Премигане на лампата за маслото

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 9.06.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e46 318i 118hp
Мечтае да кара: e91 320

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от belotoboro » 13 Яну 2021, 23:28

Със смяната на датчика смених и маслото с castrol 5w40. От 2014 я имам колата и винаги такова масло съм слагал. Доста теми из пространството изчетох (български и чуждестранни), но никъде на успях да намеря инфо за това колко трябва да е налягането за този двигател. Ще пробвам със смяна на клапанчето, където ме посъветва колегата kolov по-горе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от ivoaudi » 14 Яну 2021, 11:39

Въпросното клапанче няма никакво отношение към налягането, а измереното от теб не е съвсем нормално.
Всъщност ти не упомена - въпросния бар налягане на празен ход ли е? И по-важното - какво се случва като повишиш оборотите?
Верно, че проблема може да е в клапанче, но не е това, което сте набедили тук
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 9.06.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e46 318i 118hp
Мечтае да кара: e91 320

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от belotoboro » 14 Яну 2021, 11:48

ivoaudi написа:Въпросното клапанче няма никакво отношение към налягането, а измереното от теб не е съвсем нормално.
Всъщност ти не упомена - въпросния бар налягане на празен ход ли е? И по-важното - какво се случва като повишиш оборотите?
Верно, че проблема може да е в клапанче, но не е това, което сте набедили тук


Извинявам се за неправилното ми изказване. Измереното налягане от 4.2bar e на празен ход-студен мотор ; 1.2 празен ход-загрял мотор. С повишаване на обороти се повишаваше и налягането 2000 обр. - 4.6bar. кое друго клапанче може да е?

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 9.06.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e46 318i 118hp
Мечтае да кара: e91 320

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от belotoboro » 14 Яну 2021, 12:01

А имаш ли някаква информация колко трябва да е това прословуто налягане. :cry:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 344
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от stefan_suny » 14 Яну 2021, 16:29

На друга марка/модел датчика сработва при налягане по ниско от 0.6-0.5 бара и предвид че фабричните хлабини в лагерите на двг са сходни без значение кой го е произвел то мисля налягане 1,2 бара на празен ход е повече от добре. На обороти трябва да ходи до 4-5-6 бара и ако тогава имаш проблем, то мерете налягането тогава, и проблема е по скоро в помпата/може и клапана й, но не този в тялото на масления филтър/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от ivoaudi » 14 Яну 2021, 16:47

belotoboro написа:А имаш ли някаква информация колко трябва да е това прословуто налягане. :cry:


Ами влияе се от разни стойности като вискозитет, старост, примеси в маслото, вид термостат и други и затова и го няма като стриктна стойност в много от документациите, но да речем 1.6-2-0 ги приемаме за хубави стойности. Не си много под тях и не е критично ниско както казва колегата над мен, но пък и е далеч от идеално. Колкото за клапана в помпата, за който и аз се съмнявах трябва да се държи точно както описваш - до към 2000 оборота трябва да всигне малко над 4 бара и да остане така. Не го вадя обаче от заподозрените, защото често сбиват и лъжат в изводите заради счупени пружини, попаднали счупени дреболии вътре, заклинвания, износвания. Аз бих проследил на твое място кабела от датчика ВНИМАТЕЛНО по целия му път и ако е наред, бих сменил помпата първо. Всъщност ти като разпориш корема поне едни биелни са лесни и евтини..

Можеш да направиш следното: превържи някак манометъра да остане вързан и покарай. Погледни го каква стойност дава щом замига лампата. Аз поне така направих скоро на един подобен казус. Иначе в темата за масла на е46 бях постнал инфо от практически измервания на двигател сходен с твоя като мазителна уредба, може да ти послужи
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 9.06.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e46 318i 118hp
Мечтае да кара: e91 320

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от belotoboro » 14 Яну 2021, 17:42

ivoaudi написа:
belotoboro написа:А имаш ли някаква информация колко трябва да е това прословуто налягане. :cry:


Ами влияе се от разни стойности като вискозитет, старост, примеси в маслото, вид термостат и други и затова и го няма като стриктна стойност в много от документациите, но да речем 1.6-2-0 ги приемаме за хубави стойности. Не си много под тях и не е критично ниско както казва колегата над мен, но пък и е далеч от идеално. Колкото за клапана в помпата, за който и аз се съмнявах трябва да се държи точно както описваш - до към 2000 оборота трябва да всигне малко над 4 бара и да остане така. Не го вадя обаче от заподозрените, защото често сбиват и лъжат в изводите заради счупени пружини, попаднали счупени дреболии вътре, заклинвания, износвания. Аз бих проследил на твое място кабела от датчика ВНИМАТЕЛНО по целия му път и ако е наред, бих сменил помпата първо. Всъщност ти като разпориш корема поне едни биелни са лесни и евтини..

Можеш да направиш следното: превържи някак манометъра да остане вързан и покарай. Погледни го каква стойност дава щом замига лампата. Аз поне така направих скоро на един подобен казус. Иначе в темата за масла на е46 бях постнал инфо от практически измервания на двигател сходен с твоя като мазителна уредба, може да ти послужи


Това мисля да направя - да помоля на работа нашия стругар да ми врътне едно преходниче :mhihi: (не че не се продават) и да монтирам и датчика и манометър да гледам в реално време какво се случва. Целта с двете е, че незнам като не е вързан датчика дали няма да свети лампата на таблото , а аз много мразя нещо да ми светне по таблото :kuku:
Относно кабелчето на датчика в събота ще го боря ,че утре съм 24 часа (дежурство) на работа . Благодаря на всички за отделеното време и търпение. Като имам някакви резултати ще споделя. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от ivoaudi » 15 Яну 2021, 12:20

Няма да свети
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 9.06.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e46 318i 118hp
Мечтае да кара: e91 320

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от belotoboro » 18 Мар 2021, 19:00

Здравейте колеги. Пиша 2 месеца и малко,след прословутата драма с лампата на маслото. Нарочно изчаках толкова време за да видя дали проблема ще се прояви след смяната на клапанчето на масленото тяло (колегата Kolov ме насочи към него :bowdown: ) . През този период лампата НЕ е святкала (мигала , намигала) и т.н. Та на кратко при мен явно се оказа това клапанче (дано) :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 296
Регистриран на: 7.02.2008
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 320D

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от kolov » 31 Мар 2021, 22:00

belotoboro написа:Здравейте колеги. Пиша 2 месеца и малко,след прословутата драма с лампата на маслото. Нарочно изчаках толкова време за да видя дали проблема ще се прояви след смяната на клапанчето на масленото тяло (колегата Kolov ме насочи към него :bowdown: ) . През този период лампата НЕ е святкала (мигала , намигала) и т.н. Та на кратко при мен явно се оказа това клапанче (дано) :bchug:


Радвам, се че проблема от странен :)
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 17.04.2019
Местоположение: Sofia
Кара: BMW E46 318 ci

Re: Премигане на лампата за маслото

Мнение от data_pro1 » 18 Апр 2021, 20:11

Здравей, колега!

И аз съм със въпросния мотор, но при мен проблема беше сутрин паля и черената лампа свети около 15-20 секунди... което е беше много зловещо..
След чудене и ходене по мъките започнах първо със замерване на маслото. При студен старт налягане почти никакво и след 15-тата секунда изведнъж идва. Смених въпросния възвратен клапан + датчика за налягане, смених маслото ( Castrol 5w30), проблема пак остана. Следващата стъпка беше картера долу и да видим какво се случва. Картера беше чист нямаше следи от метални стружки, тръгнах после към цедката на маслената помпа и тя чиста.. ОБАЧЕ има един гумен О-ринг между хобота преди цедката и маслената помпа, който беше се спекъл направо камък. Смених този О-ринг проблема беше отстранен!!!

Та да си знаете това е голямата мъка на този мотор!

:driving: :driving: :driving:

Предишна

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook