Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 11 Яну 2021, 20:59

Здравейте колеги, има ли начин да се теста термостата, който се намира под разширителния съд. До колкото разбрах отваря на 80 градуса, дали може да се види на живи данни с Inpa.

Изображение
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от stefan_suny » 11 Яну 2021, 21:19

През инпа може да гледаш единствено температурата от скоростната кутия, ако не прегрява значи термостата си върши работата. До колко градуса обаче трябва максимум да вдига не се сещам точно, но нещо около 120 ми се въти. Иначе другия вариант е стандартен- да го свариш, но това естествено предполага демонтаж, а ако не е нов почти 100% ще го счупиш при ваденето защото пластмасата му изгаря зверски. Така или иначе ако никога не е сменян и ти се налага интервенция около него\ смяна на радиатор и\или разширителен съд\ по добре направо си го смени.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 11 Яну 2021, 22:00

Официалния отговор от ZF за нормалната температура на автоматичната скоростна кутия е от 80 ~ 100 градуса. Термостата ако остане в отворено положение, явно няма как да се установи, ако е блокирал е ясно, ще прегрее маслото с кутията. Знам че при демонтаж ще се счупи, защото пластмасата се е изпекла с течение на времето от температурата. Точно там е, че не знам дали е изправен, ако е останал в отворено положение, не би трябвало маслото в автомата да загравя по-бавно, защото постоянно циркулира антифриз през топлообменника, а колата не е загряла/достигнала нормална работна температура?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от Kurtov » 11 Яну 2021, 23:54

AvoyzeN написа:Официалния отговор от ZF за нормалната температура на автоматичната скоростна кутия е от 80 ~ 100 градуса. Термостата ако остане в отворено положение, явно няма как да се установи, ако е блокирал е ясно, ще прегрее маслото с кутията. Знам че при демонтаж ще се счупи, защото пластмасата се е изпекла с течение на времето от температурата. Точно там е, че не знам дали е изправен, ако е останал в отворено положение, не би трябвало маслото в автомата да загравя по-бавно, защото постоянно циркулира антифриз през топлообменника, а колата не е загряла/достигнала нормална работна температура?


:OT:
Има ли е46 с автоматична кутия ZF ?
Мислех, че всички са с GM.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от streetz » 12 Яну 2021, 2:11

Бензиновите са ЗФ.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

Потребител
Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 31.03.2020

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от silk1 » 12 Яну 2021, 5:17

INPA показва температурата, отиваш на drivetrain смяна на масло и започваш процедурата. Мисля че ти казва да запалиш след което да сменяш скоростите и след това да чакаш да се качи температурата и не ти дава следваща стъпка докато не достигне 40 градуса. Ти не наливаш, но продължавай да си я гледаш и до колкото си спомням някъде около 67 мисля по спомен може и малко повече ще започне да флуктуира с градус нагоре надоло, но няма да се покачва повече от 80 ина, това значи отворен термостат. Aко върви нагоре около и над температурата на антифриза значи не отваря и маслото ти прегрява.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 13 Яну 2021, 0:12

silk1 написа:INPA показва температурата, отиваш на drivetrain смяна на масло и започваш процедурата. Мисля че ти казва да запалиш след което да сменяш скоростите и след това да чакаш да се качи температурата и не ти дава следваща стъпка докато не достигне 40 градуса. Ти не наливаш, но продължавай да си я гледаш и до колкото си спомням някъде около 67 мисля по спомен може и малко повече ще започне да флуктуира с градус нагоре надоло, но няма да се покачва повече от 80 ина, това значи отворен термостат. Aко върви нагоре около и над температурата на антифриза значи не отваря и маслото ти прегрява.


Значи ако работи както трябва, температурата на антифриза трябва да е същата като на двигателя.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 31.03.2020

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от silk1 » 13 Яну 2021, 6:08

Повечето хора като кажат температура на двигателя имат точно това впредвид - температура на антифриза, макар че новите БМВ-та вече показват температура на маслото и много хора полудяват като видят 130 -140 градуса на таблото.
Ако питаш дали маслото на скоростната трябва да е около температурата на антифриза - може да се каже да трябва да е леко под тази температура, но естествено загрява по бавно, а и след това зависи от начина на каране, виждал си колко е малък охладителя на трансмисията, тоест ако например дърпаш каравана по из планините няма да може да се охлади толкова бързо и може да е по-висока температура от тази на антифриза. В крайна сметка няма проблем да е по висока температурата, но с всеки 10 градуса нагоре намаляш живота на маслото наполовина.
Ако ти е 80 градуса живота на маслото ти е 80000- 100000 км
Ако ти е 105 градуса, живота на маслото ти е 40000 км

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 13 Яну 2021, 22:00

Днес влезнах в EGS(компютъра на автомата), гледах живи данни, показва температурата на двигателя и автомата, напълно студена автомата показваше повече градуси от двигателя, запалих температурата на двигателя започна да се покачва, а на автомата по-бавно, след като загря напълно, двигателя държеше към 93 градуса, а автомата към 100-103 градуса в градски условия.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 21.04.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW 330xd
Мечтае да кара: BMW M3

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от f3p 706 » 10 Окт 2021, 16:43

Здравейте,имам Е 46 330xd 204коня автоматик,и при мен ли е същия термостат под казанчето,сменях предните два но не загрява държи 85 градуса след 20 км каране беше 75,после вдигна като сшед още 25 км вече в града стигна 90.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 11 Окт 2021, 21:21

Термостата на автомата е за по-бързо загравяне и след това охлаждане на маслото, което минава през топлообменника. Най-вероятно един от термостатите не функционира както трябва, няма значение че е нов, днешно време на пазара има доста дефектни. Когато имах e46 320d с единия термостат го сменях, сложих на mahle/behr и държеше 80-85 градуса, една идея отваряше по-рано, има доста писано в форума за това.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1673
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Сливен
Пол: Мъж
Кара: E61 530d ; E46 330ci convertible
Мечтае да кара: Всичко що е BMW
Детайли за колата: E61 3.0d ++
E46 3.0i ++

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от Biogame » 13 Окт 2021, 11:24

Имам същите съмнения и аз,че е забил с затворено положение и при мен.
След повече от 30 минути каране и автомата започва да се държи странно.
Ще започна със смяна на маслото като за начало.
А,има ли индикация ако е прегрял автомата,ще светне ли зъбното колело евентуално?
:driving: :dunno: :driving:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 13 Окт 2021, 12:17

Да, когато прегрее маслото, святка зъбноло колело и записва грешка.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1673
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Сливен
Пол: Мъж
Кара: E61 530d ; E46 330ci convertible
Мечтае да кара: Всичко що е BMW
Детайли за колата: E61 3.0d ++
E46 3.0i ++

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от Biogame » 14 Окт 2021, 8:35

AvoyzeN написа:Да, когато прегрее маслото, святка зъбноло колело и записва грешка.

Благодаря,но досега не е светкало. Ще я закача на инпата да я гледам какви градуси държи.
:driving: :dunno: :driving:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Тестване на термостат на автоматична скоростна кутия

Мнение от AvoyzeN » 14 Окт 2021, 11:31

И още нещо да допълня, INPA показва някъде с 15 градуса повече температурата на маслото на автомата. На напълно истинала кола, първо погледни температурата на двигателя, после погледни на автомата и след това виж с точно колко е разликата, но някъде 14-15-16 градуса, след като загрее напълно, вадиш разликата и получаваш точната температура на маслото на автомата.
Изображение

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook