попитам пак-наливаш 60мл на няколко месеца или 100-200 всеки ден?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 13 Фев 2021, 13:47

На пролет смених антифриза и го проверявах често, но спрях и преди няколко дена реших пак да го проверя, долях към 50-60 мл(преценка на око) и поплавъка дойде на макс, по принцип го пълня докото се скрие балона на поплавъка, това е за период 5-6 месеца от последно доливане и остана с мисълта, че нивото като е малко под макса и спира да се губи. От минимума на поплавъка, за да се дигне до максимум, мисля че са нужни към 100 мл, цялата охладителна система е ~8,4 литра, +/- 100 мл на 8,4 са нищо, явно от някъде излиза пара и се губи по 10 мл на месец. :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от Denis1903 » 14 Фев 2021, 13:07

И аз правя същото. Като му долея 100/200 грама идва на макса и след 20 километра някъде отварям сутрин и гледам на минимума . Колкото и да долея все е на минимум след 20 километра. Спирам да доливам да видим дали ще светне лампата за нивото

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 824
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от turbonetic » 14 Фев 2021, 16:15

Поне имате лампи за нивото на антифриза,а не като при Е39 там такава лампа няма! При Е39 е по-притеснително да ,не остане без антифриз ,че не можеш да разбереш дали тече от някъде или го харчи ,или му няма нищо :mhihi: .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Изпаряване на охладителна течност?

Мнение от AvoyzeN » 24 Май 2021, 22:55

След приблизително 3 месеца от както последно долях, нивото не е мръднало от макса, стрелката на температурата беше почти в края на синия сектор, сменях антифриза и не знам ако е имало малки балончета по системата, дали не отнема време докато ги изкара напълно.
Изображение

Предишна

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook