Изработка на басбокс след избор на говорител

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Изработка на басбокс след избор на говорител

Мнение от kichuka » 05 Фев 2014, 7:31

За да не отварям нова тема и да разводняваме раздела... взех си Hertz ES 300d. Сега се стига до изработката на кутия. Имам кутия, която бях правил преди за запълване на свободното време. Изчислих обема и и е около 35л. От производителя дават при затворен обем Vcc = 29,4 Lit Fc = 54 Hz. Ако правилно съм разбрал е добре да намаля обема на 29-30л. Главно ме вълнува отворен или затворен обем е по-добре.
В момента съм адски доволен от звука при затворен обем само тресе няма селско думкане. Идеята ми е да намаля малко дълбочината на обема според даденото от производителя и да я заобля в горния край за малко по-добра визия, след малко смятания. След като се направи кутията ще се тапицира както трябва, за това да не се задълбочаваме в моментната и визия. Кутията е изработена от 18мм ПДЧ, винтове 50х4 , силикон на всички сглобки, 2 пласта вата за паркет, а лицето и е от двойна дебелина ПДЧ т.е. 36мм. Искам да чуя нечии наблюдения върху говорителя с отворен обем преди да пристъпя към действия. Ето така изглежда сегашната кутия :
IMG_20140222_124638.jpg



Първоначален пост:
Следните два говорителя ми изпаднаха почти на половин цена от стойността им чисто нови в кашони. Чудя се кой е по-добър. Усилвателя ми е Hertz EP5, а колата е е36 седан.
Точните модели са тези http://www.audiosklep.pl/hertz-es-300d-700w-p-3599.html http://www.audiosklep.pl/hertz-es-300-2-700w-p-465.html
мисля че ES 300 е по-стария модел в случая от ES 300 D но по каталог са 94 срещу 93 db. Кой би бил по-удачен от двата като се има в предвид и усилвателя. Други модели не ме интересуват задавам конкретен въпрос. Благодаря предварително на отзовалите се!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна kichuka на 23 Фев 2014, 12:20, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2386
Регистриран на: 9.06.2005
Кара: 518
Мечтае да кара: БМВ с кожен салон

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от ЗАЯДЛИВ ЗМЕЙ » 05 Фев 2014, 9:39

ЕС 300 е с една намотка , ес 300д е с 2 намотки .
Изображение
М50B20 - Ни на баир ме радва , ни в завой ме плаши!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 16.11.2005
Местоположение: Cal
Пол: Мъж

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от The_Ancient » 05 Фев 2014, 9:44

Правилно е казал колегата. В твоя случай усилвателят може да работи и на 2 и на 4 ома, т.е. можеш да вземеш двунамотковия и да свържеш каналите успоредно да работи на 2 ома. Усилвателят ще изкара повече мощност, но ще криви повече и ще грее повече. Желателно е да вземеш и кондензатор ако нямаш.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 194
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Варна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от vangelov » 05 Фев 2014, 12:30

По-скоро е добре да се погледнат характеристиките в някой симулационен софтуер. Bass box Pro примерно и да се види как ще се държи всеки от тях в конкретния затворен обем /багажник в случая/. Относно това дали е едно или двунамотков говорителя би имало значение само ако усилвателя е моноблок и не може да захранва по-нисък от 4 омов говорител. В случая бих взел двунамотковия и бих го захранил от ляв и десен канал на усилвателя. Така ще има по-малки нелинейни изкривявания... освен ако не се гони SPL.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от kichuka » 05 Фев 2014, 12:51

Кондензатор ще се купува задължително. Слушам силно но търся качество предимно. Не усилвам до край да събуждам комшиите а искам мек и плътен бас като си пусна някоя песен да се изкефя с максимално кристален звук. Усилвателя има 3канален режим и мога да махна елипсите и да пробвам на предна линия и бас, но първо трябва да избера единия говорител защото нямам възможност да ги пробвам едновременно че са в различни градове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2386
Регистриран на: 9.06.2005
Кара: 518
Мечтае да кара: БМВ с кожен салон

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от ЗАЯДЛИВ ЗМЕЙ » 05 Фев 2014, 15:01

Пробвай нещо от Solo Baric серията и си вземи силикон за стъклата :lol: .

Най добре е двата канала на ампа към двата канала на говоритела и даваш яко натиск.
Изображение
М50B20 - Ни на баир ме радва , ни в завой ме плаши!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от kichuka » 05 Фев 2014, 18:28

добре така ще направя елипсите може да ги махна на цяло

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 194
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Варна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от vangelov » 07 Фев 2014, 13:13

Елипсите винаги са били говорители за "аларма" а не за качество. Добре е да се сложи дву-компонентна система на тяхно място, но трябва преправяне. Другото, което би било проблем е посоката на вълната и общия обем в който биха свирили Баса и задната линия, затова е добре да има отделен обем за мидбасите на задна линия. Не съм гледал подробни данни на усилвателя, но хубавите имат фазова корекция, която може да компенсира фазовите разлики.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от kichuka » 08 Фев 2014, 13:23

Съгласен съм в предната кола бях с компонентна система на Hertz отзад и суб буфер, който не съм усилвал кой знае колко и звука беше доста по-приятен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: кой от двата баса да избера

Мнение от kichuka » 14 Фев 2014, 17:26

Взех двуканалния и съм супер доволен. В момента съм с някаква кутия, която имах под ръка. Свързал съм го успоредно +с+ -с- на 2 ома и свири чудно. Не съм правил никакви настройки понеже всичко става много бързо и не ми остава време. Остана само една кутия да направя свястна. Коя бихте ми препоръчали от тези http://aval-bg.com/products/product_id/29/category_id/13/Hertz+ES+300+D

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook