Подсветката на таблото не работи

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 15 Яну 2014, 23:25

Колеги, имам проблем с таблото. Оригиналното табло не работеше както трябва и стъклото беше счупено. Затова реших да го сменя. Купих си табло, и програматор за Вина и километрите. Кодирах го сам обаче подсветката не му работеше както трябва и стрелките не ги бях направил добре. Реших че самото табло си е счупено или аз не съм направил нещо както трябва. Затова купих друго табло, и посетих Oci за кодиране. Всичко мина добре но когато сложих таблото на колата и то не свети. Проблема е че живея в САЩ и няма как да отида с колата при някой. 2рото табло си го донесох от България... :lol: Всичко е нагласено и отговаря, ВИН, километри и на таблото и на LCM-a. По някаква необяснима причина само подсветката не работи. Всичко друго е както трябва и работи. След като се прибрах тук при колата и видях какво се случва с тия табла, си помислих че може би просто съм прекъснал някой кабел от толкова махане и слагане на табла. Сложих първото табло което не му работят стрелките и очаквах че и то няма да свети. Не, таблото свети както трябва обаче има други проблеми и не може да се използва. А най-интересното е че и 2те табла които кодирахме не светят. Всичко друго работи по тях освен подсветката на стрелките. Прерових какви ли не форуми и се оказва че има много хора с неработеща подсветка обаче никой няма решение. Реших че може би LCM-а ми нещо не е наред или е несъвместим с новите табла и отидох в една морга. Пробвах 3 различни броя и пак няма осветление на таблото. Проверих бушоните под жабката. Всички са наред, а и все пак когато се сложи първото табло, това счупеното, то свети. Този проблем се появява с други неща и при проблем с K-bus-а. Само че аз нямам никакви други симптоми. Абсолютно всичко по колата работи освен тази подсветка. Не е скъсан кабел, не са бушони, не е LCM... Какво друго може да прави проблем? Първоначално си помислих че може да не е добре таблото, но това да ми се случва 2 пъти... А второто табло го занесох при Димитров и там хората го пробваха и казаха че всичко му работи. Явно проблема е при мен в колата защото никои не е чувал за такъв проблем. По принцип нали всички табла трябва да работят на всякакви коли и преди и след фейс...Защо при мене вече 2 табла не светят не се знае.. Благодаря предварително!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от zvetiko » 16 Яну 2014, 17:13

Колега, след като на първото табло осветлението работи, второто е проверено и всичко му е наред, остава проблема да е в програмирането му. Може би ако се направи с Progman, с функцията за подмяна на модули и ако се наложи- последващо препрограмиране на LCM, ще се получи. Ето ти един пример- на една Е38-ца бяха сменили езика с някакъв универсален интерфейс за диагностика, но беше изчезнал часовника, препрограмирах таблото с Progman и часовника се появи, но изчезна екрана на VM, препрограмирах го и него и вече всичко беше наред.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от oci » 17 Яну 2014, 9:23

zvetiko написа:Колега, след като на първото табло осветлението работи, второто е проверено и всичко му е наред, остава проблема да е в програмирането му. Може би ако се направи с Progman, с функцията за подмяна на модули и ако се наложи- последващо препрограмиране на LCM, ще се получи. Ето ти един пример- на една Е38-ца бяха сменили езика с някакъв универсален интерфейс за диагностика, но беше изчезнал часовника, препрограмирах таблото с Progman и часовника се появи, но изчезна екрана на VM, препрограмирах го и него и вече всичко беше наред.


Е добре, но той е програмирал две различни табла при различни хора, второто аз му го правих и на двете не им работи подсветката, а специално на е46 взимаш едно табло от морга без значение какво слагаш го и работи без кодиране всичко, единствено се различава кодировката, вина и километрите и ще имаш проблеми ако трябва с ДИС или прогман да адаптираш нещо друго по колата например да смениш АБС или друго нещо. Знаеш ли колко хора карат с не адаптирани табла и ако не им го кажа те не са и разбрали, защото търговеца за да продаде колата е купил едно табло на по-малко км. и го е сложил, и като видиш точка след км. на дисплея, разбираш какво е станало?
То това е и кодирането дали ще го правиш с прогмана или нещо друго все тая, прави се вина като този на колата, км и после се оправя кодировка.
На мен са ми минали сигурно над 100 табла като включително и от е90, е60 и други и до сега не съм срещал проблем заради кодиране да не работи подсветката.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 17 Яну 2014, 18:37

Oci, ти кодирането на таблото си го направил перфектно. Всичко си отговаря, но още не мога да разбера защо не свети? :dunno:
Може би трябва да си кодирам цялата кола на ново защото не можах да копирам ZCS настройките. Преди още с първото табло явно съм дал IKE->EWS, и сега и на двете места са грешни ZCS. Това всички казват че няма значение ама при мене може да е някакъв специален случай. :lol:

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от Dimitroff » 18 Яну 2014, 8:09

Проблем в таблото няма (това табло мина и през мен) - сложено на друга Е46ца има подсветка...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2049
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от vavilon » 18 Яну 2014, 14:56

Две табла и неработеща подсветка... :confused: Провери си захранването на буксата за таблото и пиновете и' отговрящи за подсветката.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 04 Фев 2014, 1:20

vavilon написа:Две табла и неработеща подсветка... :confused: Провери си захранването на буксата за таблото и пиновете и' отговрящи за подсветката.



И аз мислех че може да няма ток до таблото за подсветката обаче като сложа първото което е полу-счупено то си свети.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от Kris » 04 Фев 2014, 9:15

bweenie написа:
vavilon написа:Две табла и неработеща подсветка... :confused: Провери си захранването на буксата за таблото и пиновете и' отговрящи за подсветката.



И аз мислех че може да няма ток до таблото за подсветката обаче като сложа първото което е полу-счупено то си свети.


Не бе бате, колегата има предвид не дали стига ток до пиновете, а че можа да са с разменени места. Просто може на това първото да му е вземал ток за подсветката от друг пин или нещо подобно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 04 Фев 2014, 10:52

Аз намерих само това обаче не виждам къде е пина за подсветка само...И дали има или си взима ток от друго място.
http://www.bmwgm5.com/E46_IKE_Connections.htm

Има ли някакъв начин да се пусне отделен кабел или нещо такова? Не разбирам много от кабели и от ток обаче ако някой помогне с идея може и да се справя сам. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bgpavlp » 04 Фев 2014, 11:39

Махни капаците на двете табла и направи по една снимка да видим. Също така виж ги дали по парт номер са еднакви и трето като закачих новото табло виж като въртиш врътката на лайт модула дали има промяна (не че нещо, но за всеки случай).
Изображение

Ако нема у глава, има у Google.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 04 Фев 2014, 11:51

bgpavlp написа:Махни капаците на двете табла и направи по една снимка да видим. Също така виж ги дали по парт номер са еднакви и трето като закачих новото табло виж като въртиш врътката на лайт модула дали има промяна (не че нещо, но за всеки случай).



ОК, ще направя снимки. И 3те табла са различни по парт номер. 2 Бош, едно мотометър. 2те нови програмираните са от автомат. А моята е ръчка. Врътката на лайт модула си работи, намалява светлината навсякъде другаде. Даже със първото оригинално табло, си намалява подсветката както трябва. Със сегашното табло което е както трябва без подсветката, като мърдам врътката на лайт модула се намалява и увеличава само дисплея. Със сигурност не е скъсан кабел, LCM или бушон. Сега видях в сайта където са дадени пиновете че пин 7 на черната букса трябва да е подсветката... :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2049
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от vavilon » 04 Фев 2014, 12:27

Остава само да проследиш на работещите табла с "не работеща подсветка", дали магистралата (+) на подсветката, отива до този пин 7 на буксата. :yes: После ще я мъдрим, евентулно да се разменят пиновете на букста. :)
По спомен, подсветката има само един ЛЕД светодиод. Даже си мисля направо да свалиш платките на таблата. По удобно ще ти е за тестовете.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1243
Регистриран на: 22.01.2012
Пол: Мъж
Кара: Сива Бима
Мечтае да кара: Черна Голяма Бима
Детайли за колата: Лачена

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от hacker4eto1 » 04 Фев 2014, 21:23

vavilon написа:Остава само да проследиш на работещите табла с "не работеща подсветка", дали магистралата (+) на подсветката, отива до този пин 7 на буксата. :yes: После ще я мъдрим, евентулно да се разменят пиновете на букста. :)
По спомен, подсветката има само един ЛЕД светодиод. Даже си мисля направо да свалиш платките на таблата. По удобно ще ти е за тестовете.

Колега подсвета не е само 1 диод
Ето колега специално за теб съм направил малко снимки имам 2 табла в нас по които работя за следващ проект (когато го доразработя ,ще го споделя с вас) Та Напълно възможно е да си пуснеш отделно едни 12 волта и да си запалиш лампите... (Няколко пина са не са само един за +за подсвета има отделен и за дисплея.. )
ЕТо за какво говоря..
Изображение
Изображение
Изображение
Няма да имаш абсолютно никакъв проблем да си пуснеш отделна линия на 12 волта и да я свържеш към лайт модула и като дадеш на габарит да ти светва и таблото ;)
Утре ще ти кажа кой пин ти е маса кой пин ти е Светодиодите за Дисплея и кой за Подсвета :mhihi: :mhihi:
а за кодирането на новият километраж с данните на стария просто се мести една интегралка с 8 крака (памет) от единия на другия километраж и става работата (силовият метод :mhihi: )а хуманният метод ,е чрез кабел както колегите са ти го направили :)
П.П сега видях снимката която си показал. за Буксите..
Та тези който ти трябват са 1 Маса и другите 4,5,6,7 там беше разковничето ,но утре ще ти кажа със сигурност като отида на работа и ще ти направя и снимки .. може и клип ако искаш :Д
Изображение
Последен проект https://youtu.be/oRvrTuwa_Rg

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 80
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 335i 2008

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bweenie » 05 Фев 2014, 0:37

Изображение

Колега, при мен само тези 5 диода не светят. Цялата линия долу която е за лампите и дисплея свети при тест. Също така си светят и диодите за фарове като си на дълги, резерва (бензин), и темп. на вода. Само тези 5 диода които са зад стрелките не бачкат. Днес се опитах да видя нещо на 2те табла които не са на колата. Едното е оригиналното (то свети), другото кодираното обаче не свети. Едното е Бош, другото е Мотометър. По номера са еднакви, но оригиналното е 2002г, другото е 2000. Странното е че това от 2000г имаше М35080 чип въпреки че уж колите преди фейса са със стария чип. Платките са тотално различни, единственото общо е че главните чиповe са НЕК, но единия е произведен в Ирландия, другия в Япония. На размер са различни, броя и размера на пиновете също е различен.

image.jpeg

image (1).jpeg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Подсветката на таблото не работи

Мнение от bgpavlp » 05 Фев 2014, 7:10

bweenie написа:
Едното е Бош, другото е Мотометър. По номера са еднакви, но оригиналното е 2002г, другото е 2000. ..............


Няма как да са с еднакъв номер,сам виждаш разликите. Да, М35080 го слагат на коли от 2000г.,първо на табла Мотометер след това на Бош.
Правил съм тестове да прочета М35080 от табло Мотометер и да го налея в таболо на Бош, но тогава на дисплея на таблото ми светва надпис "Code" и до там.

Въпроса с подветката ми става все по интересен,и ако ми остане време ще пробвам. Имам няколко такива табла.
Изображение

Ако нема у глава, има у Google.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook