Акумулатор - рязко умрял на автомивка

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 08 Фев 2022, 19:29

Стария ми оригинален акумулатор го смених преди 2 години. Тогава в продължение на 2-3 месеца ми даваше предупреждение Battery Low. Взех нов акумулатор от същия вид, гелов.

И без абсолютно никакво предупреждение или подозрителен знак, закарах колата на една автомивка, от която не можах да си тръгна, защото... Battery Empty. Дадоха ми ток, запали, върви без проблем, прибрах я в гаража, загасих я - Battery Empty предупреждението излезе пак. Запалих - запали. Загасих я - Battery Empty. Не съм я палил повече. В iDrive менюто, в съобщенията за грешки абсолютно никаква грешка не излиза.

И сега имам 2 основни въпроса:
1 - Как стана това чудо без никакво предупреждение и има ли връзка с автомивката?
2 - Как да заредя акумулатора (начален ток + 200-300км каране по магистралата или по-добре цяла нощ зарядно в запалката)? Или направо е за смяна акумулатора?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от madafaka_donkele » 08 Фев 2022, 19:43

Палиш и газ към първия магазин за акумулатори. Там да ти замерят заряда на акумулатора, силов тест, зареждането на алтернатора, токове в покой и евентуално утечки.
Иначе изтощен акумулатор от запалка или само с 200-300км каране не може да се зареди.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Leon » 08 Фев 2022, 19:56

Първо направи диагностика и провери каква е консумацията на "заспала" кола. Ако има утечка, ще пада и новият. Много често срещан виновник е таблото, въпреки че грешките сочат към други модули, с които то си комуникира - FEM например. IBS сензорът също може да прави мизерии, ососбено, ако не си регистрирал смяната на акумулатора преди 2г. По тия коли има толкова много електроника, че иска доста ровене понякога. Ако всичко е ОК с тоците, тогава сменяй акумулатор, но ако не е дефектен, проблемът ти е в колата.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 08 Фев 2022, 20:04

А има ли опция акумулаторът да не е за смяна? Или първо да взема нов и да ходя да търсят утерчки в сервиза?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Leon » 08 Фев 2022, 20:07

Нали това написах, първо диагностика, ако колата е ок, сменай акумулатора (или рекламация, ако е в гаранция)
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ivoaudi » 09 Фев 2022, 0:33

Към написаното от колегите мога да допълня само, че точно такива симптоми провокират окисите в клемите.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 09 Фев 2022, 9:48

Развитието - снощи, след като оставих колата в гаржа след предупреждението Battery Empty (същност Battery charge very low). Един час по-късно се върнах с волтметър - 12.4 волта, запали от раз без никакви предупреждения. Тази сутрин беше на 12.2 волта и отново запали без никакви проблеми и съобщения. Колко всъщност е нормалното напрежение за такъв акумулатор?

Друга причина освен намокряне на автомивката не мога да се сетя, според вас от какво е? Както беше умрял акумулатора, без зареждане или каквито и да е манипулации се възстанови...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от ивчо » 09 Фев 2022, 10:24

Има шанс да са оставили повече време на контакт и да е смъкнал тока .
EFB/AGM акумулаторите съм ги забелязал че издържат такива разряди и им няма нищо след това .
Пробвай с един цикъл на зареждане на някакво зарядно - вероятно ще му дойде сила .
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3905
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Kroki » 09 Фев 2022, 11:31

Като отидеш на диагностика и влезнаш в акумулатора, вътре има едни стойности. Колко е била консумацията в покой последните 70 пъти, колко е зареден акумулатора, какъв % от времето в което е бил в колата на колко % е бил зареден..

Акумулатора няма как да ти се намокри, защото се намира в дъното на багажника. Ако е мокър има 10л вода и имаш друг проблем.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 09 Фев 2022, 12:40

Kroki написа:Като отидеш на диагностика и влезнаш в акумулатора, вътре има едни стойности. Колко е била консумацията в покой последните 70 пъти, колко е зареден акумулатора, какъв % от времето в което е бил в колата на колко % е бил зареден

Такава диагностика може ли в сервиз или само в специализираните центрове за акумулатори?

И колко вотла всъщност е нормално да държи AGM акумулатор?

Kroki написа:Акумулатора няма как да ти се намокри, защото се намира в дъното на багажника. Ако е мокър има 10л вода и имаш друг проблем.

Някой кабел примерно или сензор да се е намокрил и да е станала някоя зверска утечка за 1 час време...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от cod-cdbp » 09 Фев 2022, 13:10

Стрелям в тъмното - нали има пиропатрон на едната клема - да не се бъзика той?
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3905
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Kroki » 09 Фев 2022, 13:13

F30 написа:..Такава диагностика може ли в сервиз или само в специализираните центрове за акумулатори?

Само в адекватен сервиз, работещ с марката.

F30 написа:И колко вотла всъщност е нормално да държи AGM акумулатор?

Колкото нормален акум - 12-13-14

F30 написа:Някой кабел примерно или сензор да се е намокрил и да е станала някоя зверска утечка за 1 час време...

Няма как да ти се намокри нещо подобно. Същото е и като караш по пороен дъжд по магистралата. Ако нещо такова се случи, имаш пак казвам сериозен проблем някъде другаде.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от F30 » 09 Фев 2022, 13:28

Изображение

Според тази таблица, акумулаторът ми тази сутрин е бил на около 70% зареден. При положение, че снощи като оставях колата ми беше умряла батерията. Наистина не мога да си го обясня по друг начин, освен с влязла вода или пяна и някакво окъсяване. Не може просто акумулатора сам да се зареди от 0 до 70%.

Ще пробвам да навъртя няколко часа по магистралата и ще го следя с волтметъра...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от zvetiko » 09 Фев 2022, 13:44

Колегите ти казаха какво да направиш- нека проверят акумулатора със специализиран тестер по няколко параметъра. Измерването на волтажа на акумулатора не е меродавен критерий за състоянието му- може да има волтовете, но да няма амперите. Акумулатора се зарежда само със самоизключващо се зарядно, тока му е около 4А. Бързото зараждане с каране, с ток над 100А значително съкращава живота му. Не бих се учудил ако акумулатора е в изправност, а от измиването се е загубила някоя маса. По принцип двигателя се мие топъл, с препарат и маркуч, след измиването веднага се пали и потегля, за да се изпари водата.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3905
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Акумулатор - рязко умрял на автомивка

Мнение от Kroki » 09 Фев 2022, 16:46

Не виждам защо искаш да си губиш времето да караш по магистрала до Бургас, за да си заредиш акумулатора. :shock:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Следваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook