Щракане при смяна на предна и задна скорост

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 2.02.2008

Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от baimarin » 09 Дек 2021, 20:18

Здравейте,

Днес извднъж се появи много силно прищракване когато сменям от D на R. На отворен прозорец се чува много силно и някак си отеква като на звук от ламарина. При движение също го долових няколко пъти но доста по-глухо.
Иначе не се усещат вибрации, колата сменя предавките плавно както и досега. Не изписва грешки на борд компютъра.
Вчера дадох малко по-рязко назад при паркиране. Възможно ли е да съм повредил кутията или раздатката ?
Колата е 530gt xd на 65 000 км.
Според вас каква може да е провредата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 158
Регистриран на: 4.04.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от Spaidy » 09 Дек 2021, 20:28

Фланеца на раздатката си отива! Отиди на майстор докато не си го превъртял че след това ще запалиш и раздатката превърти ли и болката ще е доста по - голяма.
За ориентир, оригинален фланец за ATC35L е 500 лева, без смяната. Цялостно рециклиране на раздатката с оригинални части ще ти бъде около 2500… минах през тази беля вече…

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 2.02.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от baimarin » 09 Дек 2021, 21:19

Spaidy написа:Фланеца на раздатката си отива! Отиди на майстор докато не си го превъртял че след това ще запалиш и раздатката превърти ли и болката ще е доста по - голяма.
За ориентир, оригинален фланец за ATC35L е 500 лева, без смяната. Цялостно рециклиране на раздатката с оригинални части ще ти бъде около 2500… минах през тази беля вече…


Мерси колега! Бях чувал, че тези фланци са им слабите места, но не го очаквах на 65 хил. км :shock:
Странното е, че нямаше индикации за подобен проблен преди вчера. Възможно ли е рязкото потегляне назад да е повредило фланеца или пък самия кардан?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 158
Регистриран на: 4.04.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от Spaidy » 10 Дек 2021, 5:29

Не е рязкото тръгване на зад. И аз не си го обяснявам защо са така кашкавалени, но страдах вече.
Не знам дали се брои за реклама, но за да съм ти в помощ раздатката ми я прави Стефчо Зашев от форума (zashev performance) много точен пич.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от awful » 10 Дек 2021, 15:36

Това е от бмв по случаи износване на фланеца на раздатката.

** UPDATE 6/26/20 **
I've received some more insider info regarding this and the Service Bulletin SI B27 01 20 from BMW.
BMW does indeed blame the aluminum flex disc, the counter vibration onto the output flange, and the abrasive action of the worn flange rust speeding up the process of wear.

Аз също на моята 530хд съм със алуминиево каре и се чудя дали да не прегледам как стоят нещата при мен, от бмв дават да се смени със гумено каре което намаля вибрациите при фланеца.

Ето още малко инфо на руски като може да се види как зъбите на фланеца са започнали да се кривят.

https://www.drive2.ru/o/b/543922630898484594/
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от chris_barnes » 10 Дек 2021, 16:29

На мен ми смениха алуминиевото каре безплатно по акция в ДаруКар.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

Д-р Хаос
Аватар
Мнения: 1244
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от cww » 10 Дек 2021, 17:59

А на мен раздатката :mhihi:


Sent from my iPhone using Tapatalk
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от MMG » 11 Дек 2021, 9:02

chris_barnes написа:На мен ми смениха алуминиевото каре безплатно по акция в ДаруКар.


Sent from my iPhone using Tapatalk
В тази връзка проверих на сайта bmw.bg, но излиза, че няма акции за технически неизправности за моята кола.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 2.02.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от baimarin » 11 Дек 2021, 16:22

А мислите ли, че може да е счупила самия диференциал? Когато колата набере скорост звука го няма. Чува се при потегленя, най-често с навит волан и при дрижение с ниска скорост.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 158
Регистриран на: 4.04.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от Spaidy » 12 Дек 2021, 5:28

baimarin написа:А мислите ли, че може да е счупила самия диференциал? Когато колата набере скорост звука го няма. Чува се при потегленя, най-често с навит волан и при дрижение с ниска скорост.


Ами не, не е диференциала, сега го чуваш само при потегляне, а след две три седмици колата ще е паметник. Поне при мен всичко се случи за няколко дни след като почнах да го хващам.
Пробвай дали имаш отчетлив звук при преминаване от D към R, ако почне да се усеща и чува съвсем малко и остава имай го на впредвид. Превърти ли фланеца палиш раздатката. Общо взето от немърливост се набутах с 2500 лева аз… можеше само с фланец да мина ако бях отишъл навреме в сервиза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 19.08.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10, 535i X Drive LCI

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от Deo_10 » 23 Дек 2021, 11:30

Аз имах същия проблем. Правеше го дори при връщане на предавка при бавни скорости. Нещо по полуоската беше разхлабено, заради което ми се беше разбил и лагера. Реално проблема изчезна след като позатегна майстора положението. :D

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 2.02.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от baimarin » 04 Яну 2022, 22:38

Здравейте колеги,

Отстранихме проблема и реших да споделя. Оказа се счупено външно каре на предна полуоска.
Сменихме го с друго каре (втора ръка) и щракането изчезна. Вече над 1 000 км минах и всичко е ок.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от bereta » 05 Яну 2022, 21:33

baimarin написа:Здравейте колеги,

Отстранихме проблема и реших да споделя. Оказа се счупено външно каре на предна полуоска.
Сменихме го с друго каре (втора ръка) и щракането изчезна. Вече над 1 000 км минах и всичко е ок.

Може ли да се сменя само каре? Аз знам, че полуоската е комплект с двете карета.
Ride on

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 2.02.2008

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от baimarin » 06 Яну 2022, 23:10

bereta написа:
baimarin написа:Здравейте колеги,

Отстранихме проблема и реших да споделя. Оказа се счупено външно каре на предна полуоска.
Сменихме го с друго каре (втора ръка) и щракането изчезна. Вече над 1 000 км минах и всичко е ок.

Може ли да се сменя само каре? Аз знам, че полуоската е комплект с двете карета.


Да, но май само с употребявано. Ново върви с полуоската и е към 2 хил. лв., по думите на майстора.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Щракане при смяна на предна и задна скорост

Мнение от drago9205 » 07 Яну 2022, 14:31

Единият майстор, при когото ходя каза, че Спидан полуоските (нови или заводски рециклаж - както там се водят) излизат около 350-400 лева едната с връщане на старите.

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook