Акумулатор - рязко умрял на автомивка

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Leon » 09 Фев 2022, 18:11

При мен такива резки промени в напрежението започна да прави Варта АГМ като дефектира 2г.след като го купих, смениха ми го гаранционно.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от mr_petroff » 10 Фев 2022, 7:20

Оставям си колата на автомивка за външно и вътрешно , след около час отивам да си я взема - пичовете отворили вратите , намерили радио Веселина и волуме на мах :mhihi: В радиус 2 км. всичко живо играе кючек . Бате, вика , мноу яка музика , бате :mhihi: А акумулатора чак кутията му се свила...Няма Досиетата х , няма Теория на конспирацията :mhihi: докато се прибера акумулатора малко се сапфиряса и после 400 км. и всичко е шест.
Та нещо такова може да е станало , то ще си покаже .Пък ако на F30 e влязла вода при акумулатора , махай колата... :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ивчо » 10 Фев 2022, 9:36

Kroki написа:Не виждам защо искаш да си губиш времето да караш по магистрала до Бургас, за да си заредиш акумулатора. :shock:

С тия цени на тока може да е по-евтино :mhihi:
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 15 Фев 2022, 9:47

Ходих в сервиз, който замериха акумулатора и стигнаха до заключението, че е за смяна, макар и неспешна. Коментарът беше, че AGM акумулаторите веднъж като паднат на нула и след това са за изхвърляне. Тестът не е беше особено подробен, какъвто съм чувал, че правят в центровете за акумулатори.

Същевременно видях, че акумулаторът е на няма и 2 години и още е в гаранция. Може ли да споделите как се прави рекламация в такъв случай? Като им занеса гаранционната карта ще мерят ли нещо, ще свалят ли...

И само да спомена, че последно държах колата някаклко дни на открито без да я карам, след което напрежението беше 12 волта (т.е. 50% заряд по онази таблица горе, ако може да й се вярва) и си запали от раз без никакви предупреждения. Направих една магистрала каране и след това беше на 12.2-12-3 волта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ивчо » 15 Фев 2022, 10:54

Процедурата при нас (а и не само) е следната - акумулатора се взима, и задължително минава за тест . Теста е заряд според това колко е разреден акумулатора, след което се прави тест с товарна вилка, тест на плътност електролит и ако отговаря на критерия се предоставя на клиента . Ако Не - се заменя рекламационно .
Съдейки по това което си писал подозирам че няма да мине гаранция .
Нали, това с акумулатори наш внос .
Иначе преди с Киров и Бош акумулаторите беше малка драма - то нямат заместващ, поне 14 дни е всичкото като време .
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 15 Фев 2022, 11:56

Т.е. отивам в магазина, откъдето съм го купил и там те си свалят акумулатора и го тестват. Ако мине теста успешно ми го монтират обратно, а ако не мине веднага ми слагат нов? И няма ли при това сваляне да се затрият някакви настройки или всички се пазят в ключа?


ивчо написа:Съдейки по това което си писал подозирам че няма да мине гаранция .

Защото е добре акумулатора според теб или поради друга причина?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ивчо » 15 Фев 2022, 12:25

Не би трябвало да зачезнат .
Реално процедурата по зареждане на акумулатора така или иначе е около и над 12 часа - няма как да стане веднага да ти го сменят .
Оборотен може и да оставят ако ти трябва колата .
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Leon » 15 Фев 2022, 12:26

Направи си рекламация, моят го подмениха след 2г и малко употреба, просто даде дефект в определн момент. Заместващ дават на някои места.
Never mistake motion for action...

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: BMW 320D GT F34

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от kingkacho » 17 Фев 2022, 19:02

След като ти е преседяла колата няколко дни без да караш и нее изревала значи няма място за притеснение.С една магистрала няма как да заредиш акумолатора. Трябва си сваляне и на зарядно. Ще загубиш само настройките на звука и запаметените станции (ниски средни високи и т.н.)Всичко друго си остава не съм забелязъл нещо друго да се е променило. Тест на акумолатора можеш и сам са си направиш ако знаеш да боравиш с мултицет. Закачаш на волтметър и гледаш пада на напрежение в момента на запалване на мотора ако е >= 10.0V няма място за притеснение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 18 Фев 2022, 11:56

А има ли такъв филм като зареждане без сваляне? Да взема да го заредя на 100% (13 волта) и да видим как ще се държи...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ivoaudi » 18 Фев 2022, 12:48

Колегата над теб просто те подвежда. Няма особена разлика да не кажа абсолютно никаква дали ще заредиш “магистрално” или ще го сваляш и ще му баеш. Ако е наред с-Мата и съвсем кратка “магистрала” стига да захапе батерията и да служи. Имаш проблем и със зарядка нищо няма да се промени. Дори напротив, частично прекъснати клетки (какъвто вероятно е твоя случай) се случва да се възстановят именно със силен заряден ток, какъвто може да даде динамото, а не зарядното. Просто го смени този акумулатор.
Колкото до зарядка на място, може, да. Просто едва ли ще помогне.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: BMW 320D GT F34

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от kingkacho » 19 Фев 2022, 10:28

С какво съм подвел колегата ? Колко часа трябва да кара на магистрала за да зареди акумолатора ? По време на работа на мотора зарежда с 2.8А-3.5А при 90А акумолатор София Бургас и обратно.
При 100% зареден 13.7V Това показание зависи и от класа на точност на измервателния уред. Ако имаш Bimmerlink или Bimmertools и др.можеш да видиш на колко % ти е акумолатора.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ivoaudi » 19 Фев 2022, 13:05

kingkacho написа: По време на работа на мотора зарежда с 2.8А-3.5А при 90А


Това трябва да го умножиш по 5-10-20, зависи. И не е само това.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: BMW 320D GT F34

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от kingkacho » 19 Фев 2022, 18:37

ivoaudi написа:
kingkacho написа: По време на работа на мотора зарежда с 2.8А-3.5А при 90А


Това трябва да го умножиш по 5-10-20, зависи. И не е само това.


Може и да си прав но при Моята съм го следил при пробег 350км(38% при тръгване на финала 76%) и през цялото време варираше 2.8-3.5А

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от PeReZ » 23 Фев 2022, 18:52

При мен, след шофиране в дъжд, проблем с огромна утечка се оказа причиняван от водната помпа (335xi). Явно влизаше вода през буксата й, и макар самата помпа да работеше отлично по време на шофиране, когато се намокреше тя спираше да си комуникира (по LIN-BUS) с DME-то и явно е така измислено, че когато липсва LIN връзка с DME-то, помпата се включва на 100% (дори при изгасен мотор и заключен автомобил), при което консумира около 37А ток. С всички кори под и над мотора съм, не съм газил някакви дълбоки локви, нищо, никъде не е изглеждало мокро, когато съм го проверявал.
Смених водната помпа и проблемът се реши.

Пиша и подробна версия за проблема с идеята, че някой ден това може да бъде от полза на някой колега, ползващ търсачката.
Как го открих и как го реших:
карам си аз няколко часа по магистрала, в дъждовно време, пристигам, паркирам колата, връщам се при нея след точно 2 часа и акумулаторът е толкова паднал, че не мога да запаля.
Подадох ток, запалих, измерих напрежението при запален двигател, всичко с него изглеждаше наред. Проблемът изчезна за няколко седмици.
Грешки, записани в ДМЕ-то или таблото:
LIN bus: communication error / error not present
LIN, communication (intelligent battery sensor) / error not present

Не щеш ли, след следващото шофиране в дъжд стана същото - акумулаторът падна зверски бързо, излизаше в чека "increased battery discharge". Свалих акумулатора, заредих го, измерих го с вилка, монтирах го, измерих тока на утечката на колата, само че явно всичко вече беше изсъхнало, защото токът на утечката беше в норма. Вече забравих колко е нормата според TIS, но беше по-малко от 100mA, грешката в чека не се появяваше.
Това ме накара да си кажа, че сигурно акумулаторът умира и е време за нов.
Уви, с чисто новия направи същото още на първото каране в дъждовно време, само че този път бях подготвен с амперклещи, измерващи и постоянен ток (https://vikiwat.com/product/23252/amper ... -f-hz.html). И какво да видя, ток на утечката 37А.
Отварям ISTA, следвам стъпките за откриване на утечка и в една от тях посочваш колко е токът на утечката, който си измерил... Избрах 37А и воала - "водната помпа, пич".
Сменихме я и край на всички проблеми с утечки и записване на LIN грешки. Оттогава мина година.

ПредишнаСледваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook