Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от empar » 27 Яну 2022, 13:52

Прекалено в никакъв случай, задължително също, но поне за мен е силно препоръчително!

Ако караш с еднакъв размер гуми И джанти може и да го избегнеш, но рядко е така! Дори с едни джанти да си само - ако например летните ти гуми са на 4 сезона и 60к км, а зимните са чисто нови, пак мърдат ъглите!

Аз съм с два сравнително сходни комплекта и винаги има за регулиране по нещо! Не застават разкрачени като на пистова кола след смяна, разбира се, но не бих го пропуснал!
Зима - 4х 225/45/17(8J джанти, стил 96)
Лято - 225/45/17 + 245/40/17(7.5/8.5J, стил 68)
Мързи ме да ровя за някоя разпечатка да покажа нагледно в минути(до градуси не съм стигал, слава Богу) какви са разликите.

С очите си съм виждал как едни и същи гуми се местят на джанти с 0.5 инча(J) по-широки и всичко светна в червено като се качи колата на стенда!

3D реглажите вече са сравнително достъпни. Намери някъде, където имат и гумаджийно и ги помоли първо да качите колата на стенда, пуснете разпечатка само(без да пипате нищо) и като смените гумите я качете пак и после сравни резултатите. Като се регулира вече става съвсем трето нещо, което всъщност търсиш! :bchug:

Отделно, с нашите прекрасни пътища пак е добре профилактично да се качваш на стенда!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от swetlioo » 27 Яну 2022, 14:45

Благодаря за насоките.
Реално, една от причините да питам, е че както казах, летнияt сет е с различни размери на предnи и задни гуми и ми яде гумите от вътрешната страна, докато като сложа зимните гуми, не ги пипа.
Колата е почти 4 години при мене и така си я взех честно казано, с тези джанти и гуми, като тогава и двата сета бяха с почти нови гуми, равномерни и не износени.
Зимните гуми са 205/55/16 на някакви джанти, които не са оригинални, но са с ЕТ36 и 6,5J и задна дясна джанта има огромна заварка, която обхваща 1/3 от обиколката й. Интересно е, че вече толкова години при мен, нито тресе, нито носи, никакви проблеми с тази джанта, докато летните оригинални джанти, тресат яко, и четирите съм ги изправял 2 пъти през тези години и пак ne съм доволен.
Отделно миналата пролет като сложих летните правих реглаж на преден и заден мост и нещата станаха дори по-зле, но не ми се занимаваше вече тогава, отдадох го на старите гуми и разликата в размера им.
Та затова сега се чудя как да подходя с избора на летни гуми, а на есен и със зимни.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10430
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Leon » 27 Яну 2022, 15:23

Последните 3-4г минавам на стенд пролет и есен след смяната на гуми и честно казано, разлики има основно заради дупките, в които си падал няколко месеца, не толкова от размера. На едната кола сменям размера, на другата е еднакъв зима и лято, но реално е по-добре да минеш и да няма нищо, отколкото да има проблем и да го видиш късно.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от empar » 27 Яну 2022, 15:34

А от какви на какви гуми сменяш, че ми е любопитно?
При мен винаги има отваряне/затваряне на страничния ъгъл при задните!

swetlioo написа:Та затова сега се чудя как да подходя с избора на летни гуми, а на есен и със зимни.

Според мен се концентрирай първо да отстраниш проблемите с джантите, защото така както го описваш с неравномерно износване и тресене, аз директно бих потърсил други и тогава да мисля гумите. Да купиш хубави гуми и джантите да им таковат таковата не е рентабилно!
Прави, оригинални джанти за Е46 все още се намират! Не стават за изложба, но вършат работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от swetlioo » 27 Яну 2022, 15:43

Имам си джанти с монтирани летни гуми и втори сет джанти с монтирани зимни гуми.
Летните са Корморан, зимните Дебица.
Летните са на оригинални джанти, от които наистина съм разочарован, и може би ще сменя - на 110 почват да тресат и е ужас, изправяни балансирани, при това без гумите, монтирани на колата, след баланс, започват да тресат много скоро след това.
Зимните са на някакви неоригинални джанти, от които въпреки всичко съм мега доволен - от както ги имам, видях че една от тях е заварявана, минаха реглаж и дори с 200 не трепват, няма никакви ядове.
Когато съм с летния сет, колата седи по клекнала или всъщност задните гуми изглеждат сякаш се е разчекнала.
Когато съм със зимния сет, колата седи една идея по-повдигната или поне така изглежда и задните гуми видимо по-прибрани.
Отдавал съм го на това, че летните гуми отзад са по-широки от зимните.
Така, като чета какво съм написал, сякаш нещо не е наред с колата

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10430
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Leon » 27 Яну 2022, 16:14

При бюджетните гуми много често те самите са проблемът, не джантите и реглажа.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Denis1903 » 27 Яну 2022, 17:49

Leon написа:При бюджетните гуми много често те самите са проблемът, не джантите и реглажа.
Съгласен ! Аз също на предишния автомобил имах трептене на 110 км в час . Къде ли не съм ходил , какво ли не съм правил все трепери . След известно време като взех висок клас гуми и проблема изчезна . На сегашното БМВ в България бях купил гуми от примекса на Лауфен 18 цола спорт пакет . Тази гуми просто на дупките се "разглобяваха" . Всеки ден от някое място липсваха парчета и накрая цицина . Сега съм отново с бюджетни . Поръчах ги тук в Германия от ибей за 70-80 евро бройката . Някакви Атлас . Просто нямам думи ! Гумите са много с много добри показатели за сухо и мокро . Няма шумове , няма трептене ! Преди година и повече както съм ги надул , на 2,5 така си и останаха .
Разбира се не съм ги карал в България и не знам колко здрави ще бъдат на дупките . Определено следващите гуми отново ще бъдат същата марка

Изпратено от моят iPhone 12 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от swetlioo » 27 Яну 2022, 20:40

Значи да взема гуми и да оставя джантите?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Denis1903 » 27 Яну 2022, 20:51

swetlioo написа:Значи да взема гуми и да оставя джантите?
Според мен направо си вземи едни алуминиеви джанти с нови гуми или алуминиеви джанти с монтирани гуми , ако намериш разбира се ! Виж гумите да не са рън-флет , че си тежат и друсат яко при мен . Вземи си гуми с приличен дот , например 2020 , нещо среден клас с минимум 5милиметра грайфер . За най-сигурно слагай нови , нещо от среден клас и забравяш !


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от PaLMaL » 26 Фев 2022, 19:06

Днес сложих летните гуми с джанти.
Джантите - 8.5ж ет37
Предни гуми 235/45/17
Задни - 245/45/17


Сега проблема е че немога да я увладея... Ходи навсякъде където види кривина по пътя , особено с бавна скорост. Не са меки ! Предните са Мишелин с лек борд а задните Бриджстоун с по-изразен такъв.
Миналата година бях с
225/45 отпред и 235/45 отзад и беше по-прилично.

Та питането ми е в предните или задните е проблема с тая ширина на джантите ?

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Lenco » 27 Фев 2022, 18:44

PaLMaL написа:Та питането ми е в предните или задните е проблема с тая ширина на джантите ?

На тези джанти може да сложиш и 255 (255/40/17) - скъпа и неразпространена.
Предполагам знаеш размера на стандартните гуми, както и на спорт пакета.
Ако имаш малки проблеми с предницата, широката предна гума ги задълбочава, та вземи опитай с друг преден комплект.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10430
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Leon » 28 Фев 2022, 12:29

PaLMaL написа:Днес сложих летните гуми с джанти.
Джантите - 8.5ж ет37
Предни гуми 235/45/17
Задни - 245/45/17


Сега проблема е че немога да я увладея... Ходи навсякъде където види кривина по пътя , особено с бавна скорост. Не са меки ! Предните са Мишелин с лек борд а задните Бриджстоун с по-изразен такъв.
Миналата година бях с
225/45 отпред и 235/45 отзад и беше по-прилично.

Та питането ми е в предните или задните е проблема с тая ширина на джантите ?

Проблемът ти е,че тия два размера са напълно несъвместими и нито АБС, нито ДСЦ функционират правилно ;)
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от PaLMaL » 28 Фев 2022, 18:27

Ами по каталог гледах , че за 8.5ж дават 235 и 245 като идеална ширина. Ако сложа 225 отпред , както бях миналия сезон дали ще има някакъв ефект ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от empar » 01 Мар 2022, 10:34

ПЪРВО:
Ханс е залепил една лепенка с препоръчителните размери гуми за колата ви!

ВТОРО:
Tire-Wheel-widths.jpg


ТРЕТО:
Каталог с всички оригиналнли БМВ джанти и кое за къде е предвидено - http://www.bmwstylewheels.com/bmw/96

ЧЕТВЪРТО:
https://tiresize.com/wheel-offset-calculator/

Почвате от тези четири неща!
Малко реверанс насам-натам добре, но масово се задават абсурдни въпроси в тая тема! :dunno:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10430
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Джанти за Е46 - съвместимост, размери, гуми и т.н.

Мнение от Leon » 01 Мар 2022, 13:33

PaLMaL написа:Ами по каталог гледах , че за 8.5ж дават 235 и 245 като идеална ширина. Ако сложа 225 отпред , както бях миналия сезон дали ще има някакъв ефект ?

Те са подходящи за ширината, ама все пак трябва да са еднакъв диаметър с предните...
Never mistake motion for action...

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook