Чисто нови дискове и пак тресе е46...

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от NGneer4eto » 29 Май 2022, 19:54

SpeedyMan написа:Чета тази тема, но не виждам някой да е открил първопричината.
...


И защо трябва да "закаляваш" дисковете, а те да не пристигат вече закалени? Какво им пречи да ги закалят с необходимото оборудване в завода? То ако така се закаляваше метал с температурата от няколко спирания, щяха милиони да направят някои металурзи. Вероятно това са оправдания на производителите на дискове, защото продават ментаци. "Третия път си натиснал повече спирачката и на ти сега бракувани дискове." Пълни глупости! Всичко е, за да те изкарат едва ли не недобросъвестен купувач на боклуците им. Защо като си сложих оригинални на Е46, после и на Е90 нямаха нужда от закалка и не трсяха? И все още не тресат. Тая процедура по напасване може по някакъв начин да изчиства боята, с която са покрити дисковете, което евентуално може да причини някакви проблеми, ако не се направи правилно. Ама самозакалка...! Отделно ако наистина има такъв процес трябва хубаво да се опише на какви атмосферни условия се прави това. Едно да го направиш в дъжд с локви, съвсем друго в сухо време на +30 С, а съвсем трето на -10С. Едва ли всички сменят дискове само лятото.
Между другото около 5-6000 км след като сложих оригинални дискове на Е90 започна колата да се потриса и поклаща при спиране. Отидох на майстора и хубаво я подруса, бута, клати колелата и ми показа как отпред отдясно тампона на носача има доста луфт. Смених и двата тампона и колата заспа - грам не притриса. Та някои си мислят, че дисковете са им калпави.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 30 Май 2022, 18:29

NGneer4eto написа:
SpeedyMan написа:Чета тази тема, но не виждам някой да е открил първопричината.
...


И защо трябва да "закаляваш" дисковете, а те да не пристигат вече закалени? Какво им пречи да ги закалят с необходимото оборудване в завода?

Нямам идея, така ми казаха от магазина.

Колкото до тампоните - принципно може и да е от тях, но съм ги сменял с нови.

А сега от онзи ден съм с нови дискове и не тресе изобщо, така че проблем с ходовата част е изключен. А старите дискове (които сменях миналото лято) са си криви наистина.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от NGneer4eto » 30 Май 2022, 21:31

SpeedyMan написа:
NGneer4eto написа:
SpeedyMan написа:Чета тази тема, но не виждам някой да е открил първопричината.
...


И защо трябва да "закаляваш" дисковете, а те да не пристигат вече закалени? Какво им пречи да ги закалят с необходимото оборудване в завода?

Нямам идея, така ми казаха от магазина.

Колкото до тампоните - принципно може и да е от тях, но съм ги сменял с нови.

А сега от онзи ден съм с нови дискове и не тресе изобщо, така че проблем с ходовата част е изключен. А старите дискове (които сменях миналото лято) са си криви наистина.


Споко! Ако объркаш формулата със закаляването с 5 км/ч и край - нови дискове. И внимавай, да не минеш през някоя локвичка, че да не станат на вълни. Изобщо в дъжд не се кара колата. След 1-2000 км ще трябва да ги хвърлиш. А и в магазина няма да ти признаят гаранцията, защото не си спазил стриктно "закаляването" и си изпортил работата. Тия магазинерски глупости съм ги слушал толкова много. Ако те усетят, че си технически слабо грамотен и те пускат от високо по пързалката. Е може да си пробваш късмета с друг комплект за още толкова пари.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 30 Май 2022, 23:04

Сарказъм долавям..
Е па дано не ти се налага да сменяш дискове на 10 000 км. като мен, след като са се изкривили от нищо. Нито локви съм минавал, нито съм издевателствал. То е ясно, че след 10 000 км гаранция няма.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от NGneer4eto » 01 Юни 2022, 23:08

Сменям ги като се износят, защото купувам само оригинални. Струват двойно, но след 20000км вече си напред с парите в сравнение с ментаците, даже преди това.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 02 Юни 2022, 18:31

Оригиналните от кой доставчик са? ATE предполагам?
При мен цените са повече от 300%, като не купувам най-евтините дискове за сега.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от NGneer4eto » 02 Юни 2022, 21:08

SpeedyMan написа:Оригиналните от кой доставчик са? ATE предполагам?
При мен цените са повече от 300%, като не купувам най-евтините дискове за сега.


Оригиналните са BMW. Можеш да ги купиш от всеки официален сервиз на БМВ. Тук https://bmw-mcar.bg/parts/ можеш да провериш по оригиналния номер на дисковете цената. Другите магазини също предлагат, но не се знае какво може да ти пробутат. Идват опаковани в картонени опаковки с лепенки БМВ и са запечатани. На диска има щампа BMW. При оригиналните части специфичното е че цената е една и съща за всички магазини. Ако ти предложат отстъпка повече от 5% да знаеш, че се канят да ти пробутат менте!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 03 Юни 2022, 21:08

Благодаря колега, да видим дали ще се изкривят новите.
Направих това "закаляване" както е описано, накладките не са чисто нови, но ги сменях есента и са като нови. Поизшлайфани са леко с шкурката, да се напасват.

Ако въпреки всичко се изкривят пак от нищо, ще слагам оригинални или турски, но ще си ги поръчам направо от завода в Турция.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от ivoaudi » 04 Юни 2022, 22:04

Тоест се притесняваш да не целнеш турски ментаци? Замисли се :?:
Към страдащите:
Решението е доволно просто и звучи налудничаво, ама какво толкова:
Купувате си каквито и да е дискове, наистина няма значение. Преди да ги монтирате просто ги изпичате като кейк във фурната. Хубаво! Монтаж и тест като има вероятност за един единствен вятър на струг.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 04 Юни 2022, 22:32

Не, просто искам хубави турски дискове, от турски ОЕМ производител.
Това за фурната - няма да е достатъчно, само до 250 градуса е нормалната фурна. Освен това трябва 1 по 1 да се слагат, че са много тежки и ще прецакат фурната.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от ivoaudi » 04 Юни 2022, 23:02

Целта на фурната не е да опечеш дисковете до лилаво и въпросните 250 градуса се оказват достатъчни “да се отвърне метала”. Истината е, че аз не съм го правил, но го знам от хора, които по принцип чуват петела. В потвърждение на тезата им ти напомням за не малко случаи на изкривени, нови дискове при сравнително леки натоварвания.
За турските стоки:
АС Метал и Сие нямат ментета, знаеш го. Какво е значението кой продава?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 04 Юни 2022, 23:30

ОК колега, може да го направя следващия път. Сега използвах метода с намаляване на скоростта и ускорение, описан в интернет.

Днес разгледах старите дискове - имат отпечатъци от накладките. Има ли вероятност за това да са се изкривили?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от ivoaudi » 04 Юни 2022, 23:48

Методът с намаляне и ускорение, описан в интернет е всъщност точно алтернатива на фурната :D
Колкото до отпечатъците от дисковете просто не знам.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от SpeedyMan » 04 Юни 2022, 23:55

Има писано в VW форума - получава се, когато дисковете са много загряти, колата е спряла и държиш педала на спирачките натиснат. Феродото се разтапя и оставя следи от материал по диска, който материал съответно си има височина. Явно не може да бъде съборен лесно и си стои там. Нямам идея заради това ли тресеше колата при спиране, може да се разбере като ги занеса да ги шлайфат ще видим дали има кривини самия диск.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Чисто нови дискове и пак тресе е46...

Мнение от NGneer4eto » 05 Юни 2022, 9:43

Хубаво е да се създават митове, когато хората си нямат понятие от материалознание. Абсолютнно вярно е, че може да се поизпече феродото ако спираш и задържаш спирачката миннути натисната. Ако го правиш това по 5 пъти на ден това може и да изкривиш оригинални дискове, но това не е свързано с нормално шофиране. Също е абсолютно вярно, че може да изкривиш и най качествените нови дискове, ако ги поставиш със стари накладки. Най-малкото ще спираш трудно доста време докато се напаснат.
Но това с фурната... Брат, не се бъзикай с човека! С фурна, която вдига 250 градуса ще закаляваш черна стомана. Ами, че това се случва на почти всяко спиране. И аз продължавам да задавам най-важния въпрос: Защо това всичкото, което описвате не е направено при производството от фирмата производител? Отделно нямам време да си припомням последователността на закаляването, но съм почти сигурен, че материалът се закалява преди струговата обработка. Закаляването е изменяне на химичната структура на материала, а предстви си какво става като измениш състава на идеално стругована повърхност, в случая контактната повърхност с накладките! В това не съм 100% сигурен, тъй като съм се отдалечил от тези процеси, но разсъждавам логично.
Истината е, че афтърмаркет дисковете се правят от обикновен материал, който струва далеч по-малко от качествения. Не казвам, че няма някои които издържат, но рискът е огромен. Защо никой не се е оплакал от изкритени оригинални БМВ дискове? Правете си сметката! Германците, които навъртат по 100000 км на година мислите, че напасват по специален начин дискове ли? Или ги сменят на всеки 10000 км? Айде бе!

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook