Избор двигател F30

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 4.02.2021
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive
Детайли за колата: Red Leather Sport Interior

Re: Избор двигател F30

Мнение от nniXXann » 04 Фев 2021, 10:05

Здравейте, обмислям покупка на F30 бензин, като главно гледам 328i xDrive, понеже 320 почти няма, а за 335 ми миришат краката още :lol: Не успях да намеря тема, в която някой да споделя колко излиза като цена редовно обслужване. По-горе в тази тема прочетох, че около 800 лв е смяна на масло и филтри, но беше спомената и смяна на верига, тъ не разбрах включена ли е в тази цена или не :dunno: Държа да сменя веригата веднага след като купя колата. В други теми четох и за редовни драми с раздатката, но не ставаше въпрос за 328 конкретно, а главно за 320хд и 330хд. Някой с 328i да сподели цялостно мнение и впечатление от машината, че и те вече гонят 10-тата година? Ще съм благодарен :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Избор двигател F30

Мнение от Leon » 04 Фев 2021, 14:51

И аз доста проучвах по темата и изгледаах поне 40 видеа в ютюб и разни форуми. Да, 328 е оптимално съчетание за ежедневна употреба. Като цяло двигателят е доста надежден, добре познат е вече, веригата се сменя с водача и не е скъпа. Не знам какво си чел, но за 800лв няма как да влиза и масло, и филтри и верига. От друга страна няма как масло и филтри на 2л мотор да са 800лв. Другият основен проблем са моторчето на валвтроника (под 500лв оригинално мисля, че беше) и нагара по клапаните, но това важи за всички коли с директно впръскване. Раздатката при добро обслужване не би трябвало да е проблем, ако не е тормозена колата. На пазара има доста коли вече, избирай според бюджета, но не се хвърляй на най-евтините.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Избор двигател F30

Мнение от Bexim » 04 Фев 2021, 15:18

320 и 328 един мотор, един разход - различен вървеж и здравина. Щом държиш на Хикс, според мен задължително 28.
328 е с кована карантия и е по-здрав, кутия, драйв-трейн и всичко останало е по-здраво.

Като се сменят вериги се сменият и двете, като за маслената помпа е асси със зъбчатките. Цената в БМВ беше около 2500 лв, в зависимост от отстъпки и пр. Скъсяват й живота - старт/стопа и дългите смени на масло. Аз масло сменям на 7-8К км и нямам старт-стоп, веднага щом я взех.
Веригата ясно и отчетливо се разбира кога е тръгнала.
Симптоми - виене при форсиране - вие като умираща котка като се изфорсира, топла кола. Даваш газ до към 4-5К оборота и чакаш да паднат. Или директно проверяваш веригата на топла кола през капачката на маслото - може да се видят значителни следи по нея. На топъл мотор трябва да е опъната и стегната. Възможно е да има игра на студен мотор, но отново не трябва да е нещо огромно.
Това на база какво има в нета.

Най-добрият вариант за кола е 328 след 2015 година, там всичко е изчистено. Но и цените са други.
Или нещо на възможно по-малък пробег и история задължително. Все пак при тези по-новите коли за мен това е най-важното.
Раздатки знам, че чупят дизелите при 328 май го няма този проблем, но аз съм класик на задно, защото не ми се рискува.

Не забравяй, че трябва и автомата да обслужиш, ако търсиш кола на повече км - хилядунка си отива там.
Първа смяна - 80-120К км, в зависимост от карането според ЗФ, като най-много товарят автомата(маслото) дълги извънградски преходи, спортно каране и теглене на ремаркета.
Това го цитирам директно от сайта на ЗФ.

За мен моторът е здрав и благодарен, иска си поддръжка но дава страхотен разход и цялата еластичност, която ти трябва за нормално каране.
Звукът не е добър, ама... Ко да праиш... И естествено дори и на малко км имаш дрънчащ уейстгейт при студен мотор, което е доста дразнещо, но не предвещава скорошни проблеми.
Това е. Има инфо, колкото искаш в нета.

Цената е относителна. Гледаш, искаш ВИН, питаш за снимки, справките са елементарни и си преценяваш.
:yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 4.02.2021
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive
Детайли за колата: Red Leather Sport Interior

Re: Избор двигател F30

Мнение от nniXXann » 13 Фев 2021, 10:02

Първо да кажа голямо мерси на Leon и Bexim за изчерпателните отговори. Сдобих се с BMW 328i xDrive автоматик на 128 000 реални км внос от Канада. Аз съм втори собственик в България. Колата е наистина като нова на пръв поглед, състоянието на интериора е впечатляващо (Бих прикачил снимки, но не знам дали това е подходящата тема.) На щателен оглед при Шонди (на ходова част, xDrive, скорости и двигател) беше установено само, че предни накладки и десен лагер главина ще трябва да се сменят скоро.

Имам питане относно канадския софтуер, с който е колата: Когато стане достатъчно тъмно и фаровете се включат, светват и предните мигачи. Това може ли да се изключи? Също така страничните огледала се прибират, но само ако натисна копчето на шофьорската врата. Не може ли се прибират със заключването на колата или поне от ключа? В момента при повторно натискане на копчето за заключване или задържане, само светват диодите на външните ръкохватки.

Последна питанка засега: Има ли тема, в която сте обсъждали варианти за добавяне на Apple Carplay към NBT навигацията?

Мерси и поздрави ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Избор двигател F30

Мнение от Dextuar » 13 Фев 2021, 14:08

На всичките ти въпроси, да, може, трябва да се кодира. Тема не ти трябва, купуваш си MMI и готово.


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Избор двигател F30

Мнение от Leon » 15 Фев 2021, 3:09

Честито, безпроблемни пътувания с новата кола! Това с постоянното прибиране на огледалата не ти го препоръчвам. Другото се кодира, както ти харесва.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Избор двигател F30

Мнение от Jorixa » 15 Фев 2021, 11:22

nniXXann написа:Също така страничните огледала се прибират, но само ако натисна копчето на шофьорската врата. Не може ли се прибират със заключването на колата или поне от ключа?
По принцип се прибират (както и се затварят прозорци и панорамен покрив) като задържиш 2-3 секунди копчето за заключване на ключа. Пробва ли?

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 4.02.2021
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive
Детайли за колата: Red Leather Sport Interior

Re: Избор двигател F30

Мнение от nniXXann » 15 Фев 2021, 20:39

Jorixa написа:
nniXXann написа:Също така страничните огледала се прибират, но само ако натисна копчето на шофьорската врата. Не може ли се прибират със заключването на колата или поне от ключа?
По принцип се прибират (както и се затварят прозорци и панорамен покрив) като задържиш 2-3 секунди копчето за заключване на ключа. Пробва ли?


Пробвах какво ли не, включително и това. Не става.
Вашите cornering lights (Лупата във фара до тази на късите и дългите) на всеки завой ли се включват? Моите не съм ги виждал да сработват досега, а на таблото нямам предупреждения за неработещи крушки или системи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1901
Регистриран на: 25.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 228i

Re: Избор двигател F30

Мнение от boris » 15 Фев 2021, 20:42

Във фара имаш само една лупа, за къси-дълги, другото до нея е просто капачка, при теб cornering lights се изпълнява от халогена, ако има.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 4.02.2021
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive
Детайли за колата: Red Leather Sport Interior

Re: Избор двигател F30

Мнение от nniXXann » 15 Фев 2021, 21:10

Мерси, това обяснява нещата :lol: . Можеха да сложат дългите на отделна лупа, а не на тази на късите, особено предвид факта, че има място за такава, но явно са на една...

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 10.03.2009
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E53 3.0d 218ps

Re: Избор двигател F30

Мнение от stsenkov » 05 Яну 2023, 15:54

Bexim написа:Като се сменят вериги се сменият и двете, като за маслената помпа е асси със зъбчатките. Цената в БМВ беше около 2500 лв, в зависимост от отстъпки и пр. Скъсяват й живота - старт/стопа и дългите смени на масло. Аз масло сменям на 7-8К км и нямам старт-стоп, веднага щом я взех.
Веригата ясно и отчетливо се разбира кога е тръгнала.



Колега, на този двигател освен веригите, сменят ли се маслената помпа, лагерите на вала и може би още неща (не съм много запознат)?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Избор двигател F30

Мнение от Bexim » 06 Яну 2023, 17:07

Не, само вериги и комплект зъбчатки, сменя се и веригата на маслената помпа само. :yes:
Но искам да се поправя, 320и и 328и НЕ са с един разход, 28-цата си я бройте с литър отгоре.
Ако искате Х, обаче - за 20 не мисля, че има смисъл.
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10375
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Избор двигател F30

Мнение от Leon » 06 Яну 2023, 17:14

Jorixa написа:
nniXXann написа:Също така страничните огледала се прибират, но само ако натисна копчето на шофьорската врата. Не може ли се прибират със заключването на колата или поне от ключа?
По принцип се прибират (както и се затварят прозорци и панорамен покрив) като задържиш 2-3 секунди копчето за заключване на ключа. Пробва ли?

Трябва да е кодирано да са активни тези функции (във FEM, convenient opening with remote control - Active), явно при него не са.
Never mistake motion for action...

Предишна

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook