Как да я завъртя без шпер

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Как да я завъртя без шпер

Мнение от randity » 15 Май 2012, 9:05

Колеги, братовчед ми преди известно време си взе 316i компот. Оня ден отиваме на Арена Запад той да се учи да паркира и аз реших да проверя дали колата има шпер. Излязохме на широкото където нямаше коли, изнесох се, пълен ляв и газта до края при което се получи - нищо. Втори опит така, пак не става, викам бре мамицата ти. Третия път вече изнасяне, 2000 об. и ритане на съединителя при което гумите изсвирват, но завъртане няма. Няколко пъти се пробвах и не става, тръгва към бордюра и скачам на спирачката. Личи и, че е мъка на тоя двигател да я завърти. Възможно ли е проблема да е бил в това, че в колата имаше още двама човека с мен и гумите бяха чисто нови, сложени предишния ден ? Моля дайте съвет, че ме гризе отвътре като една позната ми каза, че си я върти нейната 16-ка без ритане на съединителя. :yes:
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

Lulin Boys Cska Sofia
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 22.10.2008
Местоположение: оТ СоФиЯ Бе БаТе
Пол: Мъж
Кара: го на все по силни тройки, е46 330i
Мечтае да кара: ///M4™ /G65 ////AMG

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от HeBePeH » 15 Май 2012, 9:17

Излезни сега на вън , да видиш дали няма да тръгва с вратите .
И 16ките пързалят но си е тормоз за колата , още повече че сте били и с нови гуми , а на паркинга на арена не е като да няма сцепление . Покарайте я из люлинските улици , те са мазни само гледайте да е вечер ,като няма много коли .Компота коя година е , да не е с асц . И един съвет по добре на 2-ра в 2к обората праскай чикия на съединителя :yes:
Американски форум: питаш и ти отговарят.
Руски форум: питаш и те питат.
Български форум: питаш и ти обясняват колко си ТЪП
.

Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от randity » 15 Май 2012, 9:21

Точно, че братовчед ми ептем не може да я пързаля и по улиците няма да излезнеме, хем ще се утрепем ние, хем недай Боже и някой друг. Компота е 94-та. А чикията не се ли прави като ритането ? Смисъл на 2к. оборота, завивам и по средата на завоя натискам съединителя, качва обороти, пускам го рязко и набивам още газ ?
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от DrivinGGoD » 15 Май 2012, 9:29

Забравете ритането на съединителя... камоли на кола 100кс. на втора :paranoid: Като добавим към това чисто новите гуми и хубавия асфалт ще ти е трудно като цяло с двама човека вътре...

Слабите коли се пързалят на скорост, за да ви помогнат центробежните сили ;) На място особено без шпер трудно ще тръгне :roll:

Опитай движейки се в кръг с определен радиус на първа с постоянна скорост в обороти с достатъчно сила да подадеш рязко газ леко добавяйки ъгъл на завъртане на волана навътре към завоя... така най-добре ще усетиш колата кога ще тръгне, кога ще има сила и ще остане контролируема, за да поддържаш пързалянето :yes: В повечето случаи на слаби коли без шпер ако едновременно даваш газ и въртиш волана ще ти бута предницата - опитай първо рязко да навиеш волана и когато се дебалансира колата да подадеш газ, след което да хванеш дрифта... Всичко е много относително обаче и зависи от конкретната кола, гуми и настилка...

Намери си безлюден паркинг с хлъзгав асфалт и ЗАБРАВИ за люлинските улици... още не си стигнал до там, че да даваш газ по улиците застрашавайки околните... нека това да е съвет към всички - нека да пазим тези около нас и самите себе си :yes:
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от randity » 15 Май 2012, 9:33

Мерси за съвета, братовчед ми като пак се престраши да ми я даде ще отидем някъде я полигон, я паркинг. По улиците няма да изляза, просто защото застрашавам други животи както и моя.

Едит: На мен явно грешката ми беше, че колата беше на втора. На първа ме беше страх да не и избия буталата. А като и набих газта до край на втора почна да си ги качва бавно оборотите и въобще не мислеше и да се завърта.
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1296
Регистриран на: 14.09.2006
Местоположение: София, ул. Гурко 16

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Louis » 15 Май 2012, 9:46

DrivinGGoD написа:...

аз, които имам претенции, че знам за кво иде реч...не те разбрах. :mhihi:
Всичко написано е правилно, но са много думите и в един момент се чудиш кво се случва. ;)

Няма полигон в София, който да има мазна настилка, а по люлин...да, по-добре не опитвайте. :winky:
Вдигнете се до Кремиковци, но преди това вземете две джанти с келяви гуми. Заредете 40лв, затегнете капачката и...проба грешка. :)
Така с писаници и клипчета, нито ще разбереш за какво иде реч, нито ще има резултат. А най-добре е и да вземете някой, който може да Ви дава напътствия. ;)
За можене..и 16ка без окачване и шпер може, но и с неопитен шофьор комбинацията не е шоу за зрители! :mhihi:


Успех! :yes:
Упомена!Одере!Сдържам!Учуден! ВанОс! ПрУжина! АкУмулатор! СемеринГ! АУспУх! КлапАн! РезервОар! ГаЗ! ФорУм! ОбрЪч! КУпувам! ВрЪЗка! БОбина! ЛосТче! КаРбУратор! ИталиАнски! ГрадУс
ИзображениеИзображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от randity » 15 Май 2012, 9:58

A паркинг с мазна и пързаляща се настилка някой знае ли ? Но да има място където да не пречим и да не строшиме колите. Иначе определено на Арената бяхме голямо шоу :mhihi:
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Bavarcho » 15 Май 2012, 10:39

Louis написа:Няма полигон в София, който да има мазна настилка, а по люлин...да, по-добре не опитвайте.


Ела до мястото от подписа ми да видиш дали няма такова място с "мазна настилка", вярно че освен за донъти и един по-голям завой не става заради дупките, но да кажеш, че не е хлъзгаво.
Особенно сега като са дъждовете.

Иначе недей да пробваш по улиците. А и без шпер е опасно, последния пример пича с 28-цата от стара загора на събора, я направи компакт заради това, че нямаше шпер. Това което каза ДрижингГод, че въртиш волана, а тя си ходи направо.
И като тръгнеш към бурдюр не скачай на спирачката, че ставаш като шейна.
Изображение

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от SpUd3r » 15 Май 2012, 10:47

Ходи на дарукар, само ако е вечер не се задържайте прекалено.
В паркчето при люлин пък има един прашен полигон, но посмъртно не мога да ти обясня как да стигнеш до там :D
Tux0 Ca !
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1296
Регистриран на: 14.09.2006
Местоположение: София, ул. Гурко 16

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Louis » 15 Май 2012, 12:29

Bavarcho написа:
Louis написа:Няма полигон в София, който да има мазна настилка, а по люлин...да, по-добре не опитвайте.


Ела до мястото от подписа ми да видиш дали няма такова място с "мазна настилка", вярно че освен за донъти и един по-голям завой не става заради дупките, но да кажеш, че не е хлъзгаво.
Особенно сега като са дъждовете.

Иначе недей да пробваш по улиците. А и без шпер е опасно, последния пример пича с 28-цата от стара загора на събора, я направи компакт заради това, че нямаше шпер. Това което каза ДрижингГод, че въртиш волана, а тя си ходи направо.
И като тръгнеш към бурдюр не скачай на спирачката, че ставаш като шейна.

дишах няколко пъти ама не ми се получи та... :mhihi: затова ще отговоря :mhihi:
карал ли си на улиците в люлин? :mhihi: как може да сравниш ПРАХТА на илиенци с огледалния асфалт в ляулин? :mhihi: КАК??
и шпера си е истината...ама стига с тва щот нямал шпер...не всичко опира до великия шпер или до великя осмак...ако с в 'кръжока пречат ми ръцете' и 'нямам усет ни към кола ни към път', и с колата на Дунев нищо няма да се получи :winky:

SpUd3r написа:Ходи на дарукар, само ако е вечер не се задържайте прекалено.
В паркчето при люлин пък има един прашен полигон, но посмъртно не мога да ти обясня как да стигнеш до там :D

дару е подходящо място да :yes: особено тази вечер ще е стъкло :mhihi:
Упомена!Одере!Сдържам!Учуден! ВанОс! ПрУжина! АкУмулатор! СемеринГ! АУспУх! КлапАн! РезервОар! ГаЗ! ФорУм! ОбрЪч! КУпувам! ВрЪЗка! БОбина! ЛосТче! КаРбУратор! ИталиАнски! ГрадУс
ИзображениеИзображение

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Bavarcho » 15 Май 2012, 12:38

Louis написа:колкото и пъти да дишах нищо не се получи... :mhihi: затова ще отговоря :mhihi:
карал ли си на улиците в люлин? :mhihi: как може да сравниш ПРАХТА на илиенци с огледалния асфалт в ляулин? :mhihi: КАК??
и шпера си е истината...ама стига с тва щот нямал шпер...не всичко опира до великия шпер или до великя осмак...ако с в 'кръжока пречат ми ръцете' и 'нямам усет ни към кола ни към път', и с колата на Дунев нищо няма да се получи :winky:



Нали изключихме улиците?
Ти на илиянци преди колко време си идвал?
Май повече от година. Не се сещам за каква прах говориш, но незнам какво му стана на асфалта, някой изсипа ли нещо, но по хлъзгав "полигон" не се сещам.
И дрифт без шпер :mhihi: А и без палър, явно разбираме дрифта по различен начин.
Изображение

Lulin Boys Cska Sofia
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 22.10.2008
Местоположение: оТ СоФиЯ Бе БаТе
Пол: Мъж
Кара: го на все по силни тройки, е46 330i
Мечтае да кара: ///M4™ /G65 ////AMG

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от HeBePeH » 15 Май 2012, 13:11

Да вие изкарахте че без шпер и поне 2.8 не може да тръгне на страни.
Аз преди да си взема 328цата с 318ката си я парзалях доста често , и почти никога не съм я мъчил на първа да влиза в някви голями обороти , а само на 2-ра или с почукване на волана и леко ритане на съединителя , но тук е важно да кажа че винаги съм бил със 16-ки или 17ки , естествено ниската и с по малко грайфер гума тръгва много по лесно .
На илиенци съм карал (не пред хода естествено :mhihi: ) снимахме с едно приятелче клипче той с 328ца , а аз колкото да не е сам и беше преди да изсипят тази гняз ;) , и пак си става , а малко след това вълна и се сещате , че като вдигне прахта как се кара треа 3-та да изправиш колата :mrgreen: .

Разликата и контрола беше огромен от 328 с окачване и 318 без окачване , но пак си ставаше , даже сега от скоро започнах пак да тормозя 18ката , треа да се мисли нещо :mhihi:
Американски форум: питаш и ти отговарят.
Руски форум: питаш и те питат.
Български форум: питаш и ти обясняват колко си ТЪП
.

Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3880
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Kroki » 15 Май 2012, 15:00

Брат ми, нямаш книжка още, тръгнал си да пързаляш.. НЕДЕЙ ПО УЛИЦИТЕ, камоли да караш..
Е отиди на илиянци и напомпи гумите повечко. Качи се сам, че като качиш още 2-ма отзад и те тежат баш на гумите и става още по-трудно. Е са както вали е мн хлъзгаво, отиваш и както ти каза DrivingGOD, почваш радиус и изведнъж даваш газ. Бутала нема да изкочат, имаш прекъсвач, освен ако не си на газ. Пък и то не мое на 3000 оборота на втора да тръгне. Иска си оборот, така че давай смело! АЗ с ладата така, дето е 1.3 на газ, зимата си я въртях ( по начина на DrivingGOD ) :)
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от randity » 15 Май 2012, 15:19

Е то т'ва, че нямам книжка не значи, че не познавам колата и не мога да карам. Просто реших да пробвам, не стана и реших да питам как да го направя на някое по-широко място. А иначе като скочих на спирачката и колата си завиваше. Ама ще пробвам по-натам с някои по изтъркани гуми и без никой отзад, че верно си тежаха :lol:
Мерси за съветите, по улици пак повтарям няма да го направя щото застрашавам и моя и на други хора животите :yes:
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3880
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Как да я завъртя без шпер

Мнение от Kroki » 15 Май 2012, 15:44

randity написа:Е то т'ва, че нямам книжка не значи, че не познавам колата и не мога да карам.


Изображение
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Следваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook