Кодиране на F30

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 9.12.2020
Пол: Мъж
Кара: X4
Мечтае да кара: Печка с газова уреддба
Детайли за колата: 2D Xdrive

Re: Кодиране на F30

Мнение от doctorcheto » 11 Май 2021, 5:26

boris написа:Датчика на гърба на огледалото е за затъмняване на стъклото на огледалото/и страничните, ако имат затъмняване/.
Датчика, който пуска фаровете в A режим на фаровете е в датчика за автоматични чистачки, под кафас камерата/ако е с кафас/,ако няма,пак е там, RLS /Rain/light sensor /.

Изображение



Нямам Кафас камера, но имам датчик на предното стъкло... и тук идва следния въпрос това RLS ли е нещо съвсем друго? Понеже нямам "А" нито за светлините нито за чистатчките? Така че ако това на стъклото е сензор и окабелен другото е лесно! :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 31.10.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31
Мечтае да кара: BMW

Re: Кодиране на F30

Мнение от NightWalkeR » 26 Юни 2021, 12:44

Здравейте ,
изпадна ми един Cheat Sheet за Ф30 с доста неща(прикачен в края на поста) - за кодиране използвах еSys , успях да си кодирам почти всичко което исках :) Споделям го, защото не успях да намеря във форум нещо така подредено за F30/31.

- Start/Stop да запомни последната позиция
- да мигат стоповете и габарити при екстремно спиране - emergency brake, там дефолта ми беше 32, което май отговаря на 50км.
- Краткия мигач да е 6 мигания, а не 3
- дигитално изписване скоростта на ВС
- cornering lights и welcome home с фаровете за мъгла, на предната кола имах и e доста удобно за маневриране в тъмни квартални улички ;)

- Да не се включва всеки път климатика когато се натисне бутона Ауто - това си го мечтаех още oт предната кола , няма го в таблицата , ето така се кодира:
IHKA | 3002 | AC_NICHT_EIN_BEI_AUTO | AKTIV (def: nich_aktive)

Единствените неща, които не намерих и ще се радвам ако някой сподели как, са:
-Да се вдигат автоматично прозорците като заключа колата - не като задържа копчето, а просто като заключа = идеята е ,че винаги може някое дете да свалило прозорец, който не съм видял и вместо да ги проверявам всеки път просто да знам , че като заключа и се затварят всичките.
-И една глезотия която видях докато се ровех, при присветване с дългите да светват и Фаровете за мъгла, както и като включиш дългите да се включват тези за мъгла, ето тук е направено , но не мога да го активирам за Ф30
Blink.gif

за последното намерих един вариант, но при него Губиш изобщо фаровете за мъгла, а колата ги подразбира вече като дълги :
MAPPING_NEBELSCHW_L_FUNCTION = 05
MAPPING_NEBELSCHW_R_FUNCTION = 05
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Good Judgment Comes with Experience, But Experience Comes from Bad Judgment ....Sad but true !

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 15.06.2019

Re: Кодиране на F30

Мнение от K0raff » 26 Юни 2021, 23:01

Здравейте колеги, имам един ламерски въпрос!!
При заводските настройки на пръскалките на фаровете (без да е кодирвано) - как се активират???
Става въпрос за Ф36 2015г.
И какво точно определя 1000ms. (подчертаното на снимката)
Станах за резил вчера,няколко години с колата, а не знам как да пусна пръскалките :D
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 243
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Кодиране на F30

Мнение от nxn » 28 Юни 2021, 9:53

K0raff написа:Здравейте колеги, имам един ламерски въпрос!!
При заводските настройки на пръскалките на фаровете (без да е кодирвано) - как се активират???
Става въпрос за Ф36 2015г.
И какво точно определя 1000ms. (подчертаното на снимката)
Станах за резил вчера,няколко години с колата, а не знам как да пусна пръскалките :D


Изглежда, че няма копче специално да пуснеш само пръскачките на фаровете, това открих в упътването:
Изображение
Изображение
Гледам хората ги спират, за да не им цапат колата, като пръснат по тяхно желание.
Иначе това, което си показал, изглежда да е интервалът между пръсканията, ако прави повече от едно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 103
Регистриран на: 15.04.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F36 435xd '18 / E84 2.5xd '12

Re: Кодиране на F30

Мнение от surr3a1 » 28 Юни 2021, 10:03

K0raff написа:Здравейте колеги, имам един ламерски въпрос!!
При заводските настройки на пръскалките на фаровете (без да е кодирвано) - как се активират???
Става въпрос за Ф36 2015г.
И какво точно определя 1000ms. (подчертаното на снимката)
Станах за резил вчера,няколко години с колата, а не знам как да пусна пръскалките :D


Пускат се на всеки 2-3 пръскания на стъклото, като този интервал може да се кодира и заводски май беше 3.
Можеш да кодираш колко пъти да пръсне, през какъв интервал(което са тези 1000мс) и колко дълго да е самото пръскане.

Както написа колегата по-горе, това се изключва моментално като се купи колата - идея на някой тотален кретен!
.:BE LIKE NO OTHER:.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 15.06.2019

Re: Кодиране на F30

Мнение от K0raff » 03 Юли 2021, 22:40

surr3a1 написа:
Както написа колегата по-горе, това се изключва моментално като се купи колата - идея на някой тотален кретен!


Изключил съм го, но трябваше да мина първия технически преглед (в Испания) и ги върнах на заводските настройки.. Тук гледат всичко , и връщат ако нещо не работи... Когато инспектиращия ми каза да ги пусна, прецъках няколко пъти пръскалките на стъклото, но така и не се активираха на фаровете... Светлините ми бяха включени, но на "АВТО" (сигурен съм,защото видях зеления индикатор на таблото) Предполагам,че за да пръска на стъклото и фаровете трябва ръчно да пусна фаровете,а не от позиция "авто"

Друг въпрос имам за кодирането, може ли да се направи така, че в движение да пускам камерата за паркиране??? Сега си я пускам с бутона до скоростите, но само в покой,в движение нищо не прави..??? Става въпрос за обикновената камера, не 360..
В бимеркод има настройка при каква скорост след потегляне да се изключва камерата, в момента ми е на 10км/ч (заводско) , ако задам да кажем 50км/ч , ще мога ли в движение с 40км/ч да натисна бутона и да се пусне камерата??? Или има по прост начин за кодиране???
Благодаря предварително !!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 103
Регистриран на: 15.04.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F36 435xd '18 / E84 2.5xd '12

Re: Кодиране на F30

Мнение от surr3a1 » 06 Юли 2021, 10:13

Здравей,

Не съм го тествал това за камерата, но при положение, че имаш възможност да го направиш(ако правилно разбирам) защо просто не го тестваш? Ако си над тази зададена скорост не би трябвало да може да се пусне, но ако я вдигнеш наистина има логика да можеш да я пускаш вече.
Аз го правя с Carly и не е нещо трудно, дори първия месец след купуването на колата, модулът си стоеше постоянно включен в OBD буксата и я кодирах по всяко време :).


Фаровете определено трябва да светят, за да се пръска течност към тях!
.:BE LIKE NO OTHER:.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 460
Регистриран на: 20.03.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Луноход

Re: Кодиране на F30

Мнение от pepsin » 28 Авг 2021, 18:14

Някой от София да ми кодира разни работи по колата????Ф20 е колата ми ;) И на разумна цена разбира се :)

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 26.05.2021
Пол: Мъж
Кара: F31 320D LCI

Re: Кодиране на F30

Мнение от Blashyrkh » 25 Сеп 2021, 9:26

Здравейте колеги. Прочетох цялата тема и ми направи впечатление, че първото нещо, което се кодира е деактивирането на старт/стоп системата. Защо е така недолюбвана? Има ли някакъв конкретен проблем с нея (нещо поврежда ли) или просто на никой не му харесва колата да се гаси по светофарите?
Better to light a candle than curse the darkness.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 9.12.2020
Пол: Мъж
Кара: X4
Мечтае да кара: Печка с газова уреддба
Детайли за колата: 2D Xdrive

Re: Кодиране на F30

Мнение от doctorcheto » 29 Сеп 2021, 5:49

Blashyrkh написа:Здравейте колеги. Прочетох цялата тема и ми направи впечатление, че първото нещо, което се кодира е деактивирането на старт/стоп системата. Защо е така недолюбвана? Има ли някакъв конкретен проблем с нея (нещо поврежда ли) или просто на никой не му харесва колата да се гаси по светофарите?



Натоварва излищно ангренажната верига, а там ремонта е 4к лв.... :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 14.04.2013
Пол: Мъж

Re: Кодиране на F30

Мнение от emor » 29 Сеп 2021, 7:58

Мен лично ме дразни адски много. Освен това както каза колегата натоварва излишно верига, демпферната шайба, стартер, акумулатор.. А и цялата идея на съществуването на тая система е да влязат колите в някакви измислени еконорми.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Кодиране на F30

Мнение от Leon » 30 Сеп 2021, 20:35

...в които никога не могат да влязат :mhihi:
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 16.07.2014
Местоположение: Tullamore
Пол: Мъж
Кара: F30 & E46
Мечтае да кара: Вoeing 787 Dreamliner

Re: Кодиране на F30

Мнение от SH3M37A » 11 Мар 2022, 3:03

Здравейте колеги,

От много време не съм влизал във форума, но ми се налага да кодирам местоположението на колата понеже е японка. Очаквах, че ще има много информация относно как се кодира, но явно съм се объркал.
Ако бях в България бих ви кодирал почти всичко, което искате по колите за F серията. Проблема от разстояние, дори и да ви дам инструкции, какво да кодирате, можете да влезете в такива приключения, че няма да ви се вярва. 2,3 пъти съм си занулявал всички екстри на 4 модула и ми отне седмици да възстановя всичко.

Малко информация какво може да се кодира на Ф серията:

Коли със педал шифт на волана може да се кодира launch control, ако вече не е активиран.
Всеки един "фар" има модул който се кодира:
Ляв и десен фар се кодират по отделно:
Плавно светване/ изгасяне на късите светлини.
Интензитета на светлина на ринговете / през деня/ вечер/ паркирана.
Активиране на DRL - day running lights
Мигачите - USA/Japan style
Интензитета на веждите на фара преди фейса и след фейса.
Същото е и за допълнителните фарове могат да се ползват и като допълнителна светлина при завиване и всеки фар по отделно се кодира.

Стоповете вътрешни и външни всеки се кодира по отделно в зависимост от режима на фаровете. Могат да светят когато е на Ауто през деня/ могат и да не.
Аварийно спиране ( мигане ) може да се настрой кога да се включат пример : аварийно спиране 10/20/30 км в секунда - не се измерва това, но просто пример.

Могат да се включат мигачите да са постоянно включени на огледалата/ да примигат при отключване, ако вече не е активирано, както и интензитета на светлина, ако са включени постоянно.
Да се отварят и затварят при отключване и заключване на колата - ако имате прибиращи огледала.

Ако имате лед светлини по дръжките може да се активира да светват когато включите на задна.

Общо взето има всякакви глезотии, които могат да се кодират по светлините.

Прозорците, могат да продължат да се вдигат след отваряне на вратата, както и да се затварят при заключване.
За коли с комфорт аксес също може да се кодира да се прибира всичко след поставяне на пръста на дръжката.

Всичко което може да се кодира по мултимедията може да се отрази и на километража ви. Километража като цяло е лимитиран от към екстри.
Примерни неща които могат да се кодират:

-Блутоот аудио
-Различна анимация при стартиране на мултимедията 9 варианта.
-Активиране на оффис и интернет, четене на смс и т.н.
-Гледане на филми и клипове.
-Предупредителната информация при палене и даване назад, както и гонга могат да се премахнат.
-Спортен режим, показва моментните коне и въртящ момент, както и промяна на мерните единици.
-Добавяне на компас, външна температура, среден разход, моментен разход, дата, час и още много други.
-Промяна на аудиото 8 режима, добавяне на еквалазер, ако колата има заводски усилвател, банг енд олсън театър, хармън кардон и т.н мисля бяха 8 или 9 различни конфигурации.

Общо взето екстрите по самата мултимедия са много, контрол върху външните светлини/ вътрешните/ заключването/ информация за колата/ температура на гумите и налягане/ отключване на спорт + както и настройка колко да е чувствителен педала и волана в режима/ ринг тон на телефона през мултимедията и много други.
-За коли с ел и памет на седалките комфорт аксесс се кодира спрямо ръста на човека.

-Може да се кодира помпата на абс, ако минете на по големи спирачни апарати.

За някой ретрофит екстри се иска код за да бъдат активирани.

Два са вариантите за кодиране:
Индивидуално модул по модул и функция по функция в модула.
Втория е през ВО - някой екстри тръгват само с ВО, някой искат допълнителна намеса заради различните варианти, които самата екстра има. Например аудиото в колата, може да е хармън кардон, може да уи-фи хармон или театър хармон.


Всичко описано се прави с Е-сис.


Успех и ако не знаете какво правите с Е-сис, някой които знае ще забогатее :mhihi:
Изображение
Изображение

Е36 - 1998
Е46 - 2003
F30 - 2016

За руснака всичко, което трябва да се прави с гаечен ключ по-малък от номер 24, си е чиста нано-технология!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Кодиране на F30

Мнение от Leon » 11 Мар 2022, 18:10

Повечето от тези неща се кодират за 5мин с бимерлинка. Обаче това с помпата на АБС ми стана интересно, защото минах на по-големи апарати, спирането се подобри значително, но не съм кодирал нищо. Какво се промена с кодиране там?
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 16.07.2014
Местоположение: Tullamore
Пол: Мъж
Кара: F30 & E46
Мечтае да кара: Вoeing 787 Dreamliner

Re: Кодиране на F30

Мнение от SH3M37A » 14 Мар 2022, 0:32

Leon написа:Повечето от тези неща се кодират за 5мин с бимерлинка. Обаче това с помпата на АБС ми стана интересно, защото минах на по-големи апарати, спирането се подобри значително, но не съм кодирал нищо. Какво се промена с кодиране там?


Променят се големината на дисковете както и усилието на притискане на челюстите. Предстои ми в близките месеци да го направя, ще имам повече яснота.

Смятам, че с esys имаш повече опции, но това е за ентусиасти с много време и нерви :)
Изображение
Изображение

Е36 - 1998
Е46 - 2003
F30 - 2016

За руснака всичко, което трябва да се прави с гаечен ключ по-малък от номер 24, си е чиста нано-технология!

ПредишнаСледваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook