Съвети за изработка на бас бокс

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от kichuka » 20 Апр 2013, 13:34

Ето и моята история. Колата беше с готина фабрична музика, като в последствие се монтира усилвател Supertech (подарък) 4х75 + Туба Blaupunkt 12" (и тя подарък). Разкарах тубата и сложих две елипси Hertz ECX 690. Много добре се представят елипсите, но с времето ми омаляха. Днес купих говорител http://vikiwat.com/avtomobilen-govorite ... gavox.html и се заемам да направя бас бокс в калника на колата т.е. Изображение нещо от сорта. Въпроса ми е някой може ли да ми каже приблизителен обем или размери за да свири оптимално добре (то се знае, че няма да стане на 100% точен). Мисля да се заемам със скелета на кутията още днес. Ако някой е правил подобна колона може да даде начални съвети от къде да започна. Също така мисля да разкарам елипсите, които намирам за излишни при наличието на бас и да сложа някакви среди най -вероятно Hertz ESK 165. Сега като увелича музиката бас касата се справя доста добре, но на елипсите баса им идва в повече, макар да са намалени на макс от усилвателя.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от kichuka » 20 Апр 2013, 16:10

Честно казано това е временно решение, но все пак се представя доста добре за моите изисквания. В момента е с кутия, която бях правил за Hertz ES 300 според указания в един сайт, която ми заема кажи/речи целия багажник като се има в предвид че съм с газова бутилка отзад. Със сегашната кутия съм много доволен от звука. Ето размерите на кутията, която направих временно докато събера достатъчно информация за направата на по-добра. Изображение
Ще изчакам до утре силикона да изсъхне и ще видя как ще пасне в багажника. Ако има възможност да се уголеми напред без да пречи на изваждането на резервната гума имам идея как да я направя. Някой има ли предложения какъв бас рефлектор да сложа т.е. с какъв диаметър?


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от skimu4ka » 22 Апр 2013, 20:48

Този говорител е грешно проектиран още от завода! Мисля че е траквало първо да пуснеш тема, в която да се консултираш спрямо избора за определения бюджет. Аз в момента се сещам за няколко решения в този ценови клас.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 2.09.2011
Местоположение: София/Карлово
Пол: Мъж
Кара: с волан от М5
Мечтае да кара: Scott Gambler 730

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от marto7067 » 26 Апр 2013, 14:44

Mario Pankov написа:
Mario Pankov написа:Взел си изключително неподходящ говорител ( и нискокачествен като цяло ) за тази конкретна инсталация. Ако може да се разчита на параметрите, публикувани от Vikiwat, говорителя е предназначен за работа в затворен обем като оптималния за Q = 0.7 е 145 литра...
...
При поставяне на говорителя в обем с фазоинвертор ще получиш по-лош резултат, настройката на порта ще е минимум на около 40Хц, при положение, че резонанса на говорителя е на 37Хц, лесно ще го разтовариш под тази честота и ще трябва да си купиш нов.


Прочете ли изобщо мнението ми по-горе? Можеш да сложиш фазоинвертор като от тази операция само ще загубиш.
Резултат:
- високи групови закъснения
- при бас под настройката на порта, т.е. 40-на Хц например, и ватовете, които предполагам ще му бъдат подавани, ходът на говорителя ще е толкова, колкото е необходимо да го изхвърлиш след това
- затихването на обем с фазоинвертор е 24дб/окт, при затворен обем е 12дб/окт. Т.е. при затворен обем от 25 литра ще имаш -12дб на около 30Хц съвсем грубо, при порт ще си със същият резултат и всичките негативи по-горе. Повдигането на нискочестотния спектър от акустиката на колата ще сработи по-добре със затворения обем.
Вторият вариант е да използваш апериодично оформление, но съветът ми е да не се захващаш на този етап.

От това по-ясно не мога да ти отговоря.


Може, та ти го приби и термини...кажи просто: "Говорителя не става, но по-добре би работил в затворена кутия, без бас рефлекс и обем до около 20литра"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 2.09.2011
Местоположение: София/Карлово
Пол: Мъж
Кара: с волан от М5
Мечтае да кара: Scott Gambler 730

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от marto7067 » 26 Апр 2013, 23:32

да,само ти ги знаеш-темета не е....аз дали го разбирам. :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 8.05.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от h2oair » 09 Май 2013, 10:13

говорителя наистина е доста неподходящ
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от kichuka » 29 Май 2013, 17:37

Някой ще сподели ли как си е уплътнил номера за да не трака, че е направо ужас. И трябва ли да правя някакви отвори за да влиза бас в купето или не е нужно?


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от skimu4ka » 01 Юни 2013, 23:10

Номера го свали и подложи нещо като изолация или дунапрен зад него. Към купето трябва да има макс дупка от багажника.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 477
Регистриран на: 8.08.2012
Местоположение: Пловдив
Кара: e36 AC Schnitzer, e46 328i
Мечтае да кара: e31
Детайли за колата: малко по-различна

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от kichuka » 02 Юни 2013, 11:37

Как да го сваля като е нитован?

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 21.06.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: е36 320i Touring
Мечтае да кара: 911 turbo S

Re: Съвети за изработка на бас бокс

Мнение от denislavvelikov » 18 Ное 2013, 12:43

[quote="kichuka"]Някой ще сподели ли как си е уплътнил номера за да не трака, че е направо ужас. И трябва ли да правя някакви отвори за да влиза бас в купето или не е нужно?[/quot

черен силикон целия ... отгоре 4 рапиди и е готов ... но ако имаш прекалено много бас в ниските хз целия ти багажник ще танцува не само номера
e36 318 is coupe 94 , e46 320 d sedan '00 , e46 318 ci '99 coupe , e36 328 i ' 97 sedan , e36 320 i touring. Е36 316 компот

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook