Как да избегнем катастрофите?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от jakson » 11 Юли 2010, 19:57

cargo22 написа:
jakson написа:4то неизправни спирачки защото в огледалото видях , че само лявите гуми взеха да пушат и то неравномерно спираха именно заради тази спирачна неизправност се завъртя .


При положение че е в завой, нормално е спирачното усилие да е по голямо върху едните гуми.
То затова се казва, по възможност да не се злоупотребява със спирачката в завой :mhihi:

Хихи че ти тия инструктори да не са състезатели, че да те учат с такива скорости, те са абсолютно нормално каращи хора, както повечето. Човек се учи непрекъснато, затова е важна основата дадена му от инструктора, не става цял живот да имаш инструктор до себе си. Някой хора допускат грешката че след като минат определен брой километри си мислят че всичко им е ясно, да ама не, винаги ще има нови ситуаций или добре забравени стари, да те осъзнаят.

Колега , той изпреварваше преди завой затова невидя колата , 100 % съм сигурен , че спирачките му хващаха различно . Карал съм такива коли и знам как тръгват на страни . Напр ако хващат само дясни тръгва на там колата . Затова се завъртя , а колкото до инструкторите имах напредвид друго , а именно това да научат курсистите какво е поведението на автомобила при 50 и 130 км . Къде са часовете по извънградско и магистрално каране като едно време и скоростните отсечки ?! Учат ги да патролират и после като вземат книжки и тръгнат по магистралата се трепят ... Защото както казах карането на кола при 50 и 150 км/ч има доста разлики . Да не говорим за изпреварване и т.н

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 3.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: bmw 316 84г. м10б18
Мечтае да кара: на рали съзтезание :)

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от cargo22 » 11 Юли 2010, 23:47

jakson написа:....., а колкото до инструкторите имах напредвид друго , а именно това да научат курсистите какво е поведението на автомобила при 50 и 130 км . Къде са часовете по извънградско и магистрално каране като едно време и скоростните отсечки ?! Учат ги да патролират и после като вземат книжки и тръгнат по магистралата се трепят ... Защото както казах карането на кола при 50 и 150 км/ч има доста разлики . Да не говорим за изпреварване и т.н


Е той курса треа да е една година, да мине през всички сезони, та да е наясно с поведението на автомобила, а и поведението на кой автомобил да научат.Курса е просто да претръпнеш, не толкова че ще ти да де опита, при тези часове които са. Общо взето курса който го карах си беше пълен смях, тогава не ми се струваше че е така, защото не се бях качвал преди курса на кола.Единственото което ми остана след курса беше неква теория и това че като се качвах в колата не бях напрегнат.А сега като карам, даже си почивам :winky:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от Cyberloner » 12 Юли 2010, 9:02

Тъкмо бях взел книжка и се порових да видя някакви съвети за безопасно каране и попаднах на сйа на някаква канадска организация а авторанспорт където за безопасното шофиране беше написан точно 1 ред: "Drive predictable and observe speed limits"
От тогава почти го спазвам и да чукна на дърво проблеми не съм имал а всякакви идиоти са ми минавали пред/зад/покрай колата по невъобразими начини, включително един московец с багажник пълен с тор ама под пълен разбирайте капака отворен, торът на купчина с връх и цялата "зряла" фекална материя се ръци по платното насред хубав пролетен дъждец :)


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от dimithur » 12 Юли 2010, 14:18

Aйде и аз да се включа по темата с инструкторите, щото именно те са най-големите виновници за войната на пътя. По спомен имах 4-5 часа извънградско. Още в началото на курса. Излизаме по някакви села около София, пътя естествено като лунен пейзаж , аз преди това не съм карал , та в самото начало ми трябваха около 10тина мин да свикна да дръжа колата в средата на лентата, щото все ми бягаше я у леву, я у десну :mhihi: Инструктура си говори нещо по телефона, пише си някакви неща и прочие. Аз горе-долу вече позициониран в средата на лентата, газ до към 90, щото нали толкова е ограничението уж извънградско, като прилежен ученик съм си научил предварително листовките. Да ама като го задуха инструктура през джама (щото беше лето и съотвения джам беше отворен) , веднага изядох една псувня - чшшш, къв си ти бе, къде се намираш, с повече от 50 нема да караш :mhihi: Та през цялото си "обучение" реално съм изпреварвал единствено трактори и превозни средства, задвижвани с жива сила :mhihi: Ма инак много се наблягаше на левия завой и спирането на знак стоп :dunno: А това,че после сам требва да се учиш как да изпреварваш (по метода на пробата и грешката, а тея грешки обикновено са фатални), никой не го отчита.

Пак в тоя дух, пътуваме с една колежка командировка, с едно поло маломощно такова, на нея и беше много мерак да кара. Та изпреварва си някакъв камион с 60 на 4та, отсреща идва кола , ама е далече. Ма фаувете на 4та с 60 ускорява като умрел катър , 2мин се влачи успоредно с камиона. Викам и, тебе не са ли те учили, че като се изпреварва, е хубаво така леко да върнеш една-две предавки назад ? :mhihi: Ма после се сетих, че и мен не са ме учили,така че тя от де да знае, след като не си е направила труда да седне да почете малко по тоя въпрос, или някой да и го покаже нагледно :dunno:

Относно шофьорските курсове, трябва да се въведе някаква програма, която да се спазва от всички инструктури, а не всеки да си преподава , кой каквото му е кеф. С ясно описание, всеки час какво се учи. Щото дори и да не спреш на знак стоп, като си сгънеш 2-3 пъти ламарините, ще се научиш, че се спира. Ма като тръгнеш да изпреварваш некадърно и се нахендриш, ще затриеш няколко човешки живота, само заради глупостта и най-вече лакомията на инструктурите и подкупността на Даяджиите :evil:
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 3.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: bmw 316 84г. м10б18
Мечтае да кара: на рали съзтезание :)

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от cargo22 » 12 Юли 2010, 16:09

dimithur написа:Аз горе-долу вече позициониран в средата на лентата, газ до към 90, щото нали толкова е ограничението уж извънградско, като прилежен ученик съм си научил предварително листовките. Да ама като го задуха инструктура през джама (щото беше лето и съотвения джам беше отворен) , веднага изядох една псувня - чшшш, къв си ти бе, къде се намираш, с повече от 50 нема да караш :mhihi:


90 е максимално допустимата скорост ,а не е задължителната, и естествено че няма да ти дава, при положение че си седнал зад волана скоро, ти си в процес на обучение докато си с У отгоре ти не си шофьор, на магистрала е друго, щирок път, видимост, а при 90км. извънградско едно разминаване, едно изпреварване не е като инструктора да ти хване волана или да ти натисне спирачката с 40-50км.Приема се за всички едно, че все още не си свикнал ,кое газ, кое сприрачка и си потенциално камикадзе.
Абе който си е слаб ученик и да му обесняват и да му показват е все тая.Изпитите, ако се затегнат ще се опраи работата.Като треа да го покараш изпитващия 1час примерно на смесено трасе и който издържи си получава книжката.
Ама при тея курсове сегашните я минат 10-15% я не.


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от dimithur » 13 Юли 2010, 9:40

cargo22 написа:
90 е максимално допустимата скорост ,а не е задължителната, и естествено че няма да ти дава, при положение че си седнал зад волана скоро, ти си в процес на обучение докато си с У отгоре ти не си шофьор, на магистрала е друго, щирок път, видимост, а при 90км. извънградско едно разминаване, едно изпреварване не е като инструктора да ти хване волана или да ти натисне спирачката с 40-50км.Приема се за всички едно, че все още не си свикнал ,кое газ, кое сприрачка и си потенциално камикадзе.
Абе който си е слаб ученик и да му обесняват и да му показват е все тая.Изпитите, ако се затегнат ще се опраи работата.Като треа да го покараш изпитващия 1час примерно на смесено трасе и който издържи си получава книжката.
Ама при тея курсове сегашните я минат 10-15% я не.


Да и ти си напълно прав, ама друга ми беше мисълта - през цялото "обучение" все с 50 да си караш, какво ще научиш ? :dunno:

Да и какви са тея смешни 24 часа обучение. ? Верно, че като ги направят примерно по 100 часа, таксата за кормуване ще нарастне вероятно на 1500-2000лв, ма то па и без това си мисля, че имаме достатъчно "шофьори" на пътя, така че, на който не му изнася да се вози на маршрутка/автобус/трамвай ;)
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от driver69 » 13 Юли 2010, 14:32

dimithur написа: Верно, че като ги направят примерно по 100 часа, таксата за кормуване ще нарастне вероятно на 1500-2000лв, ма то па и без това си мисля, че имаме достатъчно "шофьори" на пътя, така че, на който не му изнася да се вози на маршрутка/автобус/трамвай ;)

Съгласен съм, че повечето не могат да карат по пътищата! Но като човек, който няма книжка, да те питам, на мое място колко псувни щеше да отправиш към тея, които са направили обучението 100 часа и респективно таксата един средностатистически опел?


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от dimithur » 13 Юли 2010, 15:47

Ryapoff написа:
dimithur написа: Верно, че като ги направят примерно по 100 часа, таксата за кормуване ще нарастне вероятно на 1500-2000лв, ма то па и без това си мисля, че имаме достатъчно "шофьори" на пътя, така че, на който не му изнася да се вози на маршрутка/автобус/трамвай ;)

Съгласен съм, че повечето не могат да карат по пътищата! Но като човек, който няма книжка, да те питам, на мое място колко псувни щеше да отправиш към тея, които са направили обучението 100 часа и респективно таксата един средностатистически опел?


Е има и друг вариант, да го направят като учебен предмет в училищата, 12ти клас примерно, по 2 часа седмично кормуване, както е и в момента в специализираните техникуми.
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от driver69 » 14 Юли 2010, 22:18

dimithur написа:Е има и друг вариант, да го направят като учебен предмет в училищата, 12ти клас примерно, по 2 часа седмично кормуване, както е и в момента в специализираните техникуми.

Колега, пак леко недомислено го казваш. Виж - първо, трябва някой да е съгласен - примерно аз съм в гимназията, за да се науча да програмирам, а те най-вероятно ще ми отнемат учебни часове - няма да стане. СИП е нещо друго. Избираш си дали да ходиш. Там вече може да е като на СИП-а по математика-научаваш на по-високо ниво, да кажем дрифт с едната ръка през прозореца с цел охлаждане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 3.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: bmw 316 84г. м10б18
Мечтае да кара: на рали съзтезание :)

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от cargo22 » 15 Юли 2010, 18:50

Ryapoff написа:........примерно аз съм в гимназията, за да се науча да програмирам, а те най-вероятно ще ми отнемат учебни часове - няма да стане.


Да, но предполагам знаеш че човек много лесно и бързо може да си смени приоритета, затова какво му се прави. Както до тогава си мислил че ти се програмира, с едно качване в колата, това може да остане само спомен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 25.03.2008
Местоположение: София

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от michi69 » 20 Окт 2010, 23:09

много интерестна тема,аз само да допълня нещо,когато ви светне абс са веднага отивайте на сервиз, ABS са е много важен особенно когато пътя е хлъзгав понякога е незаменим,естествено има и някои недостатъци но плюсовете са повече определено
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 22.12.2010
Пол: Мъж
Кара: Искам да карам BMW-E30
Мечтае да кара: iskam da karam BMW-E30 qk zvyk i edin prekrasno svetlo sin cvqt

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от jivko_bmw » 25 Дек 2010, 20:14

kak da izbegnem ima takiva tapaci po patq s djipove i po golemi koli i kamioni i horata se karat na pi4ove svivat te i tova e e naprimer golqm fen sam na bmw ama kato zavali dajd a ti karash s nad 100km/h i ima katastrofa :D krai i ti si vatre nqma spirane az v vbox7 se pisha ronaldinio337 vlezte da gledate klipcheta inache bmw e nomer 1

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 178
Регистриран на: 7.10.2006

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от Knight_Rider » 27 Май 2011, 13:29

Според мен...трябва адски много бдителност и мозък и да се спазват правилата и и скоростния лимит! Но основно да се кара с акъл!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 224
Регистриран на: 26.10.2009
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: BMW E 36 320i Touring
Мечтае да кара: Мазерати
Детайли за колата: Стар чук - сребристо комби Е36 от 96-та.

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от D.Stanev » 15 Юли 2012, 10:50

За добро или лошо, в критична ситуация, нервната система (подсъзнанието) взема нещата в свои ръце. Преди няколко години изпитах това на свой гръб. Катеря Предел откъм разлог и си карам със 100 нагоре, настигам колона от тир, микробус и две коли... видимост имаше и достатъчно разстояние да ги резна наведнъж (бях с печката). Позасилвам лекичко и ги захапвам, в последни момент изрода с микробуса решава, че и той ще изпреварва тира и ме сече... скачам на спирачките, свиря му - оня тръгва от 70 да ускорява... аз вече съм на средата на тира, когато буса едва успява да се прибере а пред мен на 50 метра отсреща изкача кола... Ужас!
В този момент стана нещо интересно - сякаш някой друг взе нащата в свои ръце... някак видях себе си отгоре, времето се разтегли... И до сега нямам обяснение как и какво точно съм направил, но резултатът беше, че се озовах спрял на една отбивка от другата страна на пътя, точно в нейния край, под ъгъл 45 градуса, с дръпната ръчна,натиснат съединител и работеща кола... Кога и как съм успял да направя всички тези неща не знам, не знам и как съм видял и уцелил въпросната отбивка... Като дойдох на себе си към мен вече идваха шофьора на отсрещната кола и тираджията. Този отсреща беше с Рено Клио... вика ми "какво правиш", а аз му отговарям - "спасявам ти живота"... Тираджията обясни, че вината е в този с микробуса... (за себе си знам, че не беше баш така, понеже такова нещо можеше да се предположи).
Та на въпроса как да избегнем ката строфа, отговорът е - като не създаваме предпоставки за катастрофа!
И... ако не дай боже изпаднем в такава ситуация да се надяваме, че подсъзнанието ще вземе нещата в свои ръце и ще реагираме правилно.
BMW Crash master

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от bmw325tds » 16 Юли 2012, 7:58

D.Stanev написа:...И... ако не дай боже изпаднем в такава ситуация...
Скачаш на спирачката и се връщаш в твоята лента. Да изпреварваш след кола, която ти отнема видимостта е все едно да изпреварваш в завой. Не може да изпреварваш колона!

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook