Въпрос и коментари за качествена музика

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 17.09.2004

Въпрос и коментари за качествена музика

Мнение от Berg » 17 Сеп 2004, 14:25

Здравейте,
до този момент не съм писал по разни форуми но този го прегледах и ми стана интересно *не всички теми* разбира се.
Та, занимавам се любителски нещо като хоби, (демек набивам пари за техника) с правене на уж качествена музика в колата ми, с идеята да звучи страхотно.
Ясно ми е че термините качествена и звучаща добре музика, се интерпретират различно, според различните лични предпочитания и навици на слушащия.
По разни международни надсвирвания и списания за музика обаче все пак се прилагат някакви всеобщи обективни критерии за звученето на дадена инсталация в колата пр. (референтна честотна крива, звукова сцена, звуковао налягане и др).
И сега на въпроса:
интересува ме къде в Нашата страна може да се замери честотната дъга на музика в колата, къде могат да се намерят тест дискове със съответните упътвания към тях, за да се сравни това за което си дал сумати пари дали струва нещо.
Да ме извинят някои пичове но въпроса не е за тези за които качествената музика е (колкото повече думка [40 Hz] толкова по добре)
Ще се радвам да получа дори и само информация във вид на статии, линкове и дори само коментари по темата.
Ако смятате че се вманиачавам майната му.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 21.03.2002
Местоположение: Пловдив

Мнение от Vento » 17 Сеп 2004, 15:06

Значи - това, което се гледа по правилника на ЕММА според мен е доста пресилено. Първо - презастраховат се страшно много откъм безопасност на инсталацията - аз примерно си смятам, че 1кв.мм захранващ кабел може да "носи" до 5-6А ток без проблем - те обаче - смятат по 2-3А, за да няма пад. Откъм предпазители също... Откъм изолации пък да не ти говоря!
Така, както те искат перфектния звук в автомобил, смятам, че никои фен не може да си слуша музиката в колата в ежедневието. Гледат да има предимно МНОГО силна предна линия, отзад да ти идва едва доловимо отразено ехо... Басът не трябва да е пресилен (както явно сега е модерно сред младежта).
Та идеята ми е, че трябва да си направиш музиката по твои вкус, не да се съобразяваш с някой си... Ако ще и да се явяваш на състезание! Ако всичко ти е ОК като компоненти - за състезанието само правиш други настройки и готово!
За замерване не мога да ти кажа конктретно, но някъде в София има... Ти не си писал откъде си. Иначе тестови CD-та дал Господ. Има из нета много, но в MP3-формат. Някой хора имат и тестовия диск на ЕММА за 2003-2004г. Не че е нещо особено, но се чуват някои неща.

УСПЕХ в начинанието!
D.
ИзображениеИзображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 9.12.2003
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос и коментари за качествена музика

Мнение от ASEsound systems » 17 Сеп 2004, 19:22

Berg написа:Ако смятате че се вманиачавам майната му.

май ни е съсед
Изображение
0889424666

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 21.03.2002
Местоположение: Пловдив

Мнение от Vento » 18 Сеп 2004, 14:45

Даже имам съмнения кой е... :wink:
D.
ИзображениеИзображение
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 17.09.2004

Мнение от Berg » 21 Сеп 2004, 16:30

За съжаление, не съм от Пловдив но съм бил там а иначе съм от София.
По въпроса за изискванията на ЕММА, мисля че съм се справил:
захранващ кабел 10 мм2- 700W RMS. Предна система двукомпонентна 6.5 inch Woof., пасивни филтри 12/18 db oct. Задни говорители само Woof. без високи (на мен лично повече ми харесва предна звукова сцена, т.е. задните говорители сам подгласят, в крайна сметка аз карам а не се возя отзад) и суб отрязан с активен LP на 80 Hz.
Разбира се че всичко това съм го направил, с идеята на мен да ми харесва и да ми носи удовлетворение но човек иска в един момент да си начеше егото и да сравни направенота от него с големите капацитети в областта.
Затова и ми беше въпроса, може пък да се окаже че не съм направил нищо и тогава ще остане сам да си го харесвам.

П.С. Не съм изолирал цялата кола, само вратите са шумо изолирани и уплътнени, а така също съм опитал да направя и изолирани подиуми за предните Woof. (без да сменям корите)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 21.03.2002
Местоположение: Пловдив

Мнение от Vento » 22 Сеп 2004, 11:24

10 мм2 на 700W RMS са БЕЗКРАЙНО НЕДОСТАТЪЧНИ, не само според ЕММА, но и според мен. 700W на 12V са близо 60А ток, за който е добре проводника да е МИНИМУМ 16мм2. А според ЕММА (по спомени, че нямам таблицата под ръка) ще ти искат над 50мм2 за такава мощност.
D.
ИзображениеИзображение
Изображение

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook