Избор на летни гуми

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F34 320d, E46 318i
Мечтае да кара: F30 M3
Детайли за колата: 320d GT '13 N47T
318i '98 M43TUB19

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mistyrain » 13 Май 2020, 15:48

Аз май бях писал тук ама пак ще напиша. Миналата година взех Bridgestone Turanza T005 Driveguard (Runflat-а така му викат те). Дали е по-твърдо от нормални незнам, не съм карал с нормални, но за друго е поста. Тази година ги слагам, ей ... ужас. Карам си към Железница, 50 - 60 км/ч и на завойте дето са малко по-остри абе леко тръгва да пързаля. Направо не ми се вярва. Та сега се чудя от какво е:
- едното нещо е че са скоростен индекс W - демек за рикета :D дали тук са като идея по твърди и трябва да се загрява. Ама защо миналата година нямаше такива дертове.
- почнах да си скачам в багажника да проверявам амортесьори, че знам как почва да прави така от такива които са си тръгнали ама не - държи здраво

Знам, че скоростния индекс не е правилния за моето каране но да си купиш runflat в БГ не е като да имаш много избор. Обиколих тогава Диана, Примекс, мото експерт какво ли не - еми 3 - 4 модела и те се припокриваха с другите места...

Та въпроса е, да ги палим ли да изгорят :D или да правяв реглаци и т.н. ама пак, не е като да навъртам бясно волана, че да тръгва да пързаля. Да, не е и плавно каране ама пак, нищо общо с бързане.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Leon » 14 Май 2020, 13:20

W е приличен индекс, не е от това. Виж първо налягането и реглажа.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mopasan » 14 Май 2020, 17:50

E.5KOV написа:Марката, която най-много прави за комфорта на возията на колата е Michelin. Имат редица иновации в изработката на каркаса и грайфера на гумата, които не, че не са по възможностите на другите марки но са защитени с патент от Michelin още през 80-те години на м.в, което ги прави недостижими при производството на меки и тихи гуми.
Естествено този комфорт има своята цена, но както каза един водещ по канал Auto Motor und Sport "Богатите карат Michelin"...


Колега ти нещо..... Рекламно лице на Мишелин ли си ? А както разбирам си БОГАТ:) Аз карам Conti Premium Contact 6 и мисля , че са много тихи и комфортни. Кой сега е прав ти или аз? Всичко е субективно. Но факт е , че Мишелин в последно време точно за комфорт и шум нямат много позитиви. Виж за спортни гуми..... Големи размери и скорости - наистина са добри. Тук говорим за модели pilot sport 4 s и т.н.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F34 320d, E46 318i
Мечтае да кара: F30 M3
Детайли за колата: 320d GT '13 N47T
318i '98 M43TUB19

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mistyrain » 15 Май 2020, 20:22

Leon написа:W е приличен индекс, не е от това. Виж първо налягането и реглажа.


Налягането е по табелата на вратата. Индекса е прекален за моето каране, но пък се зачудих дали няма такова влияние. Дано си прав, че няма.

Ще уговоря част за реглаж и да огледат. Странна работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Benord » 15 Май 2020, 20:40

Големите фирми имат много богато портфолио от различни гуми имено,заради това,че всеки потребител си търси неговата гума.Затова са и индексите поставени на всяка гума.Уж еднакви гуми с еднакъв дот,пък разлика в цената с някакви двайсетина-тридесет евро и едната е с десетина децибела по-тиха от другата,а пък другата дава по голяма икономия на гориво и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F34 320d, E46 318i
Мечтае да кара: F30 M3
Детайли за колата: 320d GT '13 N47T
318i '98 M43TUB19

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mistyrain » 15 Май 2020, 21:44

Benord написа:Големите фирми имат много богато портфолио от различни гуми имено,заради това,че всеки потребител си търси неговата гума.Затова са и индексите поставени на всяка гума.Уж еднакви гуми с еднакъв дот,пък разлика в цената с някакви двайсетина-тридесет евро и едната е с десетина децибела по-тиха от другата,а пък другата дава по голяма икономия на гориво и т.н.


Абе и ти си прав, но когато трябваше да ги купивам -греда. 4 - 5 модела от различни марки и само по един вариант... а бриджстона го имаше на всички места само с този индекс. За съжаления рънфлат нямаме много избор по нашите ширини.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 104
Регистриран на: 21.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: Все по-рядко :(
Мечтае да кара: нещо поне 5.7 V8

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Green_Label » 31 Май 2020, 23:45

Оригинално колата беше с 19" Bridgestone S001 RFT. Каквито са ревютата по сайтовете за нея са верни: Адски твърда и шумна гума, на магистрала и завои е супер. В летните порои не съм усетил аквапланинг.
Но сутрин на по-студен асфалт се пързалят. Съвсем естествено, като се има предвид, че и в нормални условия си искат известно време за загряване.
Преди малко поръчах задни 255/35 като този път реших да тествам Goodyear F1 asymmetric. Пак RFT взех, нямам желание да возя в багажника 19-ка, а патерица не влиза, заради спирачките. Предните Bridgestone ще изкарат поне 1-2 сезона. Ако Goodyear е ок, ще взема и такива предни. Ако не, ще скоча на Continental.

Sent from my Pixel 3a XL using Tapatalk
Искам да съм дизел и да съм такси, Лепа Брена с мен в едно легло да спи!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F34 320d, E46 318i
Мечтае да кара: F30 M3
Детайли за колата: 320d GT '13 N47T
318i '98 M43TUB19

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mistyrain » 02 Юни 2020, 10:00

Аз писах вече за моя Bridgestone Turanza t005 RFT, но искам да добавя последните развития. Та така. Недоволен аз от твурдата возия решевам пак да ида да проверя налягането. Спирам на петрол - отпред 2.3 отзад 2.4. Свалям ги на 2.0 и 2.2 съответно. Пак тръгвам, но нали не ме слуша главата, спирам на омв. Този път 2.4 отпред 2.5 отзад....шах. Ядосвам се и отивам да си купя манометър. Купих си и пак ги спаднах на показанията на вратата. Е... вече нещата са по-различни. Осезаемо по-меко. Минус е че станаха по-шумни, но нищо особено. Возията беше важна за мен. Та колеги, отделете по едни 7 - 10 лв за манометърче. Човека в магазина ми обясни, че няма как да са верни по бензовете защото всеки ги хвърля удря и просто се прецаква уреда.

Както колегата над мен е казал, и аз съм доволен много от поведението на магистрала, стабилност и в дъжд. Да, нуждата от загряване я има, но ако се кара нормално а не се настъпва поне при мен не се усеща това. Но при агресивно каране ще се усети. Шумнички са си. Имам зимни Continental WinderContact RFT и там е по-меко и по-тихо, но не съм ги минавал с новия манометър :D :D :D

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 24.05.2020
Пол: Мъж
Кара: E61 530xd 2008

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Cjack » 05 Юни 2020, 17:12

Здравейте, и аз да се включа към въпросите с гумите :)

За първи път ми е да купувам гуми, от скоро съм с колата (530xd, комби 2008) и мисля, че горе долу се спрях на марка (Pirelli P Zero vs Goodyear F1 Asymm) и стигнах до интересен въпрос: има ли някаква голяма разлика в това кой теглови индекс да си взема:

93Y или 97Y?

На колата стикера я дават 93Y, въпреки че е комби, та исках да си взема каквото препоръчват но трудно се намират 93 (да не говорим че и трудно има нещо друго освен Y, дру въпрос). Aко взема 97Y това значи ли че ще вози малко по-твърдо и това усеща ли се изобщо?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Избор на летни гуми

Мнение от mopasan » 06 Юни 2020, 14:14

Cjack написа:Здравейте, и аз да се включа към въпросите с гумите :)

За първи път ми е да купувам гуми, от скоро съм с колата (530xd, комби 2008) и мисля, че горе долу се спрях на марка (Pirelli P Zero vs Goodyear F1 Asymm) и стигнах до интересен въпрос: има ли някаква голяма разлика в това кой теглови индекс да си взема:

93Y или 97Y?

На колата стикера я дават 93Y, въпреки че е комби, та исках да си взема каквото препоръчват но трудно се намират 93 (да не говорим че и трудно има нещо друго освен Y, дру въпрос). Aко взема 97Y това значи ли че ще вози малко по-твърдо и това усеща ли се изобщо?


Аз лично винаги купувам по-големия теглови индекс, с мисълта за малко по-здрави бордове , че една дупка и приключва пътуването. Доколкото чета, Goodyear и Dunlop за да намалят теглото на гумите, правят бордовете по тънки и лесно образуват балони. Нямам лични впечатления! Карам през годините основно с Hankook, Conti, Bridgestone и не съм проблеми с дупки.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 26.07.2006
Местоположение: Plovdiv
Кара: M4 (F83)

Re: Избор на летни гуми

Мнение от terorero » 17 Сеп 2020, 16:33

Във времето, в което хората си търсят зимни гуми на мен ми се наложи да търся летни... та някой с впечатления от Pirelli PZero PZ4?
Изображение

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Top Gun Maverick » 17 Сеп 2020, 18:12

Разгледай разните там Европейски тестове, обикновено са изключително подробни, дори повече от необходимото.
Иначе относно летните гуми не се притеснявай, в последните години спокойно до средата на декември може да си караш ако си в нормален район. :mhihi: След това 2.5 месеца, най-много 3 и пак си ти.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Избор на летни гуми

Мнение от grkv » 28 Сеп 2020, 12:51

На седмицата съм с Пирели Пи Зиро рънфлет 19ки, дот 19та.
Изключително шумни гуми. Като тракшън - стават, не са крайно лоши.
Абе не препоръвам....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 26.07.2006
Местоположение: Plovdiv
Кара: M4 (F83)

Re: Избор на летни гуми

Мнение от terorero » 28 Сеп 2020, 13:01

Аз взех в крайна сметка въпросните Pirelli PZ4, 19 рънфлат за оригинално вграждане, дот 20. На първо четене ми харесват гумите, много по-меки, практически като обикновена гума, не знам дали е защото са нови, а старите бриджстоун бяха станали на камък или просто технологията се е подобрила значително. Моделът го хвалят по тестовете, не съм усетил да са шумни, то Ф30 си е шумна като цяло, :mhihi: ,тракцията е отлична в дъждовете последните дни . Тези дни като им навъртя повечко каране из планините ще видя дали стават.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 2.08.2012
Пол: Мъж

Re: Избор на летни гуми

Мнение от Deyan Velev » 05 Фев 2021, 17:56

terorero написа:Аз взех в крайна сметка въпросните Pirelli PZ4, 19 рънфлат за оригинално вграждане, дот 20. На първо четене ми харесват гумите, много по-меки, практически като обикновена гума, не знам дали е защото са нови, а старите бриджстоун бяха станали на камък или просто технологията се е подобрила значително. Моделът го хвалят по тестовете, не съм усетил да са шумни, то Ф30 си е шумна като цяло, :mhihi: ,тракцията е отлична в дъждовете последните дни . Тези дни като им навъртя повечко каране из планините ще видя дали стават.


Привет , и аз много се замислям за тези ПЗ4 , но го има в РФТ само с по-високи теглови индекси , ти какви сложи ? 89 / 93 ? :driving:

ПредишнаСледваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook