Бас в е39 без субуфър?

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Бас в е39 без субуфър?

Мнение от Indiana » 06 Ное 2013, 15:52

Здравейте,
искам да подобря малко звука в е39 седан с минимални промени по интериора. Средните и високите честоти вече са налице. В момента се чудя как да добавя компоненти, които да отговарят и за ниските честоти. Не желая да поставям допълнителни кутии в багажника.
Имам ли някакъв шанс да постигна задоволителни резултати с мидбас говорители в оригиналните задни кутии 130мм? Мисля, че ще успея и 170мм говорители да побера, но въпросът е в тези малки кутии дали ще постигна търсения ефект?
напр. с 2 такива говорителя http://www.aval-bg.com/car-audio/hertz/midbas-draiveri/hertz-hv-165l
или два такива http://www.aval-bg.com/car-audio/dls/midbas-draiveri/dls-r5a-midbasi

Като краен вариант е поставянето на един 10" субуфър на оригиналната заготовка на ламарината отзад, free-air, но не ми се иска особено

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Re: Бас в е39 без субуфър?

Мнение от Indiana » 06 Ное 2013, 16:50

Скоро ще разглобя кутиите да проверя с колко дълбочина разполагам. Съмнявам се, че Тангбанд-а ще е твърде дълбок.
Тези на SB Acoustics действително са по-скъпи, но не това е проблемът, а не знам какво представлява този филтър, кой да ми го направи и.... в крайна сметка след инвестицията дали няма да съм оплескал сметките и всичко да отиде на вятъра :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Re: Бас в е39 без субуфър?

Мнение от Indiana » 15 Ное 2013, 12:23

Mario Pankov написа:Самия филтър е доста елементарен, по-сложно ( малко ) e захранването +/-15V и от финансова гледна точка за доста хора - необходимостта от усилвател, тъй като активният филтър се разполага преди усилвателя.

В момента в колата е монтиран усилвател http://www.crutchfield.com/S-h9Lf7HUAZs3/p_500MRPF250/Alpine-MRP-F250.html#details-tab, който има филтри. Задните канали ще са с опция Bass EQ, ще има ли нужда и от този активен филтър?

Variable high-pass/low-pass filters (50-400 Hz, 12 dB/octave)
Tuned Bass EQ (12 dB bass boost at 50 Hz for channels 3 & 4)
Subsonic filter (15 Hz, 24 dB/octave for channels 3 & 4)

Имаш ли налични такива говорители на SB Acoustincs, за да се чуят как свирят?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Re: Бас в е39 без субуфър?

Мнение от Indiana » 18 Ное 2013, 10:43

Щом този bass boost е нещо подобно мисля да опитам директно с него, без нищо допълнително. Използвах го преди на едни елипси 6х9 и бях доволен от баса, който изкарваха. Не слушам силно музика, просто искам да имам плътен бас, който в момента отсъства напълно.
Средите и високите са монтирани вече - Hertz HSK-130, липсват само ниските.
От модела SB15MFC не видях на сайта 4-омов говорител. Само ми кажи когато имаш налични нещо подходящо, за да дойда да го чуя :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Re: Бас в е39 без субуфър?

Мнение от Indiana » 18 Ное 2013, 13:50

Mario Pankov написа:Имат 4 и 8 ома, както и 16, но е ОЕМ. SB Acoustics се произвеждат в Индонезия, като зад тях стоят някои от бившите инженери на Scanspeak. Ще имам такива инсталирани в колата ми към средата на Януари, ще ти драсна едно лично, когато е готова.

Забелязал ли си, че Херц-а е с 3мм ход? Използването на bass boost трябва да ограничиш с подаваната мощност, иначе ще ги изхвърлиш бързо. Без него, това драйверче едва ли ще извади какъвто и да е бас, F3 симулиран излиза на около 125Хц в двата литра ( точно ) затворен обем. Като параметри е по-подходящ за басрефлекс. При мощност > 35W ще надвишиш максималния ход на говорителя от 3мм ( без използването на bass boost ).


:yes: Ще чакам да пишеш

Херц-а е за предна линия, там са отрязани ниските честоти (от crossover-а на усилвателя). Не знам как са настроени в момента, но може би около 200-300 Хц. Честно казано ми харесва много как свирят в момента (нямам явно кой знае какви изисквания :mhihi: ).

Общо взето това е "стерео проектче". Канал 1+2 са отпред (Херц-а, като сега забелязвам, че съм сбъркал модела. Не е HSK, а ESK http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/hertz_Energy5_ESK_130.5_tech.pdf), канал 3+4 ще са нискочестотните говорители и ще са монтирани отзад на кората (пак с игра с crossover-а и/или bass boost).

п.п. Предполагам, че ако някой се качи отзад ще му гръмне главата, ама негов си проблем :mhihi:

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook