Концентрация по време на шофиране

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 1.02.2010
Местоположение: Габрово
Мечтае да кара: E60 М5 Еisenmann RACE exhaust

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от А.Марчев » 29 Май 2011, 18:17

Най гадното е като караш да ти звъни телефона е направо полудявам колкото може по бързо го изключвам или ако е спешно говоря бързо и после го хвърлям на седалката :mrgreen: а за яденето обичам да си мушкам :lol: нещо докато бръмкам :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от ogata » 29 Май 2011, 18:24

cargo22 написа:
ogata написа:Както и да се кара - трябва да се мисли и волана да се държи с :!: ДВЕ (2) :!: ръце

ПП. Като казвам да се мисли ... не да се мисли за някви тъпотии, а да се "предвижда" следващият момент.

Колега да те питам ти патуваш ли често на дълги разтояния?


Да, при това - често. Това дали ще държиш волана с две ръце зависи от скоростта, трафика, както и пътя. Не може при 200 км/ч да ти лъщи часовника на 12 часа на волана, дясната ръка да ти е на подлакътника и ти да се взираш кво пише на радиото ;) . Относно мисленето - просто е въпрос на интуиция и преценка. Наблюдаваш не само колата пред/зад теб, а като цяло поведението на 2-3 коли пред/зад тях. Гледаш си огледалата и други дребни работи.

Относно мисленето давам пример. Има хора дето на кръстовище, при зелен светофар и липса на коли отсреща , натискат газта с идеята "да го хлъзнат" тоя завой, само дето може да има пешеходци и ако има - се получават излишни инфарктни ситуации, а понякога и кофти случки. Или пък някой дето са на 500 метра от светофара, виждат, че е зелено и газ до ламарината и минават на ярко червено или пак се получава някоя неприятна случка. Има много примери ... най-вече в града.
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 10.07.2013

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от Project_2501 » 21 Авг 2013, 10:47

ogata написа:
cargo22 написа:
ogata написа:Както и да се кара - трябва да се мисли и волана да се държи с :!: ДВЕ (2) :!: ръце

ПП. Като казвам да се мисли ... не да се мисли за някви тъпотии, а да се "предвижда" следващият момент.

Колега да те питам ти патуваш ли често на дълги разтояния?


Да, при това - често.

За двете ръце на волана - след първите 100-150 километра някак си заемам по енергийно ефективна поза и преставам да държа волана с две ръце. А след първите 300км за деня превключвам на мозъчен автопилот и честичко се осъзнавам, че не знам кога и как съм изминал последните 100-150 километра... Концентрация нулева, когато си станал в 6, за да изминеш 300 километра, да работиш напрегната работа цял ден и след това да се прибереш вкъщи в 10-11.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от blqsu4ko » 30 Авг 2013, 12:28

В такъв случай колега, най-вероятно позицията ти на шофиране не е правилна.
При правилно настроена седалка, когато не си легнал и не си си изпънал краката стигайки педалите едвам едвам, най-удобно е шофирането с 2 ръце.
Да, при големи разстояния имаш нужда да смениш нещо но пак променяш леко позицията и си караш с 2 ръце.
В града и аз карам тузарски с часовника на 12ч, по-удобно ми е заради честата смяна на предавки но иначе - 3 без 15. :)
Live it like you Love it

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8316
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от vicho » 30 Авг 2013, 14:17

blqsu4ko написа:В града и аз карам тузарски с часовника на 12ч, по-удобно ми е заради честата смяна на предавки но иначе - 3 без 15. :)


"тузарската" беше модерно 94-та година, сега с една ръка отгоре на волана е "селската" :ok:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от err0r » 30 Авг 2013, 14:18

Браат, ръката на 12 часа, 4-та с газ до долу и "I'VE GOT THE POWAAAAA"
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от host » 30 Авг 2013, 16:07

Вин Дизел сериозно е облъчил набор 85-92г.

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 31.08.2013
Пол: Мъж
Кара: E34
Мечтае да кара: E31
Детайли за колата: 520i 24V автомат

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от fizzy » 12 Сеп 2013, 14:13

Аз съм млад шофьор и съм карал само няколко пъти извънградско, но винаги с повишено внимание! Музиката и разговорите с пасажерите не ми пречат, ама шибания телефон! Понякога ми е идело да го хвърля през прозореца, точно като карам сички се сещат за мен! И на мен също са ми интересни тея дето тръгват да изпреварват в такива рискови моменти и на мен ми се е налагало почти да спирам на двулентов път само щото някъв с Хюндай се мъчи да изпревари. Друго лошо впечатление ми направи, че дори и да карам с превишена скорост винаги ще има някой олигофрен дет да ми се нерви. Защо така? Само да спечелите няколко минути повече и нажежавате обстановката на пътя :confused:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от blqsu4ko » 09 Окт 2013, 13:22

vicho написа:
blqsu4ko написа:В града и аз карам тузарски с часовника на 12ч, по-удобно ми е заради честата смяна на предавки но иначе - 3 без 15. :)


"тузарската" беше модерно 94-та година, сега с една ръка отгоре на волана е "селската" :ok:


Иронично го казах, незнам дали разбра..
Live it like you Love it

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от ///M Power » 09 Окт 2013, 13:47

Project_2501 написа:
ogata написа:
cargo22 написа:
ogata написа:Както и да се кара - трябва да се мисли и волана да се държи с :!: ДВЕ (2) :!: ръце

ПП. Като казвам да се мисли ... не да се мисли за някви тъпотии, а да се "предвижда" следващият момент.

Колега да те питам ти патуваш ли често на дълги разтояния?


Да, при това - често.

За двете ръце на волана - след първите 100-150 километра някак си заемам по енергийно ефективна поза и преставам да държа волана с две ръце. А след първите 300км за деня превключвам на мозъчен автопилот и честичко се осъзнавам, че не знам кога и как съм изминал последните 100-150 километра... Концентрация нулева, когато си станал в 6, за да изминеш 300 километра, да работиш напрегната работа цял ден и след това да се прибереш вкъщи в 10-11.


Разбирам те колега, редовно и на мен ми се случва, ставаш рано отиваш някъде на 100-200-300 км, цял ден работиш там, и вечерта се прибираш пак същите км., тук найситна ще ти помогне само някоя правилна стойка зад волана и колкото се може по-комфортна кола.През 100 км сприране за сокчета/вода/кола и ВЦ.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

Предишна

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook