Предложение за промяна на правилата в "продава"

Ние сме благодарни за всяко мнение за нашия сайт, изразено от вас! Ако имате проблеми или някакви предложения, моля публикувайте ги тук. Всички новини и промени ще бъдат съобщавани в този форум. Могат да публикуват и нерегистрирани потребители, но безсмислени мнения и коментари ще бъдат трити.

Модератор: I.Voykov

Чичо Митко
Аватар
Мнения: 2303
Регистриран на: 12.01.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Х5 и W209
Мечтае да кара: DDT на море :)

Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Митко Стоянов » 15 Яну 2013, 23:09

Ако следите темата за некоректните, няма начин да не ви направи впечатление, че често се появяват казуси, в които няма крив и прав. Прегледа на пратка в еконт доста често не е достатъчен, за да се установи 100% съвместимост или изправност.
Ето елементарен пример:
Потребителят Х продава на потребителят У стартер. В Еконт е огледал стартера и му се е видял добре, но след 3 дни го слага на колата и тя не пали, защото стартера е кенеф. У се свързва на ЛС с продавача Х, но онзи се измъква с оправданието "ми той си работеше" или "как да съм сигурен, че няма да ми върнеш друг"

Стига се до темата с некоректните, изгонен няма, щото няма виновен.

Та моето предложение е следното:
Да се утвърди някакъв срок, в който купувача може да върне на продавача закупената стока (естествено за сметка на купувача). Ще се конкретизират възможните причини за връщането и на който му изнася - ще продава, който не го кефи - да си продава в www.prodavalnik.com и другите търговски сайтове. Все пак форумът не е за да търгуваме помежду си, а за да си помагаме.
Изображение

Женската жестокост край няма. Аз и подарих милиони животи.... а тя ги изплю :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Чичо Митко
Аватар
Мнения: 2303
Регистриран на: 12.01.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Х5 и W209
Мечтае да кара: DDT на море :)

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Митко Стоянов » 15 Яну 2013, 23:14

В момента се разиграва подобна драма в темата за некоректните.
Изображение

Женската жестокост край няма. Аз и подарих милиони животи.... а тя ги изплю :mhihi: :mhihi: :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 14.06.2012
Местоположение: ///БУРГАС
Пол: Мъж
Кара: Е 36
Мечтае да кара: заварениа диф на заварена гас

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от BMW_M42 » 16 Яну 2013, 3:22

аз съм за с двете ръце
във форумчето доста хора правят развалят и все им остава нещо
и съответно го продават обаче се почва с казусите всеки си държи на своето
никои не отстъпва
предлагам да има и задължение към продавача
да опакова стоката по най правилен начин
и ако ще го праща с некви екстри от куриера които помпат цената то
купувача задължително да знае

пресен пример от днес пращат ми колянов вал с биели и биелни лагери
в грешния офис и бес да мога да видя преди да платя поне градът оцелил
отварям ас и кво да вида биелите фърлени вътре при коляновиа вал
без никаква защита търкали са се една в друга че и в вала
ама белези да си :censored: биелните лагери всички криви
и звъня му на генкстара и ми вика "ас ги опаковах стегнах ги
не мърдат" без да помисли че тва тежи 25 кила и като го метнат само веднаж
и тиксото се е охлабило
и накрая генкстъра ми вика ако не ти харесват връщай ги за моя сметка
то хубаво ама ас вече сам дал 20лв за куриер да дам още 20лв и съм на -40лв
апък и цената ми харесва на тия работи и викам аре добре ако има нещо
дет да не става щи се обадя
в краина сметка ако бяха опаковани добре щях да го черпя бира на
следващия събор ама шанс :mhihi:
Последна промяна BMW_M42 на 18 Яну 2013, 3:21, променена общо 1 път
Кръвта е най-важното гориво! Инициатива на BMW Клуб България

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Alexch » 16 Яну 2013, 3:43

Налице са два проблема в това предложение:
1. В срока за връщане купувачът може да си намери по-евтина или по-запазена част и да върне покупката по скалъпени "уважителни" причини.
2. Не може да се гарантира, че при връщането купувачът ще върне същата част или че ще я върне във състоянието, в което я е получил.

А какво ще стане например ако частта се счупи в срока за връщане? Все пак за стари части гаранция не може да има винаги.

Няма 100% работеща схема. При всички случаи трябва да се разчита на добросъвестност и от двете страни. При сегашното положение риска е в по-голяма степен за купувача (продавача рискува само да се набута с транспорта ако пратката не се вземе от куриера). С това предложение обаче риска се прехвърля изцяло на продавача, което също не е справедливо.
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

русата мафия!
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 12.02.2009
Местоположение: София
Пол: Жена
Кара: E34
Мечтае да кара: E34

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Ronka » 16 Яну 2013, 9:23

Със стока втора употреба винаги има или или...или уцелваш и работи или не, новата е с гаранция, ако някой иска гаранция - ново.
Не че и там винаги са окей нещата, но има по-голям шанс.

пс.Митко ти го знаеш това, идеята не е лоша,ама няма да сработи, сигурна съм.
ИзображениеIs...

Много като тебе вече плакаха ...

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Mollov » 16 Яну 2013, 10:11

Не можем да въведем чак такива условия за "пазаруване"... ще изгоним не малка част от продавачите, че и купувачите... макар това да не е търговски форум и да е предимно за взаимопомощ и прочие, не можем да ограничим чак по такъв начин покупко-продажбите.

От друга страна купувачите трябва да имат малко повече самосъзнание и да внимават повече, когато става уговорката... като искаш задължително "провери преди да платиш" и продавача не ти го е представил - довиждане и това е... някои хора на доверие приемат и после се жалват. Това е техен проблем (макар че чрез темата за некоректни търговци се опитваме да помагаме и в този случай) и не трябва да се сърдят на друг, освен на себе си. Доверие не може да имаш към всеки един, особено непознат. Същото важи и за тези, които купуват на доверие т.е. не са наясно напълно със стоката и после са недоволни, че са недогледали.

Също така е вярно, че не рядко проблема е в продавача, но когато става дума за свободна "частна" търговия на втора ръка неща няма как да сме със 100% ефективност... в този ред на мисли не смятам, че има нужда да променяме кой знае колко повече правилата над това, което и без това сме въвели като условия.

Относно примера със стартера - продавача винаги може да си маркира стоката по начин, по който може само той да я разпознае в последствие и да си осигури възможност за връщане на стоката, ако тя се окаже с проблем.

СТАРШИНАТА НА ФОРУМА
Аватар
Мнения: 5434
Регистриран на: 31.07.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Е38 740IL

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от LiTtLeRoCk » 16 Яну 2013, 16:15

Аз за най-сигурно, когато ми се наложи да пазарувам нещо 2ра ръка, го правя от сигурен човек във форума, може да е по-скъпо, но поне знам, че този човек се е доказал или най-малкото има име във форума, а не търся най-ниска цена.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 670
Регистриран на: 20.04.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: 2008 X5 30d
Мечтае да кара: M-power

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от doncheff » 26 Яну 2013, 15:37

По принцип в Закона за защита на потребителите е упоменато, че купувачът има право в 7-дневен срок да върне закупената стока в оригиналната опаковка и срещу фактура/касова бележка. Това обаче се отнася до новите стоки (първа ръка). Що се отнася до втора ръка, както казаха колегите, трябва да се разчита на добронамереност от другата страна и да се купува от доверени колеги. Гаранции няма.

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 5.03.2012
Местоположение: Китен / Казанлък
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 TOURING 3.0D

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Tsaneff » 24 Фев 2013, 0:53

И все пак, може да се въведе някакъв рейтинг за надеждност на продавача... или при доказана издънка да му върви по една червена удивителна до ника :!: Така всички, които купуват ще си имат едно наум.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1070
Регистриран на: 20.01.2005
Местоположение: у вкъщи
Пол: Мъж
Кара: мел
Мечтае да кара: танк

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от XaMaB » 25 Фев 2013, 10:43

При доказана издънка, потребителите си заминават.
В тази връзка, щом някой може да пусне обява, или е сигурен човек, или купувача ще е първият излъган
Кой ми затри подписа, за неспазване на правилата, при условие че подписа ми беше по-стар от правилата

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Делян » 26 Фев 2013, 13:40

Правилното и честното е, независимо от причината, купувачът да има право да върне закупената стока в някакъв срок(примерно 3 дни). Както по моргите имаш право да връщаш, без да се обясняваш. Като разбира се, ако продавачът няма вина, транспортните разходи са за купувачът. Всеки си белязва стоката и така. По този начин биха намалели злоупотреби на некоректни търговци и всеки би имал едно наум, когато продава нещо.
В момента форумът се е обърнал в няккъв продавалник и много хора го ползват не са друго, а като начин за печелене на пари и средство да си пробутат боклуците .Това за мен е грозно и бяга от идеята(която би трябвало да стои в основата на форумът, поне според мен...) за взаимопомощ и приятелство между ентусиасти с еднакви интереси.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Предложение за промяна на правилата в "продава"

Мнение от Mollov » 26 Фев 2013, 13:56

Не сме в състояние да извършваме чак такъв контрол върху покупко-продажбите във форума, че да задължаваме за 3-дни "мъни бек" и да се опитваме да го контролираме по някакъв начин. Коментирайте реални и постижими неща. В момента имаме достатъчно прилични и ефективни механизми за упражняване на поне някакъв контрол върху това да се случват (почти) само коректни търговски взаимоотношения, но не очаквайте да се опитваме да изпадаме в някакви крайности...

Назад към Новини, предложения, проблеми & коментари за сайта и форума

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook