Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 12.02.2007

Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от sk8 » 12 Юни 2021, 20:53

Здравейте,

Възможно ли е да се retofit-нат Lane departure warning & blind spot assistant на ф10 със следните екстри - Headup Display и Collision prevention?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от fitter » 12 Юни 2021, 21:07

sk8 написа:Здравейте,

Възможно ли е да се retofit-нат Lane departure warning & blind spot assistant на ф10 със следните екстри - Headup Display и Collision prevention?
За Lane Departure ти трябва камера в предното стъкло( kafas). За blind spot-a трябват камерите в огледалата и в задната броня два сензора. След поставяне на хардуера ще трябва и кодиране. Трябва да се смени копчето за асистентите с повече такива.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от dido0o``` » 13 Юни 2021, 9:45

fitter написа:
sk8 написа:Здравейте,

Възможно ли е да се retofit-нат Lane departure warning & blind spot assistant на ф10 със следните екстри - Headup Display и Collision prevention?
За Lane Departure ти трябва камера в предното стъкло( kafas). За blind spot-a трябват камерите в огледалата и в задната броня два сензора. След поставяне на хардуера ще трябва и кодиране. Трябва да се смени копчето за асистентите с повече такива.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Камери в огледалата за blind spot ? :mhihi:

За Lane departure освен кафас камера ( версия 1 или 2 в зависимост от годината ) ти трябва и вибрация във волана, защото тази система няма друг тип известяване освен вибрацията.

Blind spot известява посредством вибрация във волана и светещия триъгълник в огледалата. Съответно освен двата сензора в бронята ти трябват цели огледала или в зависимост от това твоите какъв модел са - само пластмасата със светещия триъгълник. Можеш да минеш само със светлинна индикация или да си пуснеш и вибрацията на волана, така и така ще се слага заради горната екстра. А може и само с вибрация.

За blind spot не гарантирам, но за lane departure може да се кодира да е постоянно пуснато в случай, че не искаш да сменяш панела с бутони за асистентите или не намираш подходящ на този етап.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от grkv » 13 Юни 2021, 9:51

Отказа ли се от Ф01/Ф02?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 12.02.2007

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от sk8 » 13 Юни 2021, 11:33

Мисля че се отказах от ф01 защото не мога да намеря с ISOFIX...

Иначе имам камери на огледалата - от долната страна, такива ли трябва да са?

също така колата има опцията 8TH която използва камера в предното стъкло, което означава че може да се кодира lane departure.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от dido0o``` » 13 Юни 2021, 14:43

sk8 написа:Мисля че се отказах от ф01 защото не мога да намеря с ISOFIX...

Иначе имам камери на огледалата - от долната страна, такива ли трябва да са?

също така колата има опцията 8TH която използва камера в предното стъкло, което означава че може да се кодира lane departure.


Тези камери в огледалата изобщо нямат общо със системата.

Що се отнася до камерата в прозореца тя ти е ок, само трябва да си сложиш вибрация във волана ( или да го смениш с такъв имащ вибрация ) и можеш да си пуснеш Lane departure посредством кодиране. За blind spot ти трябват двата сензора отзад в бронята

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 26.03.2008
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: '12 Е70 40d

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от Gatz » 13 Юни 2021, 15:26

""За blind spot ти трябват двата сензора отзад в бронята""

Колега освен двата сензора не трябва ли нови огледала ?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от dido0o``` » 13 Юни 2021, 20:17

Gatz написа:""За blind spot ти трябват двата сензора отзад в бронята""

Колега освен двата сензора не трябва ли нови огледала ?


Това го написах в 3тия пост на темата, но дори и да няма светлинките .. системата може да известява чрез вибрацията във волана.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 9.12.2020
Пол: Мъж
Кара: X4
Мечтае да кара: Печка с газова уреддба
Детайли за колата: 2D Xdrive

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от doctorcheto » 14 Юни 2021, 6:05

dido0o``` написа:
Gatz написа:""За blind spot ти трябват двата сензора отзад в бронята""

Колега освен двата сензора не трябва ли нови огледала ?


Това го написах в 3тия пост на темата, но дори и да няма светлинките .. системата може да известява чрез вибрацията във волана.


Не мисля че само вибрация е много ОК за "blind spot" как ще знае вибрацията дали се за пресичаната осовата линия или за "blind spot". А и вибрацията на волана е сложна за поставяне не е само моторче иска и модул и окабелаване и кодиране :). А Lane departure иска и преправяне на кормилната конзола иначе няма кое да те връща(дърпа) в пътя. Екстрите са възможни но са сложно изпълними :yes:

Знам че колегата dido0o``` подкара Lane departure така че там ще ти е полезен като съвети
Последна промяна doctorcheto на 14 Юни 2021, 7:46, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 454
Регистриран на: 31.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535xd LCI

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от Kartoff » 14 Юни 2021, 7:05

Чета темата защото и аз искам да имам асистент за мъртва точка, но тотално се обърках от написаното :mrgreen:
Имам вибрация на волана, KAFAS камера също има, защото в ISTA-та я дава като позиция, а и нали тя гледа знаците, до колкото знам. Има камери отдолу на огледалата заради 360 функцията, но до колкото разбрах от прочетеното, тези камери май не вършат работа или бъркам ? От 5-те копчета за асистенти нямам само камерата за нощно виждане и мъртвата точка...
В крайна сметка на мен какво ми трябва за да имам Blind Spot Assist ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 9.12.2020
Пол: Мъж
Кара: X4
Мечтае да кара: Печка с газова уреддба
Детайли за колата: 2D Xdrive

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от doctorcheto » 14 Юни 2021, 7:40

Kartoff написа:Чета темата защото и аз искам да имам асистент за мъртва точка, но тотално се обърках от написаното :mrgreen:
Имам вибрация на волана, KAFAS камера също има, защото в ISTA-та я дава като позиция, а и нали тя гледа знаците, до колкото знам. Има камери отдолу на огледалата заради 360 функцията, но до колкото разбрах от прочетеното, тези камери май не вършат работа или бъркам ? От 5-те копчета за асистенти нямам само камерата за нощно виждане и мъртвата точка...
В крайна сметка на мен какво ми трябва за да имам Blind Spot Assist ?


"Чета ама не виждам" от прочетеното става ясно че за мъртва точка ти трябват 2 датчика на задната броня, плюс огледалата със светлинките на тях(не разчитай само на вибрация), окабелаване и кодиране другото си го имаш :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от bereta » 14 Юни 2021, 7:55

“А Lane departure иска и преправяне на кормилната конзола иначе няма кое да те връща(дърпа) в пътя. Екстрите са възможни но са сложно изпълними”
Само да поясня, при мен няма “връщане” в пътя! Това мисля е възможно само когато колата може и сама да паркира. Много рядко ползвам тази екстра, само след много дълго кормуване и нощем, превантивно срещу заспиване. Другата за “мъртвата точка” ми е постоянно включена и е много полезна.
Ride on

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от dido0o``` » 14 Юни 2021, 8:01

bereta написа:“А Lane departure иска и преправяне на кормилната конзола иначе няма кое да те връща(дърпа) в пътя. Екстрите са възможни но са сложно изпълними”
Само да поясня, при мен няма “връщане” в пътя! Това мисля е възможно само когато колата може и сама да паркира. Много рядко ползвам тази екстра, само след много дълго кормуване и нощем, превантивно срещу заспиване. Другата за “мъртвата точка” ми е постоянно включена и е много полезна.


Мисля че тази опция за преди фейс я няма изобщо.. Имам преди фейс 5ца със самопаркиране, мъртва точка и следене на лентите и не е проявявала признаци да иска да си държи лентата.. В ютюб съм гледал фейс коли с Traffic Jam асистент, който ги държи в лентата. Може би там има самокорекция при напускане на лентата.

Да избегнем излищни коментари кое как работи .. ето на тис документацията, която описа как функционира и с кои модули комуникира системата - това е за преди фейс.
Blind spot

KAFAS 1 - тук документа е обща за всички системи на база кафас.. малко надолу е за Lane departure warning

KAFAS 2 - тук документа е обща за всички системи на база кафас.. малко надолу е за Lane departure warning

Гледайте описанията за F01 / JBE

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 9.12.2020
Пол: Мъж
Кара: X4
Мечтае да кара: Печка с газова уреддба
Детайли за колата: 2D Xdrive

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от doctorcheto » 14 Юни 2021, 8:16



Както казах колегата е наясно с Lane departure :yes:
Към колегата пуснал темата ако имаш двата датчика на задната броня работата е ясна! Кодиране ще иска и вече сам решеаваш за огледалата!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 454
Регистриран на: 31.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535xd LCI

Re: Retrofit - Lane departure warning & blind spot assistant

Мнение от Kartoff » 14 Юни 2021, 8:21

Моята е LCI, ако това има значените, но не се връща сама в лентата защото е X-Drive и няма електрическа рейка, както и не може да паркира сама... Само вибрира волана, когато пресечеш осевата линия... Тези датчици в бронята къде се слагат и трудно ли е да се направи ? И досега не съм виждал при F сериите как е огледалото, когато има blind assist... Светлинката в стъклото ли е или в рамката ? Демек какво трябва да сменя от огледалото ?

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook