Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 28.01.2018

Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от 8bit » 08 Окт 2023, 19:09

Здравейте, насочил съм се към F10 и както става ясно от заглавието не мога да реша между 6 цилиндровите бензин и дизел. По-конкретно чуденката ми е между N52 528i (A) и N57D30A (ще се радвам и някой да обясни разликата между 245кс и 258кс вариантите).
За кутията е ясно. F10 ръчка даже не мисля, че ще мога да намеря хаха (не че и бих искал).

Причината поради, която не мога да реша кой от двата е следната - за дизела ми е ясен, че е надежден като цяло (като изключим едни много стабилни суми при първоначална покупка за смяна на вериги, които УЖ карат 150+к км); бензина също до колкото слушам (особено Н52) е доста надежден и обслужването му е по-леко от въпросният дизел. Това, което ми затруднява избора е факта, че вече съм карал дизели 8+ години и меко казано са ми писнали - миризмата, тракането, звука (и липсата на такъв) и т.н. и т.н. всички знаем минусите на дизела в това отношение. Това е и причината да заглеждам Н52 в това купе. Проблемът тук, след изчитане на абсолютно целият форум свързан с този двигател в това купе, е че е доста, доста трудно намирането на запазен и адекватен такъв и повечето вече били доста изтормозени - било то износени сегменти и/или доста голям харч на масло в следствие, от което.

Казвайки това, все пак нямам против пак да се вземе дизелова кола. Проблема, е че вече са ми писнали много от нещата свързани с тях и тягата им и другите плюсове не съм сигурен дали ми е достатъчна, за да ме спечели - просто наистина искам да опитам от живота на бензин. НО, ако бензиновите са наистина толкова зле и ще е някакъв ад за поддръжка/каране/радост .. избора е ясен. Също така не изхвърлям опцията и за Н53, просто за него не знам кой знае колко много освен прочутият Нокс сензор, който се разваля доста и струва 2 турбини пари.

Финално да кажа някои неща - ГАЗ НЯМА ДА СЛОЖА на Н52-то, средства да се поддържа колата имам и ми е ясно, че не купувам Е39, но в същият момент не искам да си взема финансова яма, която през седмица ще е в сервиза (тук вече отговора е ясен да се търси кола на малко км). За горене няма да питам, тъй като знам, че всичко гори близо и над 10.

До тук беше моето писане, сега сте вие. Кое бихте ме посъветвали да избера и търся?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от ekalchev » 08 Окт 2023, 19:56

Не е трудно намирането на запазен автомобил, трудно е намирането на запазен автомобил за без пари. Аз бих взел запазен дизел но вероятно ще е по-скъпо. Миризма няма ако дизела е с ДПФ, с 1500 оборота колата е по-тиха от бензина вътре. Не знам за какъв звук очакваш от 528i, не е ли V8 всичко е боклук. Монтирай си един ActiveSound модул в дизела от 50d и ще ти звучи много по-хубаво от 528i.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от Top Gun Maverick » 08 Окт 2023, 20:08

Още ли има такива теми за сътворението на света?
Прост отговор - вземаш тая с история и на по-малко километри. Другото е ала-бала. В случая аз съм за дизела. Бих дал малко повече пари за хубав.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12763
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от vld » 08 Окт 2023, 20:13

535d/i това са най добрите варианти в този модел. Ако не караш много и разхода не е проблем бензинова, ако покарваш повечко и 13-14 на 100 в града са ти проблем минаваш на дизел. От към поддържа са горе долу еднакви като пари, просто различни неща се правят. Като изключим вериги и лагери, правят се и на двете на дизела на доста по голям пробег.

Изпратено от моят Mi 9T с помощта на Tapatalk
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 28.01.2018

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от 8bit » 08 Окт 2023, 20:14

ekalchev написа:Не е трудно намирането на запазен автомобил, трудно е намирането на запазен автомобил за без пари. Аз бих взел запазен дизел но вероятно ще е по-скъпо. Миризма няма ако дизела е с ДПФ, с 1500 оборота колата е по-тиха от бензина вътре. Не знам за какъв звук очакваш от 528i, не е ли V8 всичко е боклук. Монтирай си един ActiveSound модул в дизела от 50d и ще ти звучи много по-хубаво от 528i.

Разбирам, благодаря за отговора колега :)

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 28.01.2018

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от 8bit » 08 Окт 2023, 20:26

vld написа:535d/i това са най добрите варианти в този модел. Ако не караш много и разхода не е проблем бензинова, ако покарваш повечко и 13-14 на 100 в града са ти проблем минаваш на дизел. От към поддържа са горе долу еднакви като пари, просто различни неща се правят. Като изключим вериги и лагери, правят се и на двете на дизела на доста по голям пробег.

Изпратено от моят Mi 9T с помощта на Tapatalk


Здравей колега, благодаря за мнението. Напълно разбирам от към поддръжка какво имаш предвид. Ще помисля и зависейки от това дали намеря на малко километри може и такъв модел да се вземе.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от empar » 09 Окт 2023, 8:17

Между N52 и N57 дори и аз като заклет бензинджия бих избрал дизела. По-сериозното сравнение би било N55 и N57.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от Kurtov » 09 Окт 2023, 10:10

vld написа:535d/i това са най добрите варианти в този модел. Ако не караш много и разхода не е проблем бензинова, ако покарваш повечко и 13-14 на 100 в града са ти проблем минаваш на дизел. От към поддържа са горе долу еднакви като пари, просто различни неща се правят. Като изключим вериги и лагери, правят се и на двете на дизела на доста по голям пробег.

Изпратено от моят Mi 9T с помощта на Tapatalk


Аз съм на абсолютно същото мнение, все едно аз съм го писал.

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 28.01.2018

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от 8bit » 09 Окт 2023, 10:58

empar написа:Между N52 и N57 дори и аз като заклет бензинджия бих избрал дизела. По-сериозното сравнение би било N55 и N57.

Здравей колега, напълно съм съгласен, че е по-адекватно сравнението между Н55 и Н57, но просто Н55 не го бях обмислял преди това :) Благодаря за мнението!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от zvetiko » 09 Окт 2023, 16:33

Да кажем един дизелов двигател със смяна на масло през 30 000км, срещу бензинов със смяна през 10 000. Или дизелова кола, с която са си теглили каравана или ремарке 200 000км, срещу бензинова на 200 000км, която нищо не е теглила. Или дизелова на "състезател", който е изцеждал всичко от нея и бензинова, която е карана спокойно. Колегата го каза, важно е моментното състояние.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от Ивайло Димов » 09 Окт 2023, 17:02

Ето го клозет за 35 бона ,печка с реална история и купен от представителство на БМВ в Германи я с общ пробег 185 хил и лонг лайф интервали .Интериор и екстериор перфектни ....окачването леща и сополи от ръжда а двигателя за основен ремонт .Сорки че не фотнах основните и биелни лагери ,сякаш с раш-пила бяха стъргани .Мастера рече 10 бона ще удари ремонто
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от dhtj » 10 Окт 2023, 0:24

N52 има по-тънка поддръжка и по-малко неща за чупене. Не съм чул някой да сменя лагери на тоя мотор, може и да е в мен пропуска де.
Невървелник е на тая тежка кола за мен.
Аз бих го карал на газ, особено при 3лв за литър бензин, но ти си знаеш.

N57 с едно чипче е прилично динамичен, разхода му е супер, но е мотор с 5к лв обслужване.

N55 няма нито евтина поддръжка, нито нисък разход. Не бих го погледнал никога, но някои си го харесват.
Карал съм само веднъж стоков N55, като слязох от чипнат М57 в Е90 и честно казано не ми хареса как върви бензина. С чип сигурно е по-добре.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от Kroki » 10 Окт 2023, 8:21

Приятел има Н55 на задно в F10 и му дава доста приятен разход навън. Дюзите са по 250лв нови и те така.

При дизела разхода е от 7 нагоре и повечето са доста километражни.

Н52 е прекалено муден за това купе, а да си сложиш газ за мен е абсурдно на такава кола. :conf:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от grkv » 10 Окт 2023, 8:35

Kroki написа:да си сложиш газ за мен е абсурдно на такава кола. :conf:


Такава кола всъщност вече е почти 15 годишен модел който отдавна е излязъл от графа "престиж" и е твърдо в графа "практична". Ако пред мен стоеше избора - не бих се поколебал да сложа газ.

Знам, че се пита за 6 цилиндров, но 520д с ремап ми звучи като една много практична комбинация с нисък разход, евтина поддръжка и прилична динамика.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Бензин или Дизел - кой е по-добрият 6 цилиндров?

Мнение от ekalchev » 10 Окт 2023, 8:40

grkv написа:
Kroki написа:да си сложиш газ за мен е абсурдно на такава кола. :conf:


Такава кола всъщност вече е почти 15 годишен модел който отдавна е излязъл от графа "престиж" и е твърдо в графа "практична". Ако пред мен стоеше избора - не бих се поколебал да сложа газ.

Знам, че се пита за 6 цилиндров, но 520д с ремап ми звучи като една много практична комбинация с нисък разход, евтина поддръжка и прилична динамика.

Звучи като черни турлуци и смрад на сажди :)
Иначе съм съгласен с тоя модел вече няма как да имаш престиж и трябва да я нагодиш да ти е практична.

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook