Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от kasho » 04 Ное 2017, 11:12

Здравейте колеги, купих на колата комплект 4 нови зимни гуми + джанти + RDCi датчици за налягане. Знам, че като сложа новите джанти + сензори и ще "светне" грешка и трябва да ги обуча. Изчетох в нета и тук в другите подфоруми доста неща, но не можах да намеря просто и еднозначно обяснение точно за ф30 как се обучават тези джаджи. Някои казват, че колата трябвало да стои поне 8 минути, после да се ресетне системата и да се покара известно време, за да получи колата информация за налягането. Други казват, че това с ресетването и карането важи за старата система с информация идваща от сензорите на АБС-а.

Та въпроса ми е - има ли някой от вас с два комплекта джанти и сензори и как точно си ги обучава след смяна летни/зимни гуми.

Д-р Хаос
Аватар
Мнения: 1244
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от cww » 04 Ное 2017, 11:30

Аз съм с два комплекта джанти с датчици на тях. Взех колата с 18-ки, но реших, че ще си сложа 19 за лятото. Поръчах колелата през ebay, дойдоха си директно с гуми на тях. След монтирането им единствено ресетнах tyre pressure индикатора, покарах известно време, докато системата възприе новите колела със съответното налягане и оттам нататък нито ми е светвала грешка, нито нещо друго се е случвало.
Днес ще мятам зимният комплект и единственото, което отново ще направя, е ресет на индикатора за налягането.
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от kasho » 04 Ное 2017, 14:20

Здрасти колега, благодаря за отговора. И мойте ги взех от нета (но не от ebay) и дойдоха готови за монтиране на колата. Току-що ги качих на колата. Точно както каза ресетнах индикатора и след това покарах 10-15 минути. През това време вървеше процентен индикатор за разпознаването на датчиците. На 50% светнаха гумите в зелено (мисля, че това е за температурата), а на 100% излезна и налягането в барове.

П.с. Много обичам усещането като сложиш чисто нови гуми :)

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 28.03.2018
Пол: Мъж

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от stefanBo » 04 Апр 2018, 21:25

Здравейте,
Ще ползвам тази тема за да не отварям нова. От днес съм собственик на 2012 г. F31 318d. Днес ми се стори, че едната от задните ми гуми е по мека от останалите. Припомпих я до около 2,3 атм. и подкарах. След около 15 км. на дисплея светна надпис REIFENDRUCKFERLUST и стрелки сочещи гумите. Проверих налягането в останалите три гуми - оказа се по около 2 атм. във всяка. Припомпих и тях и изравних налягането във всички гуми с надеждата, че грешката ще се изчисти. В последствие покарах още около 100 км. обаче грешката продължава да си свети на дисплея и не се изчиства. Та въпроса ми е има ли някакъв начин да изчистя въпросната грешка от автомобила или трябва да посещавам сервиз? Това е първото ми БМВ и съм пълен лаик, така че ще се радвам ако получа подробни инсктрукции как да се справя с проблема. Поздрави, Стефан.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от kasho » 05 Апр 2018, 16:00

Здрасти колега. Първо честито за баварката, дълги и безаварийни километри с нея. :bchug:

Reifendruckverlust означава загуба на налягане в гумите. Сигурно последно като са ресетвани датчиците гумите са били по-напомпани в сравнение със сегашните 2 атмосфери. Плюс различното налягане в една от четерите гуми и колата се е ошашкала. Или пък наистина спада някоя гума.

Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 28.03.2018
Пол: Мъж

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от stefanBo » 05 Апр 2018, 17:18

Благодаря за бързия отговор, отивам да тествам и след това ще докладвам :bchug:
.............. ура, стана :D

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 31.03.2018
Пол: Мъж
Кара: F36

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от Skyhigh » 05 Апр 2018, 20:38

kasho написа:Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.


Малка корекция: Колата въобще не я интересува дали 4-те гуми са с еднакво налягане. Всъщност е напълно нормално в зависимост от натоварването предните и задните да са с различно налягане.
Веднъж щом ресетне паметта, системата (след известно покарване) ще запамети актуалното (независимо какво е!) налягане и вече ще сигнализира единствено при отклонение на която и да е гума.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от kasho » 06 Апр 2018, 17:13

Skyhigh написа:
kasho написа:Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.


Малка корекция: Колата въобще не я интересува дали 4-те гуми са с еднакво налягане. Всъщност е напълно нормално в зависимост от натоварването предните и задните да са с различно налягане.
Веднъж щом ресетне паметта, системата (след известно покарване) ще запамети актуалното (независимо какво е!) налягане и вече ще сигнализира единствено при отклонение на която и да е гума.


Прав си колега, малка глупост съм казал там. Но така или иначе частта с ресетването е решенито на проблема на другия колега.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 31.03.2018
Пол: Мъж
Кара: F36

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от Skyhigh » 06 Апр 2018, 22:00

Предположих, че е грешка на езика, но реших за поясня за да не се подведе някой :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от Bexim » 29 Авг 2018, 14:43

Айде и аз да не отварям нова тема.
Понеже не съм фен на рън-флета, дали ще има проблем ако сложа такива гуми? XL ще са, но не RF. Системата може ли да работи с тях?
Ако не може, ще се прежаля, какво да правя.. :dunno:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1900
Регистриран на: 25.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 228i

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от boris » 29 Авг 2018, 14:53

Вида на гумата няма отношение към системата, всичко ще си работи.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от Bexim » 29 Авг 2018, 16:00

Много благодаря!!! :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от expl0de » 29 Авг 2018, 17:19

При мен системата работи чрез датчиците за абс-а. Ако си сложа датчици на румите, дали софтуерно с кодиране ще мога да изкарам меню с показания, или ми липсва и друг хардуер?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1900
Регистриран на: 25.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 228i

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от boris » 29 Авг 2018, 18:29

Освен датчиците на гумите, за РДЦ ще трябват и антенките, които хващат сигнала от датчиците в гумите, модул, които да контролира всичко това, и съответно окабеляването на всичко. Чак тогава може да се пристъпи към кодиране.
Не е лошо да погледнеш как е поръчана колата, може и подготовка да има.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 61
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: Варна

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от iliannavy » 21 Дек 2018, 11:32

Здравейте колеги.Колата ми е F10 2010г 245hp дизел.Въпроса ми е за датчиците на гумите.Както и на останалите ми показва,че системата е активна в зелено и сложих датчици които уж ги засече ,но не ми показва никакви стойности на дисплея.Някой да има някаква идея как да ми покаже налягането на дисплея?
Благодаря предварително.

Следваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook