Говорители

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Говорители

Мнение от pimpo » 16 Сеп 2020, 22:32

Да, силикона върши чудесна работа защото е тънък и реално е точно като мембрана на говорител. Т.е. пропуска звуковите вълни, но не пропуска вода. Точно такъв ефект търсим. Още е на колата и няма грижи. Това са вече повече от 5г. Залепянето към ламарината е със същия силикон. Важно е само да не бързаш да слагаш корите за да стегне силикона. Ако не е изсъхнал, ще се размести палачинката и пак ще се наводниш.

Относно радиото - няма да си запазиш функциите на малката навигация. Остава си само радио/цд. НО! Признавам си че аз нямам досег с такова радио и не знам колко добре пее. Може да не бързаш да го сменяш. Сравнявал съм само Алпин със Филипс и VDO и определено Алпина е класи над VDO и Филипса. А ако случайно си намериш Proffesional ще се ококориш. Това е още по-добро и от Алпин. НО са много трудни за намиране и обикновено са със дефектирали усилватели и трябва да се ремонтират. Хубавото е, че след ремонта свирят още по-добре :)

Чакам да се похвалиш след уикенда :)

ето я палачинката:
viewtopic.php?f=34&t=297974&start=195#p4065746
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 16 Сеп 2020, 23:03

В момента има едно за 70 лв, за което е споменато проблем с дисплея. Колко струва един ремонт на усилвателя?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 17 Сеп 2020, 16:29

Днес гледам вратата, гледам говорителя, гледам кората и се зачудих, за вариант, вместо да се реже метала зад говорителя, дали е възможно и ефективно, да се направи кутия в самата кора, на мястото на джоба, така както е при някои Ауди А4 и А6 от началото на века?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 8.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M57D30 седан с емкова броня
Мечтае да кара: E30 m3 червена и да върви с руса кака

Re: Говорители

Мнение от stradikus » 18 Сеп 2020, 16:01

Колеги, да не пускам нова тема - от ниските говорите отзад в багажника се чува едно звънче при по-силен бас. За боклука ли са?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 18 Сеп 2020, 17:24

И аз да си развия моя казус. Вчера поръчах от нета едно CD Professional, днес дойде, оказа се за ремонт и го върнах. Но благодарение на това, се заиграх с моето радио. Когато купувах колата, имаше BT Parrot, който си седеше до днес. Махнах го. Поиграх си малко с настройките на звука, ниските ги оставих на средата на еквалайзера, високите ги вдигнах на 1/2 и тествах звука. Веднага забелязах, че след махането на BT Parrot-a изчезна проблема с премигващото радио. Изчезнаха и едни досадни шумове от говорителите. Музиката на макс и радиото беше поизчистило качеството. Реших да лепна ухо на всеки говорител и да видя какво ще чуя. На предните сякаш не им достига пространство за да дишат наистина. Но пък свирят доста добре. Оказа се, че кофти пръщенето и качество, което съм чувал при увеличаване на звука е идвал изцяло от пищялките.
Утре режа вратите и ще видя за някакви качествени прищялки.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Говорители

Мнение от ivoaudi » 19 Сеп 2020, 0:20

stradikus написа:Колеги, да не пускам нова тема - от ниските говорите отзад в багажника се чува едно звънче при по-силен бас. За боклука ли са?


Два са вариантите:
-претоплена, изкривена шпула, опираща в магнита. За конвенционални говорители не си заслужава и не се пренавива, не се ремонтира. Отиват в кофата.
-чуждо тяло, песъчинка намъкнала се между шпулата и магнита. Поизтупай говорителите със силна музика. Поразходи и мембраните механично нагоре-надолу с ръка. Често се случва чужденеца да изпадне и говорителите да се оправят магически.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 19 Сеп 2020, 13:32

Днес разпробих дясната врата. То било трудна работа. 3 пъти зареждах батерията на винтоверта, докато разпробия, накрая се и срязах :D
Облепих с акустична лента точно зад дупката, както и около самия отвор и сложих пвц тръба, облепена с лента. Облепих и около говорителя и сглобих.
Тест
Всяка колона по отделно и...
Е извади 5 пъти по-добър бас от лявата врата. Много добре зазвуча. И ясно установих, че предните пищялки, особено дясната за нищо не става.
Утре ще правя и лявата врата.
Само дето ми се раздрънка нещо зад кората, зад палеца за отваряне на вратата отвътре. Рових няколко пъти, но не ми стана ясно кое дрънчи. Утре ще се занимавам и с това отново, че днес няма повече време.
Отзад говорителите, как се оправят?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 20 Сеп 2020, 11:30

Днес направих и другата врата, междувременно си оправих и водача на повдигащия механизъм на прозореца, със свински опашки. Много съм доволен.
Звука вече е стерео И !100 пъти по-добър. Извади невероятен бас, чак не мога да повярвам какъв ефект се получи.
А съм с радио касетофон. Представям си ако сложа Профи, какво ли ще излезе от тези говорители.
В момента, при бас тест ми треперят огледалата, а ако плеъра е по-качествен, сигурно ще паднат и ще ми се отворят въздушните възглавници.

Вече съм с две ръце ЗА, ако някой иска подобрение на музиката в Е46, първо да изреже вратите, после да сменя каквото и да е.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Говорители

Мнение от pimpo » 21 Сеп 2020, 8:44

Баса вероятно е от X-BASS системата на втората снимка :)
Иначе сериозно: на този етап ти препоръчвам да си намериш едни двулентови филтри от някой сайт с три букви бг. Нещо свалено от стари тонколони. После си намери едно радио Alpine и ще си постигнал 90% от възможното за е46.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 19.03.2019

Re: Говорители

Мнение от valko323 » 24 Сеп 2020, 14:14

И аз се наканих да правя тази операция с рязането и бях решил да го правя по проекта на колегата 'пимпо' с мембраната. Този вариант с тръбата също не изглежда зле и взех да се замислям за него, но до колкото съм чел, стъклото не се ли пада да слиза точно там? Тръбата в момента не пречи ли стъклото да слезе до долу?

swetlioo написа:Днес разпробих дясната врата. То било трудна работа. 3 пъти зареждах батерията на винтоверта, докато разпробия, накрая се и срязах :D
Облепих с акустична лента точно зад дупката, както и около самия отвор и сложих пвц тръба, облепена с лента. Облепих и около говорителя и сглобих.
Тест
Всяка колона по отделно и...
Е извади 5 пъти по-добър бас от лявата врата. Много добре зазвуча. И ясно установих, че предните пищялки, особено дясната за нищо не става.
Утре ще правя и лявата врата.
Само дето ми се раздрънка нещо зад кората, зад палеца за отваряне на вратата отвътре. Рових няколко пъти, но не ми стана ясно кое дрънчи. Утре ще се занимавам и с това отново, че днес няма повече време.
Отзад говорителите, как се оправят?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 26 Сеп 2020, 16:01

Аз слагах тръбата, докато стъклото беше свалено, за да ми е ограничител и не си пречат. Залепил съм всичко със силикон и акустична лента. Тези дни вали много и не ми подлива вода във купето. Нито ми дрънчи нещо зад кората нито смущава звука. Доволен съм.

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 19.03.2019

Re: Говорители

Мнение от valko323 » 28 Сеп 2020, 11:23

Ясно, аз сега загледах внимателно снимката, че тръбата не стига до края; един вид го играе нещо като бас рефлектор. Аз също си мислих за този вариант, но се притеснявах все пак да не проникне вода, но щом казвате че за сега няма проблеми може и с него да процедирам.
Ако мога все пак да попитам колегата 'пимпо' относно 'палачинката', има ли друг подобен материал който би могъл да се използва?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Говорители

Мнение от pimpo » 29 Сеп 2020, 8:33

Аз не бих препоръчал друг материал, нито варианта с тръбата.
Мембраната трябва да е тънка и еластична за да не пречи на звука. В същото време да е здрава и да не старее. Аз не се сещам за друго освен водоустойчив силикон за баня. А направата на палачинката не е никак трудно.
Варианта с цилиндъра откъм звук е една идея по-добър, но е доста рискован откъм вода :) Това, че при едно положение на колата не се мокри, не значи нищо. Аз карах без палачинки няколко месеца и не се мокреше. Но веднъж, при определен наклон на колата, в краката стана басейн! Така че препоръчвам да си направите палачинките преди да сте го установили по трудния начин :)
Някъде бях виждал фабрично направени такива цилиндри, при които отвътре има направени улеи за водата. Самия цилиндър беше по-дълбок в горната част. По този начин явно е достатъчно надеждно, но едва ли някой може да го направи същото. Друг вариант е като при Опел или Фолксваген, където целия говорител е изнесен напред (като с фланец) и е лепнат за ламарината. Но това е още по-сложно за реализация.
Ето го:
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... Vw9IZOlxm8
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Говорители

Мнение от swetlioo » 29 Сеп 2020, 8:45

valko323 написа:Ясно, аз сега загледах внимателно снимката, че тръбата не стига до края; един вид го играе нещо като бас рефлектор. Аз също си мислих за този вариант, но се притеснявах все пак да не проникне вода, но щом казвате че за сега няма проблеми може и с него да процедирам.
Ако мога все пак да попитам колегата 'пимпо' относно 'палачинката', има ли друг подобен материал който би могъл да се използва?


Аз съм сложил 2 парчета тръба около 3-4 см високи. Едното е с по-малък диаметър и е около говорителя. Другото е по-широко и е около отвора в ламарината. Реално като сложа кората на вратата, идеята е, двете парчета да влязат едно в друго. Залепено е със силикон, после съм облепил с акустична лента. За сега не тече, ще видим дали няма да протече след време, наистина, при някакви различни условия или наклон. Тръбата около отвора на ламарината, е изнесена около 2 см, назад, в посока към стъклото, така че ако се стича вода, по вътрешната част на ламарината, да се оттича около тръбата, нещо като козирка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Говорители

Мнение от pimpo » 29 Сеп 2020, 9:38

За тест, махни външната лайсна на стъклото и оттам наливай вода. Паркирай колата под различни наклони (наляво надясно, напред, назад, комбинация от няколко наклона). Наливай по литър вода на всяка проба, но не наведнъж, а полека и на различни места по дължината на липсващата лайсна. Ако не прокапе, значи можеш да почнеш като аудио инженер в БМВ:)
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook