Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 8.11.2009
Пол: Мъж

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от aiako » 03 Яну 2011, 0:07

Сега вали много приятно :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от Nickelback » 06 Яну 2011, 21:04

aiako написа:Сега вали много приятно :mrgreen:

Валя ама не се задържа много. Няма ли да натрупа един хубав сняг най-накрая :driving: Искам да си тествам шпереца малко на хубав утъпкан сняг :D
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 679
Регистриран на: 19.05.2008
Местоположение: София
Кара: Е24 М6, Е31 850i

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от maikooo » 27 Яну 2011, 14:51

До някъде и аз съм съгласен с колегата Dpy , но ако е точно така, то в такъв случай излиза, че е наи-добре да си с гуми с асиметрична шарка, тъй като няма да има значение дали се движиш напред или назад :conf: Но това не е точно така, защото мойте гуми са такива и назад се качвам по лесно отколкото напред :mhihi: Според това, което съм учил по физика, обяснението е по-просто - едно тяло, което е с по-тежко или равно тегло на нашето, е по-лесно да го дърпаме нагоре отколкото да го бутаме, по простата причина, че когато го дърпаме се преборваме с триенето и масата на тялото по лесно. Така е и при колите, на предната ос се пада по-голяма маса отколкото на задната ос, и няма достатъчна сила на натиск за да се породи сцепление отзад :banghead: При бусовете това е по ясно изразено, като са празни съотношението предна/задна ос е 75/25(примерно) и немогат да се изкачът никъде, но като го напълните става 35/65(примерно) и е като снегорин :yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 345
Регистриран на: 16.11.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 525dA '09
Мечтае да кара: ново БМВ

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от batvlady79 » 27 Яну 2011, 20:31

maikooo написа:До някъде и аз съм съгласен с колегата Dpy , но ако е точно така, то в такъв случай излиза, че е наи-добре да си с гуми с асиметрична шарка, тъй като няма да има значение дали се движиш напред или назад :conf: Но това не е точно така, защото мойте гуми са такива и назад се качвам по лесно отколкото напред :mhihi: Според това, което съм учил по физика, обяснението е по-просто - едно тяло, което е с по-тежко или равно тегло на нашето, е по-лесно да го дърпаме нагоре отколкото да го бутаме, по простата причина, че когато го дърпаме се преборваме с триенето и масата на тялото по лесно. Така е и при колите, на предната ос се пада по-голяма маса отколкото на задната ос, и няма достатъчна сила на натиск за да се породи сцепление отзад :banghead: При бусовете това е по ясно изразено, като са празни съотношението предна/задна ос е 75/25(примерно) и немогат да се изкачът никъде, но като го напълните става 35/65(примерно) и е като снегорин :yes:

Тъкмо си помислих, че из цялата тема не можах да намеря напълно верен отговор и ето го на колегата над моя пост - браво !! :yes:
Това е за мен причината/отговора, която е с най-голямо значение за сцеплението и въпроса на vicho. Казано накратко през зимата предното предаване има предимство, т.к. се използва т. нар. теглене, а не избутване на автомобила. При изкачване по наклон разликата между предно и задно предаване е още по-силно изразена. Казано по друг начин, ако караме БМВ-то назад, то ще зацепва много по-лесно, т.к. в този случай гумите "дърпат" а не "бутат". Всъщност всичко е свързано пак с физиката :smoke:
Когато прочетох за вредата от алкохола, се отказах от четенето..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от Nickelback » 27 Яну 2011, 22:29

maikooo написа:До някъде и аз съм съгласен с колегата Dpy , но ако е точно така, то в такъв случай излиза, че е наи-добре да си с гуми с асиметрична шарка, тъй като няма да има значение дали се движиш напред или назад :conf: Но това не е точно така, защото мойте гуми са такива и назад се качвам по лесно отколкото напред :mhihi: Според това, което съм учил по физика, обяснението е по-просто - едно тяло, което е с по-тежко или равно тегло на нашето, е по-лесно да го дърпаме нагоре отколкото да го бутаме, по простата причина, че когато го дърпаме се преборваме с триенето и масата на тялото по лесно. Така е и при колите, на предната ос се пада по-голяма маса отколкото на задната ос, и няма достатъчна сила на натиск за да се породи сцепление отзад :banghead: При бусовете това е по ясно изразено, като са празни съотношението предна/задна ос е 75/25(примерно) и немогат да се изкачът никъде, но като го напълните става 35/65(примерно) и е като снегорин :yes:


Браво на колегата! Нютон за съвремието :yes: Желязна логика :bowdown: Това, което казваш определя в няй-голяма степен лесното катере на принципа на дърпането.
Моята теория за посоката на грайфера се явява по-второстепенна в случая :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 679
Регистриран на: 19.05.2008
Местоположение: София
Кара: Е24 М6, Е31 850i

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от maikooo » 31 Яну 2011, 19:19

Еее радвам се, че и Вие сте съгласни с мен :yes: Значи стигнахме до консенсус :bchug:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1480
Регистриран на: 29.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е34 m50b25 turbo;е46 330xi
Мечтае да кара: Skyline R34 GT-R

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от BULL3T » 31 Яну 2011, 22:59

Лелелееееее каква е лъзгавица по улиците... направо умрях от кеф... и си потвърдих нещо за отворения диф пак! Не става и нестава... заключа го със шифт лок и при връщане на газта той земе та отключи... много гадно прави камшици така!!!

Що не съм с предно да дам газ и да не мога да взема завоя хахаххаха
Изображение
"На мене Ауди не ми харесва, предпочитам СОНИ"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от Nickelback » 31 Яну 2011, 23:13

BULL3T написа:Лелелееееее каква е лъзгавица по улиците... направо умрях от кеф... и си потвърдих нещо за отворения диф пак! Не става и нестава... заключа го със шифт лок и при връщане на газта той земе та отключи... много гадно прави камшици така!!!


Само шпер :yes: Трябва да основем клуб на шпераджийте :mhihi:

BULL3T написа:Що не съм с предно да дам газ и да не мога да взема завоя хахаххаха


:mhihi: :yes:

RWD - :bowdown:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1480
Регистриран на: 29.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е34 m50b25 turbo;е46 330xi
Мечтае да кара: Skyline R34 GT-R

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от BULL3T » 01 Фев 2011, 1:22

Nickelback написа:
BULL3T написа:Лелелееееее каква е лъзгавица по улиците... направо умрях от кеф... и си потвърдих нещо за отворения диф пак! Не става и нестава... заключа го със шифт лок и при връщане на газта той земе та отключи... много гадно прави камшици така!!!


Само шпер :yes: Трябва да основем клуб на шпераджийте :mhihi:

BULL3T написа:Що не съм с предно да дам газ и да не мога да взема завоя хахаххаха


:mhihi: :yes:

RWD - :bowdown:


хахаха това си говорехме оня ден с колегата Бояджиев на витоша като бяхме. Че тия с предо дрифтят голфаджииската... с ръчната само и викат,как може да карат със това задно тия бмв-джии,глей колко е забавно с ръчна!!! :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
"На мене Ауди не ми харесва, предпочитам СОНИ"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от Делян » 01 Фев 2011, 8:39

Такива същите праят понички на задна пред МЕТРО :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 19.02.2011
Пол: Мъж
Кара: Е36 330d
Детайли за колата: E36 330d/6ск/LSD

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от batence83 » 23 Фев 2011, 11:24

Много просто опитайте да бутате (RK1) - ръчна количка с 1 колело, по баир нагоре натоварена и опитаите да я дърпате да видим какще ви е по лесно.Просто физика всичко зависи от силите на съпротивление.Гумите са отделен фактор.Най интересното е че няма значение дали колата е с предно или задно , на задна скорост винаги е по лесно, за предното предаване се предполага ,че тежестта на двигателя е отпред и има по добро вцепление с пътя.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 106
Регистриран на: 25.05.2010
Пол: Мъж
Кара: e36 316i 1.9 m43TUB19
Мечтае да кара: e36 m3 evo

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от k1p1 » 05 Апр 2011, 18:33

Dpy написа:Такива същите праят понички на задна пред МЕТРО :mhihi:

И на кръговото на околовръстното съм ги виждал. Забавна гледка! :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 2.04.2011
Пол: Мъж

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от PREDATOR_318is » 16 Апр 2011, 14:40

Като цяло колегите ни го обясниха научно, но при колите с предно има едно предимство, че в много по малко случаи и се налага да обръщат на задна. Не мисля че навсякаде където се усеща нужда да се кара назад е възможно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 640
Регистриран на: 24.12.2010
Местоположение: пловдив
Пол: Мъж
Кара: е36 320
Мечтае да кара: м3

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от bavar4o.70 » 26 Апр 2011, 21:18

Аз пък нямам зимни гуми.Освен това задните са ми винаги летни галоши от непрекъснато въртене на гуми и дрифтинги и си карам с тях всяка зима без проблем.Уточнявам ,че съм от Пловдив и зимата не излизам извън града.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Зима, сняг, лед, задно?!?! "УЖАС"!

Мнение от vicho » 27 Апр 2011, 11:02

bavar4o.70 написа:Аз пък нямам зимни гуми.Освен това задните са ми винаги летни галоши от непрекъснато въртене на гуми и дрифтинги и си карам с тях всяка зима без проблем.Уточнявам ,че съм от Пловдив и зимата не излизам извън града.


с летни отзад не става, 2см да навали и си деад мийт :mhihi: , летни отпред, зимни отзад за в града е напълно ОК :smoke: , за извън, не
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook