Разход на масло 3.0d 258коня

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 17.02.2020
Пол: Мъж

Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Big Jo » 13 Юни 2022, 16:21

Здравейте колеги. Имам f10 фейс 2014 3.0дизел 258коня мспорт на 19ки. Когато го взех беше на 70хил. Сега е на 130хил. Сменям маслото на 10 12 хил. Обаче разхода на масло нещо ме притеснява. Нормално доливам около литър между смените. Последната половин година я карам повече градско около 30км на ден и си я настъпвам яко. Сега маслото е на 2500км след смяна и щеката на е мин. Idrive показва средата. Когато го смених налях7литра и беше на максимума. Ползвам 5w30 Long life Mileers oil.
Доливате ли на вашите и колко?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 17.01.2020
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F10 LCI 530xD
Мечтае да кара: Самолет
Детайли за колата: Убава йе. Има 4 колелета.

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от mrwrong » 13 Юни 2022, 17:04

Моята е на 260 хиляди. До 150хиляди маслото е сменяно на 30К след това по на 15К километра. Колкото масло сипа толкова масло източвам на сяната. Не хапва нито капка за сега. Колата се кара предимно градско. Не е нормално да яде масло особено ако е наистна на твоите километри.

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 17.02.2020
Пол: Мъж

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Big Jo » 13 Юни 2022, 17:12

mrwrong написа:Моята е на 260 хиляди. До 150хиляди маслото е сменяно на 30К след това по на 15К километра. Колкото масло сипа толкова масло източвам на сяната. Не хапва нито капка за сега. Колата се кара предимно градско. Не е нормално да яде масло особено ако е наистна на твоите километри.


Моята винаги е харчела масло. А какъв е стила ти на шофиране колега?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 1.02.2019
Кара: на пост и молитви

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Вуйчо » 13 Юни 2022, 23:22

Искам да направя една вметка, провокирано от това:

Big Jo написа:Когато го смених налях7литра и беше на максимума.


Искам да споделя мои наблюдения относно количеството масло в N57. На тези мотори по каталог им дават 6,5 литра масло. Имам F10 530d 245к.с. и F30 330d 258к.с. Това, което съм забелязал от практиката е, че ако се сипе предписаното по каталог (6,5 литра), то маслото е на минимума на щеката. За да е до макс. на горната черта на щеката (където за мен лично е правилно да бъде нивото на маслото в двигателя), трябва да бъде сипано 7,5 литра, че дори и маааааалко отгоре, т.е. говорим за литър, литър и малко над каталожните данни. Меря маслото на абсолютна равна повърхност (например паркинг в някол мол / пред хипермаркет, където няма наклон), на студен двигател или изгасен преди поне 20 минути. За мен това е меродавният тест затова, какво е количеството масло в мотора.
За мен има нещо ненормално в тези предписани 6,5 литра за N57 с едно турбо мотори, нереално малко количество масло е това. Да е неволна грешка и от там всички каталози и сайтова да го пишат... едва ли :dunno: Ама пък и да звучи като конспирация, един вид "сипвайте по-малко масло, за да ги чупите тези двигатели" също звучи малко шантаво. Помня само, че някога при Е60 530d 218 коня версията, по каталог й даваха (по спомен) или 8,2 или 8,3 литра и като се сипеше точно това количество и маслото си заставаше до горната черта на щеката (т.е. както трябва да бъде). А при N57 не е така.

Та мисълта ми е, тези 7 литра, които уж са ти се били сторили, че са на максимума... за мен това си е било реално по средата на щеката.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 17.02.2020
Пол: Мъж

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Big Jo » 13 Юни 2022, 23:44

Вуйчо написа:Искам да направя една вметка, провокирано от това:

Big Jo написа:Когато го смених налях7литра и беше на максимума.


Искам да споделя мои наблюдения относно количеството масло в N57. На тези мотори по каталог им дават 6,5 литра масло. Имам F10 530d 245к.с. и F30 330d 258к.с. Това, което съм забелязал от практиката е, че ако се сипе предписаното по каталог (6,5 литра), то маслото е на минимума на щеката. За да е до макс. на горната черта на щеката (където за мен лично е правилно да бъде нивото на маслото в двигателя), трябва да бъде сипано 7,5 литра, че дори и маааааалко отгоре, т.е. говорим за литър, литър и малко над каталожните данни. Меря маслото на абсолютна равна повърхност (например паркинг в някол мол / пред хипермаркет, където няма наклон), на студен двигател или изгасен преди поне 20 минути. За мен това е меродавният тест затова, какво е количеството масло в мотора.
За мен има нещо ненормално в тези предписани 6,5 литра за N57 с едно турбо мотори, нереално малко количество масло е това. Да е неволна грешка и от там всички каталози и сайтова да го пишат... едва ли :dunno: Ама пък и да звучи като конспирация, един вид "сипвайте по-малко масло, за да ги чупите тези двигатели" също звучи малко шантаво. Помня само, че някога при Е60 530d 218 коня версията, по каталог й даваха (по спомен) или 8,2 или 8,3 литра и като се сипеше точно това количество и маслото си заставаше до горната черта на щеката (т.е. както трябва да бъде). А при N57 не е така.

Та мисълта ми е, тези 7 литра, които уж са ти се били сторили, че са на максимума... за мен това си е било реално по средата на щеката.


Седем седем литра и е почти на макс на пръчката а на idrive е на макс, не смея да сипвам повече, че нали казват че не добре за колата. И аз изчетох един тон мнения в нета и тотално се обърках.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 17.12.2007
Местоположение: София
Кара: бързо

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Teogop » 14 Юни 2022, 11:11

LCI на 200 000+ км не се е налагало да доливам от смяна до смяна. Само един път ми е падало с 1 чертичка, след няколко скоростни разходки (160-200 км/ч) по аутобани, преди една от смените на масло. Сменям в дилърите с оригинално BMW масло.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от adovet » 29 Юни 2022, 8:30

Маслото се мери на загрял двигател 10-12 мин. след спирането на мотора

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 23.01.2021
Пол: Мъж
Кара: F11 530d xDrive
Мечтае да кара: M5 CS

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от matroxsvg » 29 Юни 2022, 9:48

Моята е на почти 400 000 км., като са сменявани само вериги на около 380 000 км.
Разхода на масло ми е много голям и странното е, че варира.
Светна ми началото на месеца лампата, и наистина на щеката беше на минимум. Долях 500 мл и минах извънградско около 800 км., след което светна пак, съответно на щеката също беше паднало на минимум.
Тогава отново сипах около 500 мл., и след 300 км. щеката пак беше на минимум.
Турбината е рециклирана преди 1500 км., тогава премахнах и ДПФ понеже беше доста запушен и от връщаното налягане към турбото оста беше много разбита.
Капака на клапани е сменен преди 10 000км. с оригинален (имаше теч в края на капака).
Няма видими течове около мотора.
Предполагам километрите си казват думата и са заминали гумичките на клапаните или сегментите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 220
Регистриран на: 2.08.2014
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi
Детайли за колата: в очакване на Волво ЕХ30, 428 к.с.

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от sssssl » 30 Юни 2022, 23:26

Предполагам, че причината трябва да се търси повече в износени маслени сегменти, отколкото в уплътнения на клапани, нищо че и двете имат отношение към харча на масло.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 17.06.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW G32 LCI "22
Детайли за колата: BMW G32 LCI "22

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Tsapo » 10 Яну 2023, 17:24

Здравейте,
BMW F11 LCI 3.0D xDrive 258к.с.
Карах колата с DPF до 329к, като до този момент никога не се е налагало да доливам масло, защото винаги беше на макс.
Махнах DPF и след 5к ХОП маслото от макса слезе на 1/2. Сипах масло и след още 5к когато го смених отново беше на 1/2 (сменям го на 10к).
В момента е на 345к. За 16к от когато нямам дпф е изгорила общо 1,5л. Извода какъв е, горят си масло, но DPF компенсира с нафта и ние си мислим, че всичко е ОК.
И това не е само с моята кола, на колега с F15 и същия мотор но с пробег 210к е същата ситуация след махането на DPF. Докато имаахме DPF никога не сипвахме масло, след това започна да се налага по-малко :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от grkv » 13 Яну 2023, 7:34

Аз също съм на близо 400к с Н57, без ДПФ последните близо 100к км, сменям на 15к км, никога не ми е падало нивото под макс на екрана, съответно не съм и доливал. Не съм питал майстора но по принцип ако извади по-малко си казва.
Баща ми също има Н57 на 250к с ДПФ и му се налага да долива литър до смяна.

Единственото логично обяснение което имам е при него да е имало много смени на по 30к км, а при мен някой от нова да я е глезил с чести смени. Може и да не е вярно. :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Разход на масло 3.0d 258коня

Мнение от Ивайло Димов » 13 Яну 2023, 9:46

Логичното обяснения е едно ,при автомобили с подобна екология /ДПФ,ФАП/ когато не е премахнат физически и софтуерно в компютъра на колата има заложени пасивни регенерации на определен пробег .Ако са прекъсвани ,което се случва често при типичен градски дизелов автомобил тая нафта влиза в маслото ,разрежда го и малко по малко му отслабва качествата .Намалява визкозитета ,термостабилността и за това започва да го гори ,самото масло се окислява много по-бързо .Когато го няма филтъра и е направено всичко кадърно със софтуера ,тези неща не се случват .За това и коли с премахнат ДПФ вървят повече ,разхода пада и маслото си държи ниво .............дори и да изгори мало ,което е нормално за кола с турбина не е фатално такъв разход .Важно е да се следи редовно нивото и кога започва разхода ,ако е в първите 1000 км и това не е конструктивна особеност на мотора работата е ясна ,ако започва след 3-4 000 тогава може да се счете ,че има проблем са качеството на маслото и неговата устойчивост във времето .

Уточнвам ,говорим за подбрано масло по допуски и спецификации за конкретния двигател .Правилно избран визкозитет е най-важното .

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook