Концентрация по време на шофиране

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Концентрация по време на шофиране

Мнение от vicho » 08 Мар 2011, 12:19

Сега се сетих, че по време на шофиране и особено извън града съм доста концентриран и обмислям какво се случва на пътя И около него. А именно каква маневра ще предприеме този пред/зад мен, дали ще мога да спра и взема адекватно решение при аварийна ситуация и с колко километра в час е най-добре да карам (като се има впредвид, че повечето пъти бързам).

Малко са ми разхвърляни мислите, но общо взето музика слушам, но не я чувам, т.е. върви нещо за фон, но след това дори не мога да кажа коя песен е била, ако специално не се заслушам, а то не се случва, защото съм ЗАЕТ да карам и премислям други неща.

Разговора по телефона при шофиране до такава степен ме разсейва, че дори не знам как успявам да се движа, да не говорим за каране градско и говорене по телефона. Просто при позвъняване се пренасям при другия човек, представям си го как ми говори и мисля за това, което ми казва, а не за пътя и колата и предавките и прочее. Според мен риска е ОГРОМЕН, но го правя :| :( . Хендс-фрийто е пълна тъпотия, вниманието е еднакво малко и при слушалка и при хендс-фрий, все не си там където трябва :mhihi:

Говорите ли си с хората в колата, аз да и то доста често, но разговорите в колата са далеч по-НЕразсейващи отколкото тези по телефона. Просто си плямпам някакви неща но продължавам да карам концентрирано и да си мисля за пътя. При мен е така, де.

В крайна сметка ситуацията е такава, че винаги трябва да мислим с няколко хода напред и да сме максимално концентрирани, въпреки, че това напряга много, няма начин. Налагало ми се е да спра до пълен покой за да можем да се разминем с изпреварващи коли за да не се челосаме! :kuku: :kuku: Дори ми се случи по-миналата седмица, спрях и отбих в банкета, а Е34-ката комби мина В МОЯТА ЛЕНТА с над 100 км/ч. Просто реагирах няколко секунди по-рано и взех да намалям, че накрая и спрях.

При вас как е? Ядете ли зад волана? Говорите ли по телефона? Пречи ли ви? :paranoid:

п.с. мисля, че такава тема няма, а ако има моля да ме ивините!
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от err0r » 08 Мар 2011, 12:25

Принципно си прав - когато седнеш да караш, карай. Не се разсейвай с ядене, говорене по телефона, търсене на подходящия диск с музика. Случва ми се в движение да ми звънне телефона, но аз съм обратното на теб - отговарям механично и рядко разбирам каква уговорка съм направил. Добрите шофьори гледат не само предната и задната коли, ами през една напред и една назад. Така винаги можеш да прецениш кой кога зад теб няма да успее да спре или този през две коли отпред кога е започнал да спира. Тук говоря за извънградски условия, когато скоростта рядко е под 80 км/ч и съответно спирачният път + времето за реакция в добрия случай е 80 м. Точно тогава навременната реакция спасява животи. Имаше едно лафче, което гласи: "когато седнеш да караш с единия крак си в панделата, с другия в гроба".
Изображение

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от DrivinGGoD » 08 Мар 2011, 12:35

Много хора не осъзнават или не искат да си признаят колко им пречи говоренето по телефона, независимо дали е от слушалката или от хендсфри... Нали всички сме на принципа "кой бе, аз ли? аз мога и със затворени очи да карам"...

Гледам да го правя максимално рядко, когато е възможно... Когато говоря обаче при мен е по-към другата крайност... Повече се разсейвам от разговора ако трябва да се съсредоточна към нещо в карането... Но пак, нито едното е пълноценно нито другото... Когато мога спирам и си говоря спокойно... На всеки му влияе отрицателно говоренето по телефона на карането... Както и яденето, почти същото е, само дето погледа и ръцете ти са по-заети, а не толкова съзнанието... И това избягвам да правя... Само на дълъг път напитка нещо или ако някой пътува с мен и помага за хапването на нещо дребно...

Говоренето с човек в колата е най-малко разсейващо, така че мисля не е проблем...

100% съм съгласен за мисленето докато караме... Трябва да се мисли напред докъдето виждаме - кой какво прави пред нас, какво виждаме пред нас, зад нас и да съобразяваме всичко... Това различава добрия шофьор от посредствения... Този, който не допуска нещо да го изненада в 99% от случаите е способен да избегне всичко на пътя... Важно е да се гледа всичко - състояние на настилката, външна температура, действия на околоните, да се съобразява състоянието на колата ни и възможностите и... И не на последно място нещо, което много малко хора правят (радвам се че поне доста BMW фенове го правят) е да опознаят колите си, за да знаят възможностите им, да видят как се държат в критични ситуации когато загубят сцепление или баланс... Само знаейки това човек може да овладее автомобила си ако нещо се обърка...

Така че - мислете докато карате, не надценявайте себе си и автомобила си и всичко ще е наред :winky:
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от Делян » 08 Мар 2011, 13:30

На мен също доста ми пречи говоренето по телефона, особено ако разговора е някакъв важен, или се карам с някого, тогава ми се е случвало да измина доста километри все едно на автопилот и след затварянето на телефона, чак се учудвам къде съм стигнал :mhihi:
А иначе както каза Вичо, няма разлика дали е с хендсфри, карането с една ръка е най-малкият проблем.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 15.12.2010
Пол: Мъж
Кара: ///M43
Мечтае да кара: в изтребителната авиация
Детайли за колата: компот в сливов цвят

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от _galio_ » 09 Мар 2011, 10:11

vicho написа:Дори ми се случи по-миналата седмица, спрях и отбих в банкета, а Е34-ката комби мина В МОЯТА ЛЕНТА с над 100 км/ч. Просто реагирах няколко секунди по-рано и взех да намалям, че накрая и спрях.

При вас как е? Ядете ли зад волана? Говорите ли по телефона? Пречи ли ви?


Колега, не ги свиквай така тези, дето се юркат в насрещното, понеже аз примерно въобще не намалявам, случвало се е да отбивам в последния момент, но обикновено се връщат в своята си лента ...

Аз имам щастието да съм с автоматик и съм по-свободен зад волана, миналата година правих едни 16 часа каране до германия без почивка и си трябваше да имам свободна ръка да ръчкам GPS-а, да отварям сандвичи и кенове с кола ...

Понастоящем съм се отучил да държа храна и напитки в колата, доста рядко вдигам телефона, когато съм зад волана или при възможност спирам и тогава провеждам разговор ... и през повечето време съм с две ръце на волана, точно на 3 без 15 :D

Но честно казано съм ужасен от навиците на 95% от хората в коли ("шофьори" е доста силно казано) по пътя ... особено тези с по-нови автомобили, явно са решили, че колите сами се карат ...
лошите шофери отиват в ада ... добрите - докъдето им стигне бензинът

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от vicho » 09 Мар 2011, 16:08

_galio_ написа:Колега, не ги свиквай така тези, дето се юркат в насрещното, понеже аз примерно въобще не намалявам, случвало се е да отбивам в последния момент, но обикновено се връщат в своята си лента ...


виждал ли си удар между 2 превозни средства със 100 км/ч всяко? ако, да ... ще ме разбереш!

В концентрация МИ не влиза момента в който да разчитам на другия да вземе адекватно решение, а разчитам само на себе си и го вземам.
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 15.12.2010
Пол: Мъж
Кара: ///M43
Мечтае да кара: в изтребителната авиация
Детайли за колата: компот в сливов цвят

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от _galio_ » 09 Мар 2011, 16:55

vicho написа:
_galio_ написа:виждал ли си удар между 2 превозни средства със 100 км/ч всяко? ако, да ... ще ме разбереш!

В концентрация МИ не влиза момента в който да разчитам на другия да вземе адекватно решение, а разчитам само на себе си и го вземам.


виждал съм с по-малка скорост и точно затова побеснявам, когато виждам такова безумно поведение ... всеки ден по маршрута ми (дружба - христо ботев - левски) срещам този феномен и категорично е навикът, който най-много не понасям ... да се набиеш в насрещното на двулентов път в жилищен квартал с 80 км/ч, за да си една кола по-напред на светофара е тотално безумие ... есента имаше период, в който през ден движението беше отбито заради челни удари и пак си продължават ... дори мен като ме изпреварват така невинаги намалявам, за да се престроят пред мен, та си намаляват и се връщат ... и честно казано не мисля, че моето поведение е по-опасно от това на някой, решил на двулентов път с пешеходна пътека да изпреварва мен и автобуса пред мен, който точно тръгва и не е ясно дали отпред няма хора ...

в този смисъл, не мислиш ли, че когато този отсреща види, че намаляваш и отбиваш, го стимулираш да продължи в твоята лента? вместо да просветнеш и да го стимулираш да се върне в неговата си? сериозно питам, лятото към морето всички знаем как е ...

понеже аз лично не смятам да се мятам между дърветата заради нечий келешлък ...
лошите шофери отиват в ада ... добрите - докъдето им стигне бензинът

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от vicho » 09 Мар 2011, 19:16

_galio_ написа:в този смисъл, не мислиш ли, че когато този отсреща види, че намаляваш и отбиваш, го стимулираш да продължи в твоята лента? вместо да просветнеш и да го стимулираш да се върне в неговата си? сериозно питам


присветкването на дългия ксенон не помогна, какво повече е нужно да направи човек, да обърна и да го застигна и да му е*а пи*чката майна ли? и това няма помогне
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от err0r » 09 Мар 2011, 23:15

Между другото одеве както си круизвах из милата ни столица се замислих... Карам в 22:30 вечерта, движението е никакво и пак не ми е спокойно и комфортно... бре, чудя се защо. Е, измислих го: ми толкова са ни готини пътищата, че постоянно се мъчим да правим разни слаломи между дупките. Даже се замислих как ли изглеждам отстрани - минава една кола по трилентов път и зе движи почти на зиг-заг. :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от uCnaHeTcA » 10 Мар 2011, 9:51

Миналата седмица по Беленския баир (всеизвестен със своите катастрофи) и при мен щеше така да стане белата... Нагоре е двулентов път, а надолу е една лента... Изпреварвам си аз един тир спокойно, а отсреща лети един бус... В канавката има някакъв тир и си сложил триъгълника на малка част от на буса платното... Защо буса да не реше да изскочи срещу мен директно :shock: Е аз вече съм се изравнил с тира и гледам как бус лети директно срещу мен :kuku: Е такова изтръпване, доста рядко съм изпитвал за 3 години и около 50-60к км. :banghead: Свих се максимално до тира, докато буса продължаваше да лети с/у мен... Разминахме се на милиметри, като буса в последния момент направи рязка маневра към неговата лента :kuku: Около минута се чудех дали да обърна, но се отказах, че нямах прекалено много бензин, а и т'ва нямаше да промени ситуацията... Най-много изтръпнах, защото бях с приятелката ми, ако бях сам - майната му, но да рискувам живота на скъпите си хора, а и на когото и да било друг... Просто около 30мин го редих до 9то коляно :ranting: Уточнявам, че триъгълника беше точно в началото на неговата лента, можеше да настъпи просто мойта лента и да си мине, но защо реши да кара челно с/у мен, идея си нямам :ranting: :censored: Всичко стана за секунди, тъй като ми изскочи от един завой :dummy:
Иначе и аз като карам и говоря по телефона, говоря, колкото да кажа нещо и да отговоря... Концентрирам съм максимално върху пътя... Слънчеви очила НЕ слагам... Пробвах няколко пъти при голямо слънце, е разконцентрират ме и ги махам веднага :dunno: Губя всяк'ва концентрация с тях :dunno:
Когато ям нещо леко - солети, снакс, преди да си взема, съм помислил няколко хода напред, огледал съм предварително всичко около мен и чак, когато съм сигурен, че няма опасност, тогава си вземам... Никога, когато карам зад автомобил... Това всичко се учи с практиката де, за да го правя или да не го правя, значи съм пробвал и съм стигнал до такова заключение...
То човек докато не се опари на котлона, не вярва, че котлона пари... Или поне лично аз съм така...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1296
Регистриран на: 14.09.2006
Местоположение: София, ул. Гурко 16

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от Louis » 11 Мар 2011, 2:59

еее колеги...дайте акъл малко да пренапишат ЗДП...
аз пък говоря с едната ръка с другата набивам чиизбургери с лакътя си чепам мадътъ смяната на скоростите я правя с десния крак а с левия настъпвам де що педал видя :kuku:

П.П. огледалата всичките са обърнати към мен щот съм мега дупер хипер гига готин...ако можех щях да направя конферентен с орк.Кристали да ми пеят на ушенце по втория телефон :conf:
Упомена!Одере!Сдържам!Учуден! ВанОс! ПрУжина! АкУмулатор! СемеринГ! АУспУх! КлапАн! РезервОар! ГаЗ! ФорУм! ОбрЪч! КУпувам! ВрЪЗка! БОбина! ЛосТче! КаРбУратор! ИталиАнски! ГрадУс
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от vicho » 11 Мар 2011, 4:28

Louis написа:еее колеги...дайте акъл малко да пренапишат ЗДП...
аз пък говоря с едната ръка с другата набивам чиизбургери с лакътя си чепам мадътъ смяната на скоростите я правя с десния крак а с левия настъпвам де що педал видя :kuku:

П.П. огледалата всичките са обърнати към мен щот съм мега дупер хипер гига готин...ако можех щях да направя конферентен с орк.Кристали да ми пеят на ушенце по втория телефон :conf:


прекаляваш :winky:

кажи, че никога не си говорил по телефона зад волана :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от ogata » 11 Мар 2011, 4:59

Както и да се кара - трябва да се мисли и волана да се държи с :!: ДВЕ (2) :!: ръце

ПП. Като казвам да се мисли ... не да се мисли за някви тъпотии, а да се "предвижда" следващият момент.
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 6.04.2007

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от alX3m » 11 Мар 2011, 14:06

Аз забелязвам, че жените масово говорят по телефона докато карат! Особено такива с по-нови коли въшки. И го държат сумати време все едно са свързани с кораба майка и ги насочва накъде да карат и кво да правят. Ама нали трее се изговорят безплатните минути... :bang:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Концентрация по време на шофиране

Мнение от Делян » 12 Мар 2011, 0:14

За жените тва правило не вАжи, те и с 13 ръце да карат, положението си е винаги трагично :mhihi:

Следваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook