Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 5.02.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e46 320dA
Мечтае да кара: e46 M3
Детайли за колата: touring facelift 04'

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от lancerpor » 07 Ное 2021, 20:51

Реших профилактично да сменя маслото на моя диф. Все пак колата е на 417к км по табло и не знам кога е сменяно за последно. Тук идват въпросите:
Колко литра масло за диф на 320д автомат? Планувал съм да взема два литра, защото повечето коментари са, че събира над литър.
Другият въпрос е: Каква заменка мога да сложа на оригиналното BMW synthetic OSP 83222365987? Като гледам изискванията, трябва да е 75w90, GL-5, нещо друго?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от ildivvy » 08 Ное 2021, 8:44

1лтр трябва да стигне!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 2.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46 320d 150

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от veleto » 08 Ное 2021, 9:19

lancerpor написа:Реших профилактично да сменя маслото на моя диф. Все пак колата е на 417к км по табло и не знам кога е сменяно за последно. Тук идват въпросите:
Колко литра масло за диф на 320д автомат? Планувал съм да взема два литра, защото повечето коментари са, че събира над литър.
Другият въпрос е: Каква заменка мога да сложа на оригиналното BMW synthetic OSP 83222365987? Като гледам изискванията, трябва да е 75w90, GL-5, нещо друго?


Аз съм със 320д 150коня (ръчка) , на 60 000 км сменям маслото на диференциала със Swag 75w90 GL 5, не знам тая работа където я обясняват ,че не се се сменяло и било "вечно" едва ли не. Когато го сменя обаче след 60к горе-долу , диференциала става по безшумен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 5.02.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e46 320dA
Мечтае да кара: e46 M3
Детайли за колата: touring facelift 04'

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от lancerpor » 11 Ное 2021, 13:43

veleto написа:
lancerpor написа:Реших профилактично да сменя маслото на моя диф. Все пак колата е на 417к км по табло и не знам кога е сменяно за последно. Тук идват въпросите:
Колко литра масло за диф на 320д автомат? Планувал съм да взема два литра, защото повечето коментари са, че събира над литър.
Другият въпрос е: Каква заменка мога да сложа на оригиналното BMW synthetic OSP 83222365987? Като гледам изискванията, трябва да е 75w90, GL-5, нещо друго?


Аз съм със 320д 150коня (ръчка) , на 60 000 км сменям маслото на диференциала със Swag 75w90 GL 5, не знам тая работа където я обясняват ,че не се се сменяло и било "вечно" едва ли не. Когато го сменя обаче след 60к горе-долу , диференциала става по безшумен.


Благодаря! Само да кажеш, колко литра събира?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от gromovich » 17 Ное 2021, 15:19

320 д 150 к.с. един литър стига. Налива се докато, нивото на маслото стигне ръба на горната пробка т.е. да "просълзи"

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 2.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46 320d 150

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от veleto » 19 Ное 2021, 11:09

lancerpor написа:
veleto написа:
lancerpor написа:Реших профилактично да сменя маслото на моя диф. Все пак колата е на 417к км по табло и не знам кога е сменяно за последно. Тук идват въпросите:
Колко литра масло за диф на 320д автомат? Планувал съм да взема два литра, защото повечето коментари са, че събира над литър.
Другият въпрос е: Каква заменка мога да сложа на оригиналното BMW synthetic OSP 83222365987? Като гледам изискванията, трябва да е 75w90, GL-5, нещо друго?


Аз съм със 320д 150коня (ръчка) , на 60 000 км сменям маслото на диференциала със Swag 75w90 GL 5, не знам тая работа където я обясняват ,че не се се сменяло и било "вечно" едва ли не. Когато го сменя обаче след 60к горе-долу , диференциала става по безшумен.


Благодаря! Само да кажеш, колко литра събира?


Колегите са ти казали по-горе да кажа и аз 1 литър събра. При мен се получи така ,че свалях диференциала , понеже сменях тампон (този големия отзад) , също така смених и семерингите ,които са към двете полуоски. Докато беше долу (при мен го нямаше ефекта на просълзяването) диференциала му сипах точно 1 литър ,толкова пише и в ръководството. Нямам виене , което е характерно на по-малко масло и тн. Странното е ,че когато ми го сменяха първия път в сервиз и диференциала беше горе , са сложили 1.200 литра . ,там са го сменили докато е почнало да прави тънък конец от пробката за наливане.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от NGneer4eto » 21 Ное 2021, 14:39

При смяната на маслото на диференциал, скоростна кутия, раздатки се налива до като потече през пробката. Колата трябва да е на канал или на подемник и да е идеално равна. Правил съм го на Е46 XD- скоростна, диференциали - заден и преден и раздатка. Колата е минала над 80000 км от тогава без никакви проблеми. Доколкото помня задният диференциал събираше 1,2л, но това е за кола с 3Л двигател. Възможно е на 2л мотор да събира 1л. Не се лъжете да слагате 75W-140 - това е за шпер. Има страшно много философи, които ми го препоръчваха. Бил стар дифа, трябвало по-гъсто масло и т.н. Не си побългарявайте колата! Правилното масло е 75W-90.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от Ивайло Димов » 06 Мар 2022, 18:18

При маслата за трансмисии и диференциали нещата са малко по- сложни и трябва да се спазва предписанието от производителя ,там самото масло трябва да отговаря на два взаимно изключващи се фактора .Първо да е достатъчно "тънко" ,за да осигури идеално зацепване между отделните елементи и второ да е достатъчно "дебело" ,за да предоврати износване на различните детайли .Така ,че ако в user manual или service manual пише 75W90 GL-5 се сипва такова ,за предпочитане е пълна синтетика защото има по-виски експлоатационни характеристики .При двигателните масла нещата са коренно различни и за това там може да се избират различни вискозитети но пак е добре да се спазват препоръките на производителя .Лично аз не виждам смисъл на ежедневна кола да се слага рейсингово скъпо масло ,което е предвидено за съвсем друга експлоатация и начин на шофиране .Вискозитети 5W50 ,10W60 са напълно безмислени за кола ,която палите сутрин и след 10 минути гасите пред работа ,особенно при дизелови автомобили за това време при студен климат маслото дори не може да стигне горната си граница на вискозитет ...т.е за това кратко време не се загрява достатъчно .Съкращават му се експлоатационните качества и в определени ситуации дори може да е вредно за автомобила .Дори и да се кара една кола всеки ден на дълъг път и да успява да влезе за дълго време ДВГ в оптимален температурен режим пак не е оправдано.За нашия климат 5w30 и 5W40 са най-подходящи масла ,при трансмисионните 75w80,75w,75w90 задължително пълна синтетика и GL4/4+ като първите два вискозитета има доста висока течливост при ниски температури ,75W90 понякога сутрин на отрицателни температури трудно включва от 1 на 2 ра предавка трябват 3-4 минути работа на място ,за да се "разбие" маслото .Така ,че е хубаво преди смяна да се избере правилния вискозитет ,за да няма такива проблеми .Колкото до това дали се сменя .......аз сменям на 60 000 хил км или 5 години трансмисионно масло ,хидравлично на 3 години ,антифриз на 3 години ,спирачна течност на 2 години .Масло в ДВГ на 7 000 км или 1 година .

Извинявам се за малко дългия пост :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 18.04.2021
Пол: Мъж

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от Jiktak70 » 28 Дек 2023, 19:39

Здравейте, да повдигна темата, че тотално се омотах с тия характеристики.. По Аутодатата за ръчна скоростна 6-степенна кутия на Е46 320D 150hp 2003г пише MTF-LT-3, което като аналог го дават да е 75W90 на BMW и в същото време пише SAE-80. В магазина ми предлагат на SWAG 75W80, което отговаряло въпреки, че аз исках да е 75W90.... Такова го дават и за диференциала, но и за него ми предлагат същото на SWAG - 75w80...., а на него като гледам пише, че е MTF-LT-2, но отговаряло и на MTF-LT-3, така пише и в описанията....
Моля, дайте съвет ще сбъркам ли ако сложа в дифа и скоростите на SWAG 75W80?
Ето малко линкове с описания:
BMW
SWAG
Моля за спешен отговор, че до утре трябва да съм решил кое да взема и кое да върна, благодаря предварително!

p.s. Свърши се вече,налях го сутринта, каквото-такова!
Благодаря за навременото одобрение на поста и отговорите на въпроса!
Последна промяна Jiktak70 на 03 Яну 2024, 16:11, променена общо 1 път
:| Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет! Сократ...., който карал BMW ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от ildivvy » 02 Яну 2024, 7:42

Още малко инфо, ако ще е полезно за колегите: Миналата седмица си сменях маслото в дифа и скоростите. За целта предварително прочетох и погледах малко, какво да сложа и как да го направя. Относно стандарта за трансмисионните масла, GL-5 e само за дифове! Съдържа добавки/присадки, които са там, за по-високите натоварвания, които има в дифа. Тези добавки са вредни в тези си количества (и вид) за скоростните кутии и по-точно за синхронизаторите вътре в тях. За ск.кутии се слага стандарт GL-4.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от host » 05 Яну 2024, 12:04

ildivvy написа:Още малко инфо, ако ще е полезно за колегите: Миналата седмица си сменях маслото в дифа и скоростите. За целта предварително прочетох и погледах малко, какво да сложа и как да го направя. Относно стандарта за трансмисионните масла, GL-5 e само за дифове! Съдържа добавки/присадки, които са там, за по-високите натоварвания, които има в дифа. Тези добавки са вредни в тези си количества (и вид) за скоростните кутии и по-точно за синхронизаторите вътре в тях. За ск.кутии се слага стандарт GL-4.


100% вярно по спефицикация

пробвано на няколко ръчни кутии - е46/36 - няма проблем при каране с gl-5 масло в кутията :bchug:

по-голям проблем е ако в дифа е масло за скорости (и все пак ако въобще има масло надали ще има проблеми че бая автомобилисти въобще не ги гледат тия неща и сервизи също)

също сяка кутийка на BMW която съм видял да е за MTF ( 75w80 ) съм я пробрвал и с ATF 6 , няма проблеми, дори работи по-леко кутията градско, пробвано е и с 75w90 (осезаемо грее кутията с него поне според мен, но пак работи коректно MTF LT-3 е баш такова ) , някой които се притесняват че е "тънко" ATF , но все пак искат да влизат леко скоростите процедират 50/50 ATF/75w80

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 441
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Re: Масло скоростна кутия и диференциал- смяна???

Мнение от adko001 » 14 Апр 2024, 8:43

Здравейте, когато сменяте маслото на диференциала, сменяте ли и маслените семеринги?
При мен има доста изразен теч
Изображение

Предишна

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook